Македонија - политика - Србија: Нерешени прашања

Статус
Затворена за нови мислења.

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Еве ја пораката од сред Скопје

 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Мислите ли дека изјавата на српскиот амбасадор е правилна. Според мене не е
еве зошто:
Србија е неутрална по однос на спорот меѓу Атина и Скопје за името, изјави српскиот амбасадор во Македонија

Србија ги подржува Атина и Скопје во нормален политички дијалог, за изнаоѓање излез од настанатата ситуација. Тоа е позицијата на Србија кажана преку српскиот амбасадор во Македонија Зоран Попович во интервјуто за телевизија А1. “Србија не сака ,ниту би било во нејзин интерес да ги влошува односите со еден сосед, а за сметка на тоа да ги подобри со другиот.Тој кажа дека Белград одбегнува да се наметнува и сака да биде неутрален.
Тоа е во ред, но следново не ми изгледа логично.Ако бараш од некого нешто треба да бидеш подготвен и ти нешто да дадеш.

Ако Македонија ја признае независноста на Косово односите со Србија ќе се влошат. “Ние очекуваме, дека Македонија ќе продолжи со политиката на неутрална позиција кон тој проблем”, посочува дипломатот.

Па зошто тука да не важи истото како и за Србија, а тоа дека на Македонија во интерес и е да има добри односи и со двата соседа.Да не зазема страна кон еден сосед, а да ги влоши односите со другиот.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Србија не сака ,ниту би било во нејзин интерес да ги влошува односите со еден сосед, а за сметка на тоа да ги подобри со другиот.Тој кажа дека Белград одбегнува да се наметнува и сака да биде неутрален.
Од кога тоа Атина и е сосед на Србија?
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Од кога тоа Атина и е сосед на Србија?
Атина и Белград отсекогаш сонувале за заедничка граница.На почетокот на 90-тите кога веќе имаше Белград црно на бело оти Македонија ќе се осамостои и ќе се откине од прегратките на Србија,Мицотакис и Милошевиќ пробаа да го реализираат својот сон за заедничка граница.Среќа што некои трети се вмешаа отстрана и рекоа не на идејата за поделба на Македонија.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Мислите ли дека изјавата на српскиот амбасадор е правилна. Според мене не е
еве зошто:
Србија е неутрална по однос на спорот меѓу Атина и Скопје за името, изјави српскиот амбасадор во Македонија

Србија ги подржува Атина и Скопје во нормален политички дијалог, за изнаоѓање излез од настанатата ситуација. Тоа е позицијата на Србија кажана преку српскиот амбасадор во Македонија Зоран Попович во интервјуто за телевизија А1. “Србија не сака ,ниту би било во нејзин интерес да ги влошува односите со еден сосед, а за сметка на тоа да ги подобри со другиот.Тој кажа дека Белград одбегнува да се наметнува и сака да биде неутрален.
Тоа е во ред, но следново не ми изгледа логично.Ако бараш од некого нешто треба да бидеш подготвен и ти нешто да дадеш.

Ако Македонија ја признае независноста на Косово односите со Србија ќе се влошат. “Ние очекуваме, дека Македонија ќе продолжи со политиката на неутрална позиција кон тој проблем”, посочува дипломатот.

Па зошто тука да не важи истото како и за Србија, а тоа дека на Македонија во интерес и е да има добри односи и со двата соседа.Да не зазема страна кон еден сосед, а да ги влоши односите со другиот.
Ете тоа претставува пандорина кутија за Македонија.Многу ме нервира тоа што никако не можеме да заземеме определен став,а некој отстрана да не ни се налути.Ако се свртиме на југ,наеднаш северот ни се лути,ако се осврниме кон сонцето,веднаш месечината ни се лути.Тоа е пародијата на Македонија.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Pa so ako se lutat be?KOj se oni pa da se lutat?so ni odgovara nas i na nasite nacionalni interesi ne e nivna rabota.Nie sme nezavisna drzava.Koa ke naucat da go pocituvaaat toa ke moze da se razgovara.A ne ke ne ucenuva nivniot ambasador pa i u sred nasava zemja.A so se oni neutralni u sporot so Atina si e.alo mamata.Nemoj vi se molam nemojte tolku neutralni da bidete.Neka si gledaat oni nivnata drzava.A kogo priznavame nie -nasa rabota.R.MAkedonija e nezavisna drzava,.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А нашите национални интереси се признавање на Косово...???
Признавање на Косово, воспоставување на основи за меѓудржавна трговска размена со Косово...и така...
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Признавање на Косово, воспоставување на основи за меѓудржавна трговска размена со Косово...и така...
...па продолжи... Прекин на односите со Србија, која е сеуште најголем увозник на Македонски производи... етееееее.... заради Косово, скар со Србија...нема што БРАВО... :tapp:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
...па продолжи... Прекин на односите со Србија, која е сеуште најголем увозник на Македонски производи... етееееее.... заради Косово, скар со Србија...нема што БРАВО... :tapp:
А Србија и поред Косово смир со ЕУ ,и кар во анус поради статус :smir:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
...па продолжи... Прекин на односите со Србија, која е сеуште најголем увозник на Македонски производи... етееееее.... заради Косово, скар со Србија...нема што БРАВО... :tapp:
Прекин?Србија прекина секаков однос кон оние кои и го зедоа Косово??Европјаните?Не, не..Уште им се лиже, сака во ЕУ...А за признавање на Косово, јас мислам дека тоа е решено, само прашање на точно време и датум кога ќе се направи тоа..А за Србија, ич не ме боли, зошто и неа (нив) ич не ги боли за мене..Правопропорционално:toe:
 

Делија

Борец за ПРАВДА
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.196
Поени од реакции
35
Прекин?Србија прекина секаков однос кон оние кои и го зедоа Косово??Европјаните?Не, не..Уште им се лиже, сака во ЕУ...А за признавање на Косово, јас мислам дека тоа е решено, само прашање на точно време и датум кога ќе се направи тоа..А за Србија, ич не ме боли, зошто и неа (нив) ич не ги боли за мене..Правопропорционално:toe:

Типично не Македонско размислување, т.е ВМРовско...
Ако размислуваш за некакво признавање, треба да знаеш дека и кај нас кога-тогаш "браќава" Арнаути ќе прогласат Илирида и што после??? Ќе ни биде тешко ако некој ја признае...???

Зборот ми е Македонија да не навлегува во такви води, каде што терористи се отцепиле од една држава, а ние тоа да го одобруваме... :tapp:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
...па продолжи... Прекин на односите со Србија, која е сеуште најголем увозник на Македонски производи... етееееее.... заради Косово, скар со Србија...
Нема скар со Србија, со Србија и понатаму ќе си имаме контакти и соработка како порано, само што ќе имаме плус еден сосед со кој ќе си имаме соработка и комуникација...Косово :wink:

А на што тоа е најголем увозник Србија?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Типично не Македонско размислување, т.е ВМРовско...
Ако размислуваш за некакво признавање, треба да знаеш дека и кај нас кога-тогаш "браќава" Арнаути ќе прогласат Илирида и што после??? Ќе ни биде тешко ако некој ја признае...???
Ух ух..Демек, тебе ти дојде жал за Македонците така?Босна, Хрватска беа некогаш српски?Како што знам не беа...А зошто србите водеа војни таму?Зошто чичо Аркан сечеше прсти и си правеше ланци од невини деца?Кој на другиот гроб му копа сам во него паѓа, тоа е правило..Сакавте да владеете со сите бившојугословенски простори, а сега се правите жртви така?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom