Бугарија повторно критикувана поради ОМО Илинден - ПИРИН

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Европските институции да го осудат угнетувањето на бројното македонско малцинство во Бугарија што се врши со поддршка од држените институции.

Ова го побара Европската слободна алијанса (ЕФА), влијателна партија во Европскиот парламент, во писмо испратено денеска до Европската комисија, Советот на Европа, претседателот на Бугарија Георги Прванов и до бугарските медиуми.

Како повод се посочува „најновиот акт на антидемократија кон македонското малцинство“, во контекст на неодамнешната одлука на бугарскиот суд повторно да не ја регистрира политичката партија на Македонците ОМО Илинден - Пирин, спротивно на одлуката на Европскиот суд во Стразбур.

Во писмото потпишано од потпретседателот на ЕФА и европратеник Гинтер Даун се повикува меѓународната заедница „да ја осуди поддршката од државата на актот на угнетување“, а бугарските власти „неодложно да го признаат бројното македонско малцинство“.

Од Советот на Европа се бара да издејствува примена на одлуката на Европскиот суд за човекови права во полза на итна регистрација на партијата на македонското малцинство во Бугарија.

Во писмото на ЕФА се цитира потпретседателот на ОМО Илинден Пирин Стојко Стојков дека „бугарските власти преземаат секакви можни мерки за да спречат учество на партијата на локалните избори, закажани за идниот месец“

----------------------------------------

Ајде бе татарчиња! Нели беа едвај 5000 Македонци? Што се плашите да си ја регистрираат нашите партијата?!

------------

Македонци, организирано, и пуштајте протестни ноти до Стразбур и останатите правни тела на ЕУ за антидемоктратската бугарија!
 
N

n/a

Гостин
Da znaesh samo kolku im e jasno se....
i kolku ludi se pravat i demek ne svakjaat ama ne im pali kartata...
i ipak im e jasno deka kvalifikaciite i propagandite im ke padnat....
i se ceshaat kaj shto ne gi svrbi....:pos2:
(ova za bugarite)
i kolku isplasheni se ova makedoncite u Bugarija...
i se pazat do posledno i shto zborat i shto chinat...
zhal da te fati!
Samo edno od mene:
Abdulrahman Aliti e heroj na R.Makedonija!
Najdobar ambasador shto bilo koga sme go imale vo Sofija!
Dva posto ne im dava i tera rabota!
Da go vidish ti Budo kaj bacuva zname na Rozhenskiot manastir,pa mu go trgaat a ovoj pak se vrakja i go postavuva nasheto zname nad grobot na Jane Sandanski i ljuto gleda,se zazema za lugje...pari dava,zashtituva gragjani....nema da ti se veruva!
:vozbud: (majkata mu bila na albanec da mu zabranish ili da mu kazhesh deka neshto ne mozhe)
A taka li?A chija non ta chifsha...sega...sega...ete go Budo kolovodja!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Трн кај уште си прават уште проблеми така со ЕУ па уште се прават паметни прдолжуваат со порпагандата многу поагресивно, тоа мажете да го видите во моите постови тука
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Da go vidish ti Budo kaj bacuva zname na Rozhenskiot manastir,pa mu go trgaat a ovoj pak se vrakja i go postavuva........!!!!:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 
N

n/a

Гостин
Da go vidish ti Budo kaj bacuva zname na Rozhenskiot manastir,pa mu go trgaat a ovoj pak se vrakja i go postavuva........!!!!:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Molim `drugar`...kaj e problemot?
Ili ne zborish makedonski pa tuka nekoi mimiki i znakovi upotrebuvash?
Kazhi de...ne se srami....se e pod kontrola.
 
N

n/a

Гостин
Kako prvo...
Jas kurot ke si go isecam na lice mesto i odma ako ti si bugarin.
Ti si nekoj od `novoosoznaenite bugari`...ama nagazi na ekspert!
Nema bugarin shto ke napishe smejam ovaka kako shto go napisha ti,nitu pak vuv kako shto go napisha i upotrebi ti!
Aj sega predavnichkite gakji u race i da te nema!
Ili ti se uarni?
Ajde pishi `bugarinu`...kako e da se osekjash kako predavnik.

(gramati4no obu4enie za novoosoznali bulgari:
pred duma koiato e v ednina se upotrebiava v,ne vuv.
i vseki edin bulgarin kogato se mu4i da pi6e po latinica upotrebiava i vmesto j,6toto tazi bukva ne mu e izvestna).
 
N

n/a

Гостин
Добре, добре ...
Давај по темата...
Какво казваш,кога ште признаете нашите и ште се извините за `демократијата` в изминалите години ? :toe:
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ne vijdam kakvo da "priznavame" i za kakvo da se "izvinqvame"??
 
N

n/a

Гостин
Prijatelju...
Navikao sam se da budem srbin u Bugarsku...
i pravo da ti kazem i kad me neko pita dok sam tamo ja nikako ne kazem ja sam makedonac,vec ja sam srbin!
Dosta mi je od sve one vashe bahanalije i necu brate da me niko ubedjuje da sam bugarin i da mi prica gluposti koje ukazuju na to da su (pazi molim te) makedonci bugari,al onda su doshli srbi s carobnim stapom i sve ih pretvorili u makedonce,tako kreiraci `danasnju` makedonsku naciju!
Dajte bre molim vas...vratite se pameti i pocnite vec jednom normalno da rasudjujete i da se ponashate kao normalni i odgovorni ljudi!
Dosta je price za malu decu....valjda vam je jasno da to ne prolazi :toe:
p.s A posto sam srbin,g-ne topcho...hocu da nastavim konverzaciju s tobom na srpski...jer vidim da i tebi ide...(ono...kad probavas da pises na makedonski pises pola srpski-pola bugarski)...
Pricaj srpski da te ceo svet razume...hehehehe....
 
N

n/a

Гостин
Ne vijdam kakvo da "priznavame" i za kakvo da se "izvinqvame"??
Za start....dozvolete im ja partijata za da moze politichki da deluvaat!
I da ne se plashat.
Pa ke gi vidime efektite na naredniot popis.
Ne gi brkajte od rabota i ne im vrshete pritisoci,ne gi ismejuvajte ako nekoi se pishat makedonci....
`Gorkite vie`...oni samo 4000 dushi...(`zabludeni magarinja popadnati na srpska propaganda`:pos2: )a vie tolku se isplashivte od niv 4000 pa ne im davate da mrdnat...ne pa da formiraat politichka partija.
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Prijatelju...
Navikao sam se da budem srbin u Bugarsku...
i pravo da ti kazem i kad me neko pita dok sam tamo ja nikako ne kazem ja sam makedonac,vec ja sam srbin!
Dosta mi je od sve one vashe bahanalije i necu brate da me niko ubedjuje da sam bugarin i da mi prica gluposti koje ukazuju na to da su (pazi molim te) makedonci bugari,al onda su doshli srbi s carobnim stapom i sve ih pretvorili u makedonce,tako kreiraci `danasnju` makedonsku naciju!
Dajte bre molim vas...vratite se pameti i pocnite vec jednom normalno da rasudjujete i da se ponashate kao normalni i odgovorni ljudi!
Dosta je price za malu decu....valjda vam je jasno da to ne prolazi :toe:
p.s A posto sam srbin,g-ne topcho...hocu da nastavim konverzaciju s tobom na srpski...jer vidim da i tebi ide...(ono...kad probavas da pises na makedonski pises pola srpski-pola bugarski)...
Pricaj srpski da te ceo svet razume...hehehehe....

Pa sve u redu, ako jeli6 moramo i na albanskom, na gr4kom, engleskom, ruskom. Prem mom mi6lenju (kao i na 4itavoj evropi i SAD-om) sve ono 6to se desilo na tlu Balkanu, Kosmetu i Makedoniji samo i jedino e posao owa monstruozna politika Beograda. Dali se slwaje6 sa mnom. И пошто е ово македонски форум нека да наставим на бугаро-српско-македонски или како кажеш ти. Ипак си нека врста домачин. аз ти кажувам, дека признавам секој - македонец, турчин, циганин. Али зашто тако - турците кажуват - "гјавури мр'сни, робове" ма се редјат за бугарски пасоши, македонците исто "татари мр'сни цигани" - исто, опашки до небето. Па доблест е потребна, баци пасошите и си седи дома. Нели е тако. А инаку преди 20 минути се вратив от Велинград - таму сум една македонска фамилија оставил на одмор. Е как не чух от нив една лоша дума за бугарите. Они даже кажуват - па Софија ништо не прави за бугарите во Македонија, треба по-здрава рака. ја им велим - па немојте, сад сме у реду, вие - здрава рака. Ајде со здраве пак.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Zevsus се надевам дека од забава и реплицираш на фашистиве, бидејќи нивното е ништо повеќе од една тешка параноја, жити државата ако се уплашила од партија на етничка група од „само 4000 единки“.
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
Nikoj ne im spra partiqta ima 1 milion turci v BG i tqhna partiq dps...nikoj ne gi spira makedoncite ako suberat podpisi 5000 no nqma takova neshto a kolkoto do tova che nqkoj e tormozil makedonci v BG prosto absurd
 

fog

Член од
7 септември 2007
Мислења
14
Поени од реакции
0
DA,da paranoq...cheta vi postovete gyrcite - cigani,bulgarite - tatari,albancite - Albanci teroristi,srbite - shumadiiski svinari e koi e s paranojata?Kak moje v BG da nqmame problem s turci,cigani,rumunci,grci,surbi da sme v NATO i EU i da sme s paranoja a vie da ne ste?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom