Што е љубовта?

Член од
17 декември 2008
Мислења
4.232
Поени од реакции
3.868
Најтешкото прашање од сите поставени на оваа тема..Некои го изразуваат како чувство некои кога 2 суштества се совпаѓаа во сите вкусови и се привлекуваат физички а други мислат поинаку.Мое мислење е дека не постои такво мислење и би сакал да го слушнам вашето:smir:.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263

Љубав је кад ти срце дрнда.
 
S

smart ass

Гостин
Сложен Био(електро)хемиски процес ако гледаме стриктно од научен аспект.

А инаку мислам дека љубовта е пред се емотивна приврзаност кон друго човечко суштество од спротивен пол,но и спремност за жртвување себе си за добробит на жената која ја љубиш или во превод таа е онаа која те прави да се осеќаш...целосен.
 
S

smart ass

Гостин
А кој пиша дека е мислење уопште??(упс отварачот на темава пишал...е нема такво мислење)

Изеди таму пет шест милка чоколада и во мозокот ќе се случува истио процес....наречен љубов..ама тоа ти е уствари некаква...симулација:)

А ако навистина сакаш некое чупе и од неа имаш деца...ма ќе треба да си подготвен буквално да делиш од себе за деците и за неа...ова тинејџ срањето ко во америчките комедии кај шо торлакот ја фаќа најјаката пичка....е само филм...баталете такви комедии-лошо влијаат.

Мое мислење е дека не постои такво мислење и би сакал да го слушнам вашето:smir:.
ИИИ ќе го поткрепиш со???
 
T

Tetro

Гостин
љубовта ја измислиле партизаните, со една единствена цел: да дојдат до пи^ка безпари, Германците и ден-денес поштено си плаќаат :хехе:
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Љубовта е чуство кое дури ни самиот мозок не може да го анализира па и затоа кога сме вљубени осејќаме пеперутки во стомакот или срцето како да ни чука забрзено и бавно во исто време кога ќе ја видиме нашата сродна душа :smir:
 
T

Tetro

Гостин
Љубовта е чуство кое дури ни самиот мозок не може да го анализира па и затоа кога сме вљубени осејќаме пеперутки во стомакот или срцето како да ни чука забрзено и бавно во исто време кога ќе ја видиме нашата сродна душа :smir:
така, додека не пораснеш и сватиш дека без секс нема љубов

п.с.: уште ве лажат конунистите, бе?
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Љубов е кога замислуваш како старееш покрај некого... И кога не се плашиш од истото.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Љубов е кога дочекуваш, а не кога чекаш попусто, кога те дочекуваат по исчекувања, а не те чекаат попусто, љубов е кога ти игра душата, пее срцето, искрат очите штом чуеш глас и видиш лик на љубената/иот...
Исто така е и 7 милка чоколада одеднаш...
и Хемиски процес во мозокот.
 

Heartbreaker

The Real ROCKNROLLA
Член од
6 декември 2009
Мислења
276
Поени од реакции
28
Љубовта е прекрасно чувство. Таа е состојба кога едноставно знаете дека на светот постои личност која секогаш е во вашите мисли, која ја гледате кога ќе ги затворите вашите очи, која го прави секој миг со неа да биде мал дел од рајот. Едноставно, љубовта е нешто посебно...нешто што мора да се доживее.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Љубов е нешто што кога во форумот Религија ќе кажеш дека Господ не постои затоа што не го гледаш, верниците секогаш го даваат како пример.
 
T

theTinule

Гостин
Ауф тешко :)

И да умеам да зборувам на сите можни јазици,
човечки и ангелски, а немам љубов,
јас би бил како гонг што одѕвонува,
како цимбал што ѕвечи.
И да имам дарба да пророкувам,
да ги знам сите тајни,
да го имам собрано целото знаење,
да имам вера што може планини да преместува,
а немам љубов - не вредам ништо!
И да раздадам на сиромаси се што имам,
па и сопственото тело да си го жртвувам,
а немам љубов - ништо не сум постигнал!
Да имаш љубов, значи:
да имаш голема стрпливост и да бидеш љубезен.
Да не си завидлив, да не се фалиш, да не се вообразуваш.
Да не бидеш груб, да не бидеш себичен, да не бидеш избувлив, да не паметиш зло.
Да не се радуваш на ниедна неправда, а да се радуваш на вистината.
Секогаш да имаш разбирање за другите, секогаш да веруваш, секогаш да се надеваш и се да поднесуваш.
Љубовта е вечна, а пророкувањата ќе престанат,
зборувањето на непознати јазици ќе молкне,
сегашното знаење ќе се надмине.
Зашто, нашето знаење е нецелосно,
па и пророштвата само малку ни откриваат;
а кога ќе дојде времето на совршенството,
се што е нецелосно ќе исчезне.
Кога бев дете, зборував како дете, размислував како дете и расудував како дете.
Кога станав зрел човек, престанав да се однесувам како дете.
Ние сега гледаме нејасно, како во замаглено огледало,
а тогаш ќе бидеме лице в лице со Бог, и се ќе ни стане јасно.
Се што знам сега е нецелосно, а тогаш се ќе знам совршено,
како што мене Бог совршено ме познава.
Има три работи што ќе опстојат:
верата, надежта и љубовта;
а од сите нив, најголема е љубовта.

Што значи да имаш љубов? Овој Павле убаво напишал :)

Ама што е љубов...
Љубовта е чуство. Не се опшиува со зборови, само се чувствува.
Не се доловува со збор. Може 500 книги да се напишат и ако не почуствуваш, пак нема да знаеш.
Љубов е кога мене ќе ме фатат со нож под грло и ќе бараат да им се дадат пари, а некој од моите ќе скокне и ќе рече „Убиј ме мене, неа не ја допирај“.Тоа е љубов.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom