Факултет за Електротехника и информациски технологии

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Ги објавуваат, ама после цел месец обично. Туку, хартиено ги ставаат на КТИ таблата до лабораторијата по електротехника или? Може ќе поминам после да проверам да не ставиле таму.
Ај те молам ако има нешто пиши, во случај да потфрли мојот извор. :)
Не сум од Скопје, а не би сакал да испуштам увид. Однапред благодарам.


Инаку со ИНФО си Дипломиран Инженер по Информатика, а не програмер.:smir:

До кога бе со стариве информации? Од каде тоа дека со ИНФО си само програмер? А? Од пред 6 и пол години информација кога ти си се запишувал?
Што к*р ако вие научите Омов закон кога никаде нема да ви треба? Пак ќе работиш и со ИКИ и со ИНФО, ќе работиш софтвер. И те молам немој со такви малограѓански размислувања ИНФО да го споредуваш со КУРС, кога и со инфо стануваш дипломиран инженер, и плус на инфо скоро сите од предметите се од ИКИ со исклучок на тотално непотребните предмети кои за ништо нема да ти користат во животот.

А за просеков не те сфатив. Ако имаш над 6 просек те вработуваат?:) Ваков лапсуз немам видено. 6ка е најслабата оценка, така да и најслабиот студент има 6 просек.... Под 6ка неможе да има. И не се секирај, знам доста студенти со просек 7-8 па си седат дома без работа.
Денес поинаку функционираат работите а верувам знаеш и самиот. Ако не те внесат во некоја фирма со препорака, тешко дека ќе најдеш работа. А кога сме кај просекот, треба да си скоро се со 10ки и да се двоиш од другите, па професорот да те земе кај него во фирма или да те препорача кај некој. 6 и нешто е најдолен просек, така да не им давај лажна надеш на новите студенти....
Ха, знаев дека ќе се налутите... нема врска... :)

Никогаш не го напишав тоа. Не реков дека со ИНФО си САМО програмер. И под „курсеви“ во никој случај не мислев на ИНФО. Многу јасно дека и на ИНФО не се учи само програмирање, има повеќе предмети кои заедно ги слушаме... ќе видиш сега од септември.

А за тоа дали учиме непотребни работи или не, мислам дека пишував веќе еднаш на темава и не сакам да се повторувам...

А за просекот... има многу души кои едвај, ама буквално едвај заминуваат, па на крај имаат просек од 6 кома нешто. Верувај, не се малце... немаат сите како тебе 9,8 просек. :smir:
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
445
Хм...
Па вака да започнам сега
Значи ја прелистав темава целосно и добро сум запознаен со факултетов, читав дека бил премногу тежок, дека имало многу за учење, дека луѓе заглавувале, во главно се на се кажано ги прочитав сите згоди и незгоди што им се случувале на студентите на ЕТФ сега по ново ФЕИТ, и не ми го променија многу моето мислење со оглед на тоа дека имав некои одредени ставови за факултетов.
Инаку сум ученик во економско училиште во Велес, сега 4 година, и најнормално сакам да продолжам со дообразување не мислам да останам со средно, арно ама имам голема желба или како да речам ме влече многу програмирање, знам дека згрешив кога се запишував во економска, сакав да одам информатика, но се плашев да не ме зафати баграта од тоа школо, па да не го постигнам саканиот успех на крајот на годината, и отидов економска. е сега барам мислење од вас што да правам ? Дали ќе можам да успеам на ФЕИТ или да не се обидувам.
Јас земав книги од информатика смер за средно и физика и математика од гимназија и мислам да учам од нив додека дојде времето за запишување на факс, инаку математиката ми оди добро, едино кочење ми е тоа што тука учиме математика за економисти, со овие книги што ги земав јас мислам дека малку од малку ќе поднаучам нешто за да не бидам ептен тапа за г'з. Ми треба мислење од вас дали досега некој се има запишано од економска на ФЕИТ, знам дека звучи малку бесмислено ама таа е :) Дали вреди да се обидувам или додека има време да барам нешто друго, да правам некои други планови за факс ???
ПОМООООООООШ..........
И фала ви однапред.......
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Хм...
Па вака да започнам сега
Значи ја прелистав темава целосно и добро сум запознаен со факултетов, читав дека бил премногу тежок, дека имало многу за учење, дека луѓе заглавувале, во главно се на се кажано ги прочитав сите згоди и незгоди што им се случувале на студентите на ЕТФ сега по ново ФЕИТ, и не ми го променија многу моето мислење со оглед на тоа дека имав некои одредени ставови за факултетов.
Инаку сум ученик во економско училиште во Велес, сега 4 година, и најнормално сакам да продолжам со дообразување не мислам да останам со средно, арно ама имам голема желба или како да речам ме влече многу програмирање, знам дека згрешив кога се запишував во економска, сакав да одам информатика, но се плашев да не ме зафати баграта од тоа школо, па да не го постигнам саканиот успех на крајот на годината, и отидов економска. е сега барам мислење од вас што да правам ? Дали ќе можам да успеам на ФЕИТ или да не се обидувам.
Јас земав книги од информатика смер за средно и физика и математика од гимназија и мислам да учам од нив додека дојде времето за запишување на факс, инаку математиката ми оди добро, едино кочење ми е тоа што тука учиме математика за економисти, со овие книги што ги земав јас мислам дека малку од малку ќе поднаучам нешто за да не бидам ептен тапа за г'з. Ми треба мислење од вас дали досега некој се има запишано од економска на ФЕИТ, знам дека звучи малку бесмислено ама таа е :) Дали вреди да се обидувам или додека има време да барам нешто друго, да правам некои други планови за факс ???
ПОМООООООООШ..........
И фала ви однапред.......
Братучетка ми од средно медицинско (кога уште немаше матура и ЕКТС) се запиша на електро на електроника и телекомуникации и заврши со просек 8,3. Ако се сака се` се може, можеби ќе ти биде малку потешко ама не треба да се откажуваш, така вика она :)
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Хм...
Па вака да започнам сега
Значи ја прелистав темава целосно и добро сум запознаен со факултетов, читав дека бил премногу тежок, дека имало многу за учење, дека луѓе заглавувале, во главно се на се кажано ги прочитав сите згоди и незгоди што им се случувале на студентите на ЕТФ сега по ново ФЕИТ, и не ми го променија многу моето мислење со оглед на тоа дека имав некои одредени ставови за факултетов.
Инаку сум ученик во економско училиште во Велес, сега 4 година, и најнормално сакам да продолжам со дообразување не мислам да останам со средно, арно ама имам голема желба или како да речам ме влече многу програмирање, знам дека згрешив кога се запишував во економска, сакав да одам информатика, но се плашев да не ме зафати баграта од тоа школо, па да не го постигнам саканиот успех на крајот на годината, и отидов економска. е сега барам мислење од вас што да правам ? Дали ќе можам да успеам на ФЕИТ или да не се обидувам.
Јас земав книги од информатика смер за средно и физика и математика од гимназија и мислам да учам од нив додека дојде времето за запишување на факс, инаку математиката ми оди добро, едино кочење ми е тоа што тука учиме математика за економисти, со овие книги што ги земав јас мислам дека малку од малку ќе поднаучам нешто за да не бидам ептен тапа за г'з. Ми треба мислење од вас дали досега некој се има запишано од економска на ФЕИТ, знам дека звучи малку бесмислено ама таа е :) Дали вреди да се обидувам или додека има време да барам нешто друго, да правам некои други планови за факс ???
ПОМООООООООШ..........
И фала ви однапред.......

Пријателе, убаво ти кажа Џену...и не се секирај ти информатика, физика, ова она..Информатика не ти треба, физика спремен не иде никој на факс, така да се што е потребно е математиката. Ако ти иде математика слободно запиши се..
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Јас со ова те сфаќам како да ме поддржуваш во напишаното.:smir:
Да сум јас на одговорно место, не би ме интересирало дали е кандидатот за работа со ИНФО или ИКИ, со средно или од европски, ако се докаже дека го бива, убаво за него и за мене. Знам луѓе што се на ФЕИТ а не знаат што учат (не ве лажам за ова), а знам и некои на кои асистентите на факултетот може само вода да им носат, така да за објективен и разумен човек изборот на факултет на кандидатот не треба да е толку голема пречка

--- надополнето ---

П.С. Знае некој кога се запишува семестар?
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
Се мислам меѓу Формални јазици и Теорија на системи. Може ли некој на кратко да каже што се учи на двата предмета?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Хм...
Па вака да започнам сега
Значи ја прелистав темава целосно и добро сум запознаен со факултетов, читав дека бил премногу тежок, дека имало многу за учење, дека луѓе заглавувале, во главно се на се кажано ги прочитав сите згоди и незгоди што им се случувале на студентите на ЕТФ сега по ново ФЕИТ, и не ми го променија многу моето мислење со оглед на тоа дека имав некои одредени ставови за факултетов.
Инаку сум ученик во економско училиште во Велес, сега 4 година, и најнормално сакам да продолжам со дообразување не мислам да останам со средно, арно ама имам голема желба или како да речам ме влече многу програмирање, знам дека згрешив кога се запишував во економска, сакав да одам информатика, но се плашев да не ме зафати баграта од тоа школо, па да не го постигнам саканиот успех на крајот на годината, и отидов економска. е сега барам мислење од вас што да правам ? Дали ќе можам да успеам на ФЕИТ или да не се обидувам.
Јас земав книги од информатика смер за средно и физика и математика од гимназија и мислам да учам од нив додека дојде времето за запишување на факс, инаку математиката ми оди добро, едино кочење ми е тоа што тука учиме математика за економисти, со овие книги што ги земав јас мислам дека малку од малку ќе поднаучам нешто за да не бидам ептен тапа за г'з. Ми треба мислење од вас дали досега некој се има запишано од економска на ФЕИТ, знам дека звучи малку бесмислено ама таа е :) Дали вреди да се обидувам или додека има време да барам нешто друго, да правам некои други планови за факс ???
ПОМООООООООШ..........
И фала ви однапред.......
нема врска шо си од екомонски...
оние од корчагин шо се мислиш сите биле математичка паралелка?
од општествена и јазична со јак просек идат на електро
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Сигурно не се за џабе на ИКИ тие плус предмети. Тие "непотребни предмети" конкретно нема да ти требаат за на работа, но ќе ти помогнат многу повеќе да го развиеш мозокот, да добиеш начин на размислување, да научиш како правилно да размислуваш - да се насочиш кон вистинското решение . Со 6 математики што ги има , физики и плус други предмети имаш зададен проблем (задача) и се трудиш да најдеш начин како да го решиш тој проблем - што е многу битен дел за програмирање.
Факт за тоа е што неколку години откако постои CodeFu натпреварот за програмирање цело време први места зимаат тие од ИКИ , досега ниеднаш не се случило некој од ИНФО да земе прво место. Друга работа - не за џабе ги бараат професорите да им бидат асистенти тие од ИКИ , до сега немам видено ниеден асистент (барем по некој програмски предмет) да биде некој што има завршено на ИНФО.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Сигурно не се за џабе на ИКИ тие плус предмети. Тие "непотребни предмети" конкретно нема да ти требаат за на работа, но ќе ти помогнат многу повеќе да го развиеш мозокот, да добиеш начин на размислување, да научиш како правилно да размислуваш - да се насочиш кон вистинското решение . Со 6 математики што ги има , физики и плус други предмети имаш зададен проблем (задача) и се трудиш да најдеш начин како да го решиш тој проблем - што е многу битен дел за програмирање.
Факт за тоа е што неколку години откако постои CodeFu натпреварот за програмирање цело време први места зимаат тие од ИКИ , досега ниеднаш не се случило некој од ИНФО да земе прво место. Друга работа - не за џабе ги бараат професорите да им бидат асистенти тие од ИКИ , до сега немам видено ниеден асистент (барем по некој програмски предмет) да биде некој што има завршено на ИНФО.
немоеш да видиш асистент од инфо на 4годишните...провери дали има од инфо на инфо.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
151
Поени од реакции
15
Може ли да добијам информација дали има се' што треба за запишување во факултетот или треба да се купува нешто од книжарница или слично. Благодарам
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Може ли да добијам информација дали има се' што треба за запишување во факултетот или треба да се купува нешто од книжарница или слично. Благодарам
Ништо од книжара, се има таму. Ако немаш ништо, ондак купи си цела папка со се` унатре.
Ама попаметно мислам дека е од книжара да ги земеш пошо мислам дека ќе те фати поефтино.
Како и да е, се имаш таму.
А да, совет, уплати сметките на друго место, не чекај кај таа “брзата“ жена у поштата/банката шо и да е, лево од читалната.
И земи си лепак и ножици за сликите, just in case.
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
немоеш да видиш асистент од инфо на 4годишните...провери дали има од инфо на инфо.
Многу предмети (скоро сите по прогармирање) заедно ги слушаат ИКИ и ИНФО . Сите тие предмети после тоа ги држат асистенти што завршиле на ИКИ
 
Член од
13 август 2008
Мислења
151
Поени од реакции
15
Ништо од книжара, се има таму. Ако немаш ништо, ондак купи си цела папка со се` унатре.
Ама попаметно мислам дека е од книжара да ги земеш пошо мислам дека ќе те фати поефтино.
Како и да е, се имаш таму.
А да, совет, уплати сметките на друго место, не чекај кај таа “брзата“ жена у поштата/банката шо и да е, лево од читалната.
И земи си лепак и ножици за сликите, just in case.
Кога бев да поднесам документи немаше гужва пред поштата и одма завршив работа. Плус мислам дека ако ги земам сите документи во факултетот уплатниците ќе бидат (полу)пополнети (ќе ја избегнам нервозата со згрешена жиро сметка и сл.), а јас само ќе треба да напишам име и презиме (барем така беше за пријавување). Во секој случај балгодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom