Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Абе некни на студентски имаше една студентка која прашуваше за овој нов систем, таа имала 1 само од втора положен и прашуваше дали ке и треба услов за 3та да запише или квадрат оди. Оваа од студентски и рече дека ке ги презапише предметиве и ке си слуша трета, е сеа прашањево е дали мора да се презапишат, пошто ако ги презапишеш изглеа пак ги слушаш, или пак имаш право да слушаш сам оод таа што си ја запишал а полагаш од онаа другата, овдека ме буни дали е МОРАЛНО презапишувањето ...
Ako gi prezapises,moras da zemes i pak potpisi i moras da gi slusas pak,mislam potpis mora,a ako ti davaat bez da gi slusas taka zemi si :):):),za ova sum siguren:):):)
 
Член од
15 април 2010
Мислења
78
Поени од реакции
1
Може некој убаво да ми појасни дали се плаќа за презапишување предмет и колку пари? Сите разлицно кажуваат а и на студентски незнаат да објаснат..И дали од минатата година ако се презапише предмет мора да е отфрли некој од наредната ?
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
aj da ve prasham jas vonrednite, i jas sum vonredno i do sega ne zapishuvav semestri samo si prijavuvav ispiti vo sesiite.A sega kako nemam leten zimski semestar????
postara generacija sum 2001 zapishana i sum po stara programa
znae nekoj da mi objasni shto e kao mene, na studentski bea zbunka:)))
i jas sum kako tebe :) jas prasav na studentski, mi rekoa deka noviot sistem vazi i za nas. da si pratime koi ispiti se vo leten, koi vo zimski i isto ke zapisuvame kako ostanatite.
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Ako gi prezapises,moras da zemes i pak potpisi i moras da gi slusas pak,mislam potpis mora,a ako ti davaat bez da gi slusas taka zemi si :):):),za ova sum siguren:):):)
епа ако одам според логика не мора да се презапишваат предметите, пошто ако ги запишеш плус нели плакаш. А и со плакањево оваа на студентски нешто као у партиципацијата го вметна, уствари као демек партиципацијата се засновала врз предметите кои ги слушаме, полагаме... абе све е лудница, сите сме збркани. Али има и друг проблем, се зборува као демек ако не исчистиш прва нема да можеш трета да запишеш и ако не исчистш втора нема да можеш четврта да запишеш, или пак нешто со семестрите беше поврзано, абе фрки еден куп :tapp:

--- надополнето ---

:D еј абе не морало да се презапишуваат, сеа прашав еден другар од одбрана, тој имал у прва заостанант предмет и не презапишувал ништо у втора али го полагал кога имало сесија, е сеа проблем му прави тоа што ако не го положи оваа сесија нема 3та да запише, мислам дека овоа малку помогна или па...

--- надополнето ---

аааа и уште нешто дознав, е сеа треба на сите да ни е јасно. вака значи на пр. од прва треба да имаш положени предмети со вк.35 кредети, ако немаш со толку на пр. вкупнио број ти изнесува 30, презапишуваш само еден предмет, а оние другите не. Ако некој нема положено ништо исто као квадрат му се фака сам ошо има + право да слуша. То е то..
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
ако добро разбрав.. јас имам 5 предмети положено, што значи 42 кредити [значи го имам фатено условот т.е имам над 35 кредити од прва год] ииии што е најважно не морам останатите 2 предмети да ги презапишувам туку само да си ги пријавувам на испит - додека не ги положам .. а предметите од 2ра год од зимскиот смеместар ке си ги полагам регуларно на колоквиуми
мислам дека е вака :]]
 
Член од
16 август 2010
Мислења
147
Поени од реакции
3
И вонредните студенти имаат право на колоквиуми, нема што да ги прашуваш професорите. Иако е пожелно да контактираш за секој случај, бар по e-mail.
Немате потреба од никакво прашување, вонредните студенти ги имаат истите права како и редовните можат да одат на колоквиуми без никаков проблем, само што не собираат потписи, не заверуваат семестри, не можат да зимаат стипендија и да имаат просек, и плаќаат партиципација како кофинансирање, ни повеќе ни помалку, и јас сум вонреден студент и поради тоа знам кои се моите права.
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
ако добро разбрав.. јас имам 5 предмети положено, што значи 42 кредити [значи го имам фатено условот т.е имам над 35 кредити од прва год] ииии што е најважно не морам останатите 2 предмети да ги презапишувам туку само да си ги пријавувам на испит - додека не ги положам .. а предметите од 2ра год од зимскиот смеместар ке си ги полагам регуларно на колоквиуми
мислам дека е вака :]]
тачнооооо! :))) и јас сум као тебе ...
 
Член од
9 јануари 2010
Мислења
155
Поени од реакции
10


na web strana po stara programa predmetite:ekonomska geografija, trgovski dogovori i medjunaroden transport, spedicija i osiguruvanje, gi nema na oglasna tabla na fakultet kaj sto pisuva deka se staveni site predmeti so krediti.ostanatite predmeti gi ima.toa ne mi e jasno, zasto....


затоа што најверојатно има некаква промена за тие што се по нова програма, може и да ги немаат, не знам. Јас колку што знам, за нас по стара програма си важи тоа од водичот, како и до сега, а кредитите не ни играа некаква улога, нити па некој знаеше кој предмет колку кредити носи
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
тачнооооо! :))) и јас сум као тебе ...
finaly.. се разбравме.. а таман помислив дека ова нема крај :vozbud:..
како и да е се надевем дека ке положам сеа барем еден од предметиве.. колку толку да го откачам..
И уше нешто ме интересира, некој од колегите имаше спомнато во минатите постови исто така - дали мора збирот на кредитите за една година да изнесува 60 кредити или може евентуално повеќе..? [затоа што според моите пресметки за 2ра год, односно кредитите од задолжителни предмети плус кредитите од изборните предмети кои сакам да ги бирам ми излегува 61 кредит за една год ]
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Тоа мислам дека важи за после втора кога ќе се запишува трета, не сум сигурна...
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
finaly.. се разбравме.. а таман помислив дека ова нема крај :vozbud:..
како и да е се надевем дека ке положам сеа барем еден од предметиве.. колку толку да го откачам..
И уше нешто ме интересира, некој од колегите имаше спомнато во минатите постови исто така - дали мора збирот на кредитите за една година да изнесува 60 кредити или може евентуално повеќе..? [затоа што според моите пресметки за 2ра год, односно кредитите од задолжителни предмети плус кредитите од изборните предмети кои сакам да ги бирам ми излегува 61 кредит за една год ]
Pa jas ne sum slusnal takvo nesto deka mora vo edna godina zbirot na predmetite da iznesuva 60,ali znam deka vo eden semestar moes da prijavis predmeti so ne povekje od 35 krediti:):):)
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
Meне што ми кажаа овие што се по ектс уште од лани, ми рекоа дека ако ги немаш тие 35 кредити тогаш ке презапишиш предмет, а онака дека не морало, зашо ако е семестрално по 35 кредети тогаш речиси секој ке сака да пријави од истата година и ке нема презапишувиња, повеке се исплака и штеди и не губи година или семестар, сеедно, а овие пари како ке зимаат...
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Pa jas ne sum slusnal takvo nesto deka mora vo edna godina zbirot na predmetite da iznesuva 60,ali znam deka vo eden semestar moes da prijavis predmeti so ne povekje od 35 krediti:):):)
епа еве на офц сајт на економски кај ЕКТС.. http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/uslovi-za-studiranje/ekts

обрни внимание на ова:
Во рамките на ЕКТС, 60 кредити претставуваат обем на работа за една академска година, т.е. општо правило е 30 кредити да се еквивалент за еден семестар..
и сеа :/
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
епа еве на офц сајт на економски кај ЕКТС.. http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/uslovi-za-studiranje/ekts

обрни внимание на ова:
Во рамките на ЕКТС, 60 кредити претставуваат обем на работа за една академска година, т.е. општо правило е 30 кредити да се еквивалент за еден семестар..
и сеа :/
значи годишен износ е овој, пресметајте ги предметите ке видите, али ова е само потенцирање колку изнесуваат кредитите годишно, семестрално, а друго е у врска со презапишувањето.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom