Помош, проблеми, прашања, совети...

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам еден мал проблем. Земав нов комплет процесор, матична и рам. Се е во ред освен до моментот кога ќе сакам да инсталирам W7 64bit. Системот не сака да го прочита boot dvd-то иако самото dvd е во ред. На друг компјутер процедурата поминува без проблем. Дали треба да се промени некое подесување во биосот или...? Некоја помош. Не можев да најадам на интернет ништо за проблемов. Она што ми го дава по притискање на F11 и одбирање на DVD-ромот како примарен boot Објект е само една мала долна црта која трепка неколку секунди и потоа системот се префрла на веќе инсталираниот W7 32bit.

Станува збор за следниве компоненти

AMD Phenom x4 955BE
Sapphire PC-AM3RS890G
Patriot меморија

Благодарам за помошта
Срежај си на друго DVD со помала брзина. Може твојот DVD-ROM е потапа од тој на другар ти.
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
По долго мачење успеав да го средам системот. Она што помогна кај мене е вадење на FDD-то. Најверојатно се појавила некоја грешка при индексирање на I/O компонентите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
По долго мачење успеав да го средам системот. Она што помогна кај мене е вадење на FDD-то. Најверојатно се појавила некоја грешка при индексирање на I/O компонентите.
Зашто воопшто уште го имаш тоа? :)
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Аххххххх, знаев дека ќе искоментира некој :) Како била составена првата конфигурација во 2005/06 така си стои во куќиштето. Како и да е оди во заслужена пензија. :) Благодарам на советите
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Може негде у скопјево да се најде ова?


DVI + AUDI to HDMI
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.208
Toshiba laptop, go povrzuvam so VGA kabel na Lcd , sve si rabotese normalno, 2 dena rabotese, denes ne saka, vo properties koga idam na graficka i go stavam VGA kabelot on go identifikuva ali slika nema crna i vika no signal, sto moze da bide problemot ?
 
Член од
20 мај 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Значи ми треба некој што има познавање со склопување на компјутери, делови и така натаму... Сакам да си земам еден добар ПЦ, ќе поврзувам 1 теринал на него за да излезат 2 од 1 пц. Ми треба нешто со добра графичка, процесор и така. Хард Диск не ми треба многу, едно 360ГБ ке е доволно. Патем, цената до кај 800 евра. :) Фала однапред.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Toshiba laptop, go povrzuvam so VGA kabel na Lcd , sve si rabotese normalno, 2 dena rabotese, denes ne saka, vo properties koga idam na graficka i go stavam VGA kabelot on go identifikuva ali slika nema crna i vika no signal, sto moze da bide problemot ?
ke pobaras vo opciite na grafickata (force tv detect) i restart dodeka e uklucen kabelot vo tv
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.208
1.jpg 2.jpg

kako sto pisav pogore se raboti za Toshiba laptop ima intel mobile
na 1 slika e koga e bez kabel, 2 slika e koga ke go stavam vga kabelot,ali slika na lcd ne dava, 2 den go koristam, do sega samo 3 filma imam izgledano i kaput, ne saka i ne saka,
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
206
Поени од реакции
43
Вака едно прашање пред 2 дена купив нов хард диск 500GB Western Digital SATA3 16MB 5000AAKX и пред гасење на компјутер се слуша зуење, не знам дали е ок така што зуе и цела оваа серија е таква?
 
С

Спенсер

Гостин
Лаптоп, одвреме на време замрзнува,не реагира ништо,па мора рестарт на копче... Се рестарира кога ќе му текне, 5мин откако ќе го уклучиш, 4 саата откако ќе го уклучиш и сл... :) значи температура не е/ друго?

Рам тест да направам?
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Вака едно прашање пред 2 дена купив нов хард диск 500GB Western Digital SATA3 16MB 5000AAKX и пред гасење на компјутер се слуша зуење, не знам дали е ок така што зуе и цела оваа серија е таква?
mislam deka e normalno i mene taka mi pravi na palenje WD 320GB 16mb kako i da e mozes da si proveris na net pobaraj spored modelot kakvi zvuci se normalni, a kakvi ne...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.482
Лаптоп, одвреме на време замрзнува,не реагира ништо,па мора рестарт на копче... Се рестарира кога ќе му текне, 5мин откако ќе го уклучиш, 4 саата откако ќе го уклучиш и сл... :) значи температура не е/ друго?

Рам тест да направам?
Каков хард имаш во него, кој бренд е? т.е. кој модел на лаптоп кажи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom