Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Ај зошто јас сум по стара програма, немам поим кои изборни сега ги има, пиши помеѓу кои може да бираш па ќе ти препорачам нешто.
Ај, тогаш и на мене помагај :smir:
Се думам меѓу еколошки менаџмент, социологија, теории на социјален развој, демографија, деловно комуницирање..:vozbud:

:salut:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ај, тогаш и на мене помагај :smir:
Се думам меѓу еколошки менаџмент, социологија, теории на социјален развој, демографија, деловно комуницирање..:vozbud:

:salut:
Дечки ај вака, сега се спремам за кошарка, па вечер кога ќе дојдам ќе пишам што според мене треба да одберете. Само кажете колку изборни предмети имате во зимски и летен семестар, и од тие што сум ги имал јас ќе ви кажам што е полесно. Ама имајте предвит дека сега завршувам, имам уште еден предмет, па советите ќе се за тоа како било до пред година и повеќе.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Бираме по еден во зимски и еден во летен. Значи вкупно 8 би требало да бидат за сите години
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10
Барам мислење од постарите колеги, оние што се пред дипломирање, или дипломирале, без разлика од кој смер се! Но ми треба реален, објективен одговор без фаворизирање на некој департман. А прашањето е: Со кој смер (Финансиски мен. или Е-биз.) е полесно да се најде работа кај нас во Мк? И зошто? И кој е полесен, и зошто? :)

Многу фала :salut:
Бидејќи ја сум пред дипломирање, како што мене ми изгледа, за вработување смерот и е не толку битен, не ти бара никој конкретно да бидеш ова или она, бара да бидеш економист. Сега, нормално дека ќе сакаш да го работиш она за кое си студирал/а 4 год, ама и да не успееш конкретно со тој департман, секогаш имаш опција да работиш нешто друго, а сепак да биде поврзано со економски факултет. Има многу мои колеги, од департман менаџмент, кои работат во банка на пример.
А што се однесува до тоа кој е полесен, мислам дека по тежина сите се горе-долу исти. Најважно е да го избереш она шти ти го сакаш и што најмногу ти лежи.

--- надополнето ---

Ај, тогаш и на мене помагај :smir:
Се думам меѓу еколошки менаџмент, социологија, теории на социјален развој, демографија, деловно комуницирање..:vozbud:

:salut:
Би ти препорачала да не си земаш Dеловно комуницирање, не е тешко ама има страшно многу малтретирање, го полагав и знам. А од овие другиве само знам за Демографија дека лани си поминаа многу добро затоа што го имаа избрано само 10 тина, па Славе беше толку фин со нив и си положија без мака ;)
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Добро бе паничари. Како никој не разбира дека ова со ЕКТС е подобро.

Се презапишува ПРЕДМЕТ. Или се презапишуваат ПРЕДМЕТИ. Нема повеќе КВАДРАТ. Ако заглавиш статистика, менаџмент, маркетинг или некој сличен предмет, нема дремење дома со години дур не го положиш. Само тој предмет го презапишуваш, само тој предмет го плаќаш повторно. Со останатите предмети тераш понатаму. Теоретски можеш до четврта година да стигнеш, се да имаш положено, а на пример математика уште да го влечкаш.

Така да сите, посебно првачиња и вторачиња, доста мрчкате.
.
Колку само НЕ МОЖЕШ. За даго запишеш тој што си го паднал исфрлаш еден од наредната година. Така да на крај нема да ти остане тој што го влечкаш туку некој предмет од трета. И не гледам ништо подобро уште сега да си продолжувам еден семестар плус кога ако беше по старо менаџмент без никаков проблем ќе имавме шанса да го полагаме сега на колоквиуми па пак на испит па дури тогаш пишуваш квадрат

--- надополнето ---

Btw јас бев на факултет и добив одговор на моите прашања. P.S. Ви пропаѓа муабетот дека ако имаш услов со 35 кредити си пишуваш предмет плус.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
26
Поени од реакции
1
[/COLOR]Btw јас бев на факултет и добив одговор на моите прашања. P.S. Ви пропаѓа муабетот дека ако имаш услов со 35 кредити си пишуваш предмет плус.
wtf ? Што е пак сега финтата со 35кредити и запишување на предмет плус ??? што те информирале ??
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Колку само НЕ МОЖЕШ. За даго запишеш тој што си го паднал исфрлаш еден од наредната година. Така да на крај нема да ти остане тој што го влечкаш туку некој предмет од трета. И не гледам ништо подобро уште сега да си продолжувам еден семестар плус кога ако беше по старо менаџмент без никаков проблем ќе имавме шанса да го полагаме сега на колоквиуми па пак на испит па дури тогаш пишуваш квадрат
Ти останува предметот што го влечкаш. Се додека ги полагаш цело време можеш да запишуваш нови предмети од наредни години, минус предметот што го влечкаш.
Во претходниот систем предметите од зимски семестар имаа значителна предност во однос на летните. Односно зимските предмети имаа сесија плус, летните сесија минус. И менаџмент ако не се положеше во февруари одиш квадрат. Сите наредни сесии, само менаџмент полагаш. И плус цела година ја плаќаш, што за приватна квота значеше +600 евра. Сега во иста ситуација ем плаќаш дополнително само за предметот, наместо 600, околу 80, ем можеш да си слушаш/полагаш други предмети без да молиш професори да те пуштат на испит и да ти чуваат оценки.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Ај да прашам и јас нешто во врска со промениве:
1. Ќе имаме ли слободна недела?
2. Дали ќе може да не полагаш една-две-три сесии и да полагаш кога сакаш т.е. да ги чуваш како џокер. (Пример, паднеш колоквиуми и имаш 3 испитни сесии да го положиш, и ако не полагаш во таа во Август дали може да го полагаш во Јануари без да го запишуваш. Вака мислам дека е на Правен али не сум баш сигурен)....

ениуан?
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Ај да прашам и јас нешто во врска со промениве:
1. Ќе имаме ли слободна недела?
2. Дали ќе може да не полагаш една-две-три сесии и да полагаш кога сакаш т.е. да ги чуваш како џокер. (Пример, паднеш колоквиуми и имаш 3 испитни сесии да го положиш, и ако не полагаш во таа во Август дали може да го полагаш во Јануари без да го запишуваш. Вака мислам дека е на Правен али не сум баш сигурен)....

ениуан?
Претпоставувам дека нема слободна недела. Сигурно таа колоквиумска недела што сега ја немаме ќе биде недела каде што ќе се одржува настава.
Тоа со џокер сесии не важи. Слушаш предмет и можеш да го полагаш во наредни 3 сесии. Дали ќе се појавиш на испит или не, си врти бројчаникот. После 3-та сесија го презапишуваш предметот.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Убаво не ебат со ова ектс, за еден факултет едно важи за друг друго... Nice one
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
wtf ? Што е пак сега финтата со 35кредити и запишување на предмет плус ??? што те информирале ??
Имаше некој пишано претходно во некој пост, ама не се замарај џабе, такво нешто не постои

--- надополнето ---

без вулгарности молам.

и кога се паѓаат колоквиумските недели сега?
01-09.11 и 23-31.12
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Да да, заедно чекавме на ред 5-6 колеги на едни им ги одобрија а мене и на еден колега ни рекоа на 15 септември.
Леле и јас сум на надворешна, па колега ако не ни одобрат ќе си се дружиме
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom