Бугарија повторно критикувана поради ОМО Илинден - ПИРИН

Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Не е баш така

Zevsus се надевам дека од забава и реплицираш на фашистиве, бидејќи нивното е ништо повеќе од една тешка параноја, жити државата ако се уплашила од партија на етничка група од „само 4000 единки“.
ама то е било на пописот, значи пропустили бугарите турци, цигани, ермени, евреи, руснаци, ама стопирале македонци - еха, не става. Па имам добар пријател во Мусомиште, ако знаеш шо ми вели за ОМО-вците тамо. Ама зашто да ти кажувам глупости. Пали колата и оди по селата, питај - какви ст ве луге, ама питај бугари или македонци, то е битно. Ако питаш - македонец ли си - ДА, и с'штијат ако го питаш бугарин ли си - пак ДА. Треба да питаш - бугарин или македонец. Зато што кај нас е исто :))))
 
N

n/a

Гостин
А инаку преди 20 минути се вратив от Велинград - таму сум една македонска фамилија оставил на одмор. Е как не чух от нив една лоша дума за бугарите. Они даже кажуват - па Софија ништо не прави за бугарите во Македонија, треба по-здрава рака. ја им велим - па немојте, сад сме у реду, вие - здрава рака. Ајде со здраве пак.
Takvo gjubre ne ti treba!:toe:
Iskoristi gi za sto ti trebaat,plati im i kurshum u tilot! (primeni turski recept za kodoshite od pred nekolku veka)
Zosto?
Zatoa sto prasanje na vreme koga istiot toj ke najde nekoj drug `strateski interes` i ke te izdade i tebe...pa ke jade trici posle deka trebalo zdrava raka!
Site takvi zamete si gi ako sakate...smesta!
Ne ste svesni kakva usluga ke ni napravite!
 
N

n/a

Гостин
Пали колата и оди по селата, питај - какви ст ве луге, ама питај бугари или македонци, то е битно. Ако питаш - македонец ли си - ДА, и с'штијат ако го питаш бугарин ли си - пак ДА. Треба да питаш - бугарин или македонец. Зато што кај нас е исто :))))
E da de!
Od tuka beljata. :vozbud:
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Е това реков

Takvo gjubre ne ti treba!:toe:
Iskoristi gi za sto ti trebaat,plati im i kurshum u tilot! (primeni turski recept za kodoshite od pred nekolku veka)
Zosto?
Zatoa sto prasanje na vreme koga istiot toj ke najde nekoj drug `strateski interes` i ke te izdade i tebe...pa ke jade trici posle deka trebalo zdrava raka!
Site takvi zamete si gi ako sakate...smesta!
Ne ste svesni kakva usluga ke ni napravite!

Па баш то кажувам - Бугарија нема интерес да се уклјучива во таја игра на србите (сукоб македонија-бугарија) и за това треба македонците сами да се освестат, дека сада ово е независна држава (призната прво от Бугарија) и која држава треба да има добар однос кон соседите. Примерот на држава, која е живела и живи во мржнја кон сите суседи (Србија) е добар. Или кажуваш, дека и албанци, бугари, црногорци, босанци, хрвати, словени и маджари са виновни за проблемите србски? Е немојте, па видите добро вистината.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
голема при тоа

E da de!
Od tuka beljata. :vozbud:
Голема при тоа. Па кај Дупница реков на едни луге, "какви бугари. македонци сте тука" - поломиха ми един фар и огледало и добре дека овреме им реков да сум се зезал, па ме оставили. Е вината беше моја, простив им на лугето - шо да правим "луди македонци" :)))))
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
DA,da paranoq...cheta vi postovete gyrcite - cigani,bulgarite - tatari,albancite - Albanci teroristi,srbite - shumadiiski svinari e koi e s paranojata?Kak moje v BG da nqmame problem s turci,cigani,rumunci,grci,surbi da sme v NATO i EU i da sme s paranoja a vie da ne ste?
Параноја, параноја, и тоа толкава параноја што вашата амбасадорка во албанија ја пренесе пораката од бугарските власти кои тврдат дека црквата, изградена во Р. Албанија од локалното население кое себе си се смета за македонско кое на отварање на црквата пред година дена со радост ја примија македонската министерка за надворешни работи, дека е бугарска. И знаете што е најсмешно, Албанските власти ви се исмејаа во лице бидејчи и тие знаат дека тоа е македонско.
А јас никогаш не сум ги ословил бугарите татари, грците цигани, и србите шумандински свињи, прво види со кого зборуваш па после коментирај. А изјавите на вашата амбасадорка во Албанија само отворено го претставува фашистичкиот став на бугарските власти кон етничките Македонци.

Топ40 нормално дека ќе ти кажат дека се и македонци и бугари, бидејќи ти ко прво не си дефинирал дали те интересира нивната етничка, регионална или државна припадност. Нормално е да тие се бугарски државјани или на кратко бугари, ама не смее тоа да се меша со етнички македонци кои исто така кратко се викаат македонци или пак граѓани родени во областа македонија кои исто така се викаат на кратко македонци.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Епаа евреиски номера не сакам

"Топ40 нормално дека ќе ти кажат дека се и македонци и бугари, бидејќи ти ко прво не си дефинирал дали те интересира нивната етничка, регионална или државна припадност. Нормално е да тие се бугарски државјани или на кратко бугари, ама не смее тоа да се меша со етнички македонци кои исто така кратко се викаат македонци или пак граѓани родени во областа македонија кои исто така се викаат на кратко македонци."

Баш добро сам питал, не какви државлјани сте - бугари или македонци. А иначе се согласувам - сите, кои сме родени во географската област Македонија, сме македонци, ама кај нас на прво место е бугарското, да додам за протоколот.

А за Преспа и Голо Брдо - немој, па лино знам лугето от бугарското друштво тамо и сам бил тамо. ама да ти кажувам - многу повеке бугари има во тирана (со бугарски корен де) - и политичари и журналисти и многу са горди от произхода нихов. А инаку во Преспа и голо Брдо има и македонско друштво, то е точно.
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
g-n "molekuliaren biolog" ti ne si kazval bugari - tatari,gryci - cigani ne i direktno,no sum chel tvoi postovi kazvash sushtoto no s drugi dumi,kogato neshto ne ti haresva - fashisti neli?Aide i podpisa shte si smenq v tvoq chest dano si dovolen....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
да нормално да ги ословам бугарските власти фашистички кога негираат и неофицијално се служат со сите средства да се потисне постоењето на една етничка група, тоа е фашизам. Не реков дека сите бугари се фашисти, ама потезите што ги прават некои бугарски државјани и бугарските власти даваат индиции на фашистичко однесување.
И кажи ми со кои други зборови сум навредил некого те молам, не ми е својствено некого да го навредувам.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Ех Бациле

Бациле, бациле. фашисти, които спасиха единствени евреите си като васал на Германија. Единствени в цјала Европа - нјама д'ржава-с'јузник или покорена от немците, от к'дето да не са ги ПРЕДАВАЛИ собствените им с'граждани к'де се кријат, кои са евреи и т.н. Само от "окупираните територии" - 11000 са заминали по лагерите (главно от г'рција). Само дето за тјах е отговарјал немски фелдмаршал, а не б'лгарските офицери. А иначе лупај - фашисти, татари, монголи. Иди в Израел, кажи Б'ЛГАРИН и после виж. После иди и кажи македонец, с'рбин, французин или квото штеш. А евреите помнјат и не забравјат, никога, кој ги е продавал, кој ги е предавал и кој ги е спасјавал.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Добре де

да нормално да ги ословам бугарските власти фашистички кога негираат и неофицијално се служат со сите средства да се потисне постоењето на една етничка група, тоа е фашизам. Не реков дека сите бугари се фашисти, ама потезите што ги прават некои бугарски државјани и бугарските власти даваат индиции на фашистичко однесување.
И кажи ми со кои други зборови сум навредил некого те молам, не ми е својствено некого да го навредувам.

А зашто тогаз кај нас на поисот има графа "македонец" а кај вас нема графа бугарин. Кој е фашист, а имате око 100 000 со наши пасоши. Кажувај, кој е фашист. А дека судот и истрагата потврдили да има во списокото на ОМО неколкостотин умрели луге (нокој преди 5 години умрели). За такво нешто мора притвор, ама заебанци су, оставили ги за смех на лугето. па иди кај Пирина и питај за ОМО = ке видиш смех и само смех. Срам ги даже они од Мусомиште да кажуват како су бирали кмет от ОМО...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Бациле, бациле. фашисти, които спасиха единствени евреите си като васал на Германија. Единствени в цјала Европа - нјама д'ржава-с'јузник или покорена от немците, от к'дето да не са ги ПРЕДАВАЛИ собствените им с'граждани к'де се кријат, кои са евреи и т.н. Само от "окупираните територии" - 11000 са заминали по лагерите (главно от г'рција). Само дето за тјах е отговарјал немски фелдмаршал, а не б'лгарските офицери. А иначе лупај - фашисти, татари, монголи. Иди в Израел, кажи Б'ЛГАРИН и после виж. После иди и кажи македонец, с'рбин, французин или квото штеш. А евреите помнјат и не забравјат, никога, кој ги е продавал, кој ги е предавал и кој ги е спасјавал.
Можете вие и сите евреи од Европа да сте ги спасиле, ама тоа не е никакви алиби и ви е бесцелно кога политички бугарските власти и некои бугарски државјани го негираат постоењето ан етнички македонци и се обидуваат преку нивната пропаганда да вршат етноцид врз етничките Македонци.
А има и бугарски државјани кои се етнички бугари и кои тотално не се сложуваат со таквата политика на Бугарските власти и тие бугарски државјани, зошто тие бугари имаат покосмополитски погледи кон светот и ја гледаат контрапродуктивноста на таквата практика на одредени бугарски државјани и на бугарските власти. Еден таков пример за според мене како треба да се однесува и размуслува еден бугарски државјанин и етнички бугарин е една студентка во мојов студентски дом во Германија.

Инаку што се однесува до евреите, македонците секогаш биле во добри односи со евреите, ако ти од некаде си добил дезинформација тоа е твој проблем.

А за ОМО сум рекол, чим викате дека се толку малку, оставете нека направат партија и ако навистина се толку малку таа партија политички би била немоќна и не би била никаков проблем за Р. Бугарија. Еве видете во Р. Алабанија, македонците си направија политичка партија и нема никаков проблем.
 
N

n/a

Гостин
А дека судот и истрагата потврдили да има во списокото на ОМО неколкостотин умрели луге (нокој преди 5 години умрели). За такво нешто мора притвор, ама заебанци су, оставили ги за смех на лугето. па иди кај Пирина и питај за ОМО = ке видиш смех и само смех. Срам ги даже они од Мусомиште да кажуват како су бирали кмет от ОМО...
Da de...perfektno se razbirame nie dvajca.
Fashizam....Bog da cuva i da brani...:ija:
ama avatarot na drugar ti fog sosema slucajno nosi bas eden takov decko so hmmm....cie bese ova zname?:pos2:
A koga treba da registriraat edna partija na makedoncite...sud,pritvor...more boi mamkata mursna makedonska...:pos2: :pos2: :pos2:
brkanje od rabota,rezil i smiah koga ke kazes deka si makedonec.

Ama fashizam...NIKAKO!Nema takva rabota, sa`kn!
I turcite sami si otidoa edno vreme od Bugarija,oni sakaa bugarski iminja...
se e toa normalno i razbirlivo.
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Zevse avatarut beshe opit za ironiq - qvno nespoluchliv kakto i da e...ta za tvoqt pozdrav kakvi sa tiq smeshnici s ruski tankove ot ww2 koito si mi izpratil?Tova da ne e velikata srbska armiq?Strah me hvana....
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
E hajde leka nosht na vsichki i bez loshi chuvstva......:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom