Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
ako prven padnala togas nisto ne znaela oti obicno ako ne znaes ti postavuva dopolnitelno prasanje...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да ве прашам нешто...
Сега бев кај Драги да зеам оценка,и место 7мица по грешка ми пиша 9ка.
Сеа деветкава ми важи,или имаат некое досие за мене со моите оценки,па треба да бидам фер и да му кажам :)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Да ве прашам нешто...
Сега бев кај Драги да зеам оценка,и место 7мица по грешка ми пиша 9ка.
Сеа деветкава ми важи,или имаат некое досие за мене со моите оценки,па треба да бидам фер и да му кажам :)
Друже сега моментално нема да ти направат ништо проблеми, и оценката само може да ти послужи за да го зголемиш просекот, ама на крај кога ќе треба да ги средиш пријавите за да дипломираш, поради грешкава нема да можат да ти го затворат досието и ќе треба тогаш да докажуваше дека или оценката стварно е толкава, па ќе треба професор да проверува во документација дали ти имаш 9ка или 7ца.

Мој совет, кажи му на него-па може ќе се смилува зошто си бил фер да ти стави 8ца :):):)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Aj сеа некој нека пише сметководство,статистика и економика какви се.
Ама подетално онака :)
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
А оптички се или класично? За сметководство ме мрзи да пишувам го мразам у коска типов еве Тоше може ќе објасни :pos: Статистика е малку лотарија на Македонија, моли бога да не се најдеш во тоа купче со тетратки кои нема намера ни да ги погледне.Него гледам и ви оставил и список у книжара да се потпишете кој купил книга :pos: веруј тоа нема да има никакво влијание освен ако не ви рекол дека тој ќе биде списокот за колоквиум.Е од овие со економика неајлесно поминав бев на испит имаше неколку прашања овде битно беше сите прашања да бидат почнати а бог знае и дали проверува. Углавном реално се оценува за разлика од другиве два керетени!
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Smetkovodstvo site prasanja ke bidat od zbirkata inaku profesorot e dremka nevidena na sekoj zbor pravi pauza od 10 sekundi, ekonomika prviot kolokvium ke bide lesen a ponatamosnite se poteski, statistika ako se pomine prviot kolokvium ponatamu ne bi trebalo da ima problem (za toa treba epten da se nauci).
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Според мене:

СМЕТКОВ0ДСТВО
-испитот е лесен, и во услови кога имаш и МОРАШ статистика да го фатиш на колквиуми, не се исплати сега да се замараш со сметководство. Во јуни на испит една недела ќе учиш-ќе ги научиш книжењата како идат и 6ка, а може и повеќе не ти бега. Мој предлог за овој предмет е да го полагаш кај Зорица.

СТАТИСТИКА-не знам дали ги прочита останатите неколку страни, ама после менаџмент и маркетинг ова е најтешкиот предмет на Економски, и како што пишам едноставно МОРАШ се да направиш да го положиш на колквиум, затоа што како прво ќе имаш една оценка поголема (која ја дава како награда за оние што полагаат на колоквиум), а како второ на испит е многу тешко да положиш, зошто тие луѓе кои не положуваат на колковиум професорот не ги смета за студент :)

ЕКОНОМИКА-можеби најлесниот предмет (заедно со Трговско право и уште малку други) во целото твое студирање на економски. Класично учење на цели лекции и секако доста лесни прашања. Знам дека од професорите подобар е Димитар Бојаџиевски зошто од сопствено искуство ќе ти кажам дека положив со 10 поени помалце од што требаше да биде за 6ка-ама едноставно професорот е многу добар и му е жал да те бутне. И за оценка е исто, ретко кој кај него има помала од 8ца, и секако по добро познатите фотокопирници има ТОП материјал кој може стварно да ти помогне многу лесно да го положиш испитот.

И уште една глобална информација: пред некој ден почитуваниот декан Б. Шуклев на предавање ни кажа дека се во припрема воведување на нови 25 предмети, кои ќе се заменат со исто толку веќе постоечки. Идејата е помината на деканат и многу наскоро ќе се започне со нејзина реализација.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
хехе јас да напишам нешто за предавањата ;) колку што видовме досега..
на славе ристевски му се најдобри, рака на срце можи е катил ама предавањеата се добри..
од димитар се коректни, макар што колоквимуите не изгледаат така лесно, оти тој кажа дека од повеќекратен избор е, помеѓу нула и четири точни одговори, а не акко останатите или 1 или 2 точни.
а од тој со мустаќите по сметководство се slow-motion, тешко почнува реченици а ретко ги довршува..

Статистика е многу олеснет испитот, растеретен е од некој работи, значи ќе има или 1 или 2 точни, ќе биди електронско, 20 прашања, 5 задачи, задачите 2x поени, прашањата 1x, 60% или 18 поени за положување што е сосема коректно ако не заборавиме дека скоро сите испити досега беа со спуштани критериуми, трговско се полагаше со 11/20 и со 10/20, што ич не е во ред, или пак економија, на испит со 24/60, или на колоквиум 24/50 што не е ни 50%.
Формулите ќе ги имаме на колоквиуми... што е супер :) е сеа треба да си ги испечатиме од цдто од учебникот...

а да btw новиот учебник е феноменален, зголемен малце, додадени убави работи за exel и SPSS, што ќе помага во практика, оти во денешно време никој не црта табели...и објаснувањата се проширени, и почнува да наликува на Економја од Таќи, дури и подобар.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Што бе економика од 0 до 4 точни?!
Вауу треба да седнам тоа да учам не сум почнал :S
Скрипти има нешто,и совет што треба да се памти пошто ова книгава има миљон дефиниции од разни луѓе на пример за претпријатие и после една болдирана,па сите ли требаат мајкуму ?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
хехе јас да напишам нешто за предавањата ;) колку што видовме досега..
на славе ристевски му се најдобри, рака на срце можи е катил ама предавањеата се добри..
од димитар се коректни, макар што колоквимуите не изгледаат така лесно, оти тој кажа дека од повеќекратен избор е, помеѓу нула и четири точни одговори, а не акко останатите или 1 или 2 точни.
а од тој со мустаќите по сметководство се slow-motion, тешко почнува реченици а ретко ги довршува..

Статистика е многу олеснет испитот, растеретен е од некој работи, значи ќе има или 1 или 2 точни, ќе биди електронско, 20 прашања, 5 задачи, задачите 2x поени, прашањата 1x, 60% или 18 поени за положување што е сосема коректно ако не заборавиме дека скоро сите испити досега беа со спуштани критериуми, трговско се полагаше со 11/20 и со 10/20, што ич не е во ред, или пак економија, на испит со 24/60, или на колоквиум 24/50 што не е ни 50%.
Формулите ќе ги имаме на колоквиуми... што е супер :) е сеа треба да си ги испечатиме од цдто од учебникот...

а да btw новиот учебник е феноменален, зголемен малце, додадени убави работи за exel и SPSS, што ќе помага во практика, оти во денешно време никој не црта табели...и објаснувањата се проширени, и почнува да наликува на Економја од Таќи, дури и подобар.
Како фино и срцесто изгледа ова вака напишано.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Ај вака сеа ја да прашам дали има некој шо слуша Надворешна трговија кај Кикеркова? Ако има нека ми пише во ПП кој материјал е точно за прв колоквиум или нека пише пост. И ако знае некој дали пушти список за на колоквиум.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Имав Меѓународна економија кај Кикеркова и знам дека на ист начин ги правеше тестовите, т.е. исто и ги вреднуваше предметите. Обично оние кои учеа недворешна трговија ни бараа на нас книги од меѓународна економија зашто она барала да се знае и тој предмет иако не ви бил во програмата. Знам сам дека се треба да се учи и многу строго оценува.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
looool го прашуваат љубиша за колоквиумот по смет.
професоре електронски ќе биди?
мислам.... не знам
професоре колку прашања ќе има?
не знам,
Професоре до која лекција да учиме?
Не знам.
Професоре кога ќе биди колоквиумот?
Не знам, околу 20... за време не колоквиумската недела ќе биди.
Професоре АЈ нека нема аџустирање!
ај.. нека нема
Професоре ај нека нема задачи
ај.. нека нема

мислам муабетов беше лудница. едно 6-7 студентки го малтретираат... ама барем нешто завршија работа


абе славе ристеВски не знај њ да вели а? вика обрнувајне, барајне... и накрајот оф корс Чао Џаци
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
872
Ај вака сеа ја да прашам дали има некој шо слуша Надворешна трговија кај Кикеркова? Ако има нека ми пише во ПП кој материјал е точно за прв колоквиум или нека пише пост. И ако знае некој дали пушти список за на колоквиум.
Ете на П.П. ти пишав :) А мислам дека не пушти список за колоквиум т.е дека нема нешто такво кај неа :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom