Масони

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ване, за заблагодарувања постои ова копче -
:smir:
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
Pri edno postaveno prasanje na glm@unet.com.mk kako se stanuva nivni clen , mi rekoa na dva nacina : prvo po predlog na nekoj clen ili nekoj majstor , vtoro so licna i opsirna biografija . zidarski prethodno sretnav pisuvano od tebe deka clen ne smee da predlozuva novi kandidati , sto mislis vo vrska so ova. POZDRAV DO ZIDARSKI I APOKALIPTO :smir: blagodaram
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
Една од најезивите теми за мене ми се масоните ... но обожавам да слушам кои се, зашто се, што прават зашто прават итн ... затоа ја отворив темава, а прибидејќи мислам дека незнам доволно работи за нив, ќе ви отстапам место на вас што знаете :shock: :wink:
http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=21D9E05914C8E340920DECBA6029835E
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Carski - каква врска има текстот од линкот со темава?! Пат Робертсон не е масон, туку напротив - е многу изјавен анти-масон. Пиноче, кој се спомнува во текстот, исто така бил доста изјавен анти-масон. Оној кој не е спомнат во текстот, а е масон - е Алиенде, претседателот на Чиле, кој е убиен во пучот.

Pri edno postaveno prasanje na glm@unet.com.mk kako se stanuva nivni clen , mi rekoa na dva nacina : prvo po predlog na nekoj clen ili nekoj majstor , vtoro so licna i opsirna biografija . zidarski prethodno sretnav pisuvano od tebe deka clen ne smee da predlozuva novi kandidati , sto mislis vo vrska so ova. POZDRAV DO ZIDARSKI I APOKALIPTO :smir: blagodaram
Ако прочиташ внимателно што имам напишано на темава, ќе ти биде јасно. Не може некој да те повика да станеш масон. Не може некој да ти пристапи и да ти каже "Еј, ајде дојди во ложата и стани член". Тоа е забрането. Мора иницијативата, барањето да дојде од кандидатот, а не од постоечките членови. Потоа дури, откако ќе се постави тоа прашање, тогаш членот на ложата те предлага пред ложата (во англо-јазичните земји се нарекува sponsor, во други се нарекува гарант), за сите браќа да гласаат и да одлучат дали да те примат (деталниот процес веќе го имам објаснувано). Така што тоа "по предлог на некој член или мајстор" се однесува на предлагањето пред ложата, не предлагање на членство на кандидатот.
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
zidarski jas temava ja procitav vnimatelno i znam sto e sponsor, no megutoa ,,ima dva nacina za clenstvo,, mislev ,ako sakas dokaz ke ti go pratam na mail celoto pismo od GLM . Toa sto ti go velis e taka i tvojot muabet drzi voda ama ovde zvuci poinaku.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
zidarski jas temava ja procitav vnimatelno i znam sto e sponsor, no megutoa ,,ima dva nacina za clenstvo,, mislev ,ako sakas dokaz ke ti go pratam na mail celoto pismo od GLM . Toa sto ti go velis e taka i tvojot muabet drzi voda ama ovde zvuci poinaku.
Ване до сега никој не станал член во глм без да има гарант,другото се е лук и вода,а искрено не врувам дек а во наредните 5 години глм ке прима некој што сам пројавил интерес без да има некој гарнт или спонзор (во светот е поинаку,ама не и кај нас),и како што вкиа г-дин Груевски ,није сме се уште млада голема ложа на Мкаеонија.
така е да речем во регуларното масонство,а ете нека проба некој аплицира и во нерегуларнто т.е. во Големиот ориен на македонија,која веке 10 год работи во мк има олу30 членови,јас гарантирам ако нема
гаран и во големиот ориент никој нема да биде приман.и има уште една мешовита ложа која работи под големиот ориен доста млада оклу1 одина и тамуне се влеува без гарант.
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
Toa sakav da go procitam javno na forumov , fala Dok. ubavo kazano od tvoja strana.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
zidarski jas temava ja procitav vnimatelno i znam sto e sponsor, no megutoa ,,ima dva nacina za clenstvo,, mislev ,ako sakas dokaz ke ti go pratam na mail celoto pismo od GLM . Toa sto ti go velis e taka i tvojot muabet drzi voda ama ovde zvuci poinaku.
Па... барем десетина пати го имам истото објаснето - или треба да познаваш некој масон (од кого ти ќе побараш да аплицираш, а потоа тој ќе те предложи на ложата) или треба да пратиш писмо до ложата.
Се разбира дека првин ќе се примаат луѓето кои имаат препорака од постоечки членови, затоа што на тој начин има некоја сигурност околу нивните квалитети како личности. Но - тоа во никој случај не значи дека не се примаат членови кои аплицираат без никого да познаваат!
Во секој случај - и во првата и во втората ситуација - потребно е многу време. Масонеријата не треба да е нешто што е само моментален интерес или пак нешто кое што се прави еднаш и толку... напротив - тоа е резултат на долгогодишен интерес, на долгогодишна работа, посветеност, и е нешто каде треба да сте активни и присутни до крајот на животот. За да се прими нов кандидат - ложата треба да се увери дека има смисла тоа да го направи, дека кандидатот не влегува со материјални намери, и пред се - дека вложениот труд (затоа што има МНОГУ работа околу иницирањето на нов кандидат) ќе вроди со плод. Ако е некој што сака да се зачлени само затоа што му изгледа интересно и мистично и смета дека ќе биде многу "фраерски" да биде масон - тогаш зошто ложата би се занимавал со него?
 
Член од
22 февруари 2010
Мислења
19
Поени од реакции
1
zidarski po moe si dosta nacitan i intelegenten i ako se raspravas so mene ke me stavis vo sise,no muabetot ne se slozuva sega zatoa sto da poznavas mason vo MKD molim te ! vo tvojata zemja ,,da,, moze! i ako bides ljubezen da kazes nesto sto ne si go napisal do sega ke ti bidam blagodaren . izvinete za gramatikata pisuvam od mobilen , a temava e poucna i sakam da citam sve sto se pisuva .

i izvini uste edna replika : sto da materijaliziram ,koga treba da plakam clanarina godisna ili ke sednam so komsijata na po edna caska i slusaj jas sum mason daj uste po edna i za tebe sum sizik so zastava 101 , dosta fraerski . nego da se potrudime da bideme luge i da ni se postuva zborot kako kaj vas masonite pa vidime blagodet od srabotenoto . e veke pocnavme da pravime muabet za SAMOIZGRADUVANJE
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
zidarski po moe si dosta nacitan i intelegenten i ako se raspravas so mene ke me stavis vo sise,no muabetot ne se slozuva sega zatoa sto da poznavas mason vo MKD molim te ! vo tvojata zemja ,,da,, moze! i ako bides ljubezen da kazes nesto sto ne si go napisal do sega ke ti bidam blagodaren . izvinete za gramatikata pisuvam od mobilen , a temava e poucna i sakam da citam sve sto se pisuva .
А зошто да не може човек да познава масон во Македонија?! Масоните се луѓе, како и сите други, со комшии, роднини, пријатели, колеги...

i izvini uste edna replika : sto da materijaliziram ,koga treba da plakam clanarina godisna ili ke sednam so komsijata na po edna caska i slusaj jas sum mason daj uste po edna i za tebe sum sizik so zastava 101 , dosta fraerski . nego da se potrudime da bideme luge i da ni se postuva zborot kako kaj vas masonite pa vidime blagodet od srabotenoto . e veke pocnavme da pravime muabet za SAMOIZGRADUVANJE
Твоето мислење е за поздрав - но верувај ми, многумина мислат поинаку.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
А зошто да не може човек да познава масон во Македонија?! Масоните се луѓе, како и сите други, со комшии, роднини, пријатели, колеги...

Па реално кажано да познаваш масон во македнија малку потешко од причина, што ние сме малку помлада генерција,а членовите по претоставка се постари така да со постарите генерациа немме исти места надижење и зднички пријатели,и можноста да познаваш масон во македонија ти е 1 човек на 100 000.

Прашање до зидарски,бидејки си од америка,ме интересира америка е поголем приврзаник на француската масонрија,или на Англиската масонерија,не зависно од тоа што угле преферира да се нарекува призната Масонерија,од историска гледна точка мое мислење е дека е приврзаник на француската масонерија од причина што во1724 год кога настанала кризата во уса била предизивкана од англиј бидејки целото злато што го имала уса како резерва било однесено во англија да се исплати долгот кон нив,а помош во тоа време добиваа од фанцуските масони,во таа чест е поставен и кипот на Слободата во Америка,и тоа се првит зачетоцни на маонеријата во тоа време во уса ,па од тука настанува и конституцијата на америка која не е променета до ден денес
на тие принципи се гради Америка 300 год,на тие и ке продолжи да се гради.
еве уште еден пример ,малку се позамарав и со равојот на француската масонерија,значи француската масонерија и анлиската мегусебно се признавале нековреме,па ориентот на франција (денешен) одлучубва да прима и атеисти и доага до разделување на масонеријата во франција и се создва Големиот Ориент,и Големата ложа на франциија, и Англија ја продолжува соработката со големиот ориент одредено време оти во својте редови имал поголем број на членството, и понекое време се рскаруваат,и земаат дел од членството наГолемата ложа на Фрација и си инсталираат своја ложа,која низ историјата дури 4 пати се рспага и си го менува своето име а последен пат било во 2000/01 годиа каде што е сменето име.
прашање зошо англија сака воевропа да ја наметне својата масонерија како призната?(призната од кој?)од самите себе или....
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не се согласувам околу првиот дел - но... секој со своето мислење...

Не сум од Америка, туку од Канада. Доста се разликува масонеријата во овие две земји и историски и денес. Но сепак... имам доста познавања од Американската, па можам да зборувам на темата.
Масонеријата во САД потекнува од Англиската масонерија. Првите ложи се формирани од Англиски ложи (уште пред да биде формирана Големата Ложа на Англија). Врските со француската масонерија кои настануваат во крајот на 18-тиот век и во текот на 19-тиот век се неспорни. Сепак - масонеријата не познава политичка наклоност, туку регуларност и нерегуларност.
Големиот Ориент на Франција е регуларен се до 70-тите години на 19-тиот век. Потребни се уште едно 30-тина години додека да се донесат конечни решенија од страна на останатите Големи Ложи што да се прави околу тој проблем (не е заради поголемиот број на членството - самиот процес на преговори траел многу долго и е доста добро документиран). Не е УГЛЕ таа која наметнува што да се прави и која, како што велиш, инсталира своја Ложа во Франција, туку самата ГОдФ се разделува на две фракции по ова прашање (за потоа да се раздели на уште 10-тина).
Принципот на регуларноста, не е наметнат од УГЛЕ, туку од самата Масонерија како принцип, како концепт, како ритуал - кој е стар со векови. Така што - во случајов - не е УГЛЕ таа која отстапила од нешто или нарушила некакви правила, туку ГОдФ.
УГЛЕ е земена како репер за регуларност, затоа што е прва Голема Ложа во светот и затоа што први ги поставуваат во пишана форма правилата за регуларност - односно, така наречените Антички Обичаи, ги поставуваат во форма на закони и правила (не измислуваат ништо, само ги запишуваат оние работи кои се пренесуваат усно до тогаш). Но тоа не значи дека УГЛЕ е над било која ложа во светот, ниту пак дека има моќ или влијание над некоја друга ложа во светот! Обично се почитува нивното мислење во врска со регуларноста на некоја новоформирана ложа (или отстапување од регуларноста на веќе постоечка ложа), од проста причина што тие имаат најразвиена комисија за регуларност и се најактивни во однос на тоа проучување. Сепак - нивното мислење не се зема здраво за готово, а секоја ложа дискутира и решава самата што да прави со тоа. Има МНОГУ случаи кога УГЛЕ признава одредена ложа, додека други Големи Ложи не ја признаваат. Еден типичен случај е со Италија. УГЛЕ го повлече признанието од Големиот Ориент на Италија, додека повеќето Големи Ложи во светот сеуште го признаваат. За Големиот Ориент на Франција - нема воопшто сомневање кај ниту еден регуларен масон во светот дека тие се нерегуларна организација и дека не се повеќе масони - затоа што имаат отстапено од најосновниот масонски принцип.
Така што - не се наметнува ова прашање од страна на УГЛЕ, туку е диктирано од самите антички правила, кои се неменливи.
 
Член од
11 април 2009
Мислења
87
Поени од реакции
5
Зидаски мислам дека не си ме разбрал добро за прашањето за угле

прашањето е

прашање зошо англија сака во европа да ја наметне својата масонерија како призната?(призната од кој?)од самите себе или....
значи не е спореме реголарсноста,тукузашто сакаат да се преферираат и тие да одредуваат која ке признат ложа акокоја не
јас колку што забележав се случува некја ложа што не е признатаод угле ,да добие признание од некја друга ложа на примр од некоја германска ложа кое е призата од угле-геранската ложа да призна некоја ложа во друга држава.
И ме интересира
како е поделена масонеријата во уса
јас како штозабележав има
фрее анд ацепт масонс и Фрее масонс,
која е разликата мегу овие две ложи,и дали мегусебно се признаваат бидејки и двете во уса си мат свој големи ложи.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Зидаски мислам дека не си ме разбрал добро за прашањето за угле

прашањето е

прашање зошо англија сака во европа да ја наметне својата масонерија како призната?(призната од кој?)од самите себе или....
значи не е спореме реголарсноста,тукузашто сакаат да се преферираат и тие да одредуваат која ке признат ложа акокоја не
јас колку што забележав се случува некја ложа што не е признатаод угле ,да добие признание од некја друга ложа на примр од некоја германска ложа кое е призата од угле-геранската ложа да призна некоја ложа во друга држава.
Како што реков - принципите на регуларноста се утврдени од УГЛЕ, затоа што се тие првата Голема Ложа во светот. Но - тие не ги измислуваат, туку само ги запишуваат античките правила.
Оттаму - УГЛЕ не се наметнува воопшто ниту во Европа, ниту било каде на друго место. Не е УГЛЕ таа која ја наметнува "својата" масонерија како призната, туку античките правила по кои се води масонеријата налагаат дека тој вид на масонерија е единствен кој се смета за регуларен (регуларен и признат се две различни работи!).
Големиот Ориент на Франција на пример - отворено стојат на ставот дека тие се тие кои отстапиле од старите правила и вовеле промена (што и не ни може да се оспори - затоа што е документирано), која промена прави тоа нивното да не биде повеќе масонство!
Што се однесува до признавањето - дали некоја ложа ќе биде призната од УГЛЕ или не, не значи ништо во однос на тоа дали ќе биде призната од друга Голема Ложа! Обично - доколку една ложа е признаена од УГЛЕ, многу полесно добива признание од другите ложи, од причини што веќе ги наведов - комисијата за признанија на УГЛЕ е најактивна и најдетална во своите проверки, но ни оддалеку не е ултимативен авторитет.
Имаш погрешна идеја во врска со УГЛЕ во Европа. Обединетите Ложи на Германија се далеку повлијателни во Европа (особено во Источна) отколку што е УГЛЕ, во однос на признавањата. Повеќето ложи во Источна Европа се обновени (по падот на комунизмот) токму од ОЛГ, а не од УГЛЕ. Уште повеќе - ЕДИНСТВЕНАТА Голема Ложа која е формирана од УГЛЕ во Европа во последниве 100 години е Големата Ложа на Македонија. ОЛГ во последниве 20-тина години има внесено светлина барем во десетина Големи Ложи.

Процесот на признавање е доста комплициран од чисто административен аспект. Многу често меѓу две ложи нема признавање, од чисто административни причини. Прво, за да УГЛЕ (на пример) признае некоја ложа, таа ложа мора да побара признание. Тоа барање за признание, може да се поднесе само по барање на годишното собрание на ложата (што значи - не може во било кое време, туку мора во одреден период). Заедно со тоа барање, мора да се приложи документација за потеклото на ложата, односно, за нејзината легитимност - и да докажат дека нивната светлина е внесена од друга легитимна и призната ложа. Исто така - се праќа ритуалот по кој работи таа ложа, за да се види дали совпаѓа со критериумите за регуларност. Ова бара МНОГУ работа.
Откако тоа ќе се направи - УГЛЕ ќе ги препрати тие материјали на својата комисија за признанија, која мора да утврди дали целата таа документација е во ред и дали е исправно работењето на таа Голема Ложа. Неретко се бара мислење од ложите кои веќе ја имаат признаено да испратат мислење во однос на легитимноста на работењето - и административно и ритуално. Ова може да трае и по неколку години - затоа што има многу работа, а административниот апарат на ложите и не е така голем како што се мисли.
Потоа - на своето годишно собрание, доколку проценката на комисијата е позитивна, УГЛЕ треба да гласа за признавање на ложата, и да испрати признание до ложата.
Потполно е ист принципот на признавање меѓу било кои две ложи. Некаде тоа оди побрзо, некаде побавно, но принципот е ист.
Многу ложи никогаш немаат ни побарано признание од УГЛЕ - од причини кои само тие си ги знаат, а во исто време се признаени од десетици други легитимни, регуларни ложи по светот.
И ме интересира
како е поделена масонеријата во уса
јас како штозабележав има
фрее анд ацепт масонс и Фрее масонс,
која е разликата мегу овие две ложи,и дали мегусебно се признаваат бидејки и двете во уса си мат свој големи ложи.
Во САД има Free and Accepted Masons (F&AM) и Ancient Free and Accepted Masons (AF&AM). Ова е резултат на поделбата која настанува во 18-ти век во Големата Ложа на Англија, која се разделува на два дела - едните се Ancients, другите се Moderns. Повеќето од (тогашните) колонии, ги формираат своите провинцијални ложи токму во овој период, и соодветно се или формирани од едната Голема Ложа, или од другата. Подоцна, Ancients и Moderns, се обединуваат, формирајќи ја United Grand Lodge of England, која е AF&AM. Ложите во САД, продолжуваат да работат според ритуалната работа која ја имале во моментот на формирањето. Како што самите тие издаваат повелби за нови ложи во западните сојузни држави (кои се формираат доста подоцна, во текот на 19-тиот век), во зависност од тоа која ложа ја издала повелбата, таков е и ритуалот кој се користи во новата држава - па и кај нив, некои се F&AM, некои се AF&AM. На пример, Калифорнија е F&AM, a Колорадо е AF&AM.
Ова не прави никаква разлика во однос на нивното меѓусебно признавање, ниту пак претставува ограничување да се членува во две ложи истовремено.
Не се случува во иста држава да има две Големи Ложи (освен ако не e PHA ложа), така што во една држава или е F&AM или е AF&AM ложата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom