Книги кои би ги препорачале

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Мене последно нешто што ми остави впечаток е Принцезата Султана во повеке делови е инаку е прикажан муслиманскиот живот и местото на муслиманската жена во опшеството .
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Вероника реши да умре - Пауло Коелјо. Го обожавам човеков, има толку прекрасни дела кои се читаат буквално во еден здив, а и имаат многу добри пораки. Вероника реши да умре ми е една од омилените негови дела:wink:
вероника реши да умре е една од моите животни книги...
ми го смени мисењето кон светот...
едноставно толку мудра книга.... коелјо е дефинитвно поет шт вреди.
period
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Аманда Квик - Венчавам те. Како лесна литература, полна со интриги, акција, понекое убиство, и трагање по некоја книга на тајните. Ја препорачувам за ссите оние кои ја имаат читано „Мапа од коски“, Исчезнат, Времето на лалињата... Првенствено знам дека на Engy сигурно ќе и` се допадне:)
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Пред десетина минути ја дочитав "Купохоличарка и сестра" од Софи Кинсела. Книгичето е лесно и забавно, ви ја препорачувам за разведрување по магливо време, со мала забелешка дека се работи за типично женска книга.
 
S

Sweet666

Гостин
Остров - Алдус Хаксли, книга за утописко општество со сите негови сегменти. Излезена е во 1962 и ме зачуди какви размислување нуди иако е доста стара.
 

Anele

princess without a crown*
Член од
3 јануари 2009
Мислења
135
Поени од реакции
4
"Veronika resi da umre" - Paolo Koeljo (kniga koja ja vraka verbata vo zivotot)
"Orkanskite visocini" - Emili Bronte (vozbudliva prikazna za pred spienje)
"Petminata sto gi srekavas vo rajot" - Mic Elbom ( zabavno i lesno)
"Gospoga Kimbl" - Jenifer Hejg ( zenski roman)
"Demijan" - Herman Hese ( za ljubitelite na simbolistikata)
dosta se za sega...
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Остров - Алдус Хаксли, книга за утописко општество со сите негови сегменти. Излезена е во 1962 и ме зачуди какви размислување нуди иако е доста стара.
Кој ти ја препорача а, кој?:) Тешка е книгата за читање но навистина е убава, ако ја најдете земете ја. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Странецот од Албер Ками,Животинска фарма од Џорџ Орвел,Идиот и Злосторство и казна од Достоевски,Патишта на слободата од Жан Пол Сартр и Жустин од Маркиз Де Сад.
 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
Хамлет-Шекспир
Ана Каренина-Толстој
Тартиф-Молиер
....:helou:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
remark strogo, ponekogas hemigvej

triufalna kapija ili na zapad nisto novo

aha i me bendisa isto i zorba-nikos kazancakis

momentalno se cita ``komunisticka intima`` jasna koteska
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Демијан од Херман Хесе, Мајсторот и Маргарита од А.П.Чехов и Чекајќи го Годо од Семјуел Бекет.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
ја има некој читано “Герила Маркетинг“? мислење...
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Исповед од харемот-Бранко М.
Книгава ја почнав денес и ја дочитав сега пред 10тина минути.Значи импресијава ми е пресна.
Душава малку ми се стреси НО мислам дека треба да ја прочита секоја девојка секаде во светот за да не страда така како главниот лик.
Значи на девојката странци и ветуваат работа во бутик,стан,кола,убав живот во странство.Од желбата да избега од секојдневието ја прифаќа работата.
Да знаев што се ме очекува ќе му речев на таксистот да ме однеси на некое друго место,да го пропуштам состанокот со тие луѓе,состанокот на кој што прифатив да заминам во пекол а очекував подобар живот.-вели таа во книгата.
За сите нас е попримамливо и попривлечно новото и непознатото од она секојдневното и познатото,иако не знаеме каде не води тоа.Мене тоа животот ми го удри од нос-вели во интервјуто што е напишано во самата книга.
Вистинска животна приказна за личност што живее во Белград и ја раскажува под услов нејзиниот идентитет да биде заштитен.Можете да ја купите во книжарниците на Култура.
Оцена:10/10
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
78
Поени од реакции
6
1.Дамата со камелии A.Dima
2.Порака во шише- Николас Спаркс( не е за сентиментални луѓе верувам ќе се согласите :wink:)
3.Се што е од Ден Браун -исклучителен автор, омилен ми е.
4.Алехемичарот -Коелјо
 

Kajgana Shop

На врв Bottom