Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be kupo-g-lav, odi legni, docna e. Ne se pletkaj so postari.
Kosovo, sakal ti ili ne, sakale srbite ili ne, ke bide nezavisno.
Nase e da probame najdobro da mineme, a ne kako dosega, na opaskata na nastanite, nepodgotveni i da ne klocne v mucka, pa da se cudime.

I odi navistina legni si. Ne tropaj, te molam. Ima tuka lica koi znaat i takvi kako tebe koi samo lomotat i treskaat zeleni.
So pocit kon tvojot stav, ama go kaza ednas i se nasmeavme. sega e dosta, dva pati e ednas otpojke.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
A be kupo-g-lav, odi legni, docna e. Ne se pletkaj so postari.
Kosovo, sakal ti ili ne, sakale srbite ili ne, ke bide nezavisno.
Nase e da probame najdobro da mineme, a ne kako dosega, na opaskata na nastanite, nepodgotveni i da ne klocne v mucka, pa da se cudime.

I odi navistina legni si. Ne tropaj, te molam. Ima tuka lica koi znaat i takvi kako tebe koi samo lomotat i treskaat zeleni.
So pocit kon tvojot stav, ama go kaza ednas i se nasmeavme. sega e dosta, dva pati e ednas otpojke.
Види, види... која ароганција.

1. Кој си ти да ми кажуваш кога да си легнам? М?

2. Јас тропам зелени или ти што погодуваш колку години имам и викаш да не се плеткам со НАВОДНО постари?

3. Демек ти си 'лице кое знае', а јас 'ломотам'? Ти да не си експерт за меѓународни односи па си даваш вакво право ДРСКО да коментираш нечие мислење? Btw, ова што го напишав не го измислив ЈАС, ова е официјален став на српската држава, со кој и јас се сложувам.

4. Утре ќе прашам дали е точно ова што го кажа погоре - дека не треба тука помладите да се плеткаат со постарите и дали можеби не е навреда да му речеш на некого дека 'треска зелени и ломоти', а тој не те навредил со ништо тебе. Или можеби те повредува помислата Косово да е независно??
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Се гледа Flava дека си "искусен форумџија",ама од оние со крила.:)
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Види, види... која ароганција.

1. Кој си ти да ми кажуваш кога да си легнам? М?

2. Јас тропам зелени или ти што погодуваш колку години имам и викаш да не се плеткам со НАВОДНО постари?

3. Демек ти си 'лице кое знае', а јас 'ломотам'? Ти да не си експерт за меѓународни односи па си даваш вакво право ДРСКО да коментираш нечие мислење? Btw, ова што го напишав не го измислив ЈАС, ова е официјален став на српската држава, со кој и јас се сложувам.

4. Утре ќе прашам дали е точно ова што го кажа погоре - дека не треба тука помладите да се плеткаат со постарите и дали можеби не е навреда да му речеш на некого дека 'треска зелени и ломоти', а тој не те навредил со ништо тебе. Или можеби те повредува помислата Косово да е независно??

Chuti bre zeno ke te stavat u poveke nedelen pritvor ... :pos2: :pos2:

vaka treba da se kaze politicki korektno

da , taka e se slagam kosovo ke bide nezavisno yuupiiiiiiiiii :salut:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Chuti bre zeno ke te stavat u poveke nedelen pritvor ... :pos2: :pos2:

vaka treba da se kaze politicki korektno

da , taka e se slagam kosovo ke bide nezavisno yuupiiiiiiiiii :salut:
У притвор? Па не е фер вака... Навреди еден куп. На што личи тоа?? Јас само си кажав мислење!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe ne znaeshe deckoto deka si Dama zatoa taka ... :)
 
N

n/a

Гостин
Mojot stav po temava e poznat i ne mislam da go povtoruvam:
Vec gori kuca suseda Ugakalegona (za onie sto znaat latinski citati so prenosno znacenje)

Ona sto e vazno:
Najuctivo baram da bidat trgnati od anketata glasovite na :
Atila,brainbug,Elemag,Kaloqn,makedonec76,Vazzil,BMPO i Mihael Dimitrov.

Oni se bugari i soodvetno nemaat pravo (ne e logicno ni fer da glasaat na vakva tema).
Imaat oni kade da se proiznesat so nivnite glasovi i stavovi...a imeno za progonuvanjeto na istoriski turskoto naselenie od Rodopite i ludogorieto i za avtonomijata na turcite u Bugarija.
BLAGODARAM,se nadevam deka konstruktivniot predlog ke mi bide prifaten.
 
N

n/a

Гостин
Косово ќе биде независно кога Србите ќе се сложат на тоа, а тоа ќе биде - никогаш.
Jas go sakam RYMZ...
Cesno...od srce!:pipi:
Mi se svigja zosto ima takt...moze da razmisli unapred i da `skonta` sto ke se desi nekogas i nekade...ako stvarite odat...`vaka i vaka`...
Zosto od pregledanite mislenja i izvodot od niv(koj sto sam go napravil)...moze sam da donese priblizno tocna odluka so kogo si ima rabota...
Zosto ima pripadnost...i znae deka pripagja na makedonskata drzava...i deka site drugi ni rabotat za glavite.
RYMZ e eden inteligenten decko...so koj sto jas se gordeam...posto porasnal na isto mesto so mene!
I sekogas ke go pocituvam i sakam.
Ama...jas nemam pravo...da bidam picka...i ima li vtoro Kosovo...jas znam deka toa e biti ili ne biti za srbite...i kolku i da ne mi se svigjalo...jas mora da igram na varijant ubij!(kolku i grubo da izgleda)
Ako ima takva varijanta....(a jas ne ja posakuvam i nejkum da ja doziveam)...jas ke mora da zaboravam na site planovi...site ubavi neshta...site onie dragi lugje...i da odam da se tepam i da bidam spremen unapred da me nema!
Zosto?Ete taka...Zatoa sto znam deka povise ke se proklinjam sam sebe ako ostanam ziv....a ne otidam tamu i dal Bog da zaginam...odkolku da ostanam ziv i da se osekjam ko picka cel zivot!
Bondstil?Eve vi go na...:bip: dojdete da se `opravime`...prijateli!
I znam deka vojnicki ke tepame:))
A kako posle toa onie univerzalni nevernici i picki u dusa od politicari (od site narodi i narodnosti) celo toa sranje ke go formuliraat,opravdaat i `resat`...e toa neznam vise....
Nikad ne sum bil politicar!
I iskreno...nejkum ni da bidam be...da im ebam toa prokletite...sto gradat kukja na tugja nesrekja...
I znam...onaka osekjam...deka i RYMZ ke bide tamu...i deka i nego se ke mu bide skurca..i deka ipak ke se ponovi u takva varijanta....e moj druze Zagrebacki...
Pozdrav...ubav den na vas...`politicarite` koi sto ke ostanete...::back:
p.s I RYMZ...u Vojvodina ziveat nad 20 narodi(srbi,madjari,romanci,hrvati,makedonci,bugari,germanci,rusi...pitaj Boze uste kakvi ne...)I nikogas ne se skarale megju sebe...:toe: i ne rekle...ova ne e Srbija...
hmmmm...mozda zatoa sto tamu ima dosta za site?I site ziveat dobro...Neznam...nema da doziveam da bidam tolku iskusen za i ova da go znam...ako ima novo Kosovo(e)...Ama znam...deka na zivo ovaa kletva ne mislam da ja dozivuvam!
Jebi ga...ke vidime.

Ko je srbin i srpskoga roda...
a ne posao u boj za spas srpstva...
ne imao od srce poroda...
ni muskoga ni djevojackoga...

Od ruke mu nista ne rodilo...
rujno vino ni psenica bjela...
krstom mu se nista ne krstilo...
gubom kapom dok mu je koljena...

borba casna...sa zlih pokoljenja
za buducnost nashih pokoljenja...
zaklinjem se sa tri prsta...
sa ovoga svetog krsta...

zivot dajem za spas srpstva!


Krece se ladja francuska...
sa pristanista solunska...
transport se krece,srba di...
ratnici braca ranjeni...:back:
Silno je more duboko...
duboko,hladno siroko...
kraj mu se ne da videti...
ne mogu misli podneti...

Polazim tuzan...bolestan...
pomislim Boze nisam sam...
I moja braca putuju...
i samnom zajedno tuguju...

Svaki se srbin molio...
u rovu slavu slavio...
svi mole Svetog Nikolu...
njegovu silu na moru!
Ako treba da bidam opisen i da crtam povtorno....
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zevsus..........pak otide u DESPERACIJA????, daj batali.................
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Za Kosovo ima nekolku mozhni varijanti.

1. Totalna nezavisnost so priem vo UN (bara soglasnost na Rusija)

2. Sistem Tajvan-Kina (nepriznati od nikogo osven od USA i nejzinite sojuznici) bez chlenstvo vo UN no de fakto nezavisni

3. Naprednat sistem Tajvan-Kina (Srbija ne e Kina) bez chlenstvo vo UN no so otvoren pat koj saka da gi priznae. Vo toj sluchaj lesno mozhe da se sluchi golem broj zemji unilateralno da go priznaat (prakticno cel NATO, golem del na EU i site muslimanski zemji)

4. Podelba na Srpski i Albanski del so shto kompletno se zatvara prashanjeto. Albanskiot del togash vednash bi bil priznat od UN
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Za Kosovo ima nekolku mozhni varijanti.

1. Totalna nezavisnost so priem vo UN (bara soglasnost na Rusija)

2. Sistem Tajvan-Kina (nepriznati od nikogo osven od USA i nejzinite sojuznici) bez chlenstvo vo UN no de fakto nezavisni

3. Naprednat sistem Tajvan-Kina (Srbija ne e Kina) bez chlenstvo vo UN no so otvoren pat koj saka da gi priznae. Vo toj sluchaj lesno mozhe da se sluchi golem broj zemji unilateralno da go priznaat (prakticno cel NATO, golem del na EU i site muslimanski zemji)

4. Podelba na Srpski i Albanski del so shto kompletno se zatvara prashanjeto. Albanskiot del togash vednash bi bil priznat od UN
Najverojatno niisto od 1 do 4 iiiiako 4 e JAKO !!!
Verojatno ke se otide na :BESKRAJNA PRIKAZNA.....EU ke mora da go ANEKTIRA ko sto AvstroUngarija ja anektirala Bosna, pa ke si go resava vnatre problemot.......taka ke bide najdobro za site okolu, a i za GAZDITE (USA i RU).......vo nekoj preoden period dodeka site ne vlezat vo EU za nekoi 20-30 godini..., ako do togas svetot ne se RASKUPUSA KO STARA PERNICA....( od perja.. :) :) !! )
za toa vreme ova "komandantive".... sto kaj Alah , sto memoari, sto penzioneri.....isto i drugite "politicari" okolni, ke isturkaat do penzija , a mislam deka mladive ke imaat poveke ak'l....site mladi na toj do sega DOOOOBRO EBAN ZAPADEN BALKAN.......
A bidejki Kosovo ke stane taka ELDORADO ...IZLOG na uspesnosta na EU ke stane i interesna destinacija za "imigriracija" :):)!!!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Види, види... која ароганција.

1. Кој си ти да ми кажуваш кога да си легнам? М?

2. Јас тропам зелени или ти што погодуваш колку години имам и викаш да не се плеткам со НАВОДНО постари?

3. Демек ти си 'лице кое знае', а јас 'ломотам'? Ти да не си експерт за меѓународни односи па си даваш вакво право ДРСКО да коментираш нечие мислење? Btw, ова што го напишав не го измислив ЈАС, ова е официјален став на српската држава, со кој и јас се сложувам.

4. Утре ќе прашам дали е точно ова што го кажа погоре - дека не треба тука помладите да се плеткаат со постарите и дали можеби не е навреда да му речеш на некого дека 'треска зелени и ломоти', а тој не те навредил со ништо тебе. Или можеби те повредува помислата Косово да е независно??
Da, jas sum ekspert po megjunarodni odnosi. osobeno po prasanjeto za Kosovo, koe, kako sto rekov, bez razlika sto sakame nie, ke bide nezavisno bidejki kako i sekogas, taka i za Kosovo, odlucuvaat drugite, ne nie, nitu srbite. A odluceno e uste odamna.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Косово ќе биде независно, Русите ќе (пот)клекнат пред Америте, Србите ќе влезат во ЕУ, па нема да се бунат, Македонија само треба да си го огради ставот кон новиот северен сосед, и да извади максимум што може на економски план.

Играта на Русија околу Косово е ништо друго освен личен интерес на Русија, не дека ги заболе за Србите.

Да тврдиш дека Косово нема да добие независност, е глупост. Со самото тоа што и денеска, без официјална независност, они се држава. Горе доле се им работи. Им фали само квалификација за светско и европско првенство.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
eve taka e se slagam konecno

Kartata Kosovo e adut za Srbite za vlez vo EU i ke vlezat pred Hrvatite , da me pljukate ako ne bide taka

Косово ќе биде независно, Русите ќе (пот)клекнат пред Америте, Србите ќе влезат во ЕУ, па нема да се бунат, Македонија само треба да си го огради ставот кон новиот северен сосед, и да извади максимум што може на економски план.

Играта на Русија околу Косово е ништо друго освен личен интерес на Русија, не дека ги заболе за Србите.

Да тврдиш дека Косово нема да добие независност, е глупост. Со самото тоа што и денеска, без официјална независност, они се држава. Горе доле се им работи. Им фали само квалификација за светско и европско првенство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom