Автомобил до 8000€

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас живеам во Струга, сигурно си бил. Секој ден правам минимум по 30 километри (патувам за на факс до Охрид (14+14км)плус низ град, па и други ја возат...не е многу битно). Лично барам автомобил од средна големина со скратен гепек (нешто како полото), ама проблем е што татко ми запнал за шевролет спарк (најмногу дека е 6000-6500евра):toe:. Не дека ако го купи нема да го возам и нема да ми врши работа, но нема да ми се направи кејфот. Е сега дали вреди да се до дадат 2000 евра за поло? Мене тоа ми е застанато во очи, најмногу дека е фолсваген а и доста ми се симпатични (тврдам дека се и најдобри во таа класа и за тие пари).
Знам колкава и каква е струга, дедо ми е стружанец, имам роднини струга. Него чим ќе го брмчиш често до охрид и назад избегавај ја микор класата: Сеиченто, Спарк/Матиз, Ајго, 107, ц1 и сл.
Логан значи можеш да го заборавиш бидејќи тоа е ти е рено во романска кожа.
За корејциве: киа пиканто поточно можам да ти кажам дека според тестирањата што ги имаат правено гермнациве, се покажува како и не толку лоша варјанта, со оглед дека е поквалитетно од фиат. За Форд, Опел, VW можам да ти кажа дека Poloto малку е и преценето, така да не се исплати да даваш 1000 повеќе за него, кога за тиа пари можеш да си земеш некоја од другиве со клима и додатни џиги-миги. Инаку шевролетот (Калос) заборави го, катастрофа од квалитет се тие што ги носат кај нас.
Така види корсата е баш симпатична, а и фиестата ќе ти вржи работа, иако веќе кај да е треба фордовциве да вадат нова фиеста.
Види ако начекаш случајно некаде да не заостанала некоја пежо 206 пошто се поевтини и сакаат да ги дораспродадат.
Инаку ако сакаш да се правиш шизик почекај уште три-четири месеца, па купи си го новото фиќо.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
VW не е преценет. Да ги земеме за пример Фиестите и Полата од пред 10-тина година, па да се спореди кои се во подобра состојба.

Ако купуваш VW купуваш квалитет и убави возни карактеристики, квалитетни материјали.

Тие пари ќе ги зачуваш (додатните 1000-2000 евра) во однос на Фиеста кога некој ден ќе му дојди времето за продажба.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
А зш ова не?
зошто кога при отворањето на нова фабрика за форд во Америка го прашале хенри форд , која е најдобра кола (сакајќи тој да им каже дека форд е најдобра) тој им одговорил: Најдобра кола е нова кола.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Пежо 107ка - 8000 евра ти е....
Или Kia Cee'd - се вљубив на прв поглед во колава ... колку пари е?
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
VW si e kvalitet..
vo uslovi kako vo drzavava koga se nema bas pari da se menja kola na godina dve.. mislam na kola kako vo slucajov 8000 a ne jugo staro fico ili 101, poveke bi baral kvalitet..
za vw slucaj eve ti:
tatko mi ima buba od onie na hitler.. 34 godini e kolata. uste si ja odrzava...
1 ima napraveno remont na motorot na 30 godini.. i do sega nikogas ne go ostavila poradi problem so motorot..
VW te ostava na pat SAMO KOGA KE SNEMAS BENZIN.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.586
Поени од реакции
1.681
Би ти препорачал Фиеста Кисс, поефтина е од Поло-то и според мене е подобра. А ако сакаш да го одврзиш кесето земи си Шкода Фабиа, поголема е од полото и многу подобро изгледа.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Пежо 107ка - 8000 евра ти е....
Или Kia Cee'd - се вљубив на прв поглед во колава ... колку пари е?
Основен модел е 12800 евра, само киа сиидот припажа на повисоката класа, така наречена компактна класа или како што германците сакаат споредбено тоа да го наречат Голф/класа.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
prijatele so 12800 evra ke si kupish seat toledo tdi, a ne kia ceed benzinec!
ili eden kup drugi koli koi cinat okoli 12500 evra!vece tuka imash golem izbor a kia ceed padja vo voda!
 

јахутерминал

impressed by gay people
Член од
26 јануари 2007
Мислења
778
Поени од реакции
7
Земи германски дизел енџин :). Се знае што е квалитет BMW . Само не знам на ново за 8000 дали ќе најдеш.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
prijatele so 12800 evra ke si kupish seat toledo tdi, a ne kia ceed benzinec!
ili eden kup drugi koli koi cinat okoli 12500 evra!vece tuka imash golem izbor a kia ceed padja vo voda!
Момак зфркни ти таа работа, стара кола неможе да се спореди со нова кола, освен тоа цената на дизелот се качува додека на бензинот останува фиксна, со што веќе дизелот губи вредност како поштедливо возило, освен тоа за д ати се исплати дизел треба многу поголема километража да правиш годишно одколку тоа што го прави декстерче. Освен тоа декс има на располагање 8000 евра со кои неможе да купи нов дизел во никој случај.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
Момак зфркни ти таа работа, стара кола неможе да се спореди со нова кола, освен тоа цената на дизелот се качува додека на бензинот останува фиксна, со што веќе дизелот губи вредност како поштедливо возило, освен тоа за д ати се исплати дизел треба многу поголема километража да правиш годишно одколку тоа што го прави декстерче.
dodeka stigne cenata na dizelot,kako na benzinot ke pomine mnogu vreme .koga imash dizel kola imash madinja da stiskash na pedalata za gas bes nikakvi glavobolki.dodeka kola koja e na benzin ,pedalata za gas ke razmislish pred da ja stisnesh malku pojako,zashto site znaeme deka lapa benzin motorot.
kako za sporedba peugeot 307 hdi-160 km/h troshi 0kolu 6 litra evrodizel
peugeot 307 benz.-160 km/h troshi okolu 10 litra bezoloven.
se dodeka roditelite stavaat gorivo vo rezervoarite ke se praat deckite fraeri,no koga samite ke pocnat da stavat gorivo vece tuka e problemot.
:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom