Масони

Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
"Сите се еднакви" и "Сите се исти" се две сосема различни работи.
Првото е многу добра работа и е една од најголемите придобивки на современото општество, второто многу лошо, затоа што е негирање на идентитетот, на личните способности и карактеристики - и е стремеж на секое диктаторско општество.
Сепак - симболиката на необработениот и совршениот камен е сосема друга. Необработениот камен не може да се користи за градење. Пробај да изградиш ѕид со нерамни камења - нема да можат да се задржат. Истиот ѕид со измазнети и обработени камења можеш да го изградиш без проблем. Наједноставно објаснето - ние во себе го имаме материјалот за себе си да се изградиме, но е потребен труд, многу работа, многу воља, за да го постигнеме она ниво кое ќе ни дозволи да можеме да градиме и да се развиваме. Без труд (и пред се - без знаење!) - камењата ќе останат само необработено купче, кое освен што ќе тежи и ќе зафаќа место, нема да има никаква полза од него.
 

Troublemaker

Guilty as Charged
Член од
1 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
0
Нормално дека има знаци низ цело скопје а богами и низ цела македонија во повеќето од старите цркви ги има знаците па и собранието е изградено од масони и има многу знаци од масоните масоните од секогаш биле спонзори и инвеститори на многу објекти и нормално оставале знаци на нив

Фала на одговорот ме интересираше точно кои места пошто долго време ги истражувам а досега немам видено ни еден знак а сакам да видам веќе долго време. Не мораше да ми вратиш на постот со иронија. Благодарам
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Фала на одговорот ме интересираше точно кои места пошто долго време ги истражувам а досега немам видено ни еден знак а сакам да видам веќе долго време. Не мораше да ми вратиш на постот со иронија. Благодарам
Нема иронија, дечкото е во право и е сериозен.

Немам време во моментов слики да постирам, па ако нема некој намерник во меѓувреме, приквечер или утре ќе ставам, ко за пример.
 

Troublemaker

Guilty as Charged
Член од
1 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
0
Баш :jaj:...
Масони може да бидат само мажи.
Во Македонија има над 100 масони, но ни оддалеку не се сите политичари или бизнисмени или некакви влијателни луѓе. Меѓу нив има од сите професии. Во ложата, сите тие се еднакви меѓу себе. Тоа е убавината (и силата) на масонството - не ги признава надворешните одлики на рангот и богатството, туку моралните вредности.
Знакот на слободното ѕидарство е Шестарот и Аголникот, а не пентаграмот.
На овој линк точно се гледаат сите симболи на масоните во кои спаѓа и самиот пентаграм. Точно е дека главните симболи кои ги означуваат и слават нивните дела се Шестарот и Аголникот и мислев на нив а не на пентаграмот во претходниот пост сум згрешила. Поентата ми е дека и пентаграмот е масонски знак.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
На овој линк точно се гледаат сите симболи на масоните во кои спаѓа и самиот пентаграм. Точно е дека главните симболи кои ги означуваат и слават нивните дела се Шестарот и Аголникот и мислев на нив а не на пентаграмот во претходниот пост сум згрешила. Поентата ми е дека и пентаграмот е масонски знак.
Чисто информативно, од каде сигурноста дека линкот е релевантен, кога уште ништо со сигурност не се знае за ложите? Знаеме дека масоните се доста мистифицирани и различно опишани од различни автори, сепак на крај... ништо не е сигурно.


Серпико, те чекам со слики од градбите :) - твоја област се сепак.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Фала на одговорот ме интересираше точно кои места пошто долго време ги истражувам а досега немам видено ни еден знак а сакам да видам веќе долго време. Не мораше да ми вратиш на постот со иронија. Благодарам


Ете ти кажав еден пример со собранието градено е според некој масонски обичаи и во темелите имало некој докази за тоа а ако сакаш да најдеш некој масонски објект земи еден слободен викенд прошетај низ скопските цркви и кажи ми дали најде цркви со прозорци во форма на триаголник

"Сите се еднакви" и "Сите се исти" се две сосема различни работи.
Првото е многу добра работа и е една од најголемите придобивки на современото општество, второто многу лошо, затоа што е негирање на идентитетот, на личните способности и карактеристики - и е стремеж на секое диктаторско општество.
Сепак - симболиката на необработениот и совршениот камен е сосема друга. Необработениот камен не може да се користи за градење. Пробај да изградиш ѕид со нерамни камења - нема да можат да се задржат. Истиот ѕид со измазнети и обработени камења можеш да го изградиш без проблем. Наједноставно објаснето - ние во себе го имаме материјалот за себе си да се изградиме, но е потребен труд, многу работа, многу воља, за да го постигнеме она ниво кое ќе ни дозволи да можеме да градиме и да се развиваме. Без труд (и пред се - без знаење!) - камењата ќе останат само необработено купче, кое освен што ќе тежи и ќе зафаќа место, нема да има никаква полза од него.


баш тоа сакав да го кажам сепак секој кога ќе стане еден камен тогаш сите се еднакви нели?
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Објаснето е веќе низ темава...
Илуминати е друштво, формирано во 18-ти век од страна на членови на масонска ложа, кои подоцна се исклучени од ложата. Постои десетина години, во почетокот има просветителски идеи, но подоцна почнува премногу да се занимава со политика и религија и нарушува некои од основните масонски принципи. Од крајот на 18тиот век не постои, иако речиси сите теории на заговор ги спомнуваат, без за тоа да има било каква основа или факти.




објасни односно дефинирај ја разликата меѓу масоните и илуминатите.(во една или две реченици). немој да ми речиш пак дека ми имаш веќе кажано во ова погоре или низ темава. Кажи најпросто и најкратко која е идеата и целта на масоните а која на илуминатите,
а колку што има основа за масони толку исто има и за илуминати.
 

Troublemaker

Guilty as Charged
Член од
1 септември 2008
Мислења
76
Поени од реакции
0
Верувам дека поголем дел од вас ја имаат прочитано книгата Ангели и Демони - Ден Браун која дава податоци за масоните па затоа ви ја предложувам и книгата Бележникот на Микеланџело - Пол Кристофер. Оваа книга открива дел од тајната на масоните чиј извор е закопан во лавиринтите на Фиренца, Ватикан и Рим.
Најсветла точка во оваа книга е дадена на цртежите на Микеланџело за човековата анатомија. Вистинскиот бeлежник на Микеланџело сeште не е откриен. Вистинската приказна зошто сеуште не е пронајден бележникот лежи во сознанието дека самиот тој бележник содржи податоци за црквата кои би донеле катастрофални последици доколку бидат откриени.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
263
Поени од реакции
34
Верувам дека поголем дел од вас ја имаат прочитано книгата Ангели и Демони - Ден Браун која дава податоци за масоните па затоа ви ја предложувам и книгата Бележникот на Микеланџело - Пол Кристофер. Оваа книга открива дел од тајната на масоните чиј извор е закопан во лавиринтите на Фиренца, Ватикан и Рим.
Најсветла точка во оваа книга е дадена на цртежите на Микеланџело за човековата анатомија. Вистинскиот бeлежник на Микеланџело сeште не е откриен. Вистинската приказна зошто сеуште не е пронајден бележникот лежи во сознанието дека самиот тој бележник содржи податоци за црквата кои би донеле катастрофални последици доколку бидат откриени.
Bi sakal samo da napomenam deka beletristikata e dobra za citanje dokolku sakame da si go ubieme vremeto no mora da razgranicime deka istata nema nikakvi vrski so faktite i vistinata.Istoto go kazuva i Den Brown velejki deka pisuva romani za da napravi pari a ne da iznesuva nekakvi informacii i fakti.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Се насобраа прашања сабајлево... ќе се обидам едно по едно да одговорам. Ако испуштам нешто, не е намерно - потсетете ме, ќе одговорам.

Стварно не ми е јасно зашто само мажи?
Зошто да не? Има парамасонски организации кои се и за жени. Конкретно, регуларното и признато масонство е само за мажи. Причините се пред се традиционални, но може да се бара и езотеричка позадина.

Поентата ми е дека и пентаграмот е масонски знак.
Пентаграмот се користи како симбол во Масонството, заедно со уште многу други. Но единствен официјален "знак" е само Шестарот со Аголникот. Инаку има многу симболи кои се користат, но не потекнуваат од Масонството, туку се превземени и им е придадено некакво значење - почнувајќи од работните алатки (чекан, длето, висок итн), па до стари симболи како јин-јанг, сонцето, месечината, утринската ѕвезда...
Инаку - пентаграмот се користел во раното Христијанство. Означува две работи - Ѕвездата Деница (Петар во своето послание го нарекува така Второто Доаѓање на Христос, спасението на луѓето), и ги означува 5-те рани на телото на Христа при распнувањето. Во многу цркви од пред-масонски период може да се најдат овие симболи, и тоа пред се во византиските цркви, а не во западните.

Чисто информативно, од каде сигурноста дека линкот е релевантен, кога уште ништо со сигурност не се знае за ложите? Знаеме дека масоните се доста мистифицирани и различно опишани од различни автори, сепак на крај... ништо не е сигурно.
Напротив, многу се знае за масонството. Масонството не е тајно уште од 1717-та година! Така што - кој сака, може да дознае многу лесно. Во речиси сите западни земји, особено во Америка, Канада и Велика Британија, масонските храмови се отворени за посетители. Мојата ложа е отворена речиси секој ден после 7 попладне, секој случаен минувач може да влезе и да ја разгледа - и да ги види сите симболи.

баш тоа сакав да го кажам сепак секој кога ќе стане еден камен тогаш сите се еднакви нели?
Не знам што сакаш да кажеш со тоа "секој кога ќе стане еден камен"... ако мислиш дека сите треба да се "изделкаат" по ист калап и да размислуваат и да постапуваат исто - тогаш многу грешиш. Токму спротивна е целта! Секој треба да мисли и да делува самостојно, воден од своите лични принципи и идеи. Масонството дава алатки за да го постигнеш личното усовршување, а не е догматска идеологија.
Исто така - токму обратното е тоа што го реков погоре - еднаквоста е предуслов за да може човек да работи на усовршување на сопствената градба.

објасни односно дефинирај ја разликата меѓу масоните и илуминатите.(во една или две реченици). немој да ми речиш пак дека ми имаш веќе кажано во ова погоре или низ темава. Кажи најпросто и најкратко која е идеата и целта на масоните а која на илуминатите,
а колку што има основа за масони толку исто има и за илуминати.
Организацијата на Илуминатите (која патем сосема поинаку се вика, но тоа е друга тема) - е формирана од неколку членови на масонски ложи. Целта им била да се занимаваат со наука, со филозофија и со образование (оттаму е и името - затоа што тоа е ерата на Просветлението - 18-ти век). Основачот на ова здружение, по неколку години почнува да се чувствува премногу влијателен и почнува да се занимава со политика (поточно со политичка теорија) и да дава јавни изјави против државниот поредок (во случајов монархија - Баварија) и против црковниот поредок. Оди дотаму, што почнува својата ложа да ја користи за такви цели - за што бива исклучен од масонството (заедно со уште многу други членови). Наскоро потоа - здружението на илуминатите се распаѓа, голем дел од членовите се уапсени, престанува да постои.
Уште од 19-ти век наваму - сите што пишуваат теории на заговори, се занимаваат со нив, со севозможни измислици, но ништо не е поткрепено со факти - од проста причина што факти нема - илуминатите не постојат многу одамна.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Не знам што сакаш да кажеш со тоа "секој кога ќе стане еден камен"... ако мислиш дека сите треба да се "изделкаат" по ист калап и да размислуваат и да постапуваат исто - тогаш многу грешиш. Токму спротивна е целта! Секој треба да мисли и да делува самостојно, воден од своите лични принципи и идеи. Масонството дава алатки за да го постигнеш личното усовршување, а не е догматска идеологија.
Исто така - токму обратното е тоа што го реков погоре - еднаквоста е предуслов за да може човек да работи на усовршување на сопствената градба.

Знам што сакаш да ми кажеш и ја разбирам и причината за масонството само не знам дали можам да ја објаснам преку форумов едноставно зато што не можам да ги одберам вистинските зборови за да го објаснам масонството се надевам дека можеш полесно и поедноставно да го објасниш така да само ќе читам во иднина
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Знам што сакаш да ми кажеш и ја разбирам и причината за масонството само не знам дали можам да ја објаснам преку форумов едноставно зато што не можам да ги одберам вистинските зборови за да го објаснам масонството се надевам дека можеш полесно и поедноставно да го објасниш така да само ќе читам во иднина
Се потруди ли да ги прочиташ претходните постови на Ѕидарски во темава?
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Се потруди ли да ги прочиташ претходните постови на Ѕидарски во темава?
Имам прочитано неколку македонски и неколку англиски книги и на интернет имам доста читано а од зидарски не прочитав многу неколку страни ама ветувам дека ќе прочитам се кога ке сум послободен

Верувам дека поголем дел од вас ја имаат прочитано книгата Ангели и Демони - Ден Браун која дава податоци за масоните па затоа ви ја предложувам и книгата Бележникот на Микеланџело - Пол Кристофер. Оваа книга открива дел од тајната на масоните чиј извор е закопан во лавиринтите на Фиренца, Ватикан и Рим.
Најсветла точка во оваа книга е дадена на цртежите на Микеланџело за човековата анатомија. Вистинскиот бeлежник на Микеланџело сeште не е откриен. Вистинската приказна зошто сеуште не е пронајден бележникот лежи во сознанието дека самиот тој бележник содржи податоци за црквата кои би донеле катастрофални последици доколку бидат откриени.


па за Микеланџело има една книга на македонски преведена бележниците на Микеланџело се вика и таму пишува за животот негов и за некој бележници кој што ги оставил се разбира дека не е тоа се но сепак еден дел има во таа книга главно се задржува за анатомијата на човекот во книгата. Масоните воопшто не се спомната
 

Kajgana Shop

На врв Bottom