Нострадамус

lile_rock

Олд сКул...хD
Член од
22 јуни 2007
Мислења
902
Поени од реакции
7
Imam citano i na drugo mesto za covekov,za toa so predvidel so se ispolnilo,i samo mozam da kazam deka covekot bil genij.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Има излезено нова книга за Нострадамус и неговите предвидувања,книгата се вика Кодот на Нострадамус од др Мајкл Ратфорд( трета светска војна) и предвидувањата се некаде до 2012 а не таму некој подоле до 3050 или незнам што,дезинформации еве ви одприлика за што се работи а за подетално прочитајте ја книгата доколку имате желба и време,поздрав

Неодамна е пронајден еден со векови изгубен манускрипт од славниот претскажувач Нострадамус.

Со дешифрирањето на манускриптот се дошло до заклучок дека во него се предвидени настани што ќе се случат од 2007 до 2012 година.

Настаните не носат ништо добро, впрочем, предвидуваат почеток на залезот на западната цивилизација, пропаст на Медитеранот, а се споменува и Трета светска војна.

Нострадамус, поради агресивната Шпанска инквизиција, морал да ги шифрира своите предвидувања, но тие сега се дешифрирани од д-р Мајкл Ратфорд (Michael Rathford), кој ги објави во книгата „Кодот од Ностадамус: Трета светска војна“.
Така Нострадамус, како главен протагонист во следната „мрачна ера“ истакнува „млада темна личност“, која за Ретфорд е никој друг, туку Осама бин Ладен, а во периодот од 2007 до 2012 се споменува голем терористички напад на САД, нуклеарна трагедија во Рим и голем судир на Америка со Иран и Северна Кореја.

Според Ратфорд, Нострадамус предвидел дека сите големи судири ќе се вртат воглавно околу нуклеарно оружје и тоа најмногу на Медитеранот (блазе си ни). Една атомска бомба, наместо на копно ќе падне в море и ќе го уништи целиот подводен свет во Средоземното море.
Според неговите тврдења, наскоро Италија и Франција скоро во целост ќе бидат уништени, а на пат е и засега непозната комета која на Земјата ќе предизвика бројни природни катастрофи – ерупции на вулкани, поплави, земјотреси и суши.

Подобра судбина нема да ја снајде ни земјата која го „роди“ сега веќе славниот Џорџ Буш. Освен природни катастрофи, Нострадамус „за нив има“ и граѓански војни, политички конфликти, очај и нагла сиромаштија. Другите големи народи ќе праќаат помош во САД, но според пророкот - неуспешно.
Ќе има проблеми и околу изборите за американски претседател, а светот наводно ќе сфати дека таа земја пропагира лажна демократија. Следните пет години ќе бидат погубни воглавно за развиените западни цивилизации, тврди Нострадамус.

Меѓународен инцидент ќе биде предизвикан од воена симулација, која според најпознатиот предвидувач, ќе биде програмирана од Велика Британија. Информатичката грешка ќе активира бомби кои ќе експлодираат по целиот свет и ќе убие скоро милион луѓе.

Како заклучок, ако му се верува на Нострадамус, односно на д-р Мајкл Ратфорд, пред нас е тежок период и негативни тензии. Книгата „Кодот од Нострадамус“ не нуди ниедна позитивна информација, дури ни „новиот светски поредок“, кој наводно не очекува во почетокот на 2011 година, нема да ја промени ситуацијата.

Д-р Мајкл Ратфорд ги проучува катрените од Нострадамус уште од 1975 година. Неговата книга набрзо стана бестселер. Со комбинација од традиционални аналитички техники и со „ state of the art data mining algorithms“ (принцип на проверка), тој е способен еквивалентно да го истражи целокупниот материјал од една конгресна библиотека за помалку од десет минути.
Со овие квалитети, тој е способен да направи значајни откритија чиј резултат е книгата Кодот од Нострадамус.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
53
Поени од реакции
5
e kako bs vo 1996 e najden dnevnikot?e ok i togas da e najden
kako do togas tocno pogoduval datumi i se ostanato
a sega?kaj e 3 svetska vojna?
a toa so bolestite,poplavite i ne znam so ne veruvam
oti sekogas ce ima nezilecivi bolesti,sekogas ce ima poplava nekade,sekogas nekoj ce se bori za nesto,isto i Vatikan ne bil od sekoggas to so mislime,a za satanata od sekogas se zboruva deka postoi.za to ako nemate citano literatura ne tresete gluposti
ova me tera da mislam deka e mnogu komercijalna,gola voda-nostradamus- i nekoj dobro si pecali pari na toa
 
Член од
6 април 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Nostradamus sam si ja predvidel smrtta,i po negova zelba bil zakopan ispraveno.koga go otkopale pijani vojnici so nego imalo
zapis so datum koga ke bide otkopan sam predvidel i kletva za toj sto go otkopal za 3 dena da umri i taka vojnicite za 3 dena zaginale vo borba.
A i predvidel deka negovite predviduvanja ke bidat odkodirani 2053 godina.
E pa ne znam od dosegasnive "odkodiranja na nostradamus" se tocni.Ke treba da pocekame uste 40-tina godini.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
29
Поени од реакции
1
7-Научниците ќе оживеат мумија стара 1.500 години.Оваа оживеана Еѓипќанка ќе открие многу тајни на древните цивилизации и
9-Индиски гуру ќе научи илјадници луѓе да летаат,користејќи ја само својата ментална енергија. се закон и се остварливи и дел од блиската наша иднина
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
7-Научниците ќе оживеат мумија стара 1.500 години.Оваа оживеана Еѓипќанка ќе открие многу тајни на древните цивилизации и
9-Индиски гуру ќе научи илјадници луѓе да летаат,користејќи ја само својата ментална енергија. се закон и се остварливи и дел од блиската наша иднина
Можно е ако и земат ДНК,генетски инжинеринг а за второто се мисли на медитација или можеби не сме сеуште свесни што е финтата :toe:
 

KINDER

Манчестеристратор
Член од
28 јануари 2007
Мислења
2.434
Поени од реакции
45
Тоа што го кажува треба да се дешифрира па да се види на што мисли...како на пример летачките патици.....авионите...
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
СЕ сомнева дека се ке е точно но се восхитувам на она до сега што навистина се десило според неговото предвидување. дури и се заплашувам за понатака...:)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
samo tri zbora ke kazam za Nostradamus NAJDOBAR JASNOVIDEC i GENIJ
Можеби.. ама неговите "проучувачи", и воопшто сите кои (пробуваат да) профитираат од целиот феномен се шарлатани. Што и да бараш во тие катрени, ќе најдеш. Истото се однесува и на целата фама околу нумерологија и слични срања - ако бараш 23, 11, 26, 666 или кој било број - ќе го најдеш и во датуми, математика, регистрации, секаде околу тебе.

За верување - не верувам во толкувањата на вакви wanna-be "научници". Ако сепак почнат да летаат нуклеарки наваму, ќе ги дочекам со широко отворени раце.
 

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Не верувам во никакви предвидувања за иднината, а најмалку на нострадамус.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
Лично сметам дека овој човек бил обичен човек, кој што во неговите записи не дал ништо повеќе од претпоставки и филозовски замисли. КАко на пример секоја година што ја навел како година на битни случувања, ако загледате малце поубаво, ќе видите дека и без неговите или други замисли, секоја година се случуваат важни работи и човештвото скоро секоја година се соочува со чудни и мистериозни работи, или пак ендоставно лоши работи како војни, глад, природни несреќи...
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Лично сметам дека овој човек бил обичен човек, кој што во неговите записи не дал ништо повеќе од претпоставки и филозовски замисли. КАко на пример секоја година што ја навел како година на битни случувања, ако загледате малце поубаво, ќе видите дека и без неговите или други замисли, секоја година се случуваат важни работи и човештвото скоро секоја година се соочува со чудни и мистериозни работи, или пак ендоставно лоши работи како војни, глад, природни несреќи...
Точно предвидел во кој период и колку ќе трае нападот на НАТО врз Србија. Ponder on a little bit...

Ако те интересираат, ќе ги најдам и стиховите.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
89
Поени од реакции
1
не мора, ги знам, тие стихови се од овие луѓе тука тумачени, а не од нострадамус. И самите бројки и стихови се преименети се со цел целосно да се совпаднат со случувањата во Србија... Ако не веруваш земи ја книгата на Нострадамус и ќе се увериш самиот :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
не мора, ги знам, тие стихови се од овие луѓе тука тумачени, а не од нострадамус. И самите бројки и стихови се преименети се со цел целосно да се совпаднат со случувањата во Србија... Ако не веруваш земи ја книгата на Нострадамус и ќе се увериш самиот :)
Книгата за Нострадамус што ја имам е на англиски. Се состои во два дела: Првиот со делови од строфи, толкувани од експерти, и втор дел, со комплетното творештво на Нострадамус.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom