Убаво е да си убав

F

filmadzijka

Гостин
И покрај сите вицеви за русокосите, споредби на убавината интелигенцијата сo форма и содржина, денеска се погласно се промовира паролата дека Убавината не е површна и површинска.

Убавината оди подлабоко од тоа затоа што прави да се чувствуваме убаво.
Нашата убавината ни дава чувство на самодоверба која е неопходна за да се опстане во овој свет.

Сепак, не е секој роден убав, нели?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Извини молимте ама што везе има ова со психологија или филозофија ?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
Извини молимте ама што везе има ова со психологија или филозофија ?
Темата ја обработува човековата самодоверба, а таа тема треба да се дискутира баш во овој подфорум (психологија).
На вистинско место си е темата, нека тече дискусијата и понатаму.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Извини молимте ама што везе има ова со психологија или филозофија ?
Па би требало да има врска.....Филмаџика сака да помуабети околу тоа како убавината влијае на психата на човекот.... Ако си убав ќе имаш повеќе самодоврба во себе.:wink:


....Ацид напишал додека да видам:)
 
С

Сатори

Гостин
~*~

И покрај сите вицеви за русокосите, споредби на убавината иинтелигенцијата си форма и содржина, денеска се погласно се промовира паролата дека Убавината не е површна и површинска.
Убавината оди подлабоко од тоа затоа што прави да се чувствуваме убаво. Нашата убавината ни дава чувство на самодоверба која е неопходна за да се опстане во овој свет.

Сепак, не е секој роден убав, нели?
Да, убаво е да си убав.
Само примеров со плавушите не одговараше баш баш ... ако една девојка е русокоса тоа не значи автоматски дека е убава.И не секој е роден убав, затоа се „масакрираме“ под хирушки нож.
Да имаш самодоверба поради својата убавина, тоа е неверојатна сила, затоа што пред се самодовербата е таа која ти влијае на сите животни полиња и делумно ти помага да си го креираш животот.
Да, да ... убаво е да си убав ... само ... тоа никогаш не гарантира среќа.
 
F

filmadzijka

Гостин
Тоа со „плавушите“ и мене ме зауми откако го напишав, ама помислив на сите карикатури каде дотичните се претставени високи, расни, со надуени цицки и усни и со тенка половинка. Никогаш кога ќе чујам виц за нив не сум замислила грда плавуша (може е до мене :toe: ).
Како и да е, го употребив како пример за стереотип.

За темата. За самодовербата.
Не мислев на апсолутна убавина (таква додуша и не постои) туку колку ти се чувствуваш убав.
Колку си свесен за своите адути, а не само за своите недостатоци.
Колку не те мрзи со хигиена и стил да ги ублажиш недостатоците.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Незнам дали е убаво да си убав. незнам за убавите...ама ние грдите имаме мака пошто сме како граѓани од втор ред во општеството.

Сепак, има една поговорка: Многу арно, не е на арно. Па јас би ја преформулирал во: Многу убаво, не е на убаво.
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Тоа со „плавушите“ и мене ме зауми откако го напишав, помислив на сите карикатури каде дотичните се претставени високи, расни, со надуени цицки и усни и со тенка половинка. Никогаш кога ќе чујам виц за нив не сум замислила грда плавуша (може е до мене :toe: ).
Како и да е, го употребив како пример за стереотип.

За темата. За самодовербата.
Не мислев на апсолутна убавина (таква додуша и не постои) туку колку ти се чувствуваш убав.
Колку си свесен за своите адути, а не само за своите недостатоци.
Колку не те мрзи со хигиена и стил да ги ублажиш недостатоците.
Овде може да се дискутира и општо, не верувам дека постои жена која што не би направила скоро се за да добие поубав одраз во огледало, дури и да станува збор за Анџелина Џоли.
Јакне самодоверба, не дека не ... само, не е само тоа тикет за добар живот.:devojce 1:
 
F

filmadzijka

Гостин
Не е убаво да си убав.
:zver:
Хе-хе, сакаш контра?:duel:

Нема контра.
Зависи што сфаќаш под убав.
Да, понекогаш и грдото е убаво.
Ако добро го спакуваш, ти придодава на персоналити, па стануваш спешл.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Од фичо ферари не бива .... ама може и фичото да го засакаш , битно е што има под хауба :) .... карактерот де ..... шо ќе ми е мис универзум ако е проста ко точак !
 
F

filmadzijka

Гостин
Ге Го, нас не лажеш или сам се лажеш.
Да ти се пушти мис на светот, ма не мис на светот, мис на Прдејци, сигурно ќе и се дадеш. Ај сеа...

Туку, клучот е во тоа црното (да ти се пушти), а ке ти се пушти оти има самодоверба.

За тоа зборуваме.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Која будала би избегала од мис уневерзум :)

Па точно е дека лепотаните имаат поголема самодоберба , нема дилема тука .... иако некој не знае да искористи
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Не секогаш убавите имаат многу самодоверба верувајте.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Колку што добро ни носи убавината, толку и лошо може да ни донесе!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom