Манастир

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Мислам дека со ова филмовиве со замонашување се само за да е центар пажње...:toe:
Исто како оние пред некоја година кога наводно неможеа да ги најдат бла бла бла сами што отидоа, што ги дрогираа и носеа таму....
Така и девојчево. Како мали нели сите го правеле тоа, а направат беља не нема некое време да се засекираат дома и после забораваат на глупоста. Креваат паника сите наоколу и после се чувствуваме повеќе сакани, така нешто глуми? Веројатно. :toe:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Tek sea razgledav sto ste pisale.. Da. "Problemot" e bas ko sto pisav.
Najgolemiot problem na nea i e sto NE GO gLEDA VISTINSKIOT PROBLEM.
Ne e normalno barem spored mene nekoj na 18 godini da saka da ide vo manastir zs ne nasol vistinska ljubov.. Ko zivotov na 18 godini da zavrsuva.. :tapp: Ej mn se nerviram koga pisuvam vakvo nesto.. Znaci vredi li radi iskrivena teorija sto si ja imas vo glava da si go poebes zivotot na planina???????? :S
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Aj aj у манастир се оргијашат ко улави шо се секираш.
Мора да го задржам духот на СВИДЕН, шала. Иначе аман де, може подобро ќе и биде во манастир. Пф, може ќе најде некој згоден поп кој им носи храна еднаш месечно и ќе се земат. Гледајте позитивно! Животот е убав. Среќата е околу нас. *glitter glitter glitter* Не бидете циници и гледајте позитивно на работите еднаш, аман само со тој сарказам и страв.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јас еднаш имам одено во манастир и ништо лошо немом да кажам за монасите. Како шо бевме одени десетина души леп, ајвар и сирење му изедофме за цел месец тој монахо со мајка му шо ќе се ранеја. Стварно добар чоек и рече кога куро ни сака да ојме и со спиење и со сите работи се муфте. Иначе ова во манастир во Прилеп впланиње испикан заборајф сеа како се викаше битно високо беше одвај се качифме душа излезе. Монахо знам оти Клауст се викаше и број од мобилен ми даде, да го известиме демек ко ќе планираме посета.

П.С. Иначе за чупето, искрено ми е жал. Не ја осудувајте одма зошто стварно можи да е премногу грда па да нема можност да си најде партнер. Имајте разбирање малце.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Не мислам дека треба младо девојче пред кого е целиот живот да се жртвува и да замине во манастир, но кога се нашла во некоја само за неа безизлезна ситуација, подобро нека замине таму да се смири на некое време отколку да почне да се ку*ва или дрогира. Од манастирот ако некогаш сака, ќе се врати во некој нормален живот, но неможе истото да го направи и враќајќи се од тие другите патишта.
А општо за монасите, имам добро мислење. Дури им се восхитувам на цврстите карактери се за да се посветат на Господ и да се тргнат од сите други "убавини" на светов ... убавините се во наводници, затоа што нели грев е скоро се` што не задоволува општо ...
Иако најчесто за монаси заминуваат на различен начин повредени луѓе, храбри се според мене.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Да бе стварно почит за монасите, мене лично ми се смешни ама како му успева то е неверојатно. Јас не сум способен психички то да го напрам, алал да му е.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Синдикат за тоа за осудување никој никого не осудува.. Едноставно мислам јас бар дека си го уништува животот. Не е особа што верува во Господ којзнае колку туку едноставно сака да избега од самата себе.. Сепак мислам дека тоа не е лекот.
На монасите им се восхитувам на цврстината, на карактерот. Но сепак ке кажам само едно.. Мислам дека најголем грев е да го испуштиш највредното што Бог ти го дал. Животот. Со целосно посветување на Бога се губиме самите себе многу повеќе. Не велам дека не треба да се верува.. Но се си има граница.. За мене манастирот е поминуање на истата. Се што е претерано не чини.. Дури ни вербата во Бог!
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Се што е претерано не чини..

Ова последно шо го напиша, да го сфатиш и примениш во живото. Како поголем батко ти кажвам.

П.С. Малку предирекно е прашањето ама битен моменат во дискусија е. Дали другаркати е доволно грда за да се елиминира секоја шанса да запознае партнер? Ама реално.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ne. Imala dosta partneri. Edinstven problem e sto e naivna i sekogas ispaga iskoristena. Za sekoe tendzere ima kapache. Ke najde de. Sto i se brza pa do tolku na 18 god? Toa e edinstveno sto ne sfakam i me frustrira :S
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Е незнам тогаш шо да ти речам, однеси ја на психолог негде или дојсија Битола ко ќе идиш јас ќе му објаснам и готово. :helou:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Teшко неа на паметот бе..Чупе од 18 години да земи да размислува да оди в манастир..Зошто??Оти не можела да најди вистински тип бе..Еј бе, колку глупи деца има на овај свет(се извинувам на грубоста, ама така е!)
Немам ништо против замонашувањето, ама, да размислуваш на 18 години за та работа, а посебно зарди некој тип, то е в крај, в краааааај глупо и ГЛУПО!
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Тоа е се од нередовен и неквалитетен секс

Не е ни манастир лек за скоја психичка бољка, прво треба да седни и убо се протресе себе си психички која е што сака и бара од животот па да го одбере патот. Да се одеше и остануваше в манастир за секоја корпа изедена досега сите ќе чамевме в келии манастиски со бројаници в раце.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Одење во манастир заради неисполнети пубертетлиски љубавни јади е инфантилно и погрешно. Таквото нешто не треба и не смее да биде мотив за некој да се замонаши. Цурата опишана у почетокот на темата очигледно не видела што е животна мука. Треба нејзините ко превентива да и врзат некој шамар, и да ја освестат, па барем да има за што да плаче. Сепак мало теже дека ќе ја примат во манастир како калуѓерка. Таму има жени кои се нарекуваат старици, и кон кои калуѓерката треба да покаже послушност и кои одредуваат дали го поршла периодот на искушување. Оваа девојка, од она што го прочитав ќе киксне у старт и ќе се врати дома. Така да не се секирај дека ќе остане у манастир.
Али па чаршиски муабети дека у манастир калуѓерите ги држат преку манипулација, дрогирање, или слични ствари се само малограѓански глупости. Исто како и муабетите околу перверзиите кои наводно се случуваат таму. Грешите душа вие што зборите итекако. Појма немате околу тоа што значи манастир и закалуѓерување, а тресете зелени. Малициозно, ептен малициозно.
Али секој со својот став. Јас лично им се восхитувам на луѓето кои ја имаат вербата и кои само поради неа идат во манастир. А за останатите, психолог, помалце емо музика и ефтини амерички љубавни филмчиња.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ne. Imala dosta partneri. Edinstven problem e sto e naivna i sekogas ispaga iskoristena. Za sekoe tendzere ima kapache. Ke najde de. Sto i se brza pa do tolku na 18 god? Toa e edinstveno sto ne sfakam i me frustrira :S
Болдираниве делови прават една реченица која ја карактеризира девојката. Логично е да проживеала доволно глупости, за да и е доста барем за неколку идни години.
Туку ада, ако имало девојчево родители на место, порано ќе и врзеле шамар ... сега некако касно ми се гледа. Ако не ја остават да оди во манастир, типкава ќе се самоубие.
А од друга страна, мислам дека поголем грев прави вака, отколку да остане нормално да живее и да го множи бројот на партнерите ... :toe:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Ne sudi da ne bidesh suden

Sekoja planina svoja tezina

I manastir e za luge zar ne ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom