До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@MIMI SIMONOVSKA
-ne te razbiram sto mislis so toa,deka mazot e glavata ,a zenata e vratot?neli gi potcenuvas zenite so taa izjava?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
@MIMI SIMONOVSKA
-ne te razbiram sto mislis so toa,deka mazot e glavata ,a zenata e vratot?neli gi potcenuvas zenite so taa izjava?
Ne go gledam toa taka:) Mora da se vo kohezija i glavata i vratot. Ne moze da postoi glavata bez vratot ni vratot bez glavata. Mozat popravo, no nema da e toa funkcionalno .Paralelno e i so svetot. Dvata pola se vredni i dostojni za pocituvanje bez nikakva potreba za dominacija na bilo koj od istite. Nitu zenite nitu mazite se podominantni spored mene. Imase eden stav na vladimir mislam se vikase momakot(moze gresam, no ne e toa bitno) so koj jas potpolno se slozuvam. A toa e deka denes e svet na individui, deka kvalitetot se gleda ne vo toa megu noze nego vo toa zastiteno vo korteksna kutija. Mozokot e vazen, ne polot. :smir:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Женскиот мозок работи сосема спротивно од машкиот мозок

Мими ги разгледа сликите што ги ставив ? ќе ти стане многу појасно
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@MIMI SIMONOVSKA
-se slagam so toa,deka se e individualno,deka nema popameten i posposoben i poglup i ponesposoben pol,tuku samo takvi individui.samo ne mi e jasna poentat na toa deka mazot e glavat,a zenata vratot,i iako zaedno funkcioniraat i se vo kohezija,sepak realno glavata e taa koja sto komanda so vratot,a ne obratno.zatoa ne bi go postavil toa taka.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Женскиот мозок работи сосема спротивно од машкиот мозок

Мими ги разгледа сликите што ги ставив ? ќе ти стане многу појасно
Zatoa sto si stavil toni slichici od mejk ap? Zatoa ne ni funkcionira mozokot isto? Si go pogresil kriteriumot. Tocno e deka ne ni funkcionira isto mozokot, ama pa i na 2jca mazi i na dve zeni ne im funkcionira mozokot isto. Nema vrska toa. Inace sum ja citala knigata tajne o mushkarcima, zemete procitajte ja od barbara de andzelis e:) Ke se iznenadite, kako sto se iznenadiv jas. hihi Tamu vika na muzot mu e podominantna desnata a na zenata levata mozocna hemisfera. Ali ipak toa e polovina od mozokot, taka da, ne gledam zosto nekoj treba da e podominanten ako e razlicen?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
@MIMI SIMONOVSKA
-se slagam so toa,deka se e individualno,deka nema popameten i posposoben i poglup i ponesposoben pol,tuku samo takvi individui.samo ne mi e jasna poentat na toa deka mazot e glavat,a zenata vratot,i iako zaedno funkcioniraat i se vo kohezija,sepak realno glavata e taa koja sto komanda so vratot,a ne obratno.zatoa ne bi go postavil toa taka.
Ako ne postoi vratot, glavata dzabe e sto komanda.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Zatoa sto si stavil toni slichici od mejk ap? Zatoa ne ni funkcionira mozokot isto? Si go pogresil kriteriumot. Tocno e deka ne ni funkcionira isto mozokot, ama pa i na 2jca mazi i na dve zeni ne im funkcionira mozokot isto. Nema vrska toa. Inace sum ja citala knigata tajne o mushkarcima, zemete procitajte ja od barbara de andzelis e:) Ke se iznenadite, kako sto se iznenadiv jas. hihi Tamu vika na muzot mu e podominantna desnata a na zenata levata mozocna hemisfera. Ali ipak toa e polovina od mozokot, taka da, ne gledam zosto nekoj treba da e podominanten ako e razlicen?
Не е мејк ап ..... ако жените владеа со светот ќе изгледаше баш така , за тоа десна и лева хемисвера си во право а за болдираното - појакиот е подоминантен :baeh:

Едно кило компири од на пазар не мојте да донесите до дома ( дан ви се скрши нокт :P ) па недај боже да ви дадат чекан в раце .... и после исти сме биле ... е не сме
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
ama sepak postoi vratot isto kako sto postoi i zenata,a glavata komanduva so nego isto kako sto komanduva mazot so zenata.ne mislam deka toa e taka,i zatoa ne ti ja razbiram poentata.
Znaci, posleden pat go objasnuem ovoa prasanje so anatomski termini glaa i vrat:D I zenite i mazite se na nekogo komandiri. Megutoa, zaradi kvalitetot im i radi toa so se snasle i u ponovo vreme - zaso imaat kesh. Ne zaradi polot. Znaci glaata i vratot se edna celina koja ne moze sama da egzistira. Ne mislam kako tebe deka mazot ja komanda zenata, niti pak deka zenata go komanda mazot. Smetam deka pretpostaveniot go komanda podredeniot i bogatiot siromasniot. Nezavisno od polot. ok? Svetot za mene e denes ne masko zenski tuku bogato siromashen. Koj ima pari toj komanda, koj nema ne komanda pa ako saka i neka e hermafrodit.

Не е мејк ап ..... ако жените владеа со светот ќе изгледаше баш така , за тоа десна и лева хемисвера си во право а за болдираното - појакиот е подоминантен :baeh:

Едно кило компири од на пазар не мојте да донесите до дома ( дан ви се скрши нокт :P ) па недај боже да ви дадат чекан в раце .... и после исти сме биле ... е не сме
kaj so ima sila , nema pravdina, kaj so nema pravdina, nema mozok, jebiga... Inace uboo rece moderatorkata ... prasaj musko pred seks koj e dominanten, sve so sakas ke cues:) Inace toa ne znam so kompirite od kaj ti e. Inace majka mi i ja od supermarket mkneme ko ludi. Stereotip e u pitanje... I verojatno kakva zena ke si izbere muzot. Rabotlivosta na zenata koa se stapue u brak e inferiorna u odnos na tonite sminka i proporciite so gi ima, neli? A posle vi smeta. Epa bratche otvori ochi i nekoja rabotliva da mi si naish, da ti vleze lazickata u medot :):smir:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Znaci, posleden pat go objasnuem ovoa prasanje so anatomski termini glaa i vrat:D I zenite i mazite se na nekogo komandiri. Megutoa, zaradi kvalitetot im i radi toa so se snasle i u ponovo vreme - zaso imaat kesh. Ne zaradi polot. Znaci glaata i vratot ze edna celina koi ne mozat edna bez druga. Ne mislam kako tebe deka mazot ja komanda zenata, niti pak deka zenata go komanda mazot. Smetam deka pretpostaveniot go komanda podredeniot i bogatiot siromasniot. Nezavisno od polot. ok? Svetot za mene e denes ne masko zenski tuku bogato siromashen. Koj ima pari toj komanda, koj nema ne komanda pa ako saka i neka e hermafrodit.
pa znaci deka izjavata za glavata i vratot ne se pronaoga vo tvoto tvrdenje,zatoa sto glavata komanduva so vratot,isto kako sto komanduva so celoto telo.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Значи да ги тргнеме на страна фактите кој кого командува, и дали главата неможе без вратот или вратот без главата или како и да е...ниту главата(мажот) ниту вратот(жената) ќе се командауваат меѓусебе се додека постои срцето(животот). Кога ќе сватиме дека еден ден ќе го снема срцето ќе престанеме да мислиме на тоа дали светот е машки или женски и ќе го живееме животот онака како што е... Затоа мислам дека темава нема шо да се шири понатаму...Светот е онаков каков што треба да биде...
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Значи да ги тргнеме на страна фактите кој кого командува, и дали главата неможе без вратот или вратот без главата или како и да е...ниту главата(мажот) ниту вратот(жената) ќе се командауваат меѓусебе се додека постои срцето(животот). Кога ќе сватиме дека еден ден ќе го снема срцето ќе престанеме да мислиме на тоа дали светот е машки или женски и ќе го живееме животот онака како што е... Затоа мислам дека темава нема шо да се шири понатаму...Светот е онаков каков што треба да биде...
a be covek mozokokt komanduva i so srceto i so sekoj funcionalen del vo teloto,sakam samo da kazam deka ne e soodvetna taa izjava za temava.a inaku se slagam so tebe za se drugo.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@MIMI SIMONOVSKA
-e koj e dominaten pred seks ziti se ,pa maskoto se razbira i pred i po seks,ke ti obeka trista cuda ,ke te iseksa ,ke si go napravi kejfot(zatoa i obekaval zaradi svojot kejf) i ke te batali. i sto e najinteresno ke te ubedi deka ti si dominatna,a ne on.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
2
Aleks 67+2, постот ми изгледаше феминистички пошо го гледаш само од машка гледна точка, што незначи и дека е феминистички. Машките поради нивната телесна помоќна структура секогаш први се тупкаат по гради и пробуваат да ги земат работите во свои раце, кои често пати се реализирани погрешно.

Жените имаат покомплексна/комплицирана функција на телото и затоа во многу работи се спречени да ги обавуваат исто како и мажите. Во самата наука доколку женски пробуваа да се докажуваат веднаш ќе беа загрозени и спречени. Исто и во политиката. Мажите сакаат да гледаат крв, да поседуваат огнено оружје или брзо самоубиствена кола, да посакуваат убиство додека жените ја градат личноста и апелираат кон свет каде повеќе би имало љубов, почитување, слобода и нормално сепак мора секогаш да имаат поддршка и задкрила од мажите.

А тоа дека жените повеќе знаат да сакаат и побрзо созреваат е точно, со самиот факт дека пубертетот побрзо им почнува т.е. завршува.

Најголема мана жените (барем јас така мислам) е што за она време потребно за градење на личноста повеќето од нив погрешно се развиваат или тоа време го поминуваат во врска и многу работи во животот кои треба да ги поминат сами, не ги доживуваат/сваќаат.

Но последно како што тргнала работава со gay размножувањево, најверојатно уште еднаш ќе размислам за последново. :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
@MIMI SIMONOVSKA
-e koj e dominaten pred seks ziti se ,pa maskoto se razbira i pred i po seks,ke ti obeka trista cuda ,ke te iseksa ,ke si go napravi kejfot(zatoa i obekaval zaradi svojot kejf) i ke te batali. i sto e najinteresno ke te ubedi deka ti si dominatna,a ne on.
Zalno za tvoite seksualni partnerki... Ne bi sakale da go procitaat ovoj zalno gnasen post. Tokmu ona sto go tvrdev pred nekoj post... Deka gi sakate samo glupite curi za u krevet, za da se falite deka ste dominantni, poso so pametnite ne vi ide toj film na obekanje i praenje keifoi... Izvini, ama za mene e glupa curata koja ke padne na muski obekanja i se nadevam deka kerka mi nikad nema da padne u race na tip ko ti. Amin! Inace za mene zboram, musko nema faking shansa da dobie ebaanje pred da se upoznaeme ama taka dobro i taka dolgo, da ne moze posle da si gi kreva akciite ko ti. Ovoj primer ti sto go dade gore e primer za iskoristuvanje, a ne primer za dominacija.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom