Помош, проблеми, прашања, совети...

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
А старата стврдена паста како да ја исчистам
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Вчера графишката картичка ми качи 100 степени темп.Потоа го извадив кулерот и изчистив еден тон прашина.Сега температурата е нормала ама заборавив дека немам паста и не ставив.Дали е итно да се стави паста измеѓу кулерот и графичката?Сега за сега се работи у нормален ред.
Се работи за Ge Force 8500 gt.
Ako ti se rasipit so se sekiras,doma mi drzit prAsina edna gf8500.Ke ti ja prodadam barem ke izves nesto ako ti trebit od nea.:wink:
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Таа расипаната....:vozbud::pos2:....што не знаеше колку рам има:vozbud:
Хахахахахах бооо јово те заебават хаххаа па вистина расипана е игри од 2006 нагоре не примат ги мешат боите хахах!!!!:pos2:

Вчера графишката картичка ми качи 100 степени темп.Потоа го извадив кулерот и изчистив еден тон прашина.Сега температурата е нормала ама заборавив дека немам паста и не ставив.Дали е итно да се стави паста измеѓу кулерот и графичката?Сега за сега се работи у нормален ред.
Се работи за Ge Force 8500 gt.
Раборија само немој да играш игри без паста ко ке ставиш кога тогаш ке си играш :vozbud:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Хахахахахах бооо јово те заебават хаххаа па вистина расипана е игри од 2006 нагоре не примат ги мешат боите хахах!!!!:pos2:

Dosta be koj me zaebavat.Ovde se pres najpameten a se registira vcera.Jas onaka pisav za smejne a ne aj vistina da ti ja prodam.

Kako i da e pak e pojaka od tvojana so ja imas doma.:vozbud:
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
јовче љубовни проблеми на мсн решавајте...
btw како успеа без кулер да ја ставиш :S и пак да работи
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
јовче љубовни проблеми на мсн решавајте...
btw како успеа без кулер да ја ставиш :S и пак да работи
Па ти кажав само 15 секунди колку да се стопи пастата ето јовче беше кај мене тогаш нека ти кажи ако не верваш ама мислам дека нема потреба да лажам за вакви работи...:salut:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Се обидов проблемот да го решам со софтвер, но излезе дека не е софтверски.
Слушам телевизија (на компјутерот; преку сликата ми е некој документ.) и одеднаш мониторот добива црна боја. После краток период сликата се враќа, но е блокирана. За 10-15 секунди ќе се одблокира и можам да продолжам со работа или повторно мониторот добива црна боја и повеќе не добива сигнал. На мониторот ми пишува порака дека нема влезен сигнал. 10-20 секунди се слуша тонот на телевизорот. Потоа компјутерот сам се рестартира. Графичкиот процесор има пасивно ладење и е доста загреан. Дали да поставувам вентилатор (на графичката, а можеби и на куќиштето) или да барам појака графичка? (Оваа е nVIDIA GeForce FX 5500) Или можеби е проблем во процесорот? (Intel Celeron D 336, 2800 MHz (21 x 133))
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
До графичката е мислам и мене така ми правеше ко ќе работиш пример нешто да се закочи сликата и да се рестартира или пак црна слика и полсе некое време да се појави пак така? ако е така пастата можеби ти е пролеана над чипот(графичикот процесор)а највероватно е од преголема температура пробај извадиго кулетор и ако има паста над чипот исчистија со нешто..Се надевам дека ке ти помогнам со ова///
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Се обидов проблемот да го решам со софтвер, но излезе дека не е софтверски.
Слушам телевизија (на компјутерот; преку сликата ми е некој документ.) и одеднаш мониторот добива црна боја. После краток период сликата се враќа, но е блокирана. За 10-15 секунди ќе се одблокира и можам да продолжам со работа или повторно мониторот добива црна боја и повеќе не добива сигнал. На мониторот ми пишува порака дека нема влезен сигнал. 10-20 секунди се слуша тонот на телевизорот. Потоа компјутерот сам се рестартира. Графичкиот процесор има пасивно ладење и е доста загреан. Дали да поставувам вентилатор (на графичката, а можеби и на куќиштето) или да барам појака графичка? (Оваа е nVIDIA GeForce FX 5500) Или можеби е проблем во процесорот? (Intel Celeron D 336, 2800 MHz (21 x 133))
Да пробаш да видиш како ќе се однесува компјутерот со некоја друга графичка картица..позајми се од негде за саат два.....ако е се нормално.....тогаш картицата ти е пред умирање....
 

NetworX

Кретен
Член од
9 ноември 2009
Мислења
252
Поени од реакции
19
Јас моментално живеам со овој проблем:coffee: нај досадно нешто што пости, проблемот ти е од прегревање или од лошо напојување. Најверојатно е меморијата бидејќи таа најмалце ладење има за разлика од GPU-то. како и да е земи друга графичка ако сакаш да провериш... ама сепак ќе треба да купиш нова, и дошло време сепак библија е :helou:
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Јас моментално живеам со овој проблем:coffee: нај досадно нешто што пости, проблемот ти е од прегревање или од лошо напојување. Најверојатно е меморијата бидејќи таа најмалце ладење има за разлика од GPU-то. како и да е земи друга графичка ако сакаш да провериш... ама сепак ќе треба да купиш нова, и дошло време сепак библија е :helou:
Не и е дојдено времето нека ја провери првин и јас така велев,првин ми превесе како неговата па полсе почна бои да меша од како го изчистив чипот тогас се си беше во ред нека не се предава лесно!!А се согласувам со тоа дека сите фрафицки страдаат од кулер или напијување
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Стара паста не се чисти со шмиргла! (ЛОЛ:pos2:), туку со мека микрофибер крпа поднатопена со шпиритус. Инаку ако не ставиш нова паста, исто ко да немаш кулер, затоа што трансферот на топлина меѓу кулерот и чипот ке биде скоро непостоечки.

Паланчански, ти прегрева графичката, а штом се работи за FX5500, крајно време е за нова, или нов PC скроз.
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Стара паста не се чисти со шмиргла! (ЛОЛ:pos2:), туку со мека микрофибер крпа поднатопена со шпиритус. Инаку ако не ставиш нова паста, исто ко да немаш кулер, затоа што трансферот на топлина меѓу кулерот и чипот ке биде скоро непостоечки.

Паланчански, ти прегрева графичката, а штом се работи за FX5500, крајно време е за нова, или нов PC скроз.
Колку може да ја продаде таа графичка ако е исправна??Ако можес да ми помогнеш??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom