Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
MIDI2USB конвертор да не продава некој или да знае каде има и која цена се движи?
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Имам проблем со звукот на компјутерот, односно немам звук тоа што беше доле во десниот ќош за звук го нема исчезна :)
Незнам шо му е финтата откако ја слушнав таа фаталната немам глас веќе :pos2:
Звучниците се во ред, што да направам да си го вратам звукот ај нека објасни некој дали ми треба ЦД да инсталирам звучната или може да слегнам од интернет?:)

Btw читав нешто во претходните постови за РиверСофт таму веќе пари да ми дават компјутерот не го носам на поправка! А и вас не ви препорачувам крајно неозбилна работа, 3 пати го носев куќиштето таму и 3 пати ми доаѓаа дома и на крајот ја открија Америка т.е вирус во D :):)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
[MkD]Scout;3199131 напиша:
па веќе го имам.. го купив месец дена откако се појави на пазарот.. задоволен сум , досеа само еднаш или двапати сум го измрцварил до крај..

ме интересира , ако знае некој , има во биосот на мојот пц нешто FSB 200 MHZ (set max to 600) што е ова FSB , кај мене е сетирано на 200 , дали ќе смени нешто и што е тоа ако го ставам да речеме на 600?
FSB e низа од фреквенции односно бас кој ги пренесува информациите ок компјутерот до до нортбриџ базата( Рам меморијата и Графичката т.е. графиката ).

Како да го сетираш... Обично имам видено т.е. правено оверклок и го имам дигано на 400, кај интел е различно мислам 1.8 FBS означува 1800, кај амд ... тие имаат некој нивни мерни единици не ги укапирувам мнгоу.. ама знам дека одприлика 400 треба да стои.. тоа е само фрекфенцијата и мислам дека нема да ти направи некој позначителен проблем..:smir:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
FSB e низа од фреквенции односно бас кој ги пренесува информациите ок компјутерот до до нортбриџ базата( Рам меморијата и Графичката т.е. графиката ).

Како да го сетираш... Обично имам видено т.е. правено оверклок и го имам дигано на 400, кај интел е различно мислам 1.8 FBS означува 1800, кај амд ... тие имаат некој нивни мерни единици не ги укапирувам мнгоу.. ама знам дека одприлика 400 треба да стои.. тоа е само фрекфенцијата и мислам дека нема да ти направи некој позначителен проблем..:smir:

Пошто не ги укапируваш многу, најдобро не пишувај, може да збуниш некого.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
FSB e низа од фреквенции односно бас кој ги пренесува информациите ок компјутерот до до нортбриџ базата( Рам меморијата и Графичката т.е. графиката ).

Како да го сетираш... Обично имам видено т.е. правено оверклок и го имам дигано на 400, кај интел е различно мислам 1.8 FBS означува 1800, кај амд ... тие имаат некој нивни мерни единици не ги укапирувам мнгоу.. ама знам дека одприлика 400 треба да стои.. тоа е само фрекфенцијата и мислам дека нема да ти направи некој позначителен проблем..:smir:
НЕМОЈ ДА СИ ГО СТАВИЛ 400 НА АМД.
јас на хп го имам ставано фбс на 210,но сега на виндовс 7 не дава оверклок.
не се разбирам од оверклок но ми кажаа дека на 210 не е страшно.
но ако не се разбираш не се заебавај.
 

T81

The Chosen One
Член од
15 ноември 2009
Мислења
229
Поени од реакции
6
ок ако може некој на помош, значи имам проблем со двд плеерот несака да репродуцира ХД филмови плеерот е фул хд исто така и телевизорот имам и ХДМИ кабел но било кој ХД формат да го пуштам добивам (надминавте резолуција 800*600) фајловите пробав да ди пуштам во 720п 1080и 1080п и несака. Од друга страна пак обичните ави филмови ги репродуцира а и сараунд звухот работи добро. Ако некој знае хелп, фала.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
мене ми личи дека ти фалат или драјвери или кодеци. Сеедно ако ти е нов , врати им го барај друг.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
ок ако може некој на помош, значи имам проблем со двд плеерот несака да репродуцира ХД филмови плеерот е фул хд исто така и телевизорот имам и ХДМИ кабел но било кој ХД формат да го пуштам добивам (надминавте резолуција 800*600) фајловите пробав да ди пуштам во 720п 1080и 1080п и несака. Од друга страна пак обичните ави филмови ги репродуцира а и сараунд звухот работи добро. Ако некој знае хелп, фала.
Каков TV имаш и каков DVD плеер имаш?

FSB e низа од фреквенции односно бас кој ги пренесува информациите ок компјутерот до до нортбриџ базата( Рам меморијата и Графичката т.е. графиката ).

Како да го сетираш... Обично имам видено т.е. правено оверклок и го имам дигано на 400, кај интел е различно мислам 1.8 FBS означува 1800, кај амд ... тие имаат некој нивни мерни единици не ги укапирувам мнгоу.. ама знам дека одприлика 400 треба да стои.. тоа е само фрекфенцијата и мислам дека нема да ти направи некој позначителен проблем..:smir:
Занемарете го погорново мислење ако ви е мил копјутерот. А ти Sp4wn немој да постираш за опасни работи ако не се разбираш во нив, некој ке наебе случајно.
 
С

Спенсер

Гостин
Каде имаат Фуџитсу СИменс претставниште у Ск???

на лаптоп од кај нив,ми се расипа она адаптерчето што е за струја... и сеа ново треба, нема гаранција веќе...

Fujitsu Siemens
модел- ADP-65HB AD

морам да земам сеа кабелче од фуџитсу,или кај да барам??? и шо цена се отприлика??
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Каде имаат Фуџитсу СИменс претставниште у Ск???

на лаптоп од кај нив,ми се расипа она адаптерчето што е за струја... и сеа ново треба, нема гаранција веќе...

Fujitsu Siemens
модел- ADP-65HB AD

морам да земам сеа кабелче од фуџитсу,или кај да барам??? и шо цена се отприлика??
Јави се на 3203770 ќе ти кажат што и како ... ако не најдеш барај ме на пп
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Неколку прашања за новиов компјутер:
Имам ли некои поволности ако земам ДВИ џекче.
Која резолуција највеќе одговара на 22''
Како да го тргнам ова You may be a victim of software counterfeiting? Имам XР сп3. Некој пач по ПП пратете или некоја финта. Фала

Дали XP sp3 ги искористува сите 4 јадра што ги има процесорот и рамот (4 гига) и графичката ( гтх 260 ) ?
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
41
Неколку прашања за новиов компјутер:
Имам ли некои поволности ако земам ДВИ џекче.
Како мислиш ДВИ џекче? Ако мониторот има DVI тогаш дирекно ќе го приклучиш на DVI влезот од графичката.
Која резолуција највеќе одговара на 22''
Нативна резолуција на 22" wide е 1680*1050
Дали XP sp3 ги искористува сите 4 јадра што ги има процесорот и рамот (4 гига) и графичката ( гтх 260 ) ?
Процесорот е искористен, меморијата ќе биде само ако имаш 64битна верзија на XP, и графичката е искористена, но XP работи на DX 9 а твојата подржува DX 10

Мој совет е да си ставиш Windows 7 64bit.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.847
Поени од реакции
5.157
Како да го тргнам ова You may be a victim of software counterfeiting? Имам XР сп3. Некој пач по ПП пратете или некоја финта. Фала

Оди на www.softpedia.com и напиши Remove WGA.Спушти го програмчето, стартувај, рестартирај and you are good to go.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Има бе паста у Паланка.Појди било у АМЦ или ДД ке ти дадат.
AMC у Паланка не постои. Тоа им е само лажна реклама.
Инаку компјутерот барем привремено го средив. Ја променив пастата на процесорот и на матичната. Што се однесува до графичката не успеав никкако да го одлепам ладилникот од чипот. Применив сила, но не сакаше да попушти, па се откажав. Сигурен сум дека ќе ја скршам плочата, но нема шанси да ги разделам. Претпоставувам дека фабрички се споени , без можност за разделување.
Благодарам за укажаната помош и се извинувам што секогаш доцнам. Компјутерот е на терен, а јас поретко доаѓам во град.

И едно прашање:
Која е таа температура aux што ми ја прикажува Everest? Баш таа ми е критична и ми создава проблеми. Јас мислев дека тоа е температурата внатре во куќиштето, но некако не одговара. Ако дигне над 50 степени ми се вклучува алармот за висока температура. Додека матичната е на 40-45 степени, ако добро го оптоварам системот оваа температура достига и до 55 степени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom