Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Седиштето на Големата Ложа на Македонија се наоѓа во Стара Скопска Чаршија и е отворена за посетители, немасони, и разговори со членовите на ГЛМ.
Дали е точна оваа информација?
Искрено - не знам. Не сум во Македонија.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Друг член на ГЛМ на форумов има да ми каже?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Прашај го ѕидарски, тој е масон ќе ти објасни најубаво или ако има некој напишано поназад, незнам провери
До сега - нема членови на ГЛМ активни на форумов.
Голем Мајстор - затоа што е мајстор (старешина) на Големата Ложа. Изборна функција, обично трае по две години (зависно од јурисдикцијата, некаде може и повеќе, некаде и по една година само).
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
До сега - нема членови на ГЛМ активни на форумов.
Голем Мајстор - затоа што е мајстор (старешина) на Големата Ложа. Изборна функција, обично трае по две години (зависно од јурисдикцијата, некаде може и повеќе, некаде и по една година само).
Сакав да кажам и други масони, присутни на форумов не само членови од ГЛМ
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Сакав да кажам и други масони, присутни на форумов не само членови од ГЛМ
Vidi za prethodnoto tvoe prasanje edinstveno koj moze da ti odgovori e nekoj clen na GLM .Kako sto ti kaza i Zidarski nemame na forumov barem sega za sega clen na GLM tuka.Da imame masoni no ne pripagjame na GLM.

PS Za onie forumdzii koi frlaat se i sesto vrz masonerijata daj bi ve zamolil podprocitajte barem edna sveta kniga(biblijata na primer) i ke vidite koj e toj sto edinstveno ima pravo da sudi? Sekako ne sme nie tie ,obicnite smrtnici i zatoa ostavete se od pravenjeto grevovi sudejki za drugite.Da mozete da iznesuvate svoi stavovi kolku sakate no nikoj ne vi dal za pravo da sudite na drug.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Vidi za prethodnoto tvoe prasanje edinstveno koj moze da ti odgovori e nekoj clen na GLM .Kako sto ti kaza i Zidarski nemame na forumov barem sega za sega clen na GLM tuka.Da imame masoni no ne pripagjame na GLM.

PS Za onie forumdzii koi frlaat se i sesto vrz masonerijata daj bi ve zamolil podprocitajte barem edna sveta kniga(biblijata na primer) i ke vidite koj e toj sto edinstveno ima pravo da sudi? Sekako ne sme nie tie ,obicnite smrtnici i zatoa ostavete se od pravenjeto grevovi sudejki za drugite.Da mozete da iznesuvate svoi stavovi kolku sakate no nikoj ne vi dal za pravo da sudite na drug.
Или имаат големо незнаење за масоните, или едноставно не ги сакаат масоните.

Искрено, јас незнам премногу за нив, а многу ме интересира, една од моите поомилени теми. Затоа од саем си купив книга МАСОНИ од ЈОВАН БРИГИСКИ.

И ти си масон?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Или имаат големо незнаење за масоните, или едноставно не ги сакаат масоните.

Искрено, јас незнам премногу за нив, а многу ме интересира, една од моите поомилени теми. Затоа од саем си купив книга МАСОНИ од ЈОВАН БРИГИСКИ.

И ти си масон?
Od sekoja kniga moze da se izvlece nesto umno i poucno-fakt .
PS Na vtoroto prasanje imam veke odgovoreno na poranesnite stranici,podprocitaj i ke vidis a popat do sega na MK forumite i samiot imam zakluceno deka postiraat samo dvajca masoni-makedonci no istite ne se clenovi na GLM.
Iako ima dosta laznjaci koi se pretstavuvaat deka se zaclenile vo drugi lozi nadvor od MK iako istite zivejat i rabotat tuka vo MK,znaci nemaat postojano prestojuvaliste nadvor od MK pa spored toa mozat samo da gi lazat pomalku upatenite deka istoto e vozmozno posebno sto i togas se bara potvrda od maticnata zemja deka kandidatot e covek na dobar glas(a ne trci lazi kako nekoi)
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Od sekoja kniga moze da se izvlece nesto umno i poucno-fakt .
PS Na vtoroto prasanje imam veke odgovoreno na poranesnite stranici,podprocitaj i ke vidis a popat do sega na MK forumite i samiot imam zakluceno deka postiraat samo dvajca masoni-makedonci no istite ne se clenovi na GLM.
Iako ima dosta laznjaci koi se pretstavuvaat deka se zaclenile vo drugi lozi nadvor od MK iako istite zivejat i rabotat tuka vo MK,znaci nemaat postojano prestojuvaliste nadvor od MK pa spored toa mozat samo da gi lazat pomalku upatenite deka istoto e vozmozno posebno sto i togas se bara potvrda od maticnata zemja deka kandidatot e covek na dobar glas(a ne trci lazi kako nekoi)
Е кај ме најде сега да барам, назад
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
Зидарски ме интересира симболиката и дали овие слики имаат некакво масонско значење. Тие се направени во една пештерска црква која потекнува од 9 век. фреските сигурно не се од тој период зошто не би биле толку долг период барем така мислам. Ама 70-100 години сигурно се (моја претпоставка)







Што значат Маркус и Луци?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Немаат никаква масонска конотација. Чисто Христијански мотив е, изведен од Библијата:

Откровенија 4 (Нов Завет):
6 И пред престолот како стаклено море, слично на кристал; а меѓу престолот и околу, четири живи суштества, полни со очи и однапред и одназад. 7 Првото живо суштество личеше на лав; а второто живо суштество на јунец; третото живо суштество имаше лице како на човек; а четвртото живо суштество личеше на орел, што лета.
8 И секое од четирите живи суштества имаше по шест крила, полни со очи наоколу и одвнатре; и немаат починка ни дење ни ноќе, велејќи: „Свет, свет, свет е Господ Бог Сèмоќниот, Кој беше и Кој е и Кој иде.”


Кое што пак е референца кон пророштвото на Езекиел 1 (Стар Завет):
10 И во сите четири суштества беше човечко лице, во сите четири оддесно лавско лице; во сите четири одлево воловско лице; и орелско лице во сите четири.

Маркус и Луци - мислам дека се едноставно погрешни граматички форми на Марко и Лука (Апостолите), затоа што цитатот од Откровенијата се однесува на четирите Апостоли Евангелисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom