Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
А, е-бизнис лани беше 400 евра државна, сите други беа 200 евра. Ако се префрлеш на е-бизнис, значи ли дека ќе си продужеш со 400 евра да си плаќаш, без да гу надоместуеш разликата од прва година од 200 евра?
И јас сакам да се префрлам на е-бизнис ама мислам дека не треба да с еплати надоместок за таа година што си ј азавршил, туку само за таа што ќе ја почнеш.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Море луѓе каков еколошки менаџмент незнаете ако не го фатиш на колквиуми на испит ти е многу зезнато зш е на раскажување макар што и на заокружување ќе ти извади некој прашања во стилот го читав ли јас ова , па дури на еден од колквиумите има прашање што има на КОРИЦАТА на книгата така што ако Рики не оди во пензија земиси социологија или социјален развој имаш прашања а ако ти даде на раскажување само треба да пишуваш било што на пример ја положив со волкот и црвенкапа за втор колк и за трет на прашање за реформи во пензиски систем му ја напишав снежана и 7 џуџиња и полозив со 7 па сега види
Луѓе да не зезајте за Ристо Христов, човекот пишува оцени без врска. Можеш да му напишеш се и да паднеш, а моше и да му трескаш глупости а да поминеш. Сум полагал кај него социологија и социјален развој и да ви кажам преку глава ми е човекот, ни сам не знае што има во книгите.
За еколошки менаџмет, ако е истиот предмет од пред некоја година животна средина, кај Пеце Недановски, има за учење ама барем ако научиш ке знаеш дека ќе поминеш. А и професорот е доста фер, на тие што ке паднеа на кол а имаа над 10 поени им даваше да предаваат и дозволуваше да се оди понатаму, барем до пред некоја година. Кај него имам две 10ки, а кај ристо со исто учење 6 и 7.
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.153
Поени од реакции
2.754
Социологија е лесен.Како што кажа членот си имаш прашања истите ги дава се вртат секоја година.Си ги читаш ден пред колоквиум и си положуваш каков еколошки какви трговски права:pos2::pos2:
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Значи се напнав до максимум дали некој ке може да ми објасни како ке биде новово запишување и презапишување на предметиве и на годиниве... би му бил многу Благодарен...
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Значи се напнав до максимум дали некој ке може да ми објасни како ке биде новово запишување и презапишување на предметиве и на годиниве... би му бил многу Благодарен...
Чекај јас утре ќе ви кажам :D

--- надополнето ---

При упис одма бираш 2 предмети. Е сега до лани можеше да земеш 2 во едниот семестар или по 1 во двата семестри, ама сеа со оглед на тоа дека не може да имаш повеќе од 35 кредити во еден семестар, ќе мора 1 со 1 да земеш.

Можеш било кој да земеш, не е важно од која година се.
НЕ МОРААААА. За трета и четврта има задолжителни предмети и со 6 и 7 кредити, па може да си правиш различни комбинации
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Социологија е лесен.Како што кажа членот си имаш прашања истите ги дава се вртат секоја година.Си ги читаш ден пред колоквиум и си положуваш каков еколошки какви трговски права:pos2::pos2:
А, знаеш некој кој ги има тие прашања? Може ли некако да ги дојдат до мене? :pipi::smir:
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Јас бев минатиот понеделник и поднесов молба за промена на департман, и ми рекоа да се вратам во петок. Се вратив во петокот и ми рекоа да се вратам на 15 септември!!! А пред мене на други колеги им ги прифатија молбите за промена, а мене ми рекоа не е разгледана. Индексот ми е оставен во факсот, а на 15 треба да пријавувам година. Му се има десено ова на некој?
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
ако добро разбрав.. јас имам 5 предмети положено, што значи 42 кредити [значи го имам фатено условот т.е имам над 35 кредити од прва год] ииии што е најважно не морам останатите 2 предмети да ги презапишувам туку само да си ги пријавувам на испит - додека не ги положам .. а предметите од 2ра год од зимскиот смеместар ке си ги полагам регуларно на колоквиуми
мислам дека е вака :]]
добра логика тераш, поштуем.

ама, ако тaa на студентски знае што збори (и тие се збунети која од која) не можеш да полагаш предмет во сесија ако не си го презапишал на почеток на семестар. така ми рече на студентски таа младата со црна коса до раменици, завчера.
ама пробај си ја среќата прашај, па кажи ни.

(леј теткиве на студентски ќе експлодираат кај и да е, замисли колку пати у ден ги слушаат истиве прашања :icon_lol:)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Значи се изначитав коментари и одговори. Фала им на тие што ми одговорија, ама другите ме ставија во мисла си тие изборни предмети, социологија, трговски права еколошки менаџменти и не знам уште што...и сега не знам што да правам. Ај уште некој лесен изборен тука на листата :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Од Трговско немаш полесен, жално е да кажеш на некој дека си го паднал тој предмет, со 6 саати учење за колоквиум се поминува.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Море луѓе каков еколошки менаџмент незнаете ако не го фатиш на колквиуми на испит ти е многу зезнато зш е на раскажување макар што и на заокружување ќе ти извади некој прашања во стилот го читав ли јас ова , па дури на еден од колквиумите има прашање што има на КОРИЦАТА на книгата така што ако Рики не оди во пензија земиси социологија или социјален развој имаш прашања а ако ти даде на раскажување само треба да пишуваш било што на пример ја положив со волкот и црвенкапа за втор колк и за трет на прашање за реформи во пензиски систем му ја напишав снежана и 7 џуџиња и полозив со 7 па сега види
Ме зезаш? :icon_lol:
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
Јас бев минатиот понеделник и поднесов молба за промена на департман, и ми рекоа да се вратам во петок. Се вратив во петокот и ми рекоа да се вратам на 15 септември!!! А пред мене на други колеги им ги прифатија молбите за промена, а мене ми рекоа не е разгледана. Индексот ми е оставен во факсот, а на 15 треба да пријавувам година. Му се има десено ова на некој?
Мене истото ми се случи, значи бев со молбата и ми рекоа дека ќе се разгледа и ќе се знае до 15 септември, а јас се повлеков зошто ми треба индексот за полагање до 3 септември и така.
А тоа дека им е разгледана на други , дали тоа значеше дека се префрлиле веќе, дека им е одобрено?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Кога ќе објават кој на кој смер е примен(бруцошите)?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
да али пошто не сум од скопје чекам на нет ,тоа ме загрижува дали таму ќе ги објават
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom