Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
ова не можам да не го споделам...

На меѓународна економија имаше професор од странство.докторант на харвард и учен по цел свет, оксфорд и слично. и држеше предавања.. феноменално беше.. алав да му е... и на прашање што ќе направи тој за да ја подобри ситуацијата во македонија рече...
I will take professors from Harvard Biznis School and Yale and take them to Ohrid to teach pepole biznis and will develop tourisam at the higest level...

И се јавува една колешка
No, you said you take professors from USA, why we need them WE ARE SMART.


гревови наши македонски...
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
2
Live from економски!!

фала Мац за споделување на радосната вест:))Вчера не знаев на кого повеќе да се пофалам.

Идеме даље,без попуштање!!

Вториот колоквиум е до крај на делот т.е. 280 и некоја страна.Директно од Столе информација!

drugar greshka da ne si , ne mi se veruva II kolokvium da bide do 280
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Вака сега, и јас бев на предавањето и беше добро, ама истото тоа одлично би ни го прикажала и Кикеркова и уште неколку професори од нашиот факултет (не велам сите).
Некои работи ме иритираа. Прво, тоа што Американецов за да ги спореди економиите во Македонија и САД се користеше со неговата чистачка и тој самиот.
Второ, за тоа дека ќе донесел професори од Хардвард и Јел за да ги учеле во Охрид Менаџмент. Има и тука доста способни луѓе кои знаат добро да Менаџираат, тој не ја знае главната причина за слабиот туризам во Охрид за да може така да каже.
Трето, ова се однесува на tomsaso. Секогаш сум се сложувал за многу работи со тебе, ама денес тоа што го кажа последно не се сложувам. Не значи дека ако некоја земја има 200-300 милиони жители има поинтелегентни луѓе. Ќе ти направам една споредба со Хрватска, надвор од Економијата, ама сепак држи за овој случај. Значи, САД имаат 200-300 милиони жители, Хрватска има 5-6 милиони жители и според твојата логика Америве треба да се подобри во фудбал (т.н. soccer) од Хрвативе. Ама фактичката состојба и она што го кажува ранг-листата на FIFA го потврдува мојот став дека не е толку важно големината на земјата за да има големи услови. Ако имаат Америте толку големи умови тогаш ме интересира зашто имаат толку силна Економска криза за која за да ја санираат ќе потрошат некаде, ако не се лажам, 700 милијарди долари. Тврдам и стојам зад тоа дека на Економски факултет Скопје има големи умови, можеби и неколку класи подобри од тие на Хардвард, Оксфорд, Јеил, Принстон... Исто така тврдам дека ти tomsaso, си дел од тие големи умови. Кај нас проблемот не е во големите умови, туку во во системот на образование. Епа то је то.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Вака сега, и јас бев на предавањето и беше добро, ама истото тоа одлично би ни го прикажала и Кикеркова и уште неколку професори од нашиот факултет (не велам сите).
Некои работи ме иритираа. Прво, тоа што Американецов за да ги спореди економиите во Македонија и САД се користеше со неговата чистачка и тој самиот.
Второ, за тоа дека ќе донесел професори од Хардвард и Јел за да ги учеле во Охрид Менаџмент. Има и тука доста способни луѓе кои знаат добро да Менаџираат, тој не ја знае главната причина за слабиот туризам во Охрид за да може така да каже.
Трето, ова се однесува на tomsaso. Секогаш сум се сложувал за многу работи со тебе, ама денес тоа што го кажа последно не се сложувам. Не значи дека ако некоја земја има 200-300 милиони жители има поинтелегентни луѓе. Ќе ти направам една споредба со Хрватска, надвор од Економијата, ама сепак држи за овој случај. Значи, САД имаат 200-300 милиони жители, Хрватска има 5-6 милиони жители и според твојата логика Америве треба да се подобри во фудбал (т.н. soccer) од Хрвативе. Ама фактичката состојба и она што го кажува ранг-листата на FIFA го потврдува мојот став дека не е толку важно големината на земјата за да има големи услови. Ако имаат Америте толку големи умови тогаш ме интересира зашто имаат толку силна Економска криза за која за да ја санираат ќе потрошат некаде, ако не се лажам, 700 милијарди долари. Тврдам и стојам зад тоа дека на Економски факултет Скопје има големи умови, можеби и неколку класи подобри од тие на Хардвард, Оксфорд, Јеил, Принстон... Исто така тврдам дека ти tomsaso, си дел од тие големи умови. Кај нас проблемот не е во големите умови, туку во во системот на образование. Епа то је то.
1. Класичен пример за компаративни предности е чистачка-професор, адвокат-секретарка, голф играч-градинар.. овие се тие што се сретнуваат по учебниците да се објаснат компаративни предности
2. Кај нас се натпреватуваат факултетите колку дипломци ќе имаат, воие споеманативе факултети се натпреваруваат колку нобеловци ќе имаат
3. Тој ја знае главната причина, за тоа е дојден во Македонија да ги изработи тие студии.
4. Не велам дека нема, велам дека неспоредлив е нашиот факултет со харвард јел принстон.. еве проста равенка за тоа
Harvard Buged = 4 x GDP(macedonia)
24$ bil. = 4 x 6$ Bil
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
1. Класичен пример за компаративни предности е чистачка-професор, адвокат-секретарка, голф играч-градинар.. овие се тие што се сретнуваат по учебниците да се објаснат компаративни предности
2. Кај нас се натпреватуваат факултетите колку дипломци ќе имаат, воие споеманативе факултети се натпреваруваат колку нобеловци ќе имаат
3. Тој ја знае главната причина, за тоа е дојден во Македонија да ги изработи тие студии.
4. Не велам дека нема, велам дека неспоредлив е нашиот факултет со харвард јел принстон.. еве проста равенка за тоа
Harvard Buged = 4 x GDP(macedonia)
24$ bil. = 4 x 6$ Bil
Проблемот во Туризмот не е во Менаџментот, проблемот во туризмот е во луѓето кои сакаат да се збогатат на нелегални начини. Ако еден сладолед чини 50 денари, во Охрид на странец ќе му го продадат за најмалце 150 денари. Така нема туризам. За другиве бројки горе-доле се согласувам.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Проблемот во Туризмот не е во Менаџментот, проблемот во туризмот е во луѓето кои сакаат да се збогатат на нелегални начини. Ако еден сладолед чини 50 денари, во Охрид на странец ќе му го продадат за најмалце 150 денари. Така нема туризам. За другиве бројки горе-доле се согласувам.
Па не би рекол дека е ради повисоките цени.

Кога ќе споредиш дека во соседна Грција,исто чини тој сладолед (2 и пол евра топка),и ќе видиш дека за нив тоа не е никаков проблем :)

Проблемот лежи во услугата,кога им било на странците проблем да дадат пари,само што треба да добијат соодветна вредност назад за тие пари.
А обично туризмот се шири преку вирален маркетинг,односно типот на "Абе,лани јас бев во Будва,во едно хотелче,топ цени,добра услуга и феноменална плажа,обавезно да размислите за таму" и такви разговори меѓу пријатели...

Кога ќе видиш,секогаш кога бираш непознато место,прво се распрашуваш меѓу "проверени" луѓе.
А сите знаеме дека виралниот е највлијаен,ама и најтежок да се оствари,нема тука лажење,мора да е се тип-топ.

А Охриѓани се тежок народ,и не мислам дека би се замарале да создадат вредност за нивните пари.
Издаваат соби на Македонци,и задоволни се со по 2000 евра од лето,само не го гледаат опортунитетниот трошок (јбг,опортунитетен е,ама не во права смисла :)),ако издаваат на странци,би ваделе по 3000 до 4000 евра без проблем,само да понудат подобра услуга и сместување.
И топла вода!:vozbud:
 
Член од
31 јануари 2008
Мислења
56
Поени од реакции
1
Ehej jas bev na predavanjeto marketing koga rece deka II kolokvium ke bide do 280 (i nekoja) strana, INAKU se polaga na 2 .......GOOD LUCK........
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Ehej jas bev na predavanjeto marketing koga rece deka II kolokvium ke bide do 280 (i nekoja) strana, INAKU se polaga na 2 .......GOOD LUCK........
Маркетинг е до 286та страна.До промоција поглавјето.Менаџмент до 380та.Почнати ми се двата.Менаџмент сега знам баш како треба да учам а и материјалот е разбирлив.Маркетинг пак од друга страна претставува вистински предизвик.Интересно е за читање,но многу тешко се учи.Има многу набројувања,професорката има огромен простор за финти од видот смена на зборчиња.така да ќе треба да се посвети повеќе внимание.

Јавен апел до tomsaso! Друже,секој ден идам на менаџмент,седам најгоре,дај да свртиме муабет!
На 26ти мојот тим има презентација Маркетинг.Мац)) немој да не си дошол:vozbud:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Пиши ме у тим,иначе не ти доаѓам.
Ако треба ќе направам нешто,некој рисрч,ќе ве снабдам со примарни податоци.

Знаеш ја,примарен чоек сум :)
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
2
Маркетинг е до 286та страна.До промоција поглавјето.Менаџмент до 380та.Почнати ми се двата.Менаџмент сега знам баш како треба да учам а и материјалот е разбирлив.Маркетинг пак од друга страна претставува вистински предизвик.Интересно е за читање,но многу тешко се учи.Има многу набројувања,професорката има огромен простор за финти од видот смена на зборчиња.така да ќе треба да се посвети повеќе внимание.

Јавен апел до tomsaso! Друже,секој ден идам на менаџмент,седам најгоре,дај да свртиме муабет!
На 26ти мојот тим има презентација Маркетинг.Мац)) немој да не си дошол:vozbud:
ej a do koa treba najkasno da se odnesat proektite MARKETING? ne mi teknue koa kaza...???
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Маркетинг е до 286та страна.До промоција поглавјето.Менаџмент до 380та.Почнати ми се двата.Менаџмент сега знам баш како треба да учам а и материјалот е разбирлив.Маркетинг пак од друга страна претставува вистински предизвик.Интересно е за читање,но многу тешко се учи.Има многу набројувања,професорката има огромен простор за финти од видот смена на зборчиња.така да ќе треба да се посвети повеќе внимание.

Јавен апел до tomsaso! Друже,секој ден идам на менаџмент,седам најгоре,дај да свртиме муабет!
На 26ти мојот тим има презентација Маркетинг.Мац)) немој да не си дошол:vozbud:
Дај жити се кажи како треба да учам,зашто јас не знам сеуште и мислам дека нема никогаш да дознаам.:smir:
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Дај жити се кажи како треба да учам,зашто јас не знам сеуште и мислам дека нема никогаш да дознаам.:smir:
Поделбите,системите,предностите,слабостите,белезите,елементите.
Се што е набројување плус графиконите,сликите итн итн итн.текстот јас го читам еднаш колку да добијам претстава за што се работи.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
ej a do koa treba najkasno da se odnesat proektite MARKETING? ne mi teknue koa kaza...???
До 22 декември во 10 часот, ни минута подоцна. Ако грешам нека ме поправи некој.
Патем и јас Маркетинг презентирам на 26, ама сам!!! :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
До 22 декември во 10 часот, ни минута подоцна. Ако грешам нека ме поправи некој.
Патем и јас Маркетинг презентирам на 26, ама сам!!! :)
:) Во ист ден презентираме.
Јас се покајав што се пријавив.
Ај се надевам Снеки ќе нема некои поголеми забелешки и ќе се смилува и нема да ми залепи 0 поени.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom