Масони

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
На еден друг форум прочитав дека се состанувате двапати месечно.
Zidarski ме интересира какви дискусии се водат на вашите собири?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Многу се извинувам што во моментов немам време да одговорам на ова, мислам дека на другиот форум веќе одговорив. Ќе пишам тука веројатно утре...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Не сум темплар, член сум на масонската ложа на Канада (немам врска со ложата во Македонија, само да уточниме). Ова веќе го кажав претходно во дискусијава.
Во масонството нема редови! Затоа и не ми беше јасно прашањето. Има 3 степени. Тоа е највисокиот степен во масонството - мајсторскиот. Се понатаму е дообјаснување на 3-тиот степен. Та - да одговорам на прашањето (претпоставувам тоа прашуваше) - трет степен сум. Исто како што се речиси сите масони по светов. Кога се зачленуваш почнуваш од прв, но со тек на време, преку одреден процес и преку работа, стигнуваш до третиот. Не стигнуваш до третиот, само ако се откажеш сам во меѓу време.
Сите смешни приказни за фамозниот 32 степен и слично се доста апсурдни - затоа што тоа е само дополнување на 3-тиот степен и тоа само во Шкотскиот Орден, додека во Јорк Орденот има 10 степени (но тоа не го прави понизок од Шкотскиот, ниту го поставува повисоко од третиот степен).
Човек што работи во фабрика може да стане масон - се додека првин се има погрижено за своето семејство и неговите дома живеат нормален живот и не страдаат за ништо.
Третиот степен е мајстор, нели?
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ти пишува во цитатот бе дете, дека е мајсторскиот степен.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
imam slusnato deka kaj nas gi vikaat rotari
e sega dali e vistina neznam
a u stvari e polu sektaska rabota
nikoj ne ja kazuva vistinata
VISTINA NE POSTOI ZA NISTO
se e iluzija
denesnicava e sama iluzija
:tv:
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Не сум темплар, член сум на масонската ложа на Канада (немам врска со ложата во Македонија, само да уточниме). Ова веќе го кажав претходно во дискусијава.
Во масонството нема редови! Затоа и не ми беше јасно прашањето. Има 3 степени. Тоа е највисокиот степен во масонството - мајсторскиот. Се понатаму е дообјаснување на 3-тиот степен. Та - да одговорам на прашањето (претпоставувам тоа прашуваше) - трет степен сум. Исто како што се речиси сите масони по светов. Кога се зачленуваш почнуваш од прв, но со тек на време, преку одреден процес и преку работа, стигнуваш до третиот. Не стигнуваш до третиот, само ако се откажеш сам во меѓу време.
Сите смешни приказни за фамозниот 32 степен и слично се доста апсурдни - затоа што тоа е само дополнување на 3-тиот степен и тоа само во Шкотскиот Орден, додека во Јорк Орденот има 10 степени (но тоа не го прави понизок од Шкотскиот, ниту го поставува повисоко од третиот степен).
Човек што работи во фабрика може да стане масон - се додека првин се има погрижено за своето семејство и неговите дома живеат нормален живот и не страдаат за ништо.

Ај ти коа си член во масонерија објасни што значи да се биде масон и која е целта на масоните?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Веќе пишував за тоа Кинг.
Нео - да, третата степен е мајстор.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Веќе пишував за тоа Кинг.
Нео - да, третата степен е мајстор.
Му дадов линк за да прочита за дискусијата што ја водевме на друг форум јас и ти за целта на масонството. Инаку мајсторот ја води лата нели?
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Не би сакал да постирам линкови кон други дискусии, не е коректно кој овој форум.
Не. Тоа е мајстор на ложата (во некои преводи на може да се сретне како мајстор на столот).
Секоја ложа има таканаречени офицери - тоа се луѓето кои ја водат церемонијалната работа во ложата. Секој мајстор (3-та степен) може да стане офицер. Зависно од јурисдикцијата и разликите во ритуалот - има 6 или 7 позиции пред да се стане мајстор на ложата. На секоја позиција се останува една година. Бидејќи секој член на ложата може да стане офицер, соодветно секој член може да стане мајстор на ложата. Таа позиција истотака се држи само една година и потоа се станува "past-master" (навистина не знам како го преведуваат во Македонија). Како таков - си советник на мајсторот и на офицерите во нивната работа, затоа што се смета дека имаш веќе долгогодишно искуство.
Мајсторот на ложата се бира со гласање, така што треба членовите да имаат респект кон него и кон неговата работа, за да може да го изберат.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
едноставно кажано луѓекои го вртат светот. Односно фаците се од вискокласните општества у стил тешка Аристократија или висока Буржуазија, односно момци со ногу кеш стремат за некоја братска љубаов (не у стил топли брака) него некое братство, као мистично хиерархиско движење. Нивната организација уште се вика и ложа, а за примање во истата мора да сте од повисоките редови во општеството ( да подигаш со кеш), во самата ложа се влегува со посебни тајни масонски обреди. Иначе потекнуваат од англија, иаче стремат кон секое поголемо политичко движење, значи секаде ги има, иначе се сметаат за ученици на моралната филозофија на животот. момците се ногу јаки и и стил држат се едни со други, а со тоа го и држат светот во свои раце. Опасни батки:kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa::kesa:
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Да, јасно...
Како што напоменав на почетокот - несериозноста на повеќето учесници во дискусијава е причина што ретко пишувам тука...
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Не сум темплар, член сум на масонската ложа на Канада (немам врска со ложата во Македонија, само да уточниме). Ова веќе го кажав претходно во дискусијава.
Во масонството нема редови! Затоа и не ми беше јасно прашањето. Има 3 степени. Тоа е највисокиот степен во масонството - мајсторскиот. Се понатаму е дообјаснување на 3-тиот степен. Та - да одговорам на прашањето (претпоставувам тоа прашуваше) - трет степен сум. Исто како што се речиси сите масони по светов. Кога се зачленуваш почнуваш од прв, но со тек на време, преку одреден процес и преку работа, стигнуваш до третиот. Не стигнуваш до третиот, само ако се откажеш сам во меѓу време.
Сите смешни приказни за фамозниот 32 степен и слично се доста апсурдни - затоа што тоа е само дополнување на 3-тиот степен и тоа само во Шкотскиот Орден, додека во Јорк Орденот има 10 степени (но тоа не го прави понизок од Шкотскиот, ниту го поставува повисоко од третиот степен).
Човек што работи во фабрика може да стане масон - се додека првин се има погрижено за своето семејство и неговите дома живеат нормален живот и не страдаат за ништо.
Зошто освен тебе, немам слушнато друг Масон да се изјасни вака јавно ?
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Зошто освен тебе, немам слушнато друг Масон да се изјасни вака јавно ?
Зошто не си сретнал досега масон. Повекето зборуваат јавно, зошто масонството не е тајна организација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom