Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
6 септември 2007
Мислења
190
Поени од реакции
49
Кој од овие две матични плочи е поквалитетна и со подобри перформанси,

MB J&W P43S Fusion 775 FSB1333 DDR2/3 1333MHz

или

MB Intel G41 1333MHz s775 Core 2 Quad DG41RQ

овие ги кладов како опција бидеќи ќе земам од Анхоч,а таму само од овие марки имаат, па за тие пари од околу 3500 денари се двоумам која да биде.
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
дали некои знае како да го решам проблемот ( значи на играта ASSASIN'S CREED 1 резолуција 1280x1024 сликата не ми ја дава на целиот екран ) видете на сликата значи таму каде е одбележано со црвено нагоре и надолу е црно нема слика ( пробавав во опциите но неможев да најдам


 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
дали некои знае како да го решам проблемот ( значи на играта ASSASIN'S CREED 1 резолуција 1280x1024 сликата не ми ја дава на целиот екран ) видете на сликата значи таму каде е одбележано со црвено нагоре и надолу е црно нема слика ( пробавав во опциите но неможев да најдам



Не е ова за во хардвер. Мењај си резолуции на играта.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Кој од овие две матични плочи е поквалитетна и со подобри перформанси,

MB J&W P43S Fusion 775 FSB1333 DDR2/3 1333MHz

или

MB Intel G41 1333MHz s775 Core 2 Quad DG41RQ

овие ги кладов како опција бидеќи ќе земам од Анхоч,а таму само од овие марки имаат, па за тие пари од околу 3500 денари се двоумам која да биде.
На горната можеш да ставиш DDR3 меморија, а на втората само DDR2.Нема да има некоја огромна разлика во перформанси, ама јас сепак би одел на DDR3.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
306
Поени од реакции
11
Кој од овие две матични плочи е поквалитетна и со подобри перформанси,

MB J&W P43S Fusion 775 FSB1333 DDR2/3 1333MHz

или

MB Intel G41 1333MHz s775 Core 2 Quad DG41RQ

овие ги кладов како опција бидеќи ќе земам од Анхоч,а таму само од овие марки имаат, па за тие пари од околу 3500 денари се двоумам која да биде.
Intel има подобар квалитет и подршка, ама од друга страна има ограчичени оверклокерски способности.

Иначе имав и јас од J&W x48 плоча и да ти кажам супер си работеше, имав клокнато процесор q6600 од 2.4 на 3.6GHz 24/7.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Другаи една мала помош.
- Имам LapTop со Linux OS, 10инчи ми е LapTop-от значи нема CD-ROM.
А јас сакам да му вметнам Windoes XP, пробав со надворешен CD-ROM и не го препознава самиот Linux тој CD-ROM. Чаре ???
За да инсталираш Windows XP, не треба Linux-от да ти го препознае цд-ромот. Ако компјутерот стигнал да го покрева линуксот, си отишол предалеку. Најди туторијал за инсталација на ХР од нет негде и ке ти стане јасно што зборам.

Кој од овие две матични плочи е поквалитетна и со подобри перформанси,

MB J&W P43S Fusion 775 FSB1333 DDR2/3 1333MHz

или

MB Intel G41 1333MHz s775 Core 2 Quad DG41RQ

овие ги кладов како опција бидеќи ќе земам од Анхоч,а таму само од овие марки имаат, па за тие пари од околу 3500 денари се двоумам која да биде.
Матична плоча не прави никаква разлика во перформанси. Прави разлика во опции, или со други зборови кажано што све можеш да напикаш на неа. Јас би идел со J&W ако мораш од Анхоч да купиш.

Intel има подобар квалитет и подршка, ама од друга страна има ограчичени оверклокерски способности.

Иначе имав и јас од J&W x48 плоча и да ти кажам супер си работеше, имав клокнато процесор q6600 од 2.4 на 3.6GHz 24/7.
Интел ги прават најкомуњарските и најтиње плочи во светот. СЕКОЈА плоча е подобра од Интеловите.
 
Член од
11 септември 2009
Мислења
24
Поени од реакции
0
Имал ли некој искуство со VTX графички? Поточно планирам да земам VTX 5850 па дали се имаат покажано како добар бренд?
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
За некој ден планирам да земам CM Hyper 212 и да го клокам мојов i5.
Сега не знам на овие како иде со волтажите дали треба да покачам и на Chipset волтажа (ако достигнам стабилен клок 3.6 - 3.8) или нема потреба
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
За некој ден планирам да земам CM Hyper 212 и да го клокам мојов i5.
Сега не знам на овие како иде со волтажите дали треба да покачам и на Chipset волтажа (ако достигнам стабилен клок 3.6 - 3.8) или нема потреба
Како за почеток, нема потреба да ги чепкаш волтажите. А за кулерот, барај го Hyper 212+ да не ти го дадат основниот што е за socket 775 па да се чудиш зашто не пасува :)
 
?

..........

Гостин
Матична што работи на ДДР 2 рам, може ли да поднесе графичка со ДДР 3 рам?
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
дали некој можи да ми ја објасни постапката на инсталирање нов хард диск?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
дали некој можи да ми ја објасни постапката на инсталирање нов хард диск?
нема постапка
ставаш втор хард диск
и готоо -.-

едино ако мислиш да стаиш виндоус на него? (пошо чудно ти е прашањево) ондак е тоа сосема трета ствар...
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
нема постапка
ставаш втор хард диск
и готоо -.-

едино ако мислиш да стаиш виндоус на него? (пошо чудно ти е прашањево) ондак е тоа сосема трета ствар...
ама сакам да го сменам стариот, а не да го ставам како втор
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
ама сакам да го сменам стариот, а не да го ставам како втор
епа најдобро е да го клонираш стариот хард
прво ке го уклучиш новиот - остај нека го препознае виндоусот (на изгасен компјутер приклучувај го)
после ке најдеш програма како norton ghost
и ке наместиш да го клонира C: на D:
одкако ќе заврши тоа ќе моеш комплетно да се отарасиш од стариот хард, и да го користиш новиот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom