Масони

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.268
О.Т.О. и Еклезија Гностика не се исто што и Слободното Ѕидарство, од кого ја преземале структурата (ложи, степени на иницијација...). Само затоа О.Т.О. го нарекуваат протомасонска организација, инаку се работи за различни по карактер организации. О.Т.О. не треба да се меша со Масонството.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Овај...Мала дигресија.

Дали масоните упражњаваат оргии? (у стилу на Eyes wide shut)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Овај...Мала дигресија.

Дали масоните упражњаваат оргии? (у стилу на Eyes wide shut)
Не, дискутираме строго официјално, често на англиски за филозофијата, животот и начините. Такви секташки работи не ни се во лига.






Упс:nesum:
 
N

n/a

Гостин
Масоните...
тие умни копилиња...
се претходница на дејствата на нивните ментори,евреите.
Тито,Кардељ,Бакариќ(Купферстен),браќата Диздаревиќ,Крлежа,Видмар,Д-р Новак,Д-р Савиќ,Аугустинчиќ,Коча Поповиќ,Велебит,З.Кунц,Д-р Коцбек,Иван Рибар,Иво Андриќ,А.Белиќ,Иван Крајачиќ,Срџан Будисављевиќ,Црњански,Васа Чубриловиќ,Оскар Давичо,Џемал Биједиќ,Милован Гилас,П.Грегориќ,Христиќ,Исаковиќ,Младен Ивековиќ,Рибникар,браќата Леви,М.Пијаде,Х.Мацановиќ,Иво Михајловиќ,Б.Крајгер,Иво Политео,Срџан Прица,Смодолак,В Терзиќ,А. Бедлер,Мика Трипало,Милан Бартош,Густав Крклец,К. Барановиќ се само дел од најзначајните имиња на екс југословенската масонска ложа.

Сајбиите на... овој дел од Европа. :wink:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Овај...Мала дигресија.

Дали масоните упражњаваат оргии? (у стилу на Eyes wide shut)
Незнам за ова ама и мене живо ме интересира... баш Ден Браун има спомнато нешто такво :)


Серпико се издаде :vozbud:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не, дискутираме строго официјално, често на англиски за филозофијата, животот и начините. Такви секташки работи не ни се во лига.






Упс:nesum:
А, дали пиете англиски earl gray tea with milk у 5 поподне?

:pipi:
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
0
masoni zborot dovaga od sidar uste pred isus se organizirale luge koj bile sidari i napravile firma sakale sve da zemat ne mozele da i se sprotistavat koj ne bil so niv oni mislele deka e protiv niv i tn.. a kaj nas site se masoni sve sakaat.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
500
Поени од реакции
282
Масоните...
тие умни копилиња...
се претходница на дејствата на нивните ментори,евреите.
Тито,Кардељ,Бакариќ(Купферстен),браќата Диздаревиќ,Крлежа,Видмар,Д-р Новак,Д-р Савиќ,Аугустинчиќ,Коча Поповиќ,Велебит,З.Кунц,Д-р Коцбек,Иван Рибар,Иво Андриќ,А.Белиќ,Иван Крајачиќ,Срџан Будисављевиќ,Црњански,Васа Чубриловиќ,Оскар Давичо,Џемал Биједиќ,Милован Гилас,П.Грегориќ,Христиќ,Исаковиќ,Младен Ивековиќ,Рибникар,браќата Леви,М.Пијаде,Х.Мацановиќ,Иво Михајловиќ,Б.Крајгер,Иво Политео,Срџан Прица,Смодолак,В Терзиќ,А. Бедлер,Мика Трипало,Милан Бартош,Густав Крклец,К. Барановиќ се само дел од најзначајните имиња на екс југословенската масонска ложа.

Сајбиите на... овој дел од Европа. :wink:
Некој македонец мегу нив имат?
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.868
Поени од реакции
23.201
глеајте го филмот Skulls, филмот е за масоните всушност само индиректно за да не го окркаат :D

Иначе ја колку што разбрав тоа се неколку фамилии во светот, и уствари они се главните, они им кажуваат на буш и путин кога да играа шах, кога да ида у риболов, и кога да се караа и пукаа :wink:
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
313
Поени од реакции
7
Фримасоните се оснивачите на култот Илуминати, оние со сатанистичко верување, или барем така знам ја, ама сепак, ќе треба да ја прочитам книгава до крај за да дознаам подобро.
Масоните се предводници на новиот светски поредок. Ги има неколку, има и слики...ама искрено кажано, ме мрзи да барам.
Mnogu si utnal druze.
 
Член од
23 септември 2008
Мислења
313
Поени од реакции
7
Znaci od moite soznanija vaka ide rabotata: Masoni, nazivot masoni i tajnoto drustvo ne e prvo tajno drustvo, nitu e ogranok na iluminatite kako sto procitav u nekoi postovi, nitu pak datiraat od vremeto na car David i Solomon. Ako se ogranok na nekoe drustvo t.e. poveke bi rekol prodolzenie na edno drustvo koe go znaeme kako The knights templar. Koi bile tie? Toa bile na pocetokot 7 vitezi koi imale zadaca da gi cuvaat patnicite i karavanite koi odele za Erusalim. Znaci samo 7. Potoa Templarite preku nok stanuvaat mnogu mokni, nivnoto clenstvo se zgolemuva astronomski. A za da se bide clen na templarite onoj koj sakal da se prikluci kon niv moral da predade del od svojot imot na templarite i da plakja isto taka i godisni sumi. Nesto kako sto funkcionira i NATO i kako sto funkcionirala Makedonskata imperija vo vremeto na Aleksandar (samo sto nie im davame vojnici ali ne sme u nato). Sto se slucilo? Ima povekje teorii no site od niv vodat kon svetiot gral. Se pretpostavuva deka templarite ja doznavaat tajnata na svetio gral i do toa se zdobivaat so golema mok. Poradi toa im se priklucuvaat golem broj od evropskite blagorodnici, templarite raspolagaat so golemi paricni sredstva i imoti vo evropa pa pocnuvaat da se preseluvaat na evropsko tlo. Vo evropa gi osnovaat prviite bankarski sistemi i so toa stanuvaat tolku mokni sto crkvata e prinudena da skluci primirje so niv. Po nekoe vreme u mir eden papa vo 16 vek nareduva cistenje na templarite. Templarite bile goneti niz cela evropa i ubivani i ostanuva mnogu mal broj od niv i so cel da se spasat tie se selat uste ednas povtorno na evropsko tlo ili podobro e da recam na evropski ostrov vo Skotska i imeto go menuvaat od templari vo masoni "The Scotish Order of Free Masonery". Potoa od Skotska lugjeto iznervirani sto bile zamarani od anglija koja e povrzana pak so drugi tajni drustva se preselie vo USA so istoto ime i si oformile drzava. Golem broj od potpisnicite na deklaracijata na nezavisnost bile masoni. Za masonite tolku sega za sega od mene. Ako nekoj saka da znae nesto za Ilumnatite, Jezuitite, Bilderberg, Skull and Bones (kade sto e clen George W. Bush) itn prasajte.
 
Член од
19 август 2008
Мислења
848
Поени од реакции
130
Немам многу време за да пишувам на овој форум, затоа ја избегнував темава до сега... ама... гледам дека поголемиот дел од тоа што се пишува е без врска...:toe:
Има три теории за настанувањето на масонското братство. Ниедна не може со сигурност да се потврди, затоа што првите записи потекнуваат дури од крајот на 15-тиот век.
Првата теорија - дека се настанати од средновековните ѕидарски гилдии, преку користење на оперативната симболика во езотерички контекст.
Втората теорија - дека се настанати од темпларите кои успеваат да ги избегнат апсењето и прогоните и дека се претопуваат подоцна во ѕидарските гилдии и оттаму во симболички ложи.
Третата теорија - дека постои многу пред темпларите, уште од времето на Мојсеј, дека учествуваат во градењето на Храмот на Соломон (централна легенда во масонскиот церемонијал), потоа ги формираат темпларите и потоа - продолжува како втората верзија.
Има делумни докази за втората и третата теорија, но само првата може реално да се проследи (иако таа има најмногу дупки во однос на езотеричноста на учењето).

А сега и некои факти. Темпларите не се растурени во 16-ти век, туку во почетокот на 14-ти. Поточно 1307-ма година. Не толку од папата Клемент, колку од францускиот крал Филип.
Scotish rite - нема никаква врска со тоа што Адриано го наведе - но за тоа во друга прилика.
Официјалниот јавен почеток на масонството, во денешната негова форма е во 1717 година - и тоа во Англија. Тогаш се формира првата Голема Ложа.
Skull&Bones, Билдеберг, Комитет 300 и слични - немаат никаква врска со масонството. Не секоја тајна организација е масонска. Всушност - ниедна не е.
Илуминатите не постојат веќе два и пол века, ама се тема на секоја дискусија околу тајни здруженија и слично. Адам Вајшаупт е избркан од масонската ложа заради тоа што сака да замеша политика во ложата, а набргу потоа неговото движење е забрането и престанува да постои. Претежно приказните за постоење на илуминати, нивна врска со масоните, масонска врска со сатанистички движења и со разно-разни тајни организации потекнуваат пред се од Лео Таксил, кој самиот признава во еден момент дека се што пишува е измислица, но интересно е што и ден денес луѓе го цитираат како сериозна литература...
Само што е секогаш полесно да се верува во теории на заговор :tapp: отколку да се проверат фактите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom