Дали би ја промениле верата за милион евра?

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Не ми е јасно како некој може со пари да ве натера да верувате во нешто спротивно на тоа во што сега верувате.
A зошто да не? Досегашниот принцип на примање на локалната, мнозинска религија е “поправилен“? Истите што тука го сакаат Христа, на друго место жестоко би го бранеле Алах доколку би биле родени таму.

А ова со парите и желбата да се стане богат преку ноќ е сечовечка појава. Како љубовта. Значи е поголем начин за помирување на луѓето. Алелуја! :back:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Данаил, друго ми беше зборот.

Дали ако ти дадам 1 милион евра, ќе те натерам да веруваш дека надвор моментално е ноќ и паѓа град? Мислам на вистинско верување, а не само декларативно да кажеш, верувам.
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Истите што тука го сакаат Христа, на друго место жестоко би го бранеле Алах доколку би биле родени таму.

Епа...........Слава на Бога што сме се родиле тука,во православна земја.Но,има и многу припадници на други вери,на пр,исламот,кои кога ја спознале нашата православна вера,сватиле дека се крие вистината во неа,и се покрстиле.Знам многу такви примери.....Значи,се е до тоа дали човекот ќе ја почувствува верата внатре,во себе,како вистинска,или не.......Бидејќи неможе на светот да постојат многу вистини,Една е.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Епа...........Слава на Бога што сме се родиле тука,во православна земја.Но,има и многу припадници на други вери,на пр,исламот,кои кога ја спознале нашата православна вера,сватиле дека се крие вистината во неа,и се покрстиле.Знам многу такви примери.....Значи,се е до тоа дали човекот ќе ја почувствува верата внатре,во себе,како вистинска,или не.......Бидејќи неможе на светот да постојат многу вистини,Една е.
Имаш и мал милион обратни ситуации , кога вашите верници ја осознаваат “вистината“ во други религии , па што ?

Не сум сретнал до сега човек кој ја знае апсолутната вистина ..
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
Имаш и мал милион обратни ситуации , кога вашите верници ја осознаваат “вистината“ во други религии , па што ?

Не сум сретнал до сега човек кој ја знае апсолутната вистина ..
Никој неможе се да знае,но вистината повеќе се чувствува.Кога и самата љубов е вистинска,ти тоа го осеќаш внатре,во себе.Така и со верата...Ти можеш да ги испробаш сите религии на светот,но само една ке ти даде такво чувство.Бидејќи верата не е во зборот,туку во срцето.Јас лично водев разговор со една католиќиња од Словенија,која патуваше насекаде со велосипед,заедно со татко и,и влезе во наш православен храм,присуствуваше на Литургија,сосем случајно.Кога заврши,таа самата ми кажа дека никогаш во животот не видела толку Величенствено нешто.Ми кажа:“Јас сум католик,и одам понекогаш на миса.Кај нас,пеењето е придружено со оргули,и звучи многу лошо(нападно).Кај вас нема оргули,а сите пеат чудесно.Пеење што кај нас го нема... предизвикува чудно чувство,убаво.Самиот иконостас,е толку вешто изрезбан....Кога влегов внатре,иако незнаев што беше тоа што се пееше,почувствував огромна топлина.бев смирена.Кога влегувам кај нас во храмовите,се чувствувам ладно.Мисата,пеењето,самиот изглед,не ми пружаат никаква топлина на душата.Дури,чудно ми е,незнам зошто кај нас не е така.Има тука нешто посебно......„. Јас заќутев,зошто немаше потреба веќе ништо да кажам.Нејзе срцето и кажа.:)Токму за вакво чувствување на вистина ти зборувам.
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
kolku i da mi davaat nikogas ne bi ja promenila verata
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Оној кој си ја “продава“ верата пари за тој всушност никогаш не се сметал за верник на истата, ниту пак на било која друга.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Spored mene ne e vo red da se menuva verata nasa pravoslavna bidejki nasite predci se borele za nas i za nasata vera, ako ja smenime togas kako da sme se otkazale od niv!
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Верата моја не е на продажба. Ако нешто ми е свето тогаш е таа. ,,Ако некој се откаже од Мене,тогаш и Јас ќе се откажам од него пред мојот Отец небесен,,.
Не ја ставам во влог мојата вера и вечноста. Не сум толку луд коцкар.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Будиста се прам за милјонче :vozbud:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Како може некој да помисли на ова, додека дедо му, пра дедо му, пра пра дедо му... умирале за својата вера...
Па лесно ќе им било да ја сменат и да уживат... ама не... бидејки искрено верувале...
Такви теми се раѓаат од слаба или воопшто неприсутна вера... но еј, кој сум јас да осудувам.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Можам официјално да бидам христијанка, будист, муслиманка и т.н. Се е во игра, но верата останува иста. Ако сменам религија, не мора да значи дека ќе сменам вера, она во што верувам, секогаш ќе ми остане и ќе најдам начин да го воздигнам во било која религија.
Сепак, ако некој ме тера да менувам религија, само за да го искористи тоа во националистички цело, нема шанси.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
uf. odma. za milionce. ama da biram koja.:). pa koa ke si investiram posle. pa dobar prihod. pa paricki....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom