На Груевски му расте рејтингот

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Во право е Silen... Џабе на Македонецот ќе му нарасне платата на 1000 евра ако Груевски ја изгуби власта... Нека си има Македонецот 200 евра плата, ама Грујо е важно 20 години да биде на власт... Пошто за него нема алтернатива... Кој мисли поинаку, тој е комуњар и ги кочи реформите на Груевски!
Ti decko epten si bil NEFER!!! Takvo neshto nikogash ne sum rekol taka da ne se pravi mnogu mangup i ne insinuiraj!

Rekov deka ako otpushti 100 000 lugje ke ja izgubi vlasta sto e sigurno i deka bi se sluchilo. Seto ostanato e tvoja shpekulacija!!!
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
...ne se pravi mnogu mangup...
Малку по малку, ти излегуваат манирите на површина... И не сум ти јас виновен ако си даваш самиот автоголови!:)
Еве ја дискусијата (и сите нека ја прочитаат):
Па 1000 евра плата е веќе реалност во Македонија,толку би била или ќе биде,доколку се зачисти администрацијата и се доведе на реална бројка од 20-40 000...
Znachi vladata trebashe da otpushti od rabota 100 000 lugje i vie mislite kje vladee slednite 20 godini, smeshno :wink:
Што може поинаку да се заклучи од твојот пост освен дека владата ќе ја изгуби власта доколку создаде услови за плата од 1000 евра, наместо фино-лепо да си владее 20 години?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC, concrete, vi se "divam" na mudrosta :wink:

Znachi vladata trebashe da otpushti od rabota 100 000 lugje i vie mislite kje vladee slednite 20 godini, smeshno :wink:

I za vizite ne e taka lesen problem kako na vas vi izgleda ili smetate SAMO od MK zavisi dali ke bidat ukinati?
Не бе далеку од тоа да ги отпушти,треба да ги преквалификува да копаат канали,да чистат ѓубре крај загадените патишта,да работат со компресори во новотворените фирми за кршење камен,да ораат ниви и да ги сејат со сега веќе скапите житни култури за потребите на државните резерви и сл.
А за визите секако не зависи само од МК туку и од еден стар Мариовец на 89 години кој никако не сака да мрдне од Мариово оти му било страв да помине на мостот од Реката Црна.:)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Па 1000 евра плата е веќе реалност во Македонија,толку би била или ќе биде,доколку се зачисти администрацијата и се доведе на реална бројка од 20-40 000,доколку се намалат нереалните давачки кон државата за вработен во производство и доколку се ослободиме од визниот режим со што би се воспоставила реална цена на трудот со право да го вложуваме онаму каде мислиме дека ќе биде најсоодветно вреднуван.
Значи оваа влада од ветените 100 чекори доволно беше да исполни само 3 ама некако како да нема желба да исполни ниту 1 чекор.:(
Bravo ABC....eve ti tri-cetiri cekora na vladata , koja vsusnost do sega i ke gi ispolnese...i posle edna mala turbolencija , ke vladeese edno 5 mandata...ama tie resija da odat na 100 imaginarni cekori ,pa nekoe cekanje od 10 godini ( sto me potseka na ona socijalisticko vreme)...pa...posle pa,pa!!! ke ni kazat i ke ni ja butnat Sekernata da ne "zasekeri" t.e. konzervira ZASEKOGAS....
ABC, concrete, vi se "divam" na mudrosta :wink:

Znachi vladata trebashe da otpushti od rabota 100 000 lugje i vie mislite kje vladee slednite 20 godini, smeshno :wink:

I za vizite ne e taka lesen problem kako na vas vi izgleda ili smetate SAMO od MK zavisi dali ke bidat ukinati?
Во право е Silen... Џабе на Македонецот ќе му нарасне платата на 1000 евра ако Груевски ја изгуби власта... Нека си има Македонецот 200 евра плата, ама Грујо е важно 20 години да биде на власт... Пошто за него нема алтернатива... Кој мисли поинаку, тој е комуњар и ги кочи реформите на Груевски!
Strelec, pak ke povtoram, sekoja vlast shto ke otpushti 100 000 luge ke gi izgubi slednite izbori!!! Toa go kazav i nishto povekje. Si zema luksuz da izmisluvash rechenici shto ne sum gi napishal!

Pogledni go odgovorot na ABC da vidish shto e kulturen odgovor iako ne se slagame sekogash so mislenjata!

Не бе далеку од тоа да ги отпушти,треба да ги преквалификува да копаат канали,да чистат ѓубре крај загадените патишта,да работат со компресори во новотворените фирми за кршење камен,да ораат ниви и да ги сејат со сега веќе скапите житни култури за потребите на државните резерви и сл.
А за визите секако не зависи само од МК туку и од еден стар Мариовец на 89 години кој никако не сака да мрдне од Мариово оти му било страв да помине на мостот од Реката Црна.:)
Ova e edno od mozhnite reshenija. Sepak smetam deka vladata bi gi izguvila slednite izbori ako go sprovede toa shto go predlagash. Iako se slagam deka administracijata treba da se namali.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Super kolumna za gluposta so rejtingot na NG.
Избори
Доколку нема предвремени избори, не' очекуваат времиња во кои секојдневно ќе бидеме изложени на маркетиншки кампањи и ветувања од кои резултатите повторно ќе бидат никакви или магловити како и досега. Власта постојано ќе има потреба од дневни додворувања и помпезности без да има волја да направи реформи

На Македонија и' се потребни предвремени парламентарни избори. Ако тие не се можни до крајот на годинава, тогаш терминот за нови избори во април 2008 година е одличен. Од тоа корист би имале сите, без исклучок.

Начинот на кој ВМРО-ДПМНЕ и нејзините коалициски фанови ја практикуваат власта не остава многу простор за дилема. Само со една единствена цел - да се добијат и наредните избори, тие практично влегоа во кампања од првиот ден по победата на минатите избори. Целата политика, наместо да ја насочат кон подобрата иднина на земјата, за жал, е насочена кон подигнувањето на симпатиите на јавноста кон власта. Таквата политика, во принцип, најчесто е спротивна на долгорочните интереси на земјата. Од таа болест оваа власт нема да се ослободи се' додека не дојдат нови избори. Дотогаш може да е доцна.

Владата ја испушти првата година од своето владеење за да ги промовира и оствари тешките и непопуларни реформи. Тие беа повеќе од потребни бидејќи некои вистински резултати и онака изостанаа. Показатели за тоа се вкупното заостанување на Македонија на патот кон ЕУ и натамошниот раст на невработеноста, нашиот најзначаен проблем. Владата се посвети само на оние работи кои носат дневни поени, како на пример зголемување на трошењето во земјата, ветувања за раст на приходите на јавните служби и слично. Со тоа дневни поени се добија, но резултати нема. Вистинските и тешки реформи остануваат на страна, а со оваа власт дури и невозможни. До редовните избори остануваат помалку од три години, а за тоа ќе треба нов мандат од четири години. За успех на Македонија и е потребна власт која е спремна да презема храбри и болни, но долгорочни чекори.

Затоа е најдобро да се оди на избори што е можно побрзо. Од друга страна владејачката партија на анкетите на јавното мислење стои толку добро што со брзи избори таа и нема што да загуби. Анкетите велат дека дури и ќе ја подобри својата позиција во Собранието и Владата. Нејзината победа, наводно, не е доведена во прашање. Всушност, според истите тие анкети, брзите избори би биле на штета на СДСМ. Во тие услови изборите и нов четиригодишен мандат ќе придонесат оваа иста власт во иднина да може да се концентрира само на иднината на земјата, а не на потребата од дневно додворување кон граѓаните заради наредните избори и сопствената иднина.

Проблеми можат да произлезат од НСДП. Таа партија, според анкетите, веќе нема влез во Собранието. Затоа ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да ги одоброволи со отстапување на барем шест добитни места од своите листи во корист на нејзините кандидати. Со тоа тие ќе бидат доволно среќни и ќе прифатат предвремени избори веднаш.

Ако одиме понатаму, изборите ќе дадат и уште еден важен одговор. Интересно ќе биде да се види, по се' што се случи, како ќе гласаат Албанците, односно каков ќе биде соодносот на гласовите помеѓу ДУИ и ДПА. Тој сооднос директно ќе го искаже и степенот на (не)довербата на Албанците кон актуелнава власт. Тоа ќе биде од огромно значење за власта и идните чекори на тој план. Прашањето пак за тоа кој од Албанците ќе учествува во власта е веќе решено. По случувањата од последните избори тоа и онака е прашање на избор на победничката партија кај Македонците, а не е избор на Албанците.

Со тоа сите дилеми би требало да се решени. На Македонија и' се потребни брзи избори со цел властите да можат да почнат да го работат тоа што од нив се очекува. Актуелната коалиција не би била загрозена и наместо помалку од три, по новите избори би добила уште цели нови четири години на власт.

Доколку нема предвремени избори, не' очекуваат времиња во кои секојдневно ќе бидеме изложени на маркетиншки кампањи и ветувања од кои резултатите повторно ќе бидат никакви или магловити како и досега. Власта постојано ќе има потреба од дневни додворувања и помпезности без да има волја да направи реформи. Мала група на луѓе по пат на креирање на заблуди во јавноста, де факто, ќе се пресмета со сопствената држава во своја корист. Постои опасност во Македонија да се создаде и антиевропско чувство и впечаток дека ЕУ, која постојано од нас бара нешто невозможно и нелогично, можеби и не ни е потребна сега, односно дека тоа прашање може да причека додека ние самите не одлучиме дека ни е навистина потребно. Така до пред неколку години правеа и властите во Србија и за тоа имаа домашна поддршка, па на крајот излезе дека страшно погрешиле.

Кој би бил интересот на опозицијата од сето ова? Според анкетите, опозицијата би останала опозиција (со повеќе или помалку пратеници) и без избори и со брзи предвремени избори. Во време на избори состојбите брзо се менуваат, но сегашнава состојба веројатно не може наеднаш драматично да се смени. Користа е што ќе се прекине сегашниот непродуктивен и бескорисен начин на владеење на оваа коалиција. Ако и по нови избори тоа сепак не се случи, тогаш на наредните избори во 2011/12 година Македонија ќе биде во таква безизлезна состојба што ќе биде сеедно кој е на власт и кој ќе биде одговорен за тоа.

П.С. По повод пишувањата за мене во општинскиот весник, би сакал да му порачам на градоначалникот на Аеродром (кој, да потсетиме, на референдумот во 2004 година беше против постоењето на општината Аеродром) да не мисли дека со ставање на понекоја клупа (со седишта од чист плех) и изградба на понекоја фонтана (со дизајн од 1967 година) ги решава проблемите на граѓаните. За тоа треба малку повеќе отколку навика градоначалникот да се расправа со сите: министрите, пратениците, скопските градоначалници, претседателот на советот и сите советници во општината, градските власти на сите нивоа, директорите на јавните претпријатија, сопствената партија, па на крајот и со самите граѓани на општината. Впрочем и општинскиот весник го печати само заради тоа.
Никола Поповски
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не бе далеку од тоа да ги отпушти,треба да ги преквалификува да копаат канали,да чистат ѓубре крај загадените патишта,да работат со компресори во новотворените фирми за кршење камен,да ораат ниви и да ги сејат со сега веќе скапите житни култури за потребите на државните резерви и сл.
А за визите секако не зависи само од МК туку и од еден стар Мариовец на 89 години кој никако не сака да мрдне од Мариово оти му било страв да помине на мостот од Реката Црна.:)
ABC викаш дека треба да се намали администрацијата и решен проблем кажи ми што ќе прават после тие луѓе ќе создаваат микробизниси ќе продаваат ѓевреци ќе чуваат ноеви?
Во Македонија потребен е странски капитал кој ќе го разбуди од клиничка смрт македонското стопанство, знаеш ли дека во Русија има странски инвестиции од 100 милијарди евра годишно постои предлог закон за исплатување по 50000 долари на секој руски државјанин кој бил оштетен во времето на приватизацијата на Елцин, мене ме чуди колку време треба да помине за странците да почнат да инвестираат во Македонија ова е единственото прашње за кое немам одговор.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Strancite nema da pochnat da investiraat vo Makedonija se dodeka ne se stvori povolna klima za investicii (shto ushte ne e sluchaj) i dodeka postoi mozhnost za voena destabilizacija.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC викаш дека треба да се намали администрацијата и решен проблем кажи ми што ќе прават после тие луѓе ќе создаваат микробизниси ќе продаваат ѓевреци ќе чуваат ноеви?
Во Македонија потребен е странски капитал кој ќе го разбуди од клиничка смрт македонското стопанство, знаеш ли дека во Русија има странски инвестиции од 100 милијарди евра годишно постои предлог закон за исплатување по 50000 долари на секој руски државјанин кој бил оштетен во времето на приватизацијата на Елцин, мене ме чуди колку време треба да помине за странците да почнат да инвестираат во Македонија ова е единственото прашње за кое немам одговор.
Па подобро е ракот да се одстрани по хируршки пат отколку да се чека за да се види дали е смртоносен или не.Русија нема ни сличен % по бројност на жители администрација колку и Македонија иако е 100 пати поголема и затоа стигнуваат странските инвестиции во толкав обем.
Нашите влади создадоа гломазен државен апарат кој ги урива сите светски рекорди по бројност и зафаќања од буџетот,биди само реален и кажи доколку си милионер дали би инвестирал во земја каде што скоро секој што знае да чита латиница е вработен во државната администрација и се ќе ти стане јасно затоа што и нема да имаш квалитетно едуциран кадар кој би работел во твојот објект па макар и за подобра плата од онаа која ја цица од државната цицка пред се затоа што ти ќе го тераш да работи а ваму единствена работа му е утринското кафе на биро каде како важен декор е компјутерот на кој нема врска од тоа како работи.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
ABC на странските инвеститори им е битно дали има ефтина работна сила низок данок но најбитно им е битно дали функционира судството
Ако си Бил Гејтс и имаш 64 милијарди долари ако има корумпирано судство можеш лажно да бидеш обвинет дека си притајувал данок и да те стрпаат во затвор и да ти го конфискуваат имотот и после 25 години кога ќе излезеш од затвор ќе живееш на улица како најобичен просјак
Затоа проблемот ти викам не е во администрацијата
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Затоа проблемот ти викам не е во администрацијата
Секако... И оние 30 и кусур проценти невработени во државата треба да ги пикнеме во администрација... Ем ќе немаме невработеност, ем Грујо ќе добие уште неколку стотини илјади гласачи!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Па подобро е ракот да се одстрани по хируршки пат отколку да се чека за да се види дали е смртоносен или не.Русија нема ни сличен % по бројност на жители администрација колку и Македонија иако е 100 пати поголема и затоа стигнуваат странските инвестиции во толкав обем.
Нашите влади создадоа гломазен државен апарат кој ги урива сите светски рекорди по бројност и зафаќања од буџетот,биди само реален и кажи доколку си милионер дали би инвестирал во земја каде што скоро секој што знае да чита латиница е вработен во државната администрација и се ќе ти стане јасно затоа што и нема да имаш квалитетно едуциран кадар кој би работел во твојот објект па макар и за подобра плата од онаа која ја цица од државната цицка пред се затоа што ти ќе го тераш да работи а ваму единствена работа му е утринското кафе на биро каде како важен декор е компјутерот на кој нема врска од тоа како работи.
Јас се надевам дека со оваа „гилотинава“ ќе се подсреди таа голема проблематика. Искрено кажано мене ми е пологично да се отпуштат 5000 административци кои се вишок, а за сметка на тоа со подобрувањето на администрацијата и нејзината ефикасност да се донесат инвестиции од надвор кои ќе вработата повеќе од 5000 работници.

И знам АБЦ дека ќе ми кажеш дека сонувам.

chosen корумпираното и партизираното судство кое исто така по нови светски стандарди има премногу судии и е неефикасно структуирано е голем проблем, кој мора да се реши, бидејќи вака не е функционално, а држава без третата односно судската власт неможе да функционира како што треба.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Gradonacalnicite na Gazi Baba i Petrovac po nalog na Dpmne gi imaat aktivirano aktivistite da odat po kukji (dpmnovski) i da pravat spisoci na nevraboteni.
Vakviot nacin na sobiranje poeni kaj javnosta e dobar za popularnosta na Grujo ama za zal ne na dolgi pateki, posledicite kje bidat katastrofalni.
Koj kje raboti vo drzavava ? koj nesto kje proizveduva za da go polni bugetot od koj treba da se plati taa armija , imame administracija za 50 milionska drzava, a za bilo koja papirologija vi trebaat nedeli pa i meseci da ja sredite.
Sto ne proseta Grujo po pogonite na tekstilnite fabriki da vidi za kolku pari crncat vo tri smeni zeni pa duri i mazi na masina. Niv da gi izednaci vo plata so gabolebarite po ministerstvata, a ne na ovie sto i taka nisto ne rabotat da im pokacuva mizerni 10% pri pokacuvanje na cenite na nekoi osnovni produkti za zivot samo vo Avgust od najmalku 20%
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
АБЦ проблемот е во менталниот склоп на Македонцот кој од дете родителите му ја наметнуваат и потсвесно му ја вградуваат идејата
"Учи синко за да си станеш буџетар да нишаш врата да зимаш плата за да не се мачиш и да работиш како амал кај некој приватњак"
Во УСА еден Американец во текот на животот менува 10 работни места
Значи за да дојдат инвеститори треба да се смени животната филозофија за која кај average македонец ќе треба време време и време...................
Мене не ми е јасно како може да има прогрес кога секој втор човек во државата е економист или правник
Информатиката е дефицитарна ама никој не учи пошто се плашат од многу математика на ПМФ или електро, па кога имаш веќе интернет за 500,600 денари месечно и знаеш англиски што те коста да станеш самоук програмер?Индија од outsourcingot годишно заработува 25 милијарди долари а во Македонија само се кука и плаче и се обвинива државата како ништо не правела за нив
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
АБЦ проблемот е во менталниот склоп на Македонцот кој од дете родителите му ја наметнуваат и потсвесно му ја вградуваат идејата
"Учи синко за да си станеш буџетар да нишаш врата да зимаш плата за да не се мачиш и да работиш како амал кај некој приватњак"
Во УСА еден Американец во текот на животот менува 10 работни места
Значи за да дојдат инвеститори треба да се смени животната филозофија за која кај average македонец ќе треба време време и време...................
Мене не ми е јасно како може да има прогрес кога секој втор човек во државата е економист или правник
Информатиката е дефицитарна ама никој не учи пошто се плашат од многу математика на ПМФ или електро, па кога имаш веќе интернет за 500,600 денари месечно и знаеш англиски што те коста да станеш самоук програмер?Индија од outsourcingot годишно заработува 25 милијарди долари а во Македонија само се кука и плаче и се обвинива државата како ништо не правела за нив
Тие што се најголеми противници на комунизмот викаат дека во комунизмот никој ништо не работел и дека од тој период е она клати врата земај плата. Испаѓа дека и денес се дешава истото. :toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
ABC на странските инвеститори им е битно дали има ефтина работна сила низок данок но најбитно им е битно дали функционира судството
Ако си Бил Гејтс и имаш 64 милијарди долари ако има корумпирано судство можеш лажно да бидеш обвинет дека си притајувал данок и да те стрпаат во затвор и да ти го конфискуваат имотот и после 25 години кога ќе излезеш од затвор ќе живееш на улица како најобичен просјак
Затоа проблемот ти викам не е во администрацијата
Не може да има евтина работна сила кога секој партијски војник чека да се вработи во администрација,судството не функционира како что треба затоа што и тоа е дел од гломазната и неквалификувана администрација.

Јас се надевам дека со оваа „гилотинава“ ќе се подсреди таа голема проблематика. Искрено кажано мене ми е пологично да се отпуштат 5000 административци кои се вишок, а за сметка на тоа со подобрувањето на администрацијата и нејзината ефикасност да се донесат инвестиции од надвор кои ќе вработата повеќе од 5000 работници.

И знам АБЦ дека ќе ми кажеш дека сонувам.

chosen корумпираното и партизираното судство кое исто така по нови светски стандарди има премногу судии и е неефикасно структуирано е голем проблем, кој мора да се реши, бидејќи вака не е функционално, а држава без третата односно судската власт неможе да функционира како што треба.
5000 се само делче од тоа што треба да се преструктуира,и само последниов месец имаме 5000 нови административни вработувања,колку за информација.

Gradonacalnicite na Gazi Baba i Petrovac po nalog na Dpmne gi imaat aktivirano aktivistite da odat po kukji (dpmnovski) i da pravat spisoci na nevraboteni.
Vakviot nacin na sobiranje poeni kaj javnosta e dobar za popularnosta na Grujo ama za zal ne na dolgi pateki, posledicite kje bidat katastrofalni.
Koj kje raboti vo drzavava ? koj nesto kje proizveduva za da go polni bugetot od koj treba da se plati taa armija , imame administracija za 50 milionska drzava, a za bilo koja papirologija vi trebaat nedeli pa i meseci da ja sredite.
Sto ne proseta Grujo po pogonite na tekstilnite fabriki da vidi za kolku pari crncat vo tri smeni zeni pa duri i mazi na masina. Niv da gi izednaci vo plata so gabolebarite po ministerstvata, a ne na ovie sto i taka nisto ne rabotat da im pokacuva mizerni 10% pri pokacuvanje na cenite na nekoi osnovni produkti za zivot samo vo Avgust od najmalku 20%
Па човекот нема време од кажување диктати на Боцевски и спремање настап пред јавноста на ТВ што ќе му го зголеми многу битниот рејтинг на еден премиер,всушност ние имаме премиер зависник од рејтинзи што во некој земји се смета за неизлечива психичка состојба.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom