ДУИ нема да го почитува законот!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Не е проблемот во тоа што ДУИ нема да го почитува законот , проблемот е што нема соодветни казни за тие шти не почитуваат закони , јасно е во овој случај зашто не им одговара.
 
Член од
22 декември 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Не е проблемот во тоа што ДУИ нема да го почитува законот , проблемот е што нема соодветни казни за тие шти не почитуваат закони , јасно е во овој случај зашто не им одговара.
Koj da pocituva zakoni koga oni se vo zakonodavniot dom! pa ocigledno e deka tie sto treba najmnogu da go sproveduvaat zakonot prvo tie go krsat, potocno si se ponasaat onaka kako im odgovara! A nie smrtnicite so da pravime?:toe:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
pa vaka nie ke si ja drzime glavata od glavobolki dodeka oni ni ja prodavat drzavava a dui nikogas ne pocituvala zakoni a i tie sto oni gi glasaa koga bea na vlast
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Ма што се пачите бе,не можам да ве разберам.Како може да не го почитуваат законот.Ќе се стави командир и кој не го почитува законот,истиот командир ќе мора да го санкционира.И мислам дека е најдобро барем во почеток командирите да ги избира централната власт,за да истите командири не станат локални шерифи во коалиција со градоначалниците.Ако градоначалниците покажат дека можат и знаат да работат за доброто на сите граѓани,нека се вметне амандман на истиот закон.До тогаш нека биде ова решение....
А тоа дека се нарушени албанските интереси и дека е против албанците....аман веќе,досадни сте.Тоа што на ДУИ не и одговара ваквиот закон,не значи дека е против албанците!
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
брти сучи тоа ти е македонија...

ДУИ нема да го почитува законот... па фала богу, а што би требало да прави ??? да наведне глава , ќути и трај, против држава не се може, е неееее ... ако направиме ретроспектива на донесувањето на законите во минатите години , на речиси секој закон албанците во македонија се противеле заради заштита на интересите на граѓаните албанци... потсетете се малку на самото донесување на уставот во 1991, ПДП се противеше,кукаа,викаа никој не ги фермаше, па ДПА исто со години... на времето албанците се противеа на законот за образование кој предвидуваше наставата во средно образование да се одвива само на македонски јазик па се случија насилствата во струга, се противеа на полициското насилство па се случија насилствата во скопје, се противеа на законот за употреба на знамињата па се случија насилствата во гостивар, се противеа на законот за образование кој не предвидуваше високо образование на албански јазик односно легализација на тетовскиот универзитет, дури и кога ДПА И ВМРО изнајдоа компромисно решение за високо образование на албански јазик во приватни универзитети со штуловиот универзитет пак се протиивеа албанците се до 2001 кога албанците веќе не молеа , не кукаа и не бараа права туку тепаа за своите права па некои собраа памет в глава ( очигледно, некој сеуште не се опаметил )... мене дури и ми се чини нешто омекнале овие од ДУИ...се европјанизираат па си врват со политички средства... амаа да се разбереме, малку иронично е тоа што се потсетувам во моментов на клипот на К-15 ( оставија она нека спие инаку ако се разбуди она ке ти шета и ке ти моча по стан):tapp:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Druga Golema zabeleshka e toa deka zakonot predviduva komandirite treba da imat 10 godini raboten stazh vo MVR toa e sprono bidejki gi zatvora vratite za pomladite nekorumpirani i transparenti kadri
Проблемот е што нема да има терористи како началници на тие позиции. 2001-2008 има само 7 години, а таму како што велиш се бараат 10 години минимум. Значи кој си работел во полиција барем од 1998 година, тој ќе се квалификува за тоа место, а не пак "транспарентните" кадри.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Е ајде бе Албоз, прво вработување, началник на полиција...мислам...принципите на државна служба се јасни...напредок во кариерата. Немој такви смешни работи!
башка, за да раководиш со нешто треба и да го разбираш!
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Sekoj zakon shto ne e vo prilog na Albancite vo Republika Makedonija nema da se prifati da se pocituva pa kako takov i nema da se implementira.
Rakovodstvoto na DUI od pocetokot beshe protiv ovoj zakon zatoa ne se glasashe vo prethodnoto parlamentarno mnozinstvo.

I kako najvazno zakonot sluzhi za gragjanite a ne za sproveduvanjeto na licni profiterski politiki so vojvodi na celo
Ke se pocituva koga ke dojdi reakcija kako vo Gostivar 1997, so tvoite komentari se pokazuva kakov sozivot i drzava barate.
Ke dojdi krajot na ova uzashija koga i da e.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Pa do koga be majka mu stara. Do koga vise so ovie gluposti. Koj se oni da ne pocituvaat zakon, Ke se najde li nekoj da im objasni na ovie deka nemoze taka da se organizira drzava. I posle sakaat sozivot, si pravat sto sakaat.:tapp:


НА ЛУЃЕ МОЖЕ САМО ДА ИМ ОБЈАСНИШ :tapp:
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
E pa tie se majcini, im se moze be. Im mozete nesto? Ne. Sto im se diga toa go pravaat, koj vi e kriv sto nemate lobi, sto nemate dijaspora puna so milijardi pa da moze i vas strancite da ve podrzuvaat. Pa puknete kraj kraeva , a za toa sto nekoj spomna malku pogoro, nesto demek ke se povtori Gostivar 1997, e toa drugar ako slucajno nekogas ja vidis Mesecinata zelena, i togas nema da se sluci, Taka da nemojte patrioti na internet da mi izigravate, i gledajte spasete ja drzavata koja sto nesomneno tone od den na den, a da vi bide jasno deko toj spas e samo preku albancite. Ili pak ne vi e problem i da vi se unisti drzavata, pa ke smenete identitet preku nok, barem vo toa ste sampioni. Vas izbor, mene i taka i taka mi godi. t.e. isto mi e.
 
Член од
22 декември 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
E pa tie se majcini, im se moze be. Im mozete nesto? Ne. Sto im se diga toa go pravaat, koj vi e kriv sto nemate lobi, sto nemate dijaspora puna so milijardi pa da moze i vas strancite da ve podrzuvaat. Pa puknete kraj kraeva , a za toa sto nekoj spomna malku pogoro, nesto demek ke se povtori Gostivar 1997, e toa drugar ako slucajno nekogas ja vidis Mesecinata zelena, i togas nema da se sluci, Taka da nemojte patrioti na internet da mi izigravate, i gledajte spasete ja drzavata koja sto nesomneno tone od den na den, a da vi bide jasno deko toj spas e samo preku albancite. Ili pak ne vi e problem i da vi se unisti drzavata, pa ke smenete identitet preku nok, barem vo toa ste sampioni. Vas izbor, mene i taka i taka mi godi. t.e. isto mi e.
Aman be patriote, bas isto ti e? Ili pak koga zboruvas so "vi" ili "ste" kako da ne pripagas i TI vo tendzereto!
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Navistina idiotski, demek samo DUI reprezent.. no sepak samite tie pravat da se devalviraat vo ocite na domasnite i svetskite oci, nekolkupati dobijaslakanici od strancite osobeno kogademonstriraa sumarski inat.
A nacini na sproveduvanje na zakonotima mnogu... i konecno kako mislat ovoj zakon da ne go sprovedat ili nepocituvaatnavistina me interesira.
P.S Najsmesni se argumentite za odredbata za staz :) epa jbg alboz barem uste 5 godini nema da gledas sumari za nacalnici.. dotogas mozebi i ke gi naucat nacelata na demokratijata.
DUI jasno prikaza vo toa ushte koga beshe na vlast beshe protiv vakvata formulacija na zakonot za policija i za toa cekashe vo koshe.Koga ne vleze vo koalicija VMRO misleshe deka moze se i seshto pa taka koga dozna deka nema da se glasa zakonot ona napravi sve shto e vo negova raka da se izglasa.Setetese samo kako beshe izglasan zakonot.Reziserot ja zatvori raspravata pred vreme.A plus zakonot e sporen i zatoa shto spored zakonot za deecentralizacija se predviduva drug nacin na izbiranje na komandiri.

Epa jbg brainbug sepak nema da vazi ni zakonot.

Ke se pocituva koga ke dojdi reakcija kako vo Gostivar 1997, so tvoite komentari se pokazuva kakov sozivot i drzava barate.
Ke dojdi krajot na ova uzashija koga i da e.
Da taa reakcija ima polse i kontareakcija kako vo primer 2001
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Aman be patriote, bas isto ti e? Ili pak koga zboruvas so "vi" ili "ste" kako da ne pripagas i TI vo tendzereto!
Ej nemoj sega da izigravas nenormalen te molam. Mnogu dobro znaes komu se obrakam koga zboruvam so "vi" ili "ste". Procitaj gi postovite pogore i ke zaklucis i samiot. Na tie sto spomenuvaa gostivar, pa nesto demek nema da go trpime ova vise, sto se zamisluvaat ovie albancive, i takvi stvari.
A inace, da, kako sto i rekov potpolno isto mi. Ako ostane drzavata vakva kava sto e , pri toa spomenav kako e mozno toa, (samo so ispolnuvanje na site tie baranja na albancite, i prifakjanje na niv kako potpolno ramnopravni gragani na ovaa drzava) mene super ke mi bide, ke ja uzivam seta potrebna podrska od drzavava i plus ke mi ostane zivotot i ubavoto prijatelstvoto so go imam so mnogu makedonci.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Alboz ne se razbirame.. mene me interesira kako toa nema da go sprovedat ili nepocituvaat zakonot.. ke naznacat drug komandir??? ili ke mu recat druze komandire tebe ne te priznavame?? ili ke pravat parapolicii ili sto??
smesno e da se zbori za demek partiska pristrasnost na naznacuvanjata koga ocajnicki se trudat da si donesat komandircinja tokmu od nivnite redovi.. i tuka nema dilemi nitu kaj nas nitu kaj strancite
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Alboz ne se razbirame.. mene me interesira kako toa nema da go sprovedat ili nepocituvaat zakonot.. ke naznacat drug komandir??? ili ke mu recat druze komandire tebe ne te priznavame?? ili ke pravat parapolicii ili sto??
smesno e da se zbori za demek partiska pristrasnost na naznacuvanjata koga ocajnicki se trudat da si donesat komandircinja tokmu od nivnite redovi.. i tuka nema dilemi nitu kaj nas nitu kaj strancite

So zakonot za decentralizacija koi voedno e eden stolbovite na Ohridskiot Ramkoven Dogovor.
So toj zakon se predviduva komanditite da se naznacat izibirat od lokalnata vlast odnosno od opshtinskiot sovet,a DUI kako partija shto ima mnzoinstvo na site opshtini so albansko naselenie osven Saraj ke go bojkotira ova so toa Opshtinata kako Lokalna vlast nema da glasa za Komandirot naznacen od MVR i kako takov nema da bided validen negoviot mandat
Samo za ilustracija DUI go ima mnozinstvoto sovetnici vo ovie opshtini

  1. Bogovinje
  2. Bërvenicë
  3. Çair
  4. Dibër
  5. Gostivar
  6. Haraqinë
  7. Likovë
  8. Osllomej
  9. Strugë
  10. Studeniçan
  11. Tearcë
  12. Tetovë
  13. Vrapçishtë
  14. Zajaz
  15. Jegunovce
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom