LCD телевизори

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Дечки ај ве молам кажете ми овој дали го бива, или нешто подобро за отприлика тие пари дали има? :) Фала :)
Имаш добар LG во Нептун. Ама моја препорака е да почекаш уште малку ако сакаш 3Д. И јас ќе зимам ама за најмалку 1 година. Овие модели сега што ги нудат се стварно лоши. Во Париз гледав презентации на 3Д телевизори од сите фирми и иако најдобар беше моделот на Сони не е тоа тоа. После 30минути почнуваат главоболки и болат очи...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Имаш добар LG во Нептун. Ама моја препорака е да почекаш уште малку ако сакаш 3Д. И јас ќе зимам ама за најмалку 1 година. Овие модели сега што ги нудат се стварно лоши. Во Париз гледав презентации на 3Д телевизори од сите фирми и иако најдобар беше моделот на Сони не е тоа тоа. После 30минути почнуваат главоболки и болат очи...
30 минути?!

Хах, ако ти се погодил материјалот! :)

Јас гледав 3D америчко рагби, откако ги ставив наочарите, немаше 5 секунди и ја покажаа публиката - ако ми веруваш, цел ден после тоа ме болеше глава. Едноставно, имав големи очекувања за ова 3D-во, али откако изгледав презентации на различни телевизори...па, не е тоа...тоа!

Можеби Аватар во IMAX на толкаво платно било нешто поинаку, ама денешниве 3D телевизори не вредат за парите, ниту пак главоболките. Иднината, според мене, ќе биде во 3D без наочари. Зашто?

Бидејќи, ваков каков што е, 3D ефектот не е за гледање на филмови од саат и пол, не пак подолги...затоа, моја претпоставка е дека со овие наочари-less телевизори, ќе се реши тој проблем. Да речеме, филмот ќе биде во 2D во скоро сите сцени (разговори, обично возење итн итн), а 3D ефектот ќе се пали само во акционите сцени, 5-10 минути макс...

Едноставно, мора да биде тоа решението.


Иначе, Псај, јебига AMC, не купувам од AMC, него Philips, а нив ги има и во Техно-Маркет и во Нептун...да е компјутер или чкарт марка, би сфатил, ама кај телевизор едноставно тоа е тоа. Освен ако не ги знаат AMC во фабриките на Филипс, па им праќаат преебени телевизори. :)
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Имам прочитано некаде дека телевизорот мора да поддржува фрекфенција од минимум 240 Нz за да не те боли глава кога гледаш 3Д содржини... Веќе се продаваат 3Д ТВ и ако е толку опасно не би оделе во продажба.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Имам прочитано некаде дека телевизорот мора да поддржува фрекфенција од минимум 240 Нz за да не те боли глава кога гледаш 3Д содржини... Веќе се продаваат 3Д ТВ и ако е толку опасно не би оделе во продажба.
Ех, муабети на хартија...кажи ми, си поглеал 3D материјал?

Што мислиш, зашто баш Avatar беше толку успешен како 3D филм?

Бидејќи се знаеше уште одма дека филмот ќе биде 3D, па сцените беа снимани на таков начин и од такви агли. 3D-то дефинитивно не е за се живо и диво, туку само за посебно дизајнирани акциони сцени. Јас гледав фудбал и рагби во 3D, па тоа е смешно човече...нема поента едноставно, ама луѓево се палат, 3D па 3D.

На рагби публиката конкретно, имаше едно 6-7 реда што покажаа, од првиот ред па нагоре. И знаеш, во глава ти мава една нереална перцепција на длабочина (depth of field) и стварно ги гледаш првите ко пред тебе, а последните ко на 20 метри оддалеченост, ама чуството е неприродно, мозокот и очите се напињаат...
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Имам прочитано некаде дека телевизорот мора да поддржува фрекфенција од минимум 240 Нz за да не те боли глава кога гледаш 3Д содржини... Веќе се продаваат 3Д ТВ и ако е толку опасно не би оделе во продажба.
На 600 Hz телевизори боли глава, верувај ми ...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Иначе, Псај, јебига AMC, не купувам од AMC, него Philips, а нив ги има и во Техно-Маркет и во Нептун...да е компјутер или чкарт марка, би сфатил, ама кај телевизор едноставно тоа е тоа. Освен ако не ги знаат AMC во фабриките на Филипс, па им праќаат преебени телевизори. :)
Aко е така тогаш за секој дел од хардверот можеш истото да го кажеш, но види го процентот на проблеми со конфигурации/компоненти од Амц и види на оние што купиле од Сет или Анхош :)

Еве ти пример, пред 1 месец мене ми дадоа скрoз заебана графичка, одкако стигнав дома приеметив дека е откапкувана! ова е првото парче хардвер во животот што го купив од нив и одма фејл! што да се каже за овој момент? значи избегавај ги, згора на тоа прескапи се спореди со друга фирма ќе видиш. Друго, истата ја извадија од излог (се знае што стои у излог, ми дојде одма малце сумљиво ама си преќутив)

1 тон роба имам купено од Сет/Анохош и нула проблеми сум имал до сега 1 парче од Амц и одма катастрофа, згора на тоа во продавницата ме убедуваа дека е топ а ми продадоа фаличен и отпакуван модел!

Дури и знаеa дека билa фалична, кога дојдов и им кажав дека е расипана одма ја заменија без збор што ти кажува ова? муабетотов знаеш како иде? ако најдеме некое теле ке му ја пикнеме ако не ќе ја замениме. Епа момци уште еднаш со потврдија сите муабети што се поврзани за вас!

Амц, не благодарам.
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Ех, муабети на хартија...кажи ми, си поглеал 3D материјал?

Што мислиш, зашто баш Avatar беше толку успешен како 3D филм?

Бидејќи се знаеше уште одма дека филмот ќе биде 3D, па сцените беа снимани на таков начин и од такви агли. 3D-то дефинитивно не е за се живо и диво, туку само за посебно дизајнирани акциони сцени. Јас гледав фудбал и рагби во 3D, па тоа е смешно човече...нема поента едноставно, ама луѓево се палат, 3D па 3D.

На рагби публиката конкретно, имаше едно 6-7 реда што покажаа, од првиот ред па нагоре. И знаеш, во глава ти мава една нереална перцепција на длабочина (depth of field) и стварно ги гледаш првите ко пред тебе, а последните ко на 20 метри оддалеченост, ама чуството е неприродно, мозокот и очите се напињаат...
се палат ами како :tv:

а јас на пример уште немам ни плазма ни ЛЦД ТВ (за срамота) сиромаштија

ќе земам ЛЦД кога ќе бидат 100 евра (од 50 инчи) :icon_lol:

а 3Д кога ќе се стрижат комарците :pos2: после 10 години

[/COLOR]



Aко е така тогаш за секој дел од хардверот можеш истото да го кажеш, но види го процентот на проблеми со конфигурации/компоненти од Амц и види на оние што купиле од Сет или Анхош :)

Еве ти пример, пред 1 месец мене ми дадоа скорз заебана графичка, одкако стигнав дома приеметив дека е откапкувана! ова е првото парче хардвер во животот што го купив од нив и одма фејл! што да се каже за овој момент? значи избегавај ги, згора на тоа прескапи се спореди со друга фирма ќе видиш.

1 тон роба имам купено од Сет/Анохош и нула проблеми сум имал до сега 1 парче од Амц и одма катастрофа, згора на тоа во продавницата ме убедуваа дека е топ а ми продадоа фаличен и отпакуван модел!

Дури и знаеa дека билa фалична, кога дојдов и им кажав дека е расипана одма ја заменија без збор, што ти кажува ова? муабетотов знаеш како иде? ако најдеме некое теле ке му ја пикнеме ако не ќе ја замениме. Епа момци уште еднаш со потврдија сите муабети што се поврзани за вас!

Амц, не благодарам.
а зошто земаш од АМЦ кога и самиот си свесен како работат?????????
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Еден совет вака да ми кажете што е подобро:

SAMSUNG 40" LE40 c 30 F1 WXXH LCD TV

1920x1080 (Full HD)
Hyper Real Engine
100Hz
Crystal Type Design
DVB-T/C,MPEG4
3xHDMI 1xUSB

Цена.36.990 ден.

или овој:

Samsung 32" UE 32 C 4000 LCD TV

1366x768 (HD Ready)
Video
Picture Engine DNle+
Mega Contrast
50Hz
Wide Color Enhacer Plus
Audio

Цена 35.990 ден.

И двата се од Нептун,само што вториот е помал во големина,и првиот претходно цената му била 40.000 а вториот 46.000 а сега се разлика само 1000 денари........совет дечки што викате вие :/
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Еден совет вака да ми кажете што е подобро:

SAMSUNG 40" LE40 c 30 F1 WXXH LCD TV

1920x1080 (Full HD)
Hyper Real Engine
100Hz
Crystal Type Design
DVB-T/C,MPEG4
3xHDMI 1xUSB

Цена.36.990 ден.

или овој:

Samsung 32" UE 32 C 4000 LCD TV

1366x768 (HD Ready)
Video
Picture Engine DNle+
Mega Contrast
50Hz
Wide Color Enhacer Plus
Audio

Цена 35.990 ден.

И двата се од Нептун,само што вториот е помал во големина,и првиот претходно цената му била 40.000 а вториот 46.000 а сега се разлика само 1000 денари........совет дечки што викате вие :/
Првиот без размислување
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Малку нубски прашања:
Овие канали кај нас што се HD на пр Канал5 на max tv, може да се гледаат со hd ready или so full hd?

И што нуди ЛЕД технологијата повеќе?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Малку нубски прашања:
Овие канали кај нас што се HD на пр Канал5 на max tv, може да се гледаат со hd ready или so full hd?



И што нуди ЛЕД технологијата повеќе?
1.Може.

2. Ако е телевизорот од некоја ниска или средна класа ништо посебно, освем заштеда на енергија (незначителна) теоретски подобар приказ и бои (мада ова не е докажано, и јас не верувам) и посилно позадинско осветлување. Ако е разликата во цената значителна земи го тој што е поефтин т.е. со CCFL backlight наместо LED :)

И онака она што го има кај нас на лагер е претежно ѓубре и ниска класа, но факторот што претходно сите сме користеле постар тв (на кој веќе перформансите му опаднале) те прави да мислиш дека новот е авион, иако е просечен ова е најголемата заблуда за све што се купува кај нас и истата ги прави луѓето да мислат дека LCD 42" и нагоре од 500 евра е совршенство на технологијата, и перфектен избор :pos2:
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Дечки ај мала помош бидејќи ич не сум запознат како оди технологијава со LCD TV ...бидејќи во план сум да земам еден LCD TV кој ќе ми врши улога и како монитор за PC-то...па ако може да ми кажете дали овој е добар за цената!???
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ако се водам по она што го знам од македонскиов пазар и исксутвата на корисниците кои купувале нешто од сегментот наречен хардвер и переиферија едно ќе ти кажам. Што и да земеш ќе бидеш презадоволен :pos: едноставно таква нација сме, сите се презадоволни од све што ќе купат така да земи го моделот што е најефтин! :)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Епа јас сум изгледа изродот и не сум презадоволен од се што сум купил(пример Sony CD плеер на времето
и некои други утки).
А за тоа NEO што да ти кажам НЕМОООЈ!!!!!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom