Битката на жените

  • Креатор на темата Сатори
  • Време на започнување

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Јаоо, извини цуре што сум причина плус за потценувањето на женскиот интелект. Само ќе те замолам да обратиш внимание на делот (се цитирам себеси) БИ можеле.
И дабл извини, во основни човекови права не спаѓаат правата на жената? Или правата се делат на: Основни човечки, не-баш-основни и права на жена?
Зеам пример:
Основно човечко право: ПРАВО НА ЖИВОТ!
И зошто мислиш дека Арабинот ќе го почитува основното човечко право на живот на жената, кога кај нив жената е гледана како посед, матерјален, вагинален, која со негов посред може да коти народ? Како тој да свати дека и чупето е човек колку тој самиот? Е тука може да се убацат луѓе кои ќе го просветлат. Впрочем, со доведувањето на жената на човечко ниво, автоматски еден куп од твоите основни човечки права се исполнуваат.

П.С. Одма да ти се извинам за мојата немоќ достојно да се справам со твојата женска супериорност која би не довела до еднаквост со мажињата :):):)
Да, ќе го просветлат...Кога ќе му дојде западњак кој му ги убива децата и народот, сигурно со голем интерс ќе седне да слуша за еднаквоста на жената, и сериозно ќе земе да размислува за половата дикриминација.
Кај шо човек е гледен, и кај шо животот му виси на конец, нема место за никакви финеси. И затоа идејата за феминистички организации у арапски свет, звучи како фамозната реченица на Марија Антоанета.

И нема надмоќ, исти сме. Нема веќе напатени жени и надмени мажи. Секој си бира што ќе биде и никој не го спречува.
А улогата на жртви жените самите си ја бираат. Затоа нека си ја одиграат со стиснати зуби. А не да сакаат да бидат и принцези и воини.
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Секој почеток е тежок. Лесно да е се жалите, ама ај почнете, борете се, не само зборете. Борете се на тој начин што ке почнете со тие професии.

...abe Gizo, znaesh kako vikaat starive...so k.r ne se pechalelo ama so onakva se pechalelo, zasto da se borat ne se blesavi...imaat mokno oruzje megu noze i so toa se snaogaat najbolje...barem vechinata...
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Да, ќе го просветлат...Кога ќе му дојде западњак кој му ги убива децата и народот, сигурно со голем интерс ќе седне да слуша за еднаквоста на жената, и сериозно ќе земе да размислува за половата дикриминација.
Кај шо човек е гледен, и кај шо животот му виси на конец, нема место за никакви финеси. И затоа идејата за феминистички организации у арапски свет, звучи како фамозната реченица на Марија Антоанета.

И нема надмоќ, исти сме. Нема веќе напатени жени и надмени мажи. Секој си бира што ќе биде и никој не го спречува.
А улогата на жртви жените самите си ја бираат. Затоа нека си ја одиграат со стиснати зуби. А не да сакаат да бидат и принцези и воини.
Well, ако не успеат да ги просветлат западњаците, кој? Тоа се земји во кои нема прогрес на мисли, идеи и ставови. Се образуваат луѓето, не се прости, ама се традиционалисти. Тоа е болниот момент. Факт е дека можат да ги вразумат само тие кои им фрлаат бомби над главите. Е уште еден мал проблем, западњаците го згрешиле односот кон нив од старт и ги гледаат како резервоар за нафта. Ама сега не е ни место ни време за стратешките фијаска на Америка (подржани од Еуропјаните ).
Во секој случај, во човечките права нема сегментација машки/женски. Фрката е што жената тамо не спаѓа ни во одделот ЧОВЕК, а камоли ПРАВА:)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Well, ако не успеат да ги просветлат западњаците, кој? Тоа се земји во кои нема прогрес на мисли, идеи и ставови. Се образуваат луѓето, не се прости, ама се традиционалисти. Тоа е болниот момент. Факт е дека можат да ги вразумат само тие кои им фрлаат бомби над главите. Е уште еден мал проблем, западњаците го згрешиле односот кон нив од старт и ги гледаат како резервоар за нафта. Ама сега не е ни место ни време за стратешките фијаска на Америка (подржани од Еуропјаните ).
Во секој случај, во човечките права нема сегментација машки/женски. Фрката е што жената тамо не спаѓа ни во одделот ЧОВЕК, а камоли ПРАВА:)
Така ќе мислиме ако ги голтаме западњачките приказни. Воопшто не е точно дека жената во исламистичките земји нема никакви права и не се смета за човек. Едоставно имаат јасно поделени улоги со мажот и тоа не им паѓа тешко(тука зборам за муслиманскиот просек, никакви екстреми). Доволно е да се читне малку Куранот и да се дознае за тоа како живее една просечна муслиманска жена, за да се сфати дека западот ги напумпуе стварите до у пм.
Различни се и не ги познаваме доволно за да судиме. А она дека целиот свет треба да биде уреден по западњачки терк и според феминистичка филозофија е вообразба оставена од славните аристократски денови на вавилонската курва а.к.а Европа
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
...abe Gizo, znaesh kako vikaat starive...so k.r ne se pechalelo ama so onakva se pechalelo, zasto da se borat ne se blesavi...imaat mokno oruzje megu noze i so toa se snaogaat najbolje...barem vechinata...
Абе со се ќе се избориме ама со вакви размислувања никојпат!
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
...pa ne e razmisluenje, toa e fakt, a ako me prashash za moe razmisluenje da ti napisham togash si go naebala garant...
Јас не мислам дека е факт, твоето мислење не мора да ми го кажиш оти го насетувам ама нејсе, битката не е меѓу нас двата- битката е на жените!:smir:
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Така ќе мислиме ако ги голтаме западњачките приказни. Воопшто не е точно дека жената во исламистичките земји нема никакви права и не се смета за човек. Едоставно имаат јасно поделени улоги со мажот и тоа не им паѓа тешко(тука зборам за муслиманскиот просек, никакви екстреми). Доволно е да се читне малку Куранот и да се дознае за тоа како живее една просечна муслиманска жена, за да се сфати дека западот ги напумпуе стварите до у пм.
Различни се и не ги познаваме доволно за да судиме. А она дека целиот свет треба да биде уреден по западњачки терк и според феминистичка филозофија е вообразба оставена од славните аристократски денови на вавилонската курва а.к.а Европа
Па не им е толку лошо зошто повеќето од нив не знаат што им следува како рамноправни човечки битија, а тие што знаат не го прифаќаат поради веќеспоменатиот Традиционализам. Иам читано мали сегменти од Куранот и не сум баш компетентна да зборувам, но мислам дека многу работи си ги имаат изопачено муслиманите (кога веќе се фативме за нив). И да прецизирам, дискутираме околу муслиманите од Арапските земји, а не за муслиманите ширум светот. Земи ги за пример муслиманите кај нас, повеќето од нив неекстремни. Ретко која нивна жена во Македонија е принудена да носи фереџе или па да се мажи веднаш по добивањето црвена река меѓу нозе. А за не-розовата состојба на Истокот говарат се повеќето изјави по сите медиуми на муслимански жени кои се безобзирно малтретирани.
Еве таква случка (читано во весник, раскажано накратко по сеќавање):
Млада момичка, 13-14 години ја добива првата менструација. Мајка и и татко и габајците веднаш да ја давале. Типкава одбива, ама тие се категорични. Ја мажат за иљада години постар чика од неа. Типов бара на прва брачна ноќ, али на малава и е страф. Го лаже дека има добиено. Поминале 7 дена, дедото пак. Девојката нема со што да се вади, сака да го убеди да почека. Тој два-три шамара и ја силува. Ама таа е негова жена, тој е the boss, кој го ебе девојчето и нејзиниот натамошен, засекогаш жигосан живот. Којзнае уште колку такви случаи има, а не знаеме поради тоа што жените мислат дека тоа е нормално. Епа не е.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Па не им е толку лошо зошто повеќето од нив не знаат што им следува како рамноправни човечки битија, а тие што знаат не го прифаќаат поради веќеспоменатиот Традиционализам. Иам читано мали сегменти од Куранот и не сум баш компетентна да зборувам, но мислам дека многу работи си ги имаат изопачено муслиманите (кога веќе се фативме за нив). И да прецизирам, дискутираме околу муслиманите од Арапските земји, а не за муслиманите ширум светот. Земи ги за пример муслиманите кај нас, повеќето од нив неекстремни. Ретко која нивна жена во Македонија е принудена да носи фереџе или па да се мажи веднаш по добивањето црвена река меѓу нозе. А за не-розовата состојба на Истокот говарат се повеќето изјави по сите медиуми на муслимански жени кои се безобзирно малтретирани.
Еве таква случка (читано во весник, раскажано накратко по сеќавање):
Млада момичка, 13-14 години ја добива првата менструација. Мајка и и татко и габајците веднаш да ја давале. Типкава одбива, ама тие се категорични. Ја мажат за иљада години постар чика од неа. Типов бара на прва брачна ноќ, али на малава и е страф. Го лаже дека има добиено. Поминале 7 дена, дедото пак. Девојката нема со што да се вади, сака да го убеди да почека. Тој два-три шамара и ја силува. Ама таа е негова жена, тој е the boss, кој го ебе девојчето и нејзиниот натамошен, засекогаш жигосан живот. Којзнае уште колку такви случаи има, а не знаеме поради тоа што жените мислат дека тоа е нормално. Епа не е.
Ако земеме да вадиме примери, ја можам од Шведска да ти најдам исповеди на мажи кои се дискриминирани. Свашта има сегде. Али за арапските земји погодени од војна неопходно е прво да се создаде мир, да се наранат, па после све остало. И се ќе си дојде само од себе. Проста психологија.Не може со основни незадоволени мотиви да се збори за еднаквост анд стаф.
И како последна реплика вечерва, настрана екстремни случаии, жената денес не е во незавидна положба и има итекако средства и шанси да се избори за себе.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Последно и од мене:
Непланирано забега ова, никој не рече дека мажињата се насекаде господари. Има и жени кои пердашат бре:))
Во име на феминистичкото минато навивам за жените, ама се до моментот кога ќе се изедначат со "боговите" :) А сигурна сум дека кога-тогаш ќе се деси и тоа.
Доста е.
:)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Темава не држи вода-во држави како Саудиска Арабија и на мажите а што е најжално и на децата животот им е мизерен-значи лош пример.
За другото а бе од мали нозе истиве работи се зборат:ние жените сме деградирани, немаме никакви права, види што ни прават.

Што сакате? Сакате да кичма да ви излезе во некоја фабрика кај што секој ден треба да носиш вреќи од 300 кила, или дали можеби сакате од кога ние ќе се разведем вие на нас да ни плаќате одштета и такви работи. А...неее за тие работи сакам да бидам жена, во тој случај ми е убаво. Е па не може така-сакате буквално под еднаков третман?! Е па ако сакате тогаш заедно со сите привилегии ќе треба да ги сркате сите гомна што и ние ги сркаме во секојдневниот живот. Ние кога нешто не можеме или не сакаме да го изработиме не можеме да кажеме не боли главата стомакот или имаме женски проблеми-од нас едноставно ко машини се чека се да направиме.

Кога ќе бидете подготвени да ги пподнесете сите тие работи без бунт и револк е тогаш ќе може да се разговара а вака :nenene: .

Жени ко жени само бараат причина да се бунат за нешто-во округла соба ќоше ќе ти најдат у п.м

Како беше она они сакаат во големите голем во малите мал е да бе!!:pos2:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Лејди Сатори напиша:
Не беше тоа поентата на рзговорот.Сепак...жените се во многу понезавидна ситуација од мажите.
Еј ова не го видов-ај дајте ми еден добар аргумент во полза на оваа изјава!
Јас не да не се согласувам со ова туку би рекол и дека жените се во каде каде подобра состојба до нас.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Јас како женско, Џејми Оливер да ми дојде на гости ќе се израдувам ептен и цела кујна ќе му ја отстапам. Жените готват, ама Џејми е машко и е цар.
После, на градилиште сум била, т.е. во камп за реставрација на замоци и чуда, и сум мкнела камени блокови, и сум мешала малтер, и ептен женствено сум се чувствувала така испрљана. Али за малце ќе ми испаднеше циглата од раце врз нозе, па го погледнав другар ми малце молежливо,па ми помогна.

Општествено деградирана дека е жената, па денес таа повеќе права има од било кога. Кој ја смета за курва? По мене,тој епитет денеска повеќе го дава женско на женско,отколку машко на женско. Башка, од машко кажано е комплимент.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Борбата на жените...со замислен непријател, као кога вежбаат кати у карате :pos2:
Abso-fuckin-lutely. Напати, и самиот сум го кажал ова.

Гледајте ја својата битка. Не споредувајте примери од друг свет. Тоа е исто како да ја споредуваш македонската и швајцарската економска состојба. Тука улога играат историјата т.е навиките и генетскиот код.

Сакам да прашам, против кого конкретно е насочена оваа битка? Против машкиот род? Против шовинистите? Нон стоп се генерализира на оваа тема. Крајно, финалниот епилог е индивидуален - народски речено - каква среќа или к'смет ќе имаш во животот.

Јас жените ги почитувам. Ама на жена ми нема да и дозволам да работи на градилиште, ма колку и да сака. Од проста причина шо ќе набие бицепс, трицепс, квадрицепс и ишијас. Замислете сега сите жени во своите битки да тргнат да работаат "машки работи"... За 200 години ќе се видливи промените. Жените ќе се физички појаки, ќе имаат поголеми права (КАТА стајл) ќе имаат поартистичка кичма (Пикасо Стајл) ќе имаат бла, бла и бла.

Ама ниедна битка не поминува без жртви.

Подготвени сте да ги изгубите работите кои придонесуваат за тоа да ве нарекуваат "понежниот / поубавиот" пол?


Бидете свои, барајте почитување и давајте почитување. Согледајте колку реално сте депласирани и непочитувани, зошто неrealnoto sogleduvawe на тоа произведува жени кариеристи кои еден ден успеваат на професионално поле - тоа значи дека со камшик можат да маваат на 30 мажи кои работаат за нив - ама покасно сваќаат дека во целата таа КАТА заборавиле на нешто друго.... Добиле респект или стравопочит. Добиле еднаквост, или надмоќ.

Изгубиле фамилија.

Како што реков, нема револуција без жртви. Спремни сте?


п.с. Многу ве сакам :smir: Сите до една :vozbud:
 
С

Сатори

Гостин
Јас како женско, Џејми Оливер да ми дојде на гости ќе се израдувам ептен и цела кујна ќе му ја отстапам. Жените готват, ама Џејми е машко и е цар.
После, на градилиште сум била, т.е. во камп за реставрација на замоци и чуда, и сум мкнела камени блокови, и сум мешала малтер, и ептен женствено сум се чувствувала така испрљана. Али за малце ќе ми испаднеше циглата од раце врз нозе, па го погледнав другар ми малце молежливо,па ми помогна.

Општествено деградирана дека е жената, па денес таа повеќе права има од било кога. Кој ја смета за курва? По мене,тој епитет денеска повеќе го дава женско на женско,отколку машко на женско. Башка, од машко кажано е комплимент.
:tapp::uvo::nesvest: И јас овде престанувам да коментирам, не секоја жена е жена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom