Хипхоп културата надвор од нашите граници

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Brat znaes kako se veli..NA UBAVOTO GRDO NE SE VELI

Taka da ti kazam deka lirikata ti e super samo napred brat taka treba toa.Super si.Za matricite ne velam deka se losi ama jebiga toa e toa,stil si e stil a i ne samo stilot takva e veke Rap muzikata i industrijata se pravat takvi instrumentalki poveke kako sto jas velam Industriski instrumentali.Bitovite ti se prosto Perfektni i toa e toa.I ostanuva da ti kazam Bravo samo napred.

A toa sto se raspravavme jas i ti tuka toa si e drugo,mozebi i uste ke se raspravame.U pitanje se stavovite,glednite tocki,svakanjata,ideite okolu muzikata i taka nataka...seto toa megu mene i tebe proniknuva od VKUSOT za stilovite koi gi preferirame..toa e toa.Iako sepak imase nekoi raboti koi ne cinea sto mi gi pisa,mislam na onie raboti za koi te koregirase Wanabemceez,a i ne mi se sviga ona sto mi rece deka decava ke mi kupuvale maicki od tebe HAHA malku smesno OK si e toa mene ne me povredi toa,tuku glupo bese sto si letnal tooolku visoko.Super si ti DA,ama sepak treba da se bide prizemen koa se zborat,mislat i pisuvat nekoi raboti...Pozdrav brat i samo taka so stilot i muzikata...

Caos...e i moze da prates uste nesto da cuam ;)

Колку пати фино предупредив околу линковите? Уште еден таков испад и следува бан
aman bog da cuva!!A ako moze da mi kazete koj e problemot okolu linkovite??sto demek mnogu sme posteni taka li toa li e?A cela makedonska Muzicka industrija lezi na PIRATERIJA....bog da cuva...ajde nema veza po Privatni poraki ke si prakame ajde uzivaj...
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Pa daj ja vamu.. Mesto vas da ve citam toa ke citam.. I onaka dosadno e da gleas kao se raspravaat lugeto a da ne ucestvuvas :pos2::pos2:
eee i jas sakam da ja razdelam knigata te imam ja i na laptopo mozam odma -copy paste- da ja razdelam ama ne e toa film..drugo e koa ke se cita od listovi neli?zatoa ke se cueme koa ke ja izdavam ke viknam na promocija i ke bide LUDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Pred se fala za pofalbite...
Abe sea ni ti mozes da go smenis moeto mislenje ni jas tvoeto.Slusaj si ti so sakas bidi zdrav i ziv jas nema so da ti se mesam,ustvari sekoj si ima svoja uloga vo igrata.
Inaku ne letam jas visoko ima edna pogovorka vaka veli :
Drzi cena da te cenat!!!
I da deluvam nafurano za nekoj luge uopste ne me zanima,bitno mi e deka imam pocit od tie sto mi znacat vo zivotot.
A ustvari ti so podrazbiras pod "Industriski Instrumentali" ???
Poveketo od matricite so recitiram se pobrzi i po dinamicni so dobro isvirena pozadina oti na matrici od tipot na RZA (samo Kick I Bass) mi paga motivot i uopste ne mi se snima.
Vecerva maka mi e da uploadiram ke ti pratam drugi pesni za nekoj den.
Pozdrav
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Pred se fala za pofalbite...
Abe sea ni ti mozes da go smenis moeto mislenje ni jas tvoeto.Slusaj si ti so sakas bidi zdrav i ziv jas nema so da ti se mesam,ustvari sekoj si ima svoja uloga vo igrata.
Inaku ne letam jas visoko ima edna pogovorka vaka veli :
Drzi cena da te cenat!!!
I da deluvam nafurano za nekoj luge uopste ne me zanima,bitno mi e deka imam pocit od tie sto mi znacat vo zivotot.
A ustvari ti so podrazbiras pod "Industriski Instrumentali" ???
Poveketo od matricite so recitiram se pobrzi i po dinamicni so dobro isvirena pozadina oti na matrici od tipot na RZA (samo Kick I Bass) mi paga motivot i uopste ne mi se snima.
Vecerva maka mi e da uploadiram ke ti pratam drugi pesni za nekoj den.
Pozdrav
Bitno mi e deka imam pocit od tie sto mi znacat vo zivotot.
>>>toa e dobro sto gi pocituvas i ti niv.
No treba da imas obzir so ona cena za cena oti so toa nekogas
si pravis loso i sam na sebe.Oti i bez cenata lugeto ke te cenat svakas??

A pod "Industriski Instrumentali" sto li razbiram??
Epa aj vaka...
Cuj gi instrumentalite od ovie albumi:

Das Efx - Dead Serious - 1992
Show & Ag - The Goodfellas - 1995
OGC - The Storm - 1996
Afu Ra - Body Of The Life Force - 1998
Artifacts - Between Rock & Hard Place - 1994

E posle toa cuj gi tvoite instrumentalki,na Soulja Boy,na 50 Cent,Kanye West i taka nataka...Ne tvoite ne se epten isti kako instrumentalite na ovie tuku se samo slicni po zvucite i bojata na zvucite koi se vo struktura na instrumentalite.
Ako gi nemas ovie albumi eve ti link simni gi i vidi za sto stanuva zbor pa sporedi so tv
ite matrici i ne samo so tvoite tuku OPSTO so matricite vo celata Rap scenata vo svetot...
(imas od sekoj gore naveden album po 1 pesna - znaci 5 pesni se na se,brzo ke gi simnes 18MB - ova e za mene hrana za mojata dusa,toa so ke cues,ama ti ja davam hranata cisto onaka da napravis razlika megu taj zvuk i tvojov/noviot ne za da ja jades ili da se maces da ja grizas hahah ova cisto sala nem sea da se lutes ebago)

http://rapidshare.com/files/104952020/Za_Evil4o__-_.rar.html - eve ova e podobro so malku pobrz ritam,kako so vikas ritam so preferiras ;)
I dvata linka sodrzat po 5 pesni od istite albumi samo vtorovo e so pesni so pobrz ritam kako so rekov + ti staviv i kovertcinja ;)

(i daj administratori molam ve ne brisite linkovi,nas drzavata ke ni ja izbrisat za nekoj mesec vie za linkovi se zamarate,ne biva nekoj ke ve kazni hahaha cel svet ne sozaluva ta za avtorski prava ke ni se fatat-ne znam so film vi e,istiot program za forumov go imat i hrvatite i nekoi srbski web sajtovi i nikade ne sum videl da se krijat linkovi samo kaj nas ne znam so e tajnata)
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Go kopirav linkot aj sega stisni edit na tvojot post i izbrisi go oti ke ti mani BAN ovaj tolku mu treba na lugeto,gi zabole niv za avtorski prava i slicno...
Inaku ete se spusta da slusnam so mi nudis
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
OK brate samo da ne te iznenadi premnogu tvrdiot zvuk,samo sakav da ti pokazam deka i na tie malku po brzi matrici moze da se rapuva neli?A i da ja uvides razlikata megu modernite "Industriski Instrumentali" i dekada i pol postarite "Organski Instrumentali" haha. A eve podole komentar za 50 cent od svetskata javnost ke pustam samo eden sea za sega oti go mrazam kopukot vo dusa.Eve videte so mislat a za eden cas mozam da kopiram 350 vakvi komentari ....normalno ne od mene tuku od luge niz celiot svet:


50 cent has to be the most over-exposed, over-promoted wack rapper in the history of Hip-Hop. I even feel uncorfortable using the term Hip-Hop and 50 cent in the same sentence, 'cause one has nothing to do with the other. This is a commercialized, studio gangster (sorry for the oxymoron) who's only gimmick is that he's been shot nine times and lived. So what? People get shot every day!50 completely lacks MC skills and probably couldn't flow if his life depended on it. All he can rely on is image. A negative one, at that. Jail-house physique, tattoos and the most stereo-typical atittude to help enforce all the negative ones already in place. There's only ignorance, profanity and violence in each one of his wack-ass songs. This is not Hip-Hop, this is ignorant music at it's best. No creativity, no originality, no intellect, no substance, no nothing! Just pure garbage! Music for the feeble minded, mental midget. Could that be you? Hip-Hop is a "culture" not a "game". Open your third eye and seek music with substance that'll uplift your mind, body and soul. Don't let the media (video shows, radio, magazines) dictate what's Hip-Hop. Do the knowledge and free the dome. Don't be a slave to the ignorant sound-wave. Don't watch channel zero. Peace!

(nema poubava etiketa od ovaa za 50 neli???ova e cista vistina)



Ova od mene:

50 Thank you 4 killing the Rap & da Hip Hop Culture...

Uh ze iznervirav eve usteeeeee za kopukoooot!!!CITAJTE IMA MNOGU JAKI RABOTI (ako razbirate angliski ako ne jebiga)

>>>

After listening to this album (get rich or bla bla bla), i am convinced 50's IQ doesn't peak beyond 95. if you like dumb lyrics and less than substantive music, than this album is for you.

>>>

Take one inarticulate, mumbling, nearly unintelligible, mentally dim criminal sociopath who personifies every vice that has turned inner city black neighborhoods into the equivalent of third world countries; add some pro music software tools and loops that do not require any musical knowledge; unleash it on the "community" without any regard for morals but only greed (hey, get the title), and you have this album. The companies that produce this sewage are evil parasites that have caused more damage to the black community than hundreds of years of slavery ever did. Hey, 50 cent, you talk as if you are too stupid and too immoral to handle money or success. I hope it becomes your undoing. You and your handlers make Mike Tyson look like a nobel laureate.

>>>

I'm so sick of ex-cons and ex-drug dealers and crackheads getting recording contracts. This is only more proof of the sleazy state of the music industry today. I wouldn't give you one cent for this cd. I can't stand this guy's droning voice. That "In Da Club" song has been played to death by pop radio stations and on every booming car stereo driven by ?16-25?- year old males who think the song is cool. Anyone who thinks 50 Cent is cool needs to seek therapy at once. Why are we worshipping and idolizing lowlife thugs who should never have been released from prison where they belong?? Oh, and that's really intellegent to bring your own son to your concert and endanger his life by putting him up on the stage in a bullet-proof vest. Really smart there! In ten years when they start releasing compilation cds of rap songs from the early 2000s, they'll put a song by 50 Cent on it, and people will be saying, "Oh yeah, 50 Cent. Remember when everyone thought he was so great?"In two years from now he'll be all but forgotten while the next rap star of the moment will come along to replace him. 50 Cent is only popular now because of MTV, pop radio, and marketing. I'd rather listen to Celine Dion...and i HATE, HATE, HATE her music. That's how badly i dislike 50 Cent. Anyone who would spend money on a 50 Cent cd is stupid.

>>>

What in the name of heck has happened to the music and its industry these days
? I mean, as soon as rap came right through the door, I was horrified. Besides, all rap is is really fast-talking. I don't think it should even be considered music either. First Nelly,50 Cent and now Soulja BOY???? I think music history has gone way down-the-mountain these days, but I think it's mostly 50 Cents' fault. Why do you think I really dislike him and his CD? 1) I don't like the fact that his album is called "Get Rich" because it sounds like he's-you know-Nelly. I don't like it when rappers talk about money because it seems like they only care about getting rich (i.e."Air Force One"). 2) I don't like his lack of clothing, I know, it has nothing to do with the CD. Today in this music world it seems like they're only receiving money for their bodies, when all they need to get onstage is raw talent. When you step on the stage to sing, they want you to sing not see how fast you can talk including words you made up that can't be found in the English Dictionary. If you don't buy this CD, they won't make money, and they can't show themselves off. 3) When I hear him on his CD, he's often mumbling, or sounds more like he's half asleep, or like he's too afraid to step up to the microphone or something (haha ova bese jakoooo). 4) His songs all sound the same, many of them referring to guns (I wish I could shoot 50 Cent i ova mi se sviga hahah) and sometimes maybe violence. If you're going to make a CD, don't talk about cars and money and getting rich in every song. I'm kind of surprised his "In Da Club" was #1 on the top 40 one week. 5) I don't like his language. "Wangsta," is a word that's very strange and if you were to translate that to a genius that speaks Chinese, he wouldn't understand a word you're saying.
As a result, poor lyrics and misunderstood language, lack of clothing, lack of talent, and overplaying on the radio (which I'm amazed by) I'm giving him a 1/5. I kind of wish I could give him a 0. In order to save yourself from this CD, do yourself a favor, turn off the radio, and buy something else new like Evanescence or Lillix, as they have exciting songs and they aren't boring or aren't loud enough, or talk about guns all the time. You'll be glad you did. And I hope someday that the music could be back the way it used to be-with people whom can actually sing and who have talent. Thank you very much for reading my opinion.

Aj da sopram tuka jasno e mislam veke sve!Prvata kritika i ovaa poslednava mislam se jasno kazaa a i onie drugite a i uste drugi 350 ako pustam tuka neli??Epa sega ima nekoj so go saka 50??

Arno veli lugeto,kade li otide Rapot???Koga ke imate vreme procitajte gi vnimatelno i ke videte deka se ova e ziva istina ama ajde.....bide taa.
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Gi slusnav tie so mi gi prati pesnite,ni edna ne me bendisva.Ocajni matrici tie deckite so recitirat gnjavat eden zbor 5 sekudi go izgovara,NEMA ADRENALIN VO NIV.Nivniot tekst so go kazvat za 4 minuti pesna jas vo 30 sekundi go kazvam.Inaku za 50 cent stvarno ne znam zosto se zamaras,ti go znaes nego toj tebe ne...gledas koja e razlikata.Toj vozi Ferrari F-50 a ti so tocak odis na uciliste pa taka da imas pravo na ljubomora.Slusaj si toa so sakas i onaka nego ... go boli za kritikite.
Pozdrav
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Brat toa e toa....Jas sum na pluton ti u Andromeda ete tolku sma oddaleceni jas i ti so vkusovite.Taka da jas i ti so rapo nemame ne dodirni tocki dodirni cestici od vozduhot nemame 6o se i nevidlivi...znaev deka toa ke go pises za tie decki,alijebi ga.Lugeto so ke pominat po forumov ke vidat kakov kvalitet sum ti pratil i ke se cudat na tvojot vkus,ama kako veli Target vo svojata kniga, SVE JE TO HIP HOP!

(Ako vo toa nema adrenalin togas ne znam kade ima Sigurno ima Nelly.A i kako velis ti OVA U TVOJ STIL....
Afu Ra albumot SAMO originalite se prodadeni vo NY 500 000 primeroci a sto ostanalo Arround The Globe i Piraterijata....A tebe ni do Veles ne te znaat...i taka da ne znam so koe srce rece deka ti toa so oni vo 4 minuti ti vo 30 sekundi go kazuvas...HAHAH sme6ki brat.Pak ke ti kazam simni se na zemjata ....ma so me gajle pa na kraj kraot...)

Site tie gore navedenite se edni od osnovacite na hardcore undergroundot...toa se Svetite lica vo hardcorot ali toa e toa,koj da slusa...nema veza ti si znaes so da ti kazam brat...uzivaj i ti.
A za 50-isto i toa,brat ja nesakam pari jas gi mrazam parite nitu sakam nekogas da gi imam.Ne sum ljubomoren na 50 NE!!Tuku srceto mi plaka koga gledam kade otide covestinata U KURAC!!!Da ne obrazlozuvam-si pisi vo komentarite pogore izvadeni od site strani niz svetot.....

Afu Ra - SELF MASTERYYYYYYYY Aloooo Ne tachen TOA LI E SRANJEEEEE bez poraka,energija i du6aaaa!!!
Znaes mi velat site Zaro so sezamaras be so tie faci tamu na forumo,uzivaj ne se nerviraj tolku!!A znaes zosto se zamaram brat??
Zatoa sto premnogu go sakam rapot i me boli koga gledam deka 98% od lugeto nemat pojma so e vistinskiot rap...
Zatoa sto sakam da gi prosvetlam site zagubeni vo rapot...bas kako ona na Avatarot - Da Underground Messiah -
Ne sum jas kriv ne se zanesuvam NESTO OD VNATRE ME TERA!!Fala ti boze za toa.....
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Вие двајца искулирајте малце за да не ве искулирам јас:)
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Inaku noviot ELEMENT na Hip Hopot nesomneno i neosporlivo e TELOTO...pa zatoa vie NOVI NADEZNI rapercinja pocnete da rabotete na elementot ako sakate da go dostignete ona FUCK YOU I AM FAMOUS MUuuuhhahahahahahahahahah....
E jebiga malku ke se pomacete ne e ova kao nekogas Plukni pa Zalepi i oj na scena madinja tresi hahhahahaah MUUuuhahahahahhaa...
 

EVIL-B

Hip-Hop Legend
Член од
2 декември 2007
Мислења
357
Поени од реакции
4
Stvarno ne znam zosto se zamaras da baras intervjua od nekoj X luge so kazale za 50 cent! Mislis deka nekoj go zanima toa?
I sam se macis i drugite gi zamaras.Nemam namera da gi citam ako bea postirani za mene,ako ne se sekavas jas ti kazav deka slusam samo Srpska rap scena De Niro,Struka i Marchelo.
A za avatarot moj sto si se zagrizil tolku,ne svati deka go staviv za da te nerviram? :tapp:
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ej Nelly ne mi go cepkaj eej :D:D

abe 93 till infinity so se zamaras so tipovi ko evil b be???
gleas deka on se klasificira ko underground ali ustvari saka da e komercijala....ne se zamaraj so decki koj se palat na brzo recitiranje......
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
63
Поени од реакции
0
Znae li nekoj kade bi mozel da ja najdam Frekfencii od Green Out?????
Ja nema po Ares, Limewire, E-Mule, Google itn itn. Moze da mi ja prati i ako ja ima nekoj (i ako saka:))
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Znae li nekoj kade bi mozel da ja najdam Frekfencii od Green Out?????
Ja nema po Ares, Limewire, E-Mule, Google itn itn. Moze da mi ja prati i ako ja ima nekoj (i ako saka:))
Дечко имаш тема за музички побарувања,оваа е за дискусии (нема потреба да реплицираш)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom