Грб на Македонија

Член од
3 август 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
pa vidi vaka to za oalbancite ti e dobra idea sto POBRZO se smeti to podobro zosto tie mnogu brzo se kucat znajs to kako idat po 7,8 deca i so ke prajs pa mozda so vikaat ovie orelot ke ni prajt senka od sonceto vo ovie pokolni gorestini se zezam
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
37
Поени од реакции
0
A be glej do kaj e rabotata za sekoj referent v opstina da se naznaci sega vikaat badinteri i stranski misii a za grbo nema sansa da pomine. Propustija to komunjarite da go donesat vednas v 1991 i sega kje si nemavme maka.
Ali jas drugo se mislam, ako zapnat za orel da ima na grbo makedonski ja mislam deka nie treba da se otkazeme od lavot (posto ako ima orel to vekje ne e makedonski) tuk da barame prase da ima. Pa nek im sedi svinsko na grbot na Albancite
 
A

anaveno

Гостин
Hе знам дали има на youtube филмови со МК грбови. Hекој знае?

Aко нема, ќе уплоадирам неколку.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Cтавај, шири пропаганда, сега е моментот да почнеме и ние да труеме.
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74



ova ne e loso taman ke docrket atinskite etiopci

Да само јас би сакал 3 столба како симболика за:
- трите дела на Македонија
- трите владеења:Кралство(...Филип, Александар...), Царство(Самоил), Република(денес)

Мислам дека не е лоша идејата а????
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Да само јас би сакал 3 столба како симболика за:
- трите дела на Македонија
- трите владеења:Кралство(...Филип, Александар...), Царство(Самоил), Република(денес)

Мислам дека не е лоша идејата а????
NE E LOSA SAMO STO ZOLTIOT LAV NA CRVENO POLE E VEKOVEN GRB NA MAKEDONCITE.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Член од
4 август 2007
Мислења
113
Поени од реакции
0
Двуглавијат орел е герб на Византија.Нај мог'штата за времето си д'ржава.И наи културната.Другите го приемат като символ че имат нешто обшто с неја.Говорја за С'рби Руснаци че и Б'лгари(второтоБ'лгарско царство ).Не знам зашто но се сештам и за двуглава черна кокошка на червен фон в днешно време.:vozbud:
 
A

anaveno

Гостин
Двуглавијат орел е герб на Византија.Другите го приемат като символ че имат нешто обшто с неја.Говорја за С'рби Руснаци че и Б'лгари(второтоБ'лгарско царство )
бре блгарско знаење..

ај читни нешто за Хетитите..бтв репортерите,како утнале тоа?..
трк на Божо да му кажеш...

п.с...
Misis
Misis is located by the Ceyhan River (Pyramos) which is on the historical Silk Road. It is believed that Mopsu, the hero of Troya founded the city. It has changed hands among Hittites, Macedonians, Seleucids (МАКЕДОНЦИ) and became an important centre during Roman and Byzantine period. In 1517, it was in the hands of the Ottomans...

дури и ХИЛТОН знае..
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Kade li ischeznaa site tie Makedonci?...
Kolku shto sum zapoznaen, potekloto na ovoj simbol e Sumersko, a najstariot pronajden se naogja vo Vavilonskiot grad Lagas.
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
Според мен герб'т ви в сегашнијат му варијант в'обште не е лош, има и охридското езеро, и планините и сл'нцето, зав'ршен изглежда. Спокојно може да си останете с него, само махнете таја червена звезда.

Между другото не знам дали сте забелјазали, гербоверте на бившите социалистически страни колко си приличат.

Герб на Народна република Б'лгарија:


За справка: Герб на Република Б'лгарија сега:


Герб на Република Македонија:


Герб на Ср'бска СРју:


Герб на СФРју:


Герб на Социалистическа република Рум'нија:



Герб на Словенска СРју:


Даже бившија рум'нски герб и македонскија герб си приличат много!:back:

Както и да е ако се махне звездата поне на мене ми харесва!:aplauz:

Поздрави:smir:
 

PxFxCx

Јужни Фронт
Член од
15 септември 2007
Мислења
452
Поени од реакции
4
Нели може некако да се издејствува да се тргни таа проклета петокрака од Македонскиот грб и да се стави 16 крако сонце ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom