Фан Клуб : Фени Индустри

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Да, гледав и јас сеа, добро би било да играат у сабота да видиме нешто од Браун.
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Да, гледав и јас сеа, добро би било да играат у сабота да видиме нешто од Браун.

Ce vidime via denovi Miki Videnovic ce kaze i u kolku saatot ke se igrae pa da vidime so omat da ponudat za vtoriot del od sezonata sekako i Brown so ce pokaze dali e tia sto go vidovme na klipot ili samo po pari e dojden.
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
КАВАДАРЧАНИ САКААТ УШТЕ ПОСИЛНА ЕКИПА
Стив Рич доаѓа во Фени Индустри
За неколку дена во Кавадарци треба да се појави и силниот Американец кој ќе ја засили конкуренцијата на центарската позиција.
Фени Индустри очигледно нема намера да ја препушти челната позиција во македонската кошарка.

Лидерот на табелата во мак-баскетот можеби беше доста "мирен" кога се работи за оној т.н. "домашен пазар". Но, затоа, пак, сака максимално да го засили играчкиот ростер со имиња од "надвор".

Откако ги договорија сите детали од договорот со Џамел Талик Браун, кавадарчани се со намера да се "дозасилат" со уште еден играч, и тоа на центарската позиција.

За таа цел до крајот на оваа седмица во Кавадарци треба да допатува Американецот Стив Рич.

Се работи за доста искусен кошаркар, роден 1972 година, кој со своите 208 сантиметри треба да го затвори рекетот на "портокаловите".

Рич има богато кошаркарско педигре. Во својата долга кариера, која ја почнал во Форт Лодердејл, играл во НЦАА лигата, и тоа за универзитетот Мајами.

Првата европска станица за Рич била Франција, поточно Стразбур, а потоа и Сент Полтен (Австрија).

Потоа доаѓа во Порторико, па се сели во Аргентина. Во 1998 година игра и за еден шпански второлигаш за потоа повторно да се врати во Аргентина.

Една година подоцна Рич е на летниот камп на Портланд, по што следи уште една преселба во Европа, овој пат во Финска. Настапува за Хонка во Сапорта купот и НЕБЛ лигата и заработува повреда поради која паузира извесно време.

Следната станица му е Летонија каде се задржува најдолго време. Игра за Вентспилс, а наредните две години за Лиепаја.

Летото во 2004 година го користи да скокне до Аргентина, и повторно назад во Летонија. Но, овој пат како играч на Баронс ЛМТ. И тука останува само една сезона по која уште еднаш се обврзува со договор со екипата на Лиепаја, која ја напуштил во декември сега веќе минатата 2007 година.

На 8 средби од лигата на Летонија Рич има просек од 14.9 поени и 7.4 скока, а во Балтичката лига на 10 натпревари скор од 12.5 поени, 7.8 скока, 1.4 асистенции и 1.6 блокади, т.е. просек со кој овој 35-годишен кошаркар доаѓа во Кавадарци.

Евентуалниот ангажман на Рич, за кој "зелено светло" треба да даде стручниот штаб предводен од Емил Рајковиќ, ќе значи дека Рич е шестиот странски кошаркар во составот на Фени Индустри, односно трет кој доаѓа од американскиот континент.

Половина од играчкиот потенцијал кој го имаа(т) "портокаловите" во оваа сезона на успеси за нив.

Uste eden cokoladen covek fo Feni stanuvame se posilni i posilni SAMPIONII!!!!!!
 

lozar_kavadarci

ФЕНИ ШАМПИОНИ 2007/08
Член од
10 јануари 2008
Мислења
817
Поени од реакции
2
SAMPIONI!!! POSEBNO VIA KAA CE DOJDE PUKENZIN I STRUMICA I NA STRUMICA 2 EKIPA
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
SAMPIONI!!! POSEBNO VIA KAA CE DOJDE PUKENZIN I STRUMICA I NA STRUMICA 2 EKIPA

Ne se znae dali ke dojde na sigurno ke bide naproba nekolku dena ako gi zadovole fkusovite na Rajkovic ke ostane ako ne ke go nabrkat.
I use nesto gledam na Strumica si pisel za Avramovski.Avramovski ne dojde zatoa sto ne se dogovori so upravata za licnite uslovi baral mnogu poveke pari od dogovorenoto i zatoa go izbrkaa od Kavadarci voa ti go kazuvam od sigurni informacii.pozz
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Ново дете а, оно не е баш дете, 35 години е ама ај ќе видиме да не зборујме предвреме.:vozbud:
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Ново дете а, оно не е баш дете, 35 години е ама ај ќе видиме да не зборујме предвреме.:vozbud:
Pominal pokraj dete ama ni treba nas toa iskustvo a ovoj ocigledno go ima da ne go potcenujme oti gleas Slobodan Mitic so rabote so 40 godini moze ke iznenade prijatelot se zbore deka bil tezok centar cista 5 bas takov ni fale nas nekoj sto ke bide dominanten pod kosevite.
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Pominal pokraj dete ama ni treba nas toa iskustvo a ovoj ocigledno go ima da ne go potcenujme oti gleas Slobodan Mitic so rabote so 40 godini moze ke iznenade prijatelot se zbore deka bil tezok centar cista 5 bas takov ni fale nas nekoj sto ke bide dominanten pod kosevite.
Добро е тоа, само да не се наруше концептот на игра оти ќе треба некои играчи да не играат, ако остене клубот у оваа постава.
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Добро е тоа, само да не се наруше концептот на игра оти ќе треба некои играчи да не играат, ако остене клубот у оваа постава.
Toa i go kazav vo eden od mojte postovi znais moze da ima ludbi pa zosto ja ne igraam pa on podobar da ne e i takvi slicni raboti jas iskreno veruvam deka nasite igraci se vistinski profesionalci i toa ke znaat ta go doziveat na najdobar mozen nacin.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
278
Поени од реакции
1
Kako sakate razberetego ova sto ke go napisam.
Ako vi dojde i ovoj amerikanec ke imate 6 stranci (barem jas taka mislam ako sum greska ispravete me), Ne veruvam Popovic ili Jovovic da gi nabrkate a posebno ne onoj so mava 3-ki kako indijanec (zaboraviv kako se vika), a za crnecot (kol mislam) ne znam kako vi stojat rabotite ama mislam deka i ne e los. Spored mene sekoja cest, resile od vasata uprava da pravat tim i toa e za pozdravuvanje i pofalbi, ama pravilata se 4 stranci vo mak.ligata najmnogu. Avtomatski 2-ca od strancite ke sedat u "civilka" i sigurno nema da se fascinirani zaradi toa i ete vi revolt vo timot najmalku od 2 -ca igraci. Ako se 4 stranci u igra sigurno deka ke delat minutaza so nekoj od domasnite a zdravje boze moze i da mu ja zemat minutazata na domasniot igrac i ete vi potencijalen revolt na uste 4 igraci. Tim so kavgi i nesoglasici nema igra be brate.
Dragi moi mislam deka vakviot "soping" na igraci , ne e bas nekoja pametna rabota
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Kako sakate razberetego ova sto ke go napisam.
Ako vi dojde i ovoj amerikanec ke imate 6 stranci (barem jas taka mislam ako sum greska ispravete me), Ne veruvam Popovic ili Jovovic da gi nabrkate a posebno ne onoj so mava 3-ki kako indijanec (zaboraviv kako se vika), a za crnecot (kol mislam) ne znam kako vi stojat rabotite ama mislam deka i ne e los. Spored mene sekoja cest, resile od vasata uprava da pravat tim i toa e za pozdravuvanje i pofalbi, ama pravilata se 4 stranci vo mak.ligata najmnogu. Avtomatski 2-ca od strancite ke sedat u "civilka" i sigurno nema da se fascinirani zaradi toa i ete vi revolt vo timot najmalku od 2 -ca igraci. Ako se 4 stranci u igra sigurno deka ke delat minutaza so nekoj od domasnite a zdravje boze moze i da mu ja zemat minutazata na domasniot igrac i ete vi potencijalen revolt na uste 4 igraci. Tim so kavgi i nesoglasici nema igra be brate.
Dragi moi mislam deka vakviot "soping" na igraci , ne e bas nekoja pametna rabota

Toj sto mava trojki kako indijanec se vika Milan Prekovic a deka na sigurno ke dojde ovoj Rich ne se znae ke bide na proba nekolku dena vo Kavadarci pa ke vidime iako moe mislenje e deka nema da go zadrzat.A toa so nezadovolnite igraci sto vikas nema da se sluci zatoa sto site igraci se golemi profesionalci i tie ne igraat sami za sebe tuku za timot toes Feni toa go dokazuva so izvorednato drugarstvo sto vladee megu igracite a deka postoi somnez deka ke se narusi atmosferata se slozuvam so tebe no sepak da se nadevame deka toa nema da se sluci.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
278
Поени од реакции
1
Toj sto mava trojki kako indijanec se vika Milan Prekovic a deka na sigurno ke dojde ovoj Rich ne se znae ke bide na proba nekolku dena vo Kavadarci pa ke vidime iako moe mislenje e deka nema da go zadrzat.A toa so nezadovolnite igraci sto vikas nema da se sluci zatoa sto site igraci se golemi profesionalci i tie ne igraat sami za sebe tuku za timot toes Feni toa go dokazuva so izvorednato drugarstvo sto vladee megu igracite a deka postoi somnez deka ke se narusi atmosferata se slozuvam so tebe no sepak da se nadevame deka toa nema da se sluci.
Za koi profesionalci mi zboruvas? Fakt e deka site nasi kosarkari gledaat da nabutat minutaza i poeni za da mozat da se prodadat nadvor posto tuka nemaat kojznae idnina, a ako sedi na klupata poeni ne mu se pisat neli? Aj kazi mi sonot na vasite u FENI e da ostanat u FENI? Ako dobijat ponuda od strana nema da odat? Profesionalci baraj u Grcija, Spanija, Italija, Srbija, Hrvtaska i drugi zemji koi imat profi kosarka...nasata kosarka doprva pocna da se razviva (barem jas taka mislam).
A ovaa so boldiranoto: Mi zvucis kako komentatorot na Makedonska televizija prva programa koj ja fali atmosverata na nacionalniot tim pred utakmica :):):)
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Абе штом зимат засилувања сигурно си имаат некои планови у клубот шо ние не ги знаеме, ние може само да погаѓаме шо ќе биде, ќе видиме има уште време додека да се концепира конечниот состав на тимот.
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Za koi profesionalci mi zboruvas? Fakt e deka site nasi kosarkari gledaat da nabutat minutaza i poeni za da mozat da se prodadat nadvor posto tuka nemaat kojznae idnina, a ako sedi na klupata poeni ne mu se pisat neli? Aj kazi mi sonot na vasite u FENI e da ostanat u FENI? Ako dobijat ponuda od strana nema da odat? Profesionalci baraj u Grcija, Spanija, Italija, Srbija, Hrvtaska i drugi zemji koi imat profi kosarka...nasata kosarka doprva pocna da se razviva (barem jas taka mislam).
A ovaa so boldiranoto: Mi zvucis kako komentatorot na Makedonska televizija prva programa koj ja fali atmosverata na nacionalniot tim pred utakmica :):):)
Tocno e toa deka ako nekoj dobie dobra ponuda deka ke letne vo stranstvo ili vo nekoj klub no poveke od igracite mislam na Dimitrovski GJurov Samardziev i Popovic se obvrzani na 2 godisen dogovor so timot taka da znaci nekoj ako saka od tie igraci da si odi ist kako slucajot so Karakolev ke mora da si plati soodvetna osteta.A za tvoa informacija da ti kazam imam vo plan da ucam za sportski novinar pa se ucam na nekoi frazi uste sega :pos2:........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom