Автомобил до 8000€

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
Ejejej...ај модераторот нека ги префрли мислењава во темата "Бензин или дизел" доста со оф топик.

Он топик
Веќе ми се исфилтрира изборот, ми останаа:

Skoda Fabia 1.2 HTP Junior 7990evra, хечбек, Бензин, 4/5 врати, 1198cc, 40kw

и Kia Picanto за кое незнам цена, нека пише некој ако знае.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
bukvalno se te razbiram,

no koga vidov vozejci se vo peugeot 307 hdi pri brzina od 160 km/h deka troshi pod 6 litri ili aj okolu 6 bev zacuden.
sekogash imam vo predvid deka zavisi i kakov vozac se naogja zad volanot.jas preferiram brzo menjavanje na brzinite.
i mislam deka znaesh koga vozish benzinci vo grad troshat povece gorivo,vo odnos na novite dizel agregati
 
Член од
29 јануари 2005
Мислења
313
Поени од реакции
3
Ejejej...ај модераторот нека ги префрли мислењава во темата "Бензин или дизел" доста со оф топик.

Он топик
Веќе ми се исфилтрира изборот, ми останаа:

Skoda Fabia 1.2 HTP Junior 7990evra, хечбек, Бензин, 4/5 врати, 1198cc, 40kw

и Kia Picanto за кое незнам цена, нека пише некој ако знае.
Ако веќе изборот ти е на овие 2... ондак нема избор... фабиата е изборот :)
 
Член од
1 март 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
VW Polo,Skoda Fabia, Seat Ibiza...само за нив би дал пари...

Од мерак (чисто ради дизајн) би го купил новото Пунто...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Во иста ситуација се наоѓам и јас. Деновиве ќе земам најверојатно(т.е. моите ќе ми купат:)) Шкода Фабиа.


Економична + убава + ГОЛЕМала + супер за градска вожња + има супер мотор + прифатлива цена.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ejejej...ај модераторот нека ги префрли мислењава во темата "Бензин или дизел" доста со оф топик.

Он топик
Веќе ми се исфилтрира изборот, ми останаа:

Skoda Fabia 1.2 HTP Junior 7990evra, хечбек, Бензин, 4/5 врати, 1198cc, 40kw

и Kia Picanto за кое незнам цена, нека пише некој ако знае.
Мислам дека Пикантото е 9.999 евра. Барем така видов на едно пред авто-салон во Битола (Довлеџик е за тие што не знаат) напишано беше преку цела предна шофершајбна.

А ако ме слушаш... Земај Шкодата и да те види госпот.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Ejejej...ај модераторот нека ги префрли мислењава во темата "Бензин или дизел" доста со оф топик.

Он топик
Веќе ми се исфилтрира изборот, ми останаа:

Skoda Fabia 1.2 HTP Junior 7990evra, хечбек, Бензин, 4/5 врати, 1198cc, 40kw

и Kia Picanto за кое незнам цена, нека пише некој ако знае.
Јас би бирал Шкода фабиа....прифатлива цена за супер количе
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
dodeka stigne cenata na dizelot,kako na benzinot ke pomine mnogu vreme .koga imash dizel kola imash madinja da stiskash na pedalata za gas bes nikakvi glavobolki.dodeka kola koja e na benzin ,pedalata za gas ke razmislish pred da ja stisnesh malku pojako,zashto site znaeme deka lapa benzin motorot.
kako za sporedba peugeot 307 hdi-160 km/h troshi 0kolu 6 litra evrodizel
peugeot 307 benz.-160 km/h troshi okolu 10 litra bezoloven.
se dodeka roditelite stavaat gorivo vo rezervoarite ke se praat deckite fraeri,no koga samite ke pocnat da stavat gorivo vece tuka e problemot.
:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
Плин? :smir: Најефтино и најеколошки.

Ако веќе изборот ти е на овие 2... ондак нема избор... фабиата е изборот :)
Меѓу тие две.. Фабиата... не ни размислувај за Киа-та... башка... ќе стаиш плинче на тоа, сабајле леб и млеко ќе идеш да зимаш со кола :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
декс станува збор за фабиа со новата каросерија така?

 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
new shkoda fabia 1.4 tdi
Price: 12,315 funti

Engine: 1.4-litre diesel, 80bhp

Top speed: 107mph

0-62mph: 13.2 seconds

Transmission: Five-speed manual, front-wheel drive

Economy: 61.4mpg

CO2: 120g/km

Service intervals: 20,000 miles

Standard equipment: Driver and passenger airbags, climate control, MP3 player connection, traction control, electric windows
ova mnogu skapo mi izgleda za fabia!
p.s. znam deka ne e istata za koja muabetime prethodno, no taka samo pojasnuvam!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Е добро оваа е дизел + е со фул опрема. И колку е? 12.300 фунти. Е сега ова е веќе друго. Многу е вискока цената. Тоа иде некаде +-18.000 евра што е стварно висока цена. Речиси двојно поголема во споредба со бензинзката варијанта. Највероватно ова се цени за во Англија. Не верувам дека и кај нас важат истите. Кај нас идат најевтините возила. (дали најшкарт или што е работата појма немам)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
И не се изненадувај цената на ист модел со иста опременост варира многу од земја во земја зависност од даноците, без разлика дали е ЕУ или не. На пример поевтино е да купиш голф кај нас отколку во германија со истата опременост.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
ej dzish,edno prashanje. ako cenata e ista pomegju seat ibiza 1.4tdi i shkoda fabia 1.4 tdi shto bi odbral ti.
ne go ispituvam ukusot tvoj no me intresira poshto dvete marki dobivaat motor od volkswagen kolku shto me drzi secavanjeto.
bidi pozdraven!
a i za tebe vazi ova prasanje bacilus gagos

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
ej dzish,edno prashanje. ako cenata e ista pomegju seat ibiza 1.4tdi i shkoda fabia 1.4 tdi shto bi odbral ti.
ne go ispituvam ukusot tvoj no me intresira poshto dvete marki dobivaat motor od volkswagen kolku shto me drzi secavanjeto.
bidi pozdraven!
a i za tebe vazi ova prasanje bacilus gagos
Штознам... Сепак би го избрал Шпанецот. Некако подобра изработка има за колите во помалата класа. Но доколку би ја вброиле и Октавијата во во ова натпреварување... Воопшто нема да се двоумам. Октавија 1.9 тди е едно од најдобрите возила за цената што ја плаќаш во поголемата класа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom