Дали би ја промениле верата за милион евра?

Член од
6 септември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
Ако некој дава милион евра кажете да правиме озбилен муабет. Овде се наметнува прашањето ,,Кога ќе ја сменам верата и ги земам парите дали треба и понатаму да бидам нововерец или пак можам да се вратам на истата религија?,, ХА ХА ХА .................................................................................................ХА

ko ke se smenis vo vtora vera , baraj nekoj da te smeni vo treta, sekako za uste 1 000 000 ..posle vo 4 pa 5..i tako dalje..jas taka odluciv da praam:vozbud:
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
toj sto ja nema ke ja smeni i za 100 evra a toj sto ja ima nema za nikoj pari vo svetot da ja smeni zosto znae deka verata vo hristos e neprocenlivo bogatstvo
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Ако некој дава милион евра кажете да правиме озбилен муабет. Овде се наметнува прашањето ,,Кога ќе ја сменам верата и ги земам парите дали треба и понатаму да бидам нововерец или пак можам да се вратам на истата религија?,, ХА ХА ХА .................................................................................................ХА
eii kolku me interesira so e toa novoverec?ali mislam nema da mi dades odgovor bidejki neznaes
 

Iori Yagami

What the fuck is WTF?!
Член од
7 мај 2008
Мислења
146
Поени од реакции
9
За жал,,ги има многу како вас,,како и меѓу вас,,кои за пари би направиле се,,па дури и би се откажале од сопственото јас,,како што е во случајов,,од верата..
Ej pazi malce jas ne bi se otkazal od samiot sebe tuku od verata, hristijanstvoto, a zsoto? Zosto ne veruvam u gospod i tie stvari taka da za mene toa nema nikakvo znacenje, bas nikakvo.
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
toj sto ja nema ke ja smeni i za 100 evra a toj sto ja ima nema za nikoj pari vo svetot da ja smeni zosto znae deka verata vo hristos e neprocenlivo bogatstvo
Точно така..Нема друго што да се дискутира.:pipi:
Ej pazi malce jas ne bi se otkazal od samiot sebe tuku od verata, hristijanstvoto, a zsoto? Zosto ne veruvam u gospod i tie stvari taka da za mene toa nema nikakvo znacenje, bas nikakvo.
Добро,,сакав да кажам дека оној кој верува,,верата му претставува како дел од себе,,но за жал,,се повеќе ве има такви што не верувате во Господ,,па така бесцелно е да ве убедуваат во спротивното..
Како се откажувам од сопственото јас кога јас не се идентификувам со верата.:toe: Ја како прво основно не ни верувам во натприродното. Ја сам своеволно веќе сум се откажал. Парите не играат никаква улога тука. Ако некој сака да ми даде бонус, само да се претставам како верник на друга религија и да правам некави глупи ритуали и да шепотам молитви:pop:, нема проблем. Ама затоа моето вистинско убедување, а тоа е дека нема Бог, не би го сменил за милјон евра, зошто... не би ни можел. И да сакам јас неможам да се премислам со сила. Јас само ја следам вистината, а вистината (науката, фактите) укажува на непостоење на Бог.
А што ја мешаш тука националноста. Нема врска.:tapp:
Велиш дека би се претставил како верник на друга религија само заради пари,,а од друга страна се негираш велејќи дека твоето убедување никој не би можел да го смени па ни за милион евра?Навистина си се збунил..Ако веќе се претставиш така како што ќе ти речат,,тогаш ти докажуваш дека би направил се само да дојдеш до парите што ти ги нудат..А тоа што не веруваш во Господ,,тоа не е ништо вредно за да би можел да го продадеш,,тоа е само твој став,,твое мислење,,кое пак со прифаќање на парите и претставувајќи се како од друга религија исто така го негираш..:pipi:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
hm nemozam da razberam pod kakva tortura se muslimanive:(dokolku ja smenat verata niv gi ocekuva smrtna presuda:(:toe:jas ova nego razbiram
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Велиш дека би се претставил како верник на друга религија само заради пари,,а од друга страна се негираш велејќи дека твоето убедување никој не би можел да го смени па ни за милион евра?Навистина си се збунил..

Ако веќе се претставиш така како што ќе ти речат,,тогаш ти докажуваш дека би направил се само да дојдеш до парите што ти ги нудат..А тоа што не веруваш во Господ,,тоа не е ништо вредно за да би можел да го продадеш,,тоа е само твој став,,твое мислење,,кое пак со прифаќање на парите и претставувајќи се како од друга религија исто така го негираш..:pipi:
Не бе принцезо, ти си таа што е збунета. За првото: да би се претставил. Знаеш што значи да се претставиш? Ја знаеш ли разликата помеѓу тоа и да бидеш нешто вистински? Разликуваш помеѓу вистина и лага?

За второто, не би направил се за пари и незнам од кој ракав го извади ова:tapp:
Не сум продадена душа, си имам ставови и верувања кои не ги менувам за пари. Во оваа размена - пари за промена на вера - јас не губам ништо, зошто неможам да го изгубам, да се откажам, од тоа што веќе го немам, што и самата ти го потврдуваш. А, ако беше прашањето дали би ги смениле ставовите и верувањата за пари, нормално би рекол не, иако е сулудо да очекуваш некој вистински да се премисли себеси и да ги задржи новите ставови. Кој може да знае што јас мислам и верувам?:toe:
 
Член од
29 мај 2008
Мислења
118
Поени од реакции
7
лично јас не би ја сменил ни за два милиона,но тоа е сега прашање само на овој форум,сететесе дека денешните торбеши,и бошнаците во босна и санџаклиите пред 4-5 века биле христијани но поради тешкиот и неподнослив живот во најголема беда кога смрта тропала буквално на секоја врата,се разбира од глад,ја менувале цели региони верата со една единствена цел да преживеат,значи ним тогаш верата не им вредела ни пет пари бидеќи се работело за сопствен живот,за сопствениот опстанок.несакам некој да помисли дека сум торбеш или дека го осудувам или бранам ова,но сепак на сите кој толку цврсто веруваат во ова што го пишуваат нека си поплукаат во пазуви за да не си поигра цинично животото со ним и тогаш во дадена ситуација можеби верата нема да му вреди исто така ништо.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
nekoj da mi dade tolku pari bi ja promenil vednas, oti sto bi se smenilo?namesto da idam ( a ne idam ) vo crkva, ke idam vo jamija, ke klanjam i sto? Vo sustina site veri velat deka si dobar vernik ako pred se si dobar kako covek.Po delata ke bidat poznaeni pravite vernici a ne dali se identifikuvaat so ovaa ili onaa dogma ili rital na nekoja religija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom