Бугарија повторно критикувана поради ОМО Илинден - ПИРИН

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Vijdam dobre govorish "bugarski" ne sum gi i chuval tvoite detski kumiri drug put shte mi razkajesh za tqh obache,kazah leka i bez loshi chuvstva utre shte vidim za kakvo ide rech....
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Lele Zevse

Da de...perfektno se razbirame nie dvajca.
Fashizam....Bog da cuva i da brani...:ija:
ama avatarot na drugar ti fog sosema slucajno nosi bas eden takov decko so hmmm....cie bese ova zname?:pos2:
A koga treba da registriraat edna partija na makedoncite...sud,pritvor...more boi mamkata mursna makedonska...:pos2: :pos2: :pos2:
brkanje od rabota,rezil i smiah koga ke kazes deka si makedonec.

Ama fashizam...NIKAKO!Nema takva rabota, sa`kn!
I turcite sami si otidoa edno vreme od Bugarija,oni sakaa bugarski iminja...
se e toa normalno i razbirlivo.
Ма ако имала 5000 вистински именја - проблем никав, ама фалц - не става. Кај вас п'к уопште не би била дозвола за бугарска партија. А зашто не кажуваш ништо за главниот извор на проблеми на Балканот - твоите омилени београдски фашисти (етнишкото чистене, логори, притвори, геноцид е току нихова емблема).
А за турците - дојди сега и ги вож во Крджали и Шумен - опашки за пасоши и картици, и даже сакат ако може и бугарски именја!!!:toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
201
Поени од реакции
1
А за ОМО сум рекол, чим викате дека се толку малку, оставете нека направат партија и ако навистина се толку малку таа партија политички би била немоќна и не би била никаков проблем за Р. Бугарија. Еве видете во Р. Алабанија, македонците си направија политичка партија и нема никаков проблем.
__________________
Има закон трјабва да имат 5000 члена за да се регистрират като партија.
Преди да приемат този закон имаше партии от по двама човека и всички искаха пари и сгради от д'ржавата и превилегии. По изборите само с парите за бјулетините които печатаха и после изхв'рлјаха можеше да се изд'ржа една детска градина.
Преди имаше партии на "Д'новистите" - които пијат всичко от б'чва до чаша до д'но. Партија на ракиджиите, партија на бираджиите, партија на тези които си чешат т....ците с лјавата р'ка и друга на тези с дјасната .
Сега изчистиха кухите партии и зашто да разрешават само на една.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
да нормално да ги ословам бугарските власти фашистички кога негираат и неофицијално се служат со сите средства да се потисне постоењето на една етничка група, тоа е фашизам. Не реков дека сите бугари се фашисти, ама потезите што ги прават некои бугарски државјани и бугарските власти даваат индиции на фашистичко однесување.
И кажи ми со кои други зборови сум навредил некого те молам, не ми е својствено некого да го навредувам.

незнам за фашизам (фашизмот е нешто друго) ама шовинизам сигурно
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
незнам за фашизам (фашизмот е нешто друго) ама шовинизам сигурно
Да за тоа се согласувам. Ама за сите балкански народи е исто, таква ни е историјската орис - много гнет и мржнја = шовиниз'м
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
До нашите бугарски посетители едно искрено френдли прашање, дали сфирка е уште 5 лева? Сакам да тркнам до Бугарија да си ја трошам платата како и секогаш досега што секој од Македонија правел. Да нахранам некоја фамилија едно 20 дена, сфирка по сфирка бунда...јебеш га.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Како не

До нашите бугарски посетители едно искрено френдли прашање, дали сфирка е уште 5 лева? Сакам да тркнам до Бугарија да си ја трошам платата како и секогаш досега што секој од Македонија правел. Да нахранам некоја фамилија едно 20 дена, сфирка по сфирка бунда...јебеш га.

Толку, ама кај циганните на околоврстниот пат (голем ремонт е сега). Ама то за тебе центарот е непознат, зашто ти плата свршва уште кај Дупница.:jaj: инак ке ти дам добри адреси со квалитет!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Иам ја плата да почнам од граница па до Варна, не се секирај ти за сумата. Само кажи дали цената е сеуште иста.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
аха

Толку а сега кај морето има и промоции - 5 лева 2 свирки, живот голем. Ама пак ти кажувам - циганки, молдовки и нашенки - от 20 лв нагоре. Па добра плата, свака чест. ајде и пази СИДА!
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
топ...ај, ќе ве нахранам и годинава...ви треба подршка...
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
па знам

топ...ај, ќе ве нахранам и годинава...ви треба подршка...
Па знам, како да не, ама 60% са помали лугето из РМ и Србија ова година, а приходите во бг туризмот са нарастали со 10%. Мај е по-добро да си седите тамо. А само за сведенија - 600 хилјади бугари су били во странство за 3-те месеци, без они дека су били на Црно море. Виж ги сега вашите подаци, па пак се зезај. Ама добро си дошал, език'т-сличен, парите - исти, манталитет - балкански. Добродојдовте бракја македонци у дома си.(ово е шала за РИМЗ, други да не читат).
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Друже, иронијата не си ја разбрал. Таквото курчење дека влезот во ЕУ ве направил попаметни не држи вода. Јас лично сум против Македонија во Европа. Јас сум за независна економски стабилна Македонија. Кога гледам како Бугарија се снаоѓа во Еу, не ни сакам да бидам дел од ЕУ. Факт е дека туризмот ви се покачил за 10%, и нормално е тоа кога еден англичанец за излез во паб троши 100 фунти, а кај вас ебе, пие, спие, и крши хотелски соби за 50 фунти. И повеќе ќе се покачи туризмот. Ама иди прашај ги Чесите колку се радуваат на тоа покачување на туризмот, па ќе си го смениш мислењето околу тоа прашање. Околу прашањето на егзилот на Бугарите по другите европски држави, само покажува на довербата на бугарштината во нивната држава, а тоа е нула. Со тоа не треба да се гордееш. И да во право си, менталитетот ист, парите исти, и да дома сме. Зашто да не бидам кога некој од вас може и ми е син?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па знам, како да не, ама 60% са помали лугето из РМ и Србија ова година, а приходите во бг туризмот са нарастали со 10%. Мај е по-добро да си седите тамо. А само за сведенија - 600 хилјади бугари су били во странство за 3-те месеци, без они дека су били на Црно море. Виж ги сега вашите подаци, па пак се зезај. Ама добро си дошал, език'т-сличен, парите - исти, манталитет - балкански. Добродојдовте бракја македонци у дома си.(ово е шала за РИМЗ, други да не читат).
Абе приходите во БГ туризмот ви пораснаа за 10% ама приходите од "шопинг" ви се намалија за 50% оти вашите Бугари сега малку повеќе го пуштија срцето и даваат повеќе пари за нешто што само до вчера беше бадијала а сега е поскапо на море.Од друга страна најавувате безвизен режим за граѓаните на Србија и Македонија оти пола Бугарија живееше од нив односно нас,посебно делот што се вика Пиринска Македонија па и Софија каде Македонците и Србите оставаа пари колку што сега ви изнесува дефицитот во вашиот буџет.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А и нешто друго за сите бугаромразци - државниот далг е веке под 20% от БВП, а е бил 60% пре само 8 години. Коментарите ги оставјам на вас
Па токму тие 40% разлика за овие 8 години ви ја потполнуваа Србите и Македонците,сега ќе се јави проблем кога нема кој да ја намалува таа разлика и затоа правите обиди да си ги вратите Србите и Македонците во Бугарија на која и се заканува драстичен пад на БДП без овие верни потрошувачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom