Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
За болката, страдањето, војните, убиствата... најчесто сме си виновни ние луѓето, а не Бог!




[/left]
[/center]
Ne najcesto vinovni sme nie nema koj drug da bide. Spored prvobitnata ikonomija za covekot toj e sozdaden za dobro, no so paganjeto vo grev na nasite praroditeli, zaednicata koj sto tie ja imale na pocetokot e izgubena a posledicite i ponatamu gi nosime nie, prvorodniot grev edinstveno se ottrgnuva od covekot so krstenieto.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
102
Поени од реакции
0
Jas sum ateist i sea vikam neka mi se pojavi vo kakva bilo forma tajfun veter angel coek valjda ne sum glup ke go poznaat(AKO POSTOI) daj luge se sto e nacin na odnesuvanje se vika etika moral psihologija sociolgija koja go proucuva covekovoto postoenje, zosto da barame uteha od nesto sto ne postoi koga moze da veruvame vo sebe vo lugeto so gi sakame i da imame poubav zivot i da ne sme zabludeni vo nest arealno vo nesto sto ne postoi
Da ne baras slucajno kako kenler da ti se pojavi i da te posluzi casa sok ili kafe???
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Ti nemozes mene da mi dokazuvas za nekoe ne postoenje koga jas sum go probav vkusil toj dar, toas ti e isto koga jas sum pcelar imam med, go obrabotuvam, jadam, a sega ti so tvojta mudros i mi vikas me razubeduvas deka medot po vkus ne e blag vtuku kisal, mislam treba malku razmisluvanje.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
UnholY напиша:
Масовна група во која се вбројуваш и ти :wink:
Да масовно на цело село...:smir:
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Интересно ми е како тоа масовната група не верува во случајности,судбински ги поврзува работите и лесно ги прифаќа последиците.
"Така сакал Бог" е најодвратното нешто кое можам да го слушнам после смрт на деветгодишно дете.Значи,целосно прифатена заблуда за полесно да дишите после направениот колапс,или настанатиот колапс...

Од друга страна,во заблуда си.Науката не се базира на случајности.Има тука објаснувања кои се ставени под призма на сомнеж,па со самото тоа вие си земате за право веродостојноста да ја барате во она кое нуди непорекливи "докази",кои не смеат да бидат ставани под знак прашалник.

Секој си оди по определен пат.Нашиот(сомничавиот,несигурниот и неодредениот) ни дава за право да поставуваме прашања,да дебатираме и да веруваме во случајности и неконзистентности.Вашиот е,наводно,зацртан и нема простор за корегирање(тоа само Византијци можат да го прават).

За вас сите овие муабети треба да се излишни и да ги игнорирате после излагањето на првичниот став,базиран од "Книгата".
Докажување нема.Слободната волја постои...
А иронијата треба да ви биде самозабранета.
А Патот е масовно....на цел форум....овци.
 
U

UnholY

Гостин
frka напиша:
Тој одговор и го очекував...сето тоа зависи дали сакаш да веруваш малку подлабоко...
Дали сакам да верувам.
Сум претендирал да ги откријам доказите уште од поодамна. Нормално за да увидам во што би можел да верувам.
Поентата е шо валиден доказ сеуште немам најдено.


theMac3donian напиша:
Хахах копирам Гугл цитати? Ми добро де... ама ти да не гледаш Зеигеист :P може?

Ако сакам ќе копирам. Јас можам да користам се што ми е достапно од верата, како што ти можеш да користиш се што е спротивно на неа.

-Верувам затоа што знам дека има нешто повеќе од што мојот примитивен ум и разум може да интерпретира.
-Верувам кога гледам на се околу себе. Верувам кога се радувам на денот, или кога се плашам од ноќни ѕверови.
-Верувам кога некој ме негира, бидејки знам дека постојам.
-Верувам кога некој ме подценува а не ме знае и знам дека не е во право.
-Верувам кога ќе направам грешка, бидејки најчесто кривицата е во мене или по заслуга на некој друг човек, а не Бог, бидејки имаме слободна вољја. Бог може да ти помогне да не се фрлиш од мост, но нема да те фати долу ако сам го избереш тој пат
-Верувам кога ќе ми се случи нешто лошо, бидејки ако се потрудам доволно ќе видам дека има низа причини по кое тоа нешто ми се случува.
-Верувам кога гледам како во Африка се гладува, а човековата лакомост профитира од нивните маки и нивната смрт.
-Верувам и дека на добри луѓе им се случуваат лоши работи, но знам дека некои добри луѓе не им помагаат на своите добри браќа. Верувам дека на добри луѓе им се случуваат лоши работи, но на крајот на краиштата кои сме ние да пресудуваме за такви работи.
-Верувам дека ѓаволот и злото се присутни кога не е присутна верата т.е. Бог. Како што е темнината одсутство на светлина или пак студилото одстутсво на топлина. (Физика, Ајнштајн).
-Верувам бидејки знам дека некои работи сам мора да ги сработам и да не чекам на возвишена интервенција бидејки таквата може да дојде со труд и верување, а не седење и лелекање.
-Верувам кога некој неможе да ме сфати бидејки верувам, но сепак има нешто што во гради го чепка и тајно посакува да дознае и спознае тоа што на мене ми е веќе секојдневие
-Верувам бидејки сакам да верувам и знам дека кога ќе ги затворам овие очи, ќе ми се отворат нови, други, искрени и скоро совршени, во место кое што умот неможе да го предскаже а зборовите не се доволни за опис.

Најпрво, не гледам Зеигеист.

Јас користам се што е спротивно на вашата вера, а сето тоа со кое шо ви контрирам вас е базирано врз личен став и размислување.
А, не цитати од Библијата, изреки од стари монаци пред умирање и сл.

И јас верувам во нешто во кое знам дека не можам да го перцепцирам ни па да го интерпретирам, ама тоа не е верба во имагинарен поим, во тип со брада горе во облаците и кој наводно постојано надгледува шо јас правам, а кога ќе дојде време да ми суди за овој живот.

Веруваш кога некој те негира, бидејќи знаеш дека постоиш? А, каква врска има тоа со вербата во Бог? Не оди во друга крајност.

Чекај малку....Зошто всушност ми ги пишуваш сите оние неадекватни глупости?
Ми пишуваш тука 20 пати дека веруваш во нешто.

И јас ли треба да земам и да пишувам вака:

-Не верувам затоа во Бог затоа што е имагинарен поим, креиран од немоќта на човекот рационално да си ги објасни работите околу него.
-Не верувам во Бог затоа што вербата во сопствената волја и интуиција е далеку поисполнителна и повердостојна од вербата во имагинарен поим.
-Не верувам во Библијата бидејќи е дело на човек со голема имагинација и човек кој предвреме бил свесен за тоа каков просперитет ќе постигне и колку мозоци ќе испере таа негова пропаганда. Резултат кој денес е толку очигледен. И тоа можам да го толку очигледно. Тоа го перцепцирам со сопствените очи. Ама никако не можам да увидам материјален доказ околу себе за она кое што вие ми го тврдите.

Во религијата освен поставки за морално правилен живот не гледам ништо друго што би можело да биде искористено во моја полза.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Интересно ми е како тоа масовната група не верува во случајности,судбински ги поврзува работите и лесно ги прифаќа последиците.
"Така сакал Бог" е најодвратното нешто кое можам да го слушнам после смрт на деветгодишно дете.Значи,целосно прифатена заблуда за полесно да дишите после направениот колапс,или настанатиот колапс...

Од друга страна,во заблуда си.Науката не се базира на случајности.Има тука објаснувања кои се ставени под призма на сомнеж,па со самото тоа вие си земате за право веродостојноста да ја барате во она кое нуди непорекливи "докази",кои не смеат да бидат ставани под знак прашалник.

Секој си оди по определен пат.Нашиот(сомничавиот,несигурниот и неодредениот) ни дава за право да поставуваме прашања,да дебатираме и да веруваме во случајности и неконзистентности.Вашиот е,наводно,зацртан и нема простор за корегирање(тоа само Византијци можат да го прават).

За вас сите овие муабети треба да се излишни и да ги игнорирате после излагањето на првичниот став,базиран од "Книгата".
Докажување нема.Слободната волја постои...
А иронијата треба да ви биде самозабранета.
А Патот е масовно....на цел форум....овци.
Кон болтуваното:
Ајде, според тебе, која е причината за смртта на споменатото дете? Секако, тоа кое ќе го наведеш, да биде аргументирано со јаки докази....ако ги имаш, разбира се, е не да бидат сомнежи и автодебати до немајкаде и назад и пак да останам без саканиот одговор.
 
U

UnholY

Гостин
Кон болтуваното:
Ајде, според тебе, која е причината за смртта на споменатото дете? Секако, тоа кое ќе го наведеш, да биде аргументирано со јаки докази....ако ги имаш, разбира се, е не да бидат сомнежи и автодебати до немајкаде и назад и пак да останам без саканиот одговор.
Чиста коинциденција и ништо друго.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Чиста коинциденција и ништо друго.
А КОЈ со КОГО т.е КОЈ со ШТО коинцидирал? А доказот, дека ти е? Како ќе докажеш една коинциденција ако не си дел или учесник во истата?
 
U

UnholY

Гостин
А КОЈ со КОГО т.е КОЈ со ШТО коинцидирал? А доказот, дека ти е? Како ќе докажеш една коинциденција ако не си дел или учесник во истата?

А, за што друго ти би го сметал тоа?

Нормално така Бог сакал нели? :tapp:
Ете немора да биде коинциденција, некој можеби имал намера да му одземе животот.
И ?
Ѓаволот има влијание тука нели ?

Знам, не мора реплика :tapp:
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
А КОЈ со КОГО т.е КОЈ со ШТО коинцидирал? А доказот, дека ти е? Како ќе докажеш една коинциденција ако не си дел или учесник во истата?
Ако умрело од грип , причинителот е вирусот инфлуенца , причината е слаб имунитет ..
Ако загинало од камион , причинителот е возачот , причината е се нашло на погрешно место во погрешно време ..
Ако загинало од куршум , причинителот е војникот(терористот итн) , причината погрешно место во погрешно време ..
Ако загинало од природна непогода(земјотрес,цунами итн) , причинителот е природната непогода ( според тебе е Бог ) , причината , повторно погрешно место во погрешно време ..

Ти текнува ?
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
А, за што друго ти би го сметал тоа?

Нормално така Бог сакал нели? :tapp:
Ете немора да биде коинциденција, некој можеби имал намера да му одземе животот.
И ?
Ѓаволот има влијание тука нели ?

Знам, не мора реплика :tapp:
ОО,колку голем Бог ..одзима живот на 9-годишно дете ..ООО,Голем е БОГ ...
 
U

UnholY

Гостин
ОО,колку голем Бог ..одзима живот на 9-годишно дете ..ООО,Голем е БОГ ...
ООО, навистина е Голем БОГ....иако ќе му ја одземе најдрагоцената работа на некого, тој сепак, не заборавајте дека сите ВЕ САКА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom