Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
сакам да ставам вентилатор на куќиштето за да влегува студен воздух за подобро ладење но незнам каде да го стојам на матичната плоча ( еве слика од неа ако некои знае нека каже каде да го спојам ( овде дека е обележано со црвено на сликата е споен вентилаторот од кулерот )

 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Еве веќе некое време сликата на мониторот ми "игра". Значи се тресе сликата. Не знам поинаку како да објаснам.Пробав да снимам за да Ви покажам ама е неуспешно пошто се појавуваат оние препознатливи линии кога се снима/слика во мониторот.

Се работи за Samsung SyncMaster 793DF.

Пробав и со degauss џабе е. Чаре некој ако знае нека каже. Фала! :smir:

Иначе пробав и со друг монитор.На него не се појавува тоа тресење. Меѓутоа сега ми се врзани двата на еден до еден и кога ќе почне Самсунгот да се тресе како да го префаќа и другиов и кај него се јавува истото но послабо према на Самсунгот.

сакам да ставам вентилатор на куќиштето за да влегува студен воздух за подобро ладење но незнам каде да го стојам на матичната плоча ( еве слика од неа ако некои знае нека каже каде да го спојам ( овде дека е обележано со црвено на сликата е споен вентилаторот од кулерот )

Не сум сигурен на таа плоча дали има додатни cha fan излези (напојувања).Види разгледај ја убаво плочата или отвори го проспектот,таму ги има одбележано сите места за додатни кулери.

Кај мене на плочата ги има барем уште 3-4 плус :smir:
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
41
сакам да ставам вентилатор на куќиштето за да влегува студен воздух за подобро ладење но незнам каде да го стојам на матичната плоча ( еве слика од неа ако некои знае нека каже каде да го спојам ( овде дека е обележано со црвено на сликата е споен вентилаторот од кулерот )
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Вака сега зошто Cs:S МИ кочит ко синкир на пентиум 2 да ја играм а драгон ејџ оригинс не ми кочит ич се на најако ???до играта е или??
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
сакам да ставам вентилатор на куќиштето за да влегува студен воздух за подобро ладење но незнам каде да го стојам на матичната плоча ( еве слика од неа ако некои знае нека каже каде да го спојам ( овде дека е обележано со црвено на сликата е споен вентилаторот од кулерот )
Кога веќе ќе купиш вентилатор за на куќиште, нема да треба да го уклучуваш директ на матичната, туку на кабелот за струја, ист како тој што ти оди во хард диск / CD-ROM



Еве веќе некое време сликата на мониторот ми "игра". Значи се тресе сликата. Не знам поинаку како да објаснам.Пробав да снимам за да Ви покажам ама е неуспешно пошто се појавуваат оние препознатливи линии кога се снима/слика во мониторот.

Се работи за Samsung SyncMaster 793DF.

Пробав и со degauss џабе е. Чаре некој ако знае нека каже. Фала! :smir:

Иначе пробав и со друг монитор.На него не се појавува тоа тресење. Меѓутоа сега ми се врзани двата на еден до еден и кога ќе почне Самсунгот да се тресе како да го префаќа и другиов и кај него се јавува истото но послабо према на Самсунгот.
Купи си КВАЛИТЕТЕН (позлатен) кабел за да го поврзеш мониторот со куќиштето. Јас го имав истиот проблем, си купив кабел (950 ден. = 1.5 метри, HQ кабел, позлатен) и ми се позлати мониторот :) Како да сум купил нов монитор, 19 пати подобра слика вади од претходно, почиста :)

И гледај да не користиш конвертери за кабелот т.е. ако графичката е со DVI излез, а мониторот со VGA влез, земи си HQ Cable DVI to VGA, значи директно поврзување. Перверзии :vozbud:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Купи си КВАЛИТЕТЕН (позлатен) кабел за да го поврзеш мониторот со куќиштето. Јас го имав истиот проблем, си купив кабел (950 ден. = 1.5 метри, HQ кабел, позлатен) и ми се позлати мониторот :) Како да сум купил нов монитор, 19 пати подобра слика вади од претходно, почиста :)

И гледај да не користиш конвертери за кабелот т.е. ако графичката е со DVI излез, а мониторот со VGA влез, земи си HQ Cable DVI to VGA, значи директно поврзување. Перверзии :vozbud:
А дека VGA кабелот е фиксиран за мониторот? :)
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Другаи една мала помош.
- Имам LapTop со Linux OS, 10инчи ми е LapTop-от значи нема CD-ROM.
А јас сакам да му вметнам Windoes XP, пробав со надворешен CD-ROM и не го препознава самиот Linux тој CD-ROM. Чаре ???
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Другаи една мала помош.
- Имам LapTop со Linux OS, 10инчи ми е LapTop-от значи нема CD-ROM.
А јас сакам да му вметнам Windoes XP, пробав со надворешен CD-ROM и не го препознава самиот Linux тој CD-ROM. Чаре ???

Спушти си Novicorp Win to USB, прочачкај го мануалот малку и инсталирај си Win преку УСБ.Ако и после тоа не знаеш како пиши ми на ПМ ќе средиме за $$$ :smir:
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
сакам да купам хард диск во најблиската продавница прашав и од 160 гб western digital е 2200 ден. дали цените насекаде се исти?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
сакам да купам хард диск во најблиската продавница прашав и од 160 гб western digital е 2200 ден. дали цените насекаде се исти?
Слични се (50-100 ден. разлика) и не ти се исплати да зимаш толку мал хард диск. Пример, 160 GB ти е 2200 ден. а дупло поголем хард т.е. 320 GB ти е околу 2400 ден. Моја препорака, земи си барем 500 GB.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom