Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
еј Чорбаџи..... би риал.... ЈЕХОВИН СВЕДОК СИ ??????? зошто мислам дека сум го читал ова во една нивна сликовница..... ај кажи...
се цитирам. АЛООООО сега сум 100% сигурен овој текст е дефинитвно од сликовниците на ЈЕХОВИНИТЕ СВЕДОЦИ...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
се цитирам. АЛООООО сега сум 100% сигурен овој текст е дефинитвно од сликовниците на ЈЕХОВИНИТЕ СВЕДОЦИ...
Грешка си ако беше јеховин сведок....текстот ќе изгледаше вака....Јехова,Јехова,Јехова..Исус не постои...Јехова,Јехова....get the picture..
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
hmmm... не го прочитав текстот, али на главното прашање би коментирала вака:
АКО НЕМА ЛОШО, НЕПРАВДА, ЗЛО? = ПА КАКО ТОГАШ ЌЕ ГО РАЗЛИКУВАШ ДОБРОТО ОД ЛОШОТО?
ТОА ШТО НЕ НЕ УБИВА НЕ ПРАВИ ПОЈАКИ...

П.С: МОЖДА СУМ ОФФ ТОПИК АЛИ.. ЌЕ МИ ИЗВИНЕТЕ, АКО СУМ , ОДМА ЌЕ ГО ПРОЧИТАМ ТЕКСТОТ.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
АКО НЕМА ЛОШО, НЕПРАВДА, ЗЛО? = ПА КАКО ТОГАШ ЌЕ ГО РАЗЛИКУВАШ ДОБРОТО ОД ЛОШОТО?
зашто би имала потреба да го разликуваш и споредуваш доброто со било што, во случајов злото, ако владее само тоа(доброто овај, нали?)?
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Бог еднаш го искупил народот, од зло и страдање , за втор пат тешко да се жртвува, ако сам нека се уништива човекот, се поголеми страдања и зло, ке се појават, тешки денови идат, многу ке се каат, многу ке сакаат назад, а многу ке се молат на бог за прошка.
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Bog ne veti denovi bez bolka, smea bez taga, sonce bez dozd...
No zatoa veti snaga za denot, uteha za solzite i svetlo na patot.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
1
Судбината понекогаш е тешка и сурова но бог не става на искушение кое мора да го преживееме. Животот е вечна борба за опстанок иако некогаш се разочааруваме од нашиот живот ние сепак треба да продолжиме да живееме затоа што бог ни ја предодредил судбината.
Ако овде на земјата нашиот живот е тежок тогаш животот горе на небото оној вечниот ќе биде исполнет со среќа и задоволство само треба да имаме верба во бог затоа што бог е отворен за сите оние кои што имаат верба во неговата божественост.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Разлистувајќи некои книги, прочитав пред извесно време една поука која можеби делумно ќе ни одговори на некои прашања. Прво од Новиот завет постои една случка која е многу битна која се случила во малиот град Ниан за времето на ГИХ. Имено се случило да почини едно младо момче кое било единец на својата мајка.-(ако ве интересира оваа случка кажете ќе ја разработиме,барем мене ми остави голем впечаток). Е сега се поставува прашањето зошто понекогаш Господ ги зема младите пред време во небесниот живот?
Е сега,постои едно предание во кое се вели:Живеел некој човек во голема и богата материјална состојба,но во срцето одалечен од Бога. Но се случи, меѓу тоа, па му умре единствениот син,галеник негов. Човекот паднал во големо очајание:Болката по изгубениот,сакан единец син била преголема му го раскинувала срцето и немал мир во себе. Заборавил човекот на своето богатство,и зафатен од големата тага,тргнал по светот мислејќи дека така ќе најде одговор за своите големи и тешки мигови. Лутајќи по белиов свет,еден ден дошол до некој манастир,каде сретнал некој монах и луто му рекол, како тој да е крив за неговата ситуација: Каков е тој ваш Бог кој нема милост према мене? Зошто ми го зеде мојот син единец,надешта моја?! Монахот ја сознал неговата мака,и душевна состојба,и го извел човекот кој бил скршен од болка во блиската рамница,и сега вие замислете таму,овчар со стадо овци по него. И тие дошле така до една река,а на другата страна од брегот преубава пољана(ливада)со преубава паша во незе за овците. Овчарот ја прегазил реката и застанал од другата страна во убавата ливада и почнал силно да ги повикува овците да и тие прејдат кај него. Почнал и да им мафта со рацете и стапот,и свирејќи ги повикува,а тие останале како закопани од другата страна каде немало ништо за пасење. Тогаш се вратил пастирот на другата страна кај овците,земал едно јагне и со него во прегратки повторно отишол преку реката на другата страна.Јагнето заблеало од рацете негови,го слушнала мајката негова и храбро влегла во реката и премионала од другата страна-а по незе тргнале и преостанатите овци во пребогатата и обилна паша. Е сега за појасно нешто,да кажеме дека во овој случај пастирот е нашиот Господ,стадото е христијанскиот род.А полето од оваа страна е земјата и земскиот живот:реката е смрта: Полето од другата страна е вечниот живот. Јагнето во прегратките негови се младенците кои понекогаш Господ ги зема во своите прегратки за да преку нив ги повика и спаси неговите најблиски како што и многу пати и се случува. Знаците преку кои не повикува се неговите зборови во Св.Писмо,Неговата наука, Неговите чудесни и големи дела,проповедта на неговите апостоли и нивните наследници...Мислам ја сфативте поентата на ова горе кажано!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
105
Поени од реакции
3
Разлистувајќи некои книги, прочитав пред извесно време една поука која можеби делумно ќе ни одговори на некои прашања. Прво од Новиот завет постои една случка која е многу битна која се случила во малиот град Ниан за времето на ГИХ. Имено се случило да почини едно младо момче кое било единец на својата мајка.-(ако ве интересира оваа случка кажете ќе ја разработиме,барем мене ми остави голем впечаток). Е сега се поставува прашањето зошто понекогаш Господ ги зема младите пред време во небесниот живот?
Е сега,постои едно предание во кое се вели:Живеел некој човек во голема и богата материјална состојба,но во срцето одалечен од Бога. Но се случи, меѓу тоа, па му умре единствениот син,галеник негов. Човекот паднал во големо очајание:Болката по изгубениот,сакан единец син била преголема му го раскинувала срцето и немал мир во себе. Заборавил човекот на своето богатство,и зафатен од големата тага,тргнал по светот мислејќи дека така ќе најде одговор за своите големи и тешки мигови. Лутајќи по белиов свет,еден ден дошол до некој манастир,каде сретнал некој монах и луто му рекол, како тој да е крив за неговата ситуација: Каков е тој ваш Бог кој нема милост према мене? Зошто ми го зеде мојот син единец,надешта моја?! Монахот ја сознал неговата мака,и душевна состојба,и го извел човекот кој бил скршен од болка во блиската рамница,и сега вие замислете таму,овчар со стадо овци по него. И тие дошле така до една река,а на другата страна од брегот преубава пољана(ливада)со преубава паша во незе за овците. Овчарот ја прегазил реката и застанал од другата страна во убавата ливада и почнал силно да ги повикува овците да и тие прејдат кај него. Почнал и да им мафта со рацете и стапот,и свирејќи ги повикува,а тие останале како закопани од другата страна каде немало ништо за пасење. Тогаш се вратил пастирот на другата страна кај овците,земал едно јагне и со него во прегратки повторно отишол преку реката на другата страна.Јагнето заблеало од рацете негови,го слушнала мајката негова и храбро влегла во реката и премионала од другата страна-а по незе тргнале и преостанатите овци во пребогатата и обилна паша. Е сега за појасно нешто,да кажеме дека во овој случај пастирот е нашиот Господ,стадото е христијанскиот род.А полето од оваа страна е земјата и земскиот живот:реката е смрта: Полето од другата страна е вечниот живот. Јагнето во прегратките негови се младенците кои понекогаш Господ ги зема во своите прегратки за да преку нив ги повика и спаси неговите најблиски како што и многу пати и се случува. Знаците преку кои не повикува се неговите зборови во Св.Писмо,Неговата наука, Неговите чудесни и големи дела,проповедта на неговите апостоли и нивните наследници...Мислам ја сфативте поентата на ова горе кажано!
What a bunch of crap !!! So pocit .

Ali so zboruvas , onaj gore gi zema malite deca samo za da go sledime !!!!????......
Pa ako toa e bog , poarno e da sum si ateist !:):salut:
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
What a bunch of crap !!! So pocit .

Ali so zboruvas , onaj gore gi zema malite deca samo za da go sledime !!!!????......
Pa ako toa e bog , poarno e da sum si ateist !:):salut:
Slusaj izbran! Toa gore, kako sto rekov e samo eden odgovor koj sluzi barem za nekakva uteha na onie sto doziveale nekakva tragedija. Da tie najdat nacin da ziveat vo nades deka povtorno ke se sretnat so licnosta koja ja izgubile. Toa na religijata i uspeva. A spored ateistite, koga nesto strasno se sluci gotovo e se.Najidealno,posle takva zaguba e da se potegni oruzjeto na samiot sebe,ili se obesi na sliva.:nenene: So ova nesto jas ne bi se slozil,po prifatlivo mi e,da ostanam vernik i da cekam na ona sto Bog mi go vetil. A sto bi izgubil,ostanuva samo da se ceka. A ti i ostanatite na sto se nadevate?Ako site bi bile ateisti togas svetot bi se unistil. Na edno mesto procitav ama ne se sekavam kade i se veli>svetot postoi blagodarenie na vernicite i nivnite molitvi. Zatoa pocituvajte gi barem malku i ne gi omalozuvajte:smir: ne zasluzile takvo nesto od svojot covecki rod.A za tebe ima uste nades, zivotot e pred tebe,sakaj go,zivej go,i seti se na svoite(hristijanite)koi ne ti pozeluvaat nikakvo zlo zaedno so nivniot Bog.Hristijanski e da cekaat mozebi i ti nekogas ke gi zasakas kako svoi braka.:se_ molam Moleweto e nivnata"losa"osobina,a toa nee grev.
 

mUv@ ThE DoGg

oLd ScHoOl PerSoN
Член од
29 септември 2005
Мислења
363
Поени од реакции
5
да ама на никој не му текнува да помисли на бог секој ден или кога ќе му се случи нешто добро само кога е лошо или тогаш се молат или тогаш викаат ЗОШТО БЕ ГОСПОДЕ, е затоа бе оти тој е еден дел од нашиот живот и сигурно сами си сме заслужни за се а тој само или не наградува или не казнува, и уствари ако нема зло од кај ќе знаеш ти што е добро??????
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Iskreno, ne znam dali postoi Bog ili ne. Jas ne veruvam deka postoi, a od den za den se pomalku pomalku veruvam.
Procitav postovi kade sto eve velat deka poplavi, zemjotresi ova ona, seto toa e od prirodata, tetonski pomestuvanja i tie raboti, da ne navleguvam da objasnuvam sega.
Zloto kako zlo e relativna rabota. Kako? Ona sto za mene e dobro, mozebi toa za tebe e loso, me sfakjas? Znaci ne se ogranicuvaj na dobro i zlo, zasto, spored mene, kako i spored drugi, losoto, odnosno zloto, dogja od samite nas. Nie vo celina, kako opstestvo, kako lugje, ne zboruvam samo za Makedonija, tuku i cel svet, sme vinovni sto ima vojni. Toa poteknuva od alcnosta vo nas. I jas sum se prasuval zosto se slucile nekoi raboti, pa ponekogas, koga ke sfatam deka nema odgovor, se pomiruvam so faktot deka se slucile zasto taka trebalo. Ako malku razmislis, relativno gledano, kako na dobroto i zloto, se sto se slucuva e za da se postigne nekoj vid na balans, ona sto vo prirodnite nauki i vo religijata (koja denes e premnogu zloupotrebena) se vika ekvilibrium (od latinski equilibrium = balans.)

I iskreno, zalam za majka ti. I jas imam izgubeno bliska licnost, sto si ja sakav, da ne preteram, kolku sto ja sakam majka mi, pa znam kako ti e. I jas togas se prasuvav "ZOSTO???". Na krajot na kraistata, Life Goes On.. Znam deka ne e lesno, ama moras da se pomiris so faktot deka nie, obicnite smrtnici nikogas nema da ja doznaeme tajnata na svetot, so sto ke si ja otkrieme pricinata za site slucuvanja.
Pozdrav
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Eве една интересна приказна. Еден човек отишол на фризер, па случајно со фризерот развиле муабет околу Бог и неговото постоење. Фризерот стоел цврсто на ставот дека Бог не постои, бидејќи кога би постоел не би дозволил такво страдање на Земјата, не би дозволил глад и болести, лошотилаци и сиромаштија. Откако завршил со шишањето, човекот излегол на улица и видел некој неизбричан човек со долга брада и мустаки, па се вратил кај фризерот и му рекол:Фризери не постојат, бидејќи кога би постоеле луѓето не би оделе со долги коси и брада. Фризерот негирал, тврдејќи дека фризери постојат, дека и тој самиот е фризер!
Бог не постои за оние кога не сакаат да го примат во своето срце и да имаат верба во неговата љубов, па таквите секогаш ќе одат со долга коса и брада, не сакајќи да прифатат дека постои решение и постои утеха. Бог е енергија која им се посветува на оние кои ќе го примат во своето срце и ќе имаат верба во него.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Одговорот е во подвлеченото
 

Kajgana Shop

На врв Bottom