Македонските Su-25

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Македонската авијација стана побогата за 4 авиони SU-25 во 2001 година. По неколку години авионите повеќе не полетаа. Некои велат дека се во хангарите на Петровец (сега Александар Македонски), а други велат дека се продадени.
Она што мене ме збуни е википедија каде најдов дека 4 SU-25 се продадени на Грузија уште во 2005 година.
Republic of Macedonia Republic of Macedonia purchased three single-seat Su-25s and one Su-25UB following incursions and attacks by Albanian separatists. The aircraft were supplied by Ukrainian authorities after having been withdrawn from Ukrainian Air Force service.[37] The aircraft were retired in 2004 and later sold to Georgia in 2005.[38]
http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-25

И, дали Македонија сеуште е сопственик на 4 SU-25 или не е?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
265
Поени од реакции
18
ne sum bas siguren ama mislam deka uste togas se prosuska deka ke gi prodavaat ama ne se krena golema prasina, rekoa nesto vo stil deka sme miroljubiva zemja i ne ni trebaat avioni. ama ne sum siguren dali bese za avionive ili pak za nekoe drugo naoruzuvanje so go nabavivme vo 2001.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
TREBA DA GI MODIFIKUVAAT VO IZRAEL I DA STANAT SU-25 skorpion pojaki i od ruskite(izrael ponudi)a za nasite piloti na MI24 izraboti duri i posebni kaciki i SEGA OVOJ MI24 SE VIKA MAKEDONSKI MODEL I NASITE SOSEDI RAZMISLUVAAT ZA ISTIOT ha ha..koristi naveduvani STAR izraelski raketi
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Сега кога се враќав дома, уште стојат на крајот пистата надвор паркирани.
 
Х

Ханзо

Гостин
TREBA DA GI MODIFIKUVAAT VO IZRAEL I DA STANAT SU-25 skorpion pojaki i od ruskite(izrael ponudi)a za nasite piloti na MI24 izraboti duri i posebni kaciki i SEGA OVOJ MI24 SE VIKA MAKEDONSKI MODEL I NASITE SOSEDI RAZMISLUVAAT ZA ISTIOT ha ha..koristi naveduvani STAR izraelski raketi
А наместо ова да си купиме ф-22? Евтини се... :pos:
 
Член од
7 февруари 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
TREBA DA GI MODIFIKUVAAT VO IZRAEL I DA STANAT SU-25 skorpion pojaki i od ruskite(izrael ponudi)a za nasite piloti na MI24 izraboti duri i posebni kaciki i SEGA OVOJ MI24 SE VIKA MAKEDONSKI MODEL I NASITE SOSEDI RAZMISLUVAAT ZA ISTIOT ha ha..koristi naveduvani STAR izraelski raketi
Ako rusite dozvoljat moze inak mnogu problemi shte si imate s tjah otnosno licenziite za aviona.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
greska

Ako rusite dozvoljat moze inak mnogu problemi shte si imate s tjah otnosno licenziite za aviona.
so raspadot na SSSR seuste rusija vodi spor za avtorskite prava a zosto rusija ne reagirase za mi-24 koj sega koristi STAR izraelski naveduvani vozduh-zemja koi se poefikasni od hellfire na apache...inaku ovaa modifikacija izraelcite(ELBIT SISTEMS ja narekoa makedonski model)momentalno Bugarija Srbija
I Hrvatska razmisluvaat za ovoj makedonski model...znaes deka ima HUD(head-up-display)sto znaci deka ako metata e nad ili pak levo od helikopterot dovolno e pilotot da ja pogledne i taa e zaklucena
pa potoa lansira raketa i metata e unistena NA BALKANOT NEMA KONKURENCIJA isto ke bide i so sukhoite a da znaes deka konstrukcionoto biro i fabrikite(pogolem del)se vo ukraina i kazahstan del vo rusija i megusebno seuste se raspravaat za avtorskite prava(za ova imam citano vo odbrana) a i izrael modifukuvaso dozvola edinstvena zabrana za modifikacija ima BAE systems:smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
F-22

А наместо ова да си купиме ф-22? Евтини се... :pos:
hanzo f-22 e skap iima 2 pati pomala borbena nosivost od mig-29 i su-37 a za su-25da ne zborime(iako e ground-to attack)a za negoviot stealth toj e veke minato:

http://youtube.com/watch?v=ripHZ58Jp-w&feature=related
pazi za razlika od s-300(range90km)ovoj ima 400 i e integriran potocno recisi sekoja komandna stanica moze da dava instrukcii a koristi poveke vidovi na radari ako veke plakame eve predlog MI-28 ili KAMOV ka-52 aligator a ako sakame da imame dobar lovec togas mig-21 e soliden-imeno toj e brz evtin so solidni manevarski sposobnosti a ima edna maana ne moze da nosi tesko vooruzuvamje(ima mal raspon na krila ama zatoa e brz a novite modifikacii se poprecizni,so vgraden sistem za ladenje,doppler radar(koj i da e jammiran sepak uspesno ja presmetuva lokacijata na neprijatelot)amerite poveke se plasat od toj otkolku od mig-29
a raptorot treba da go imame vo golem broj pa da branime vozdusen prostor a poradi malata teritorija raketnata artilerija (BM-21,potoa srpskiot ORKAn220mm-pa MLRS amerikanski a e vo greece pa taka ke bidat unisteni pred da sletaat a helikopterite se branat dobro so pasivna odbrana(mamki-drveni so lim taka natovci u jugoslavija trosea 750000$ bombi za secenje drva
http://youtube.com/watch?v=1lHyKv4IC3c
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Сега кога се враќав дома, уште стојат на крајот пистата надвор паркирани.
me raduva toa znaes deka sev sposobni da nosat bombi so weapons of mass descruction zatoa site vrijat da gi prodademe a ofanzivna politika ne se 4-sukhoi tuku 500-600 avioni koi gi ima grcija megu koi i F-16CD koj go smetaat za najdobar vo evropskoto nebo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom