Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
smetkovodstvo se uci za dva dena i prasanjata sto gi dava site se od zbirkata
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
smetkovodstvo se uci za dva dena i prasanjata sto gi dava site se od zbirkata
не е така. се учи за еден ден.. или јас како што направив за една ноќ..
99% од прашањата беа невероватно логични, и само со основата од Економија од прв семестар се полагаше...
еднаш го прочитав матријалот од учебникот, и од збирката ги решив сите задачи/прашања + домашно....
ЛОЛ сега видов... сум научил и една глава отпоќе!!!
очекувам 45+ или 40+ од 50...


Мац аман бе толку беше тешко?
јас втора група бев.. најтежок дел беше внесувањето на 50 прашања во шифрарник.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
892
не е така. се учи за еден ден.. или јас како што направив за една ноќ..
99% од прашањата беа невероватно логични, и само со основата од Економија од прв семестар се полагаше...
еднаш го прочитав матријалот од учебникот, и од збирката ги решив сите задачи/прашања + домашно....
ЛОЛ сега видов... сум научил и една глава отпоќе!!!
очекувам 45+ или 40+ од 50...


Мац аман бе толку беше тешко?
јас втора група бев.. најтежок дел беше внесувањето на 50 прашања во шифрарник.
М`мбре, алал да вие што за 1 ноќ успевате да научите колоквиум...
Додуша, се сеќавам и јас само 2-3 дена го имав учено ама пак ми фалеа 10 бода за да положам :pos2:
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
ама главната фешта во петок.. статс.

Ептен лесен тест.Прашањата беа онака средна тешкотија,немаше двосмислени туку имаше многу тропано глупости и точен одговор беше д)ништо од горе наведеното :)) Задачите беа математика за прва година.....
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Ептен лесен тест.Прашањата беа онака средна тешкотија,немаше двосмислени туку имаше многу тропано глупости и точен одговор беше д)ништо од горе наведеното :)) Задачите беа математика за прва година.....
Да да, лесен беше, имаше на некој места трикчиња од типот ова и ова НЕ е така... и слични работи...
ама воглавно лесен...
ги решив сите и очекувам барем 80%+
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
mozes za mnogu kratko da go naucis ako imas prethodni poznavanja t.e si ucel vo ekonomsko
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Сакам некој од тие што студират на економски, да ми каже дали ако не сум учела економско во средно ќе ми биде тешко да го разберам материјалот, т.е. колку основата е важна? Всушност, само еден економски предмет имам учено-Бизнис и претприемништво, за првпат го воведоа во средно и е задолжителен за четврта година.Размислувам да се запишам на економски па...страв ми е малку зашто не учев економско во средно (природно-математички смер сум).
Можеби има некој таков како мене што сега студира на економски па да ми каже како се снаоѓа...:jaj:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мац аман бе толку беше тешко?
јас втора група бев.. најтежок дел беше внесувањето на 50 прашања во шифрарник.
Следен пут тебе нека ти падне група во која имаш трезорски акции :)
Не знам,глупо ми се виде сметководство,не знам што ќе напраам :(
Кое е тоа глупо точно неточно кај ти вика БС покажува средства и обврски.И сеа што е ,точно или неточно?!
Како реченица е точно,ги покажува двете,ама како дефиниција не е.И коа го прашаа,пак не знаеше да објасни,се виде друг го спремал тестот :)

А статистика,тек кога влегов ми текна дека ми треба дигитрон,фак.БИтно до 5 задачи,4 решив,од прашањата така така ќе вииме
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Сакам некој од тие што студират на економски, да ми каже дали ако не сум учела економско во средно ќе ми биде тешко да го разберам материјалот, т.е. колку основата е важна? Всушност, само еден економски предмет имам учено-Бизнис и претприемништво, за првпат го воведоа во средно и е задолжителен за четврта година.Размислувам да се запишам на економски па...страв ми е малку зашто не учев економско во средно (природно-математички смер сум).
Можеби има некој таков како мене што сега студира на економски па да ми каже како се снаоѓа...:jaj:
Јас сум таков,јас имав само Економија во гимназија,и никаква разлика не прави тоа,се е до човекот и неговата (не)интелегентност и способност да научи.
Мене прв семестар ми е исчистен со просек 8мица,така да дојди слободно оо ти идна колешке :)
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
so prethodno poznavanja mnogu polesno se uci materijalot i mnogu polesno se razbira no posamo eden pominat semestar se stanuva polesno
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Следен пут тебе нека ти падне група во која имаш трезорски акции :)
Не знам,глупо ми се виде сметководство,не знам што ќе напраам :(
Кое е тоа глупо точно неточно кај ти вика БС покажува средства и обврски.И сеа што е ,точно или неточно?!
Како реченица е точно,ги покажува двете,ама како дефиниција не е.И коа го прашаа,пак не знаеше да објасни,се виде друг го премал тестот :)

А статистика,тек кога влегов ми текна дека ми треба дигитрон,фак.БИтно до 5 задачи,4 решив,од прашањата така така ќе вииме
аман бе друже, во збирката ги има трезорски... додуша не сретнав нигде баш што се, само знам дека одат во БС,К, со негативен предзнак се книжат..


Да да, кога ги решавав од збирката истото ова што викаш дека во реченицата е точна ама не и деф. Во збирката го имаше и јас го мавнав неточно.. во решенијата видов е точно ... сите до едно беа од збирката.

Сакам некој од тие што студират на економски, да ми каже дали ако не сум учела економско во средно ќе ми биде тешко да го разберам материјалот, т.е. колку основата е важна? Всушност, само еден економски предмет имам учено-Бизнис и претприемништво, за првпат го воведоа во средно и е задолжителен за четврта година.Размислувам да се запишам на економски па...страв ми е малку зашто не учев економско во средно (природно-математички смер сум).
Можеби има некој таков како мене што сега студира на економски па да ми каже како се снаоѓа...:jaj:
ич око да не ти трепнува.. запишвај се :) дури и полесно ќе помниш, оти вишата економија е поќе математика помалце тоа што се учи во средное економско... да да баш заприметив оти од средно економско се послаби по математика??? немаат доволно часови во среддно? и јас сум од гим. и засега исто како мац врвам...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Јас сум таков,јас имав само Економија во гимназија,и никаква разлика не прави тоа,се е до човекот и неговата (не)интелегентност и способност да научи.
Мене прв семестар ми е исчистен со просек 8мица,така да дојди слободно оо ти идна колешке :)
Фала Mac)).Токму тоа сакав некој да ми го каже.:)

ич око да не ти трепнува.. запишвај се :) дури и полесно ќе помниш, оти вишата економија е поќе математика помалце тоа што се учи во средное економско... да да баш заприметив оти од средно економско се послаби по математика??? немаат доволно часови во среддно? и јас сум од гим. и засега исто како мац врвам...
Па послаби се-да...тие (ако не се лажам) имаат 2 часа неделен фонт наместо 3 а плус тоа ние од природно-матем. смер имаме учено и други математички предмети.Така да, тоа не верувам да ми биде проблем.

Уште нешто.Ако има приемен испит, кој/кои предмет/и ќе се полага/т? :jaj:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Уште нешто.Ако има приемен испит, кој/кои предмет/и ќе се полага/т? :jaj:
Обично се полагаат два од понудениве четири:
  • Економија
  • Економика
  • Социологија
  • Матетатика
И нормално секој си бира предмети два во зависност од тоа дали доаѓа од гимназија или од стручно школо.

Па послаби се-да...тие (ако не се лажам) имаат 2 часа неделен фонт наместо 3 а плус тоа ние од природно-матем. смер имаме учено и други математички предмети.Така да, тоа не верувам да ми биде проблем.
:jaj:
Ќе го цитирам почитуваниот Таки Фити, он вака ни викаше на предавање: “Обично тие што доаѓаат од економско училиште мислам дека се знаат од економија и учат многу малце и се случува да паднат и луѓето од гимназиите постигнуваат подобри резултати“

Башка да не се фалам ама пола демонстратори на економски се луѓе од гимназијата кај што зафршив.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
892
Уште нешто.Ако има приемен испит, кој/кои предмет/и ќе се полага/т? :jaj:
Обично се полагаат два од понудениве четири:
  • Економија
  • Економика
  • Социологија
  • Матетатика
И нормално секој си бира предмети два во зависност од тоа дали доаѓа од гимназија или од стручно школо.
Да, а можно е да има и опција посета на подготвителни часови на самиот факултет кои што се мислам некаде првата недела од јуни или така нешто. Јас одев на тие и искрено да кажам, беа чиста глупост и грабеж во однос на парите што се даваат (2500 денари за еден испит, јас па на два одев). Не се случува ништо посебно, се дрвите 6 часа во амфитеатар и подготвителните се 6 дена се на се, професорот ги раскажува лекциите ама времето е прежешко и едвај чекате да си одите дома.
Првите ден-два проверуваа кој како влага со едни картички ама после никого не проверуваа па така си доаѓаа секакви (во превод, и тие што не платиле). Единствено економија кажуваше по некое испитно прашање ама тоа не е проблем ако си ги најдете испитните комбинации за приемниот во Мавровка или барем некој познат што ќе оди.

Така да...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom