Која кредитна картичка ми треба за да купувам преку интернет?

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Мене ми се јавија за 7 да одам да ја подигнам :)
супер ко така...
а за случајов... се заебав али... ум за друг пат...
хостгатор ми дадоа хостинг за 4 месеци а пари пуштив за 12 али...јебига...:kesa:
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Вака сеа... и ја коа плаќав Pre-Enrolment Deposit за факултетов у Америка пред да дојдам ми го напраија истото. Пратив 150 долари по свифт и плус провизија за домашната банка. Арно ама ми стига известување од факултетов дека иам платенол 120 долари, и објаснение демек 30 долари зела американската банка ко провизија.
И нишо шо ќе праиш си платив уше еднаш... како и да е не е измама. toae:

Како и да е мислам дека за плакање преку интернет најдобро со картица ама не кредитна туку дебитна. :helou:
И јас имав потреба да платам поголема сума на пари во странство. Единствено можев преку свифт и кога плаќав во Стопанска Банка ми кажаа дека МОЖНО е банката примач да си задржи провизија.

Инаку за картичка за плаќање на интернет... Јас имам Visa Electron oд ProCredit. Досега имам платено на интернет само еднаш. Важно: можи да се користи за плаќање на интернет.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
41
jas imam debitna VISA od stopanska vo amerika sum raboti za se tuka samo ne za internet :S
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ај и ја да прашам нешто кога веќе би одбрал кредитна картица и кога би купил нешто од Амазон..(пошто глеам носат и во МКД)

Значи како иде тоа со Царина,Данок ,ДДВ и слични заебанции да не испадне да ме кошта 3родупло..

Ај некој што нарачувал нека објасни..

Јас би сакал да нарачал еден или повеќе производи до 50-60 долара вкупна вредност ( облека е у прашање ) ..
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ај и ја да прашам нешто кога веќе би одбрал кредитна картица и кога би купил нешто од Амазон..(пошто глеам носат и во МКД)

Значи како иде тоа со Царина,Данок ,ДДВ и слични заебанции да не испадне да ме кошта 3родупло..

Ај некој што нарачувал нека објасни..

Јас би сакал да нарачал еден или повеќе производи до 50-60 долара вкупна вредност ( облека е у прашање ) ..
Ако е облека во прашање можат да те оцаринат ама само ако е робата во вредност поголема од 50 евра.Книги и ДВД-а се ослободени од царина.:helou:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Имам Динерс и пред 5 месеци коа се јаувавав за да платам на www.bwin.com тој ми вика е забрането да се уплатува на Коцкарски игри..така по ред ги заредив сите и прокредит и тутнска и сите истото ми го кажаа...ке ми каже некој зошто не дозволуваа државава наша да си уплатам на bwin ?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
не знам зошто, ама ако веќе сакаш оди преку посредник, неки прифаќаат e-gold некои пејпал(што не можиме) итн итн.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Имам Динерс и пред 5 месеци коа се јаувавав за да платам на www.bwin.com тој ми вика е забрането да се уплатува на Коцкарски игри..така по ред ги заредив сите и прокредит и тутнска и сите истото ми го кажаа...ке ми каже некој зошто не дозволуваа државава наша да си уплатам на bwin ?
Нема врска, кредитна/дебитна можеш, банкарски трансвер можеш, посредник, мнибукерс, пеипал,... можеш

ПРОВЕРЕНО ! :smir:
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Колкку шо знам јас во државава не е дозволено коцкање преку интернет...
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
ima posebna visa karticka za plakanje preku net od stopanska banka....
proveri prvo kolku im se kamatite,provizijata, ..... itn,itn
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
ima posebna visa karticka za plakanje preku net od stopanska banka....
proveri prvo kolku im se kamatite,provizijata, ..... itn,itn
Ништо ич до 50 денари :) Супер раб е таа интернет картичката
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
супер ко така...
а за случајов... се заебав али... ум за друг пат...
хостгатор ми дадоа хостинг за 4 месеци а пари пуштив за 12 али...јебига...:kesa:
Aj daj mi meil mi trebas nesto
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
edno prasanje...kako ke bidam siguren ako kupam nesto od internet deka ke mi stigne deka ne e prevara...i dali ima takvi saitovi sto samo gi zemat parite a ne ti isporacat nisto
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
edno prasanje...kako ke bidam siguren ako kupam nesto od internet deka ke mi stigne deka ne e prevara...i dali ima takvi saitovi sto samo gi zemat parite a ne ti isporacat nisto
Многу едноставно, ако подолго време н е ти стига порачаната стока и ако не ти одговараат на мејловите сигурно те зафркнале и појќе не купвај од нив ништо.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Може да ти кажам дека од ebay (како и од други слични сервиси) 99,99999% ке ти стигне пратката. Само кога порачуваш, гледај да е преку државна пошта, US Royal Mail, Air Mail нешто такво. Никако преку приватни како DHL и другарчињата.

На ebay имаш осигурување за 1-3$.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom