Можна ли е независност за Косово?

Можна ли е Косово наскоро да добие независнот?


  • Вкупно гласачи
    106
Статус
Затворена за нови мислења.

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Косово би требало да прогласи независност на 28 ноември, датумот на националниот празник на Албанија и денот на албанското знаме, изјави денеска во Вашингтон косовскиот премиер Агим Чеку.
Според Чеку, едностраното прогласување на независноста на Косово е одговор на неуспехот на западните земји, независноста на Косово да ја обезбедат преку Обединетите Нации.
Спикерот на српскиот парламент Оливер Дулиќ од Скопје порача, дека за Србија унилатералното признавање на независно Косово би бил акт на непријателство.
„За нас е многу важно како се однесуваат соседните земји, се разбира дека не можат да ни помогнат, но очекуваме да не ни одмагаат“, изјави Оливер Дулиќ, претседател на српскиот Парламент.
„Секое унилатерално решение кое би се случило пред донесувањето на оваа тешка одлука по оваа прашање, не би било прифатливо како акт на пријателство“, додаде Дулиќ.
Експертите се согласуваат во оценката, едностраното прогласување независност за Македонија е најнеповолната варијанта за решавање на косовскиот проблем.
„Прокламирањето на независност од страна на еднострана цел на Косово би било лошо, од друга страна предолго трае овој недефиниран статус и анализите покажуваат дека тешко се одржува стабилност во еден регион кога легитимитетот се црпи од Њујорк“, рече Денко Малевски, универзитетски професор.
„Ние треба да посакаме Брисел и Вашингтон да имаат сообразена позиција и во тој случај ние че бидеме во комотна ситуација, во секоја друга ситуација ние ќе треба да пресечеме и никој нема да биде среќен, секако дека и внатре ќе има тенденции коишто ќе влечат кон признавање и тенденции кои ќе влечат кон извесна воздржаност“, кажа Суад Несими, аналитичар.
Западните земји досега бараа од Приштина да се воздржи од еднострани чекори, но Вашингтон деновиве најави дека доколку тоа не се случи преку Советот за безбедност има и други начини Косово да стане независно.
Дали изјавата на Чеку треба да се сфати како почеток на предизборната кампања на Косово или, пак, е дел од планот Б на западните земји предводени од САД, ќе се знае по враќањето на Чеку од Вашингтон каде треба да се сретне со американскиот државен секретар Кондолиза Рајс.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Мислам дека не смеат да се мешаат Советот за Безбедност или Европската Унија за прашања што спаѓаат во доменот на внатрешни работи на Србија. Косово е дел од Србија и сметам дека само Србија ќе може да одлучува што да прави со своја територија, а не некои што само ќе профитираат од тоа. Ако Косово прогласи независност ќе има војна со сигурност. Србите нормално не сакаат уште додатно да им се цепка земјата. Мислам дека провидни се намерите на Косово да прогласи независност и притоа да се спои со Албанија. Последиците ќе ги чувствува целиот регион
Косово нема воопшто да се спои со Албанија.
Војна во Косово нема да има, и да има, таа ќе ја иницира Србија, и ќе се случи истото што и во 1999та, само што овој пат Србија ќе го нападне директно Бонстил, што е америчка база, со што Србија ќе нападне членка на Нато, со што членките на Нато се обврзани да си се бранат меѓу себе, и со тоа Србија ќе го попуши.
Косово е дел од Србија колку што беше и Словенија, Црна Гора, Хрватска и колку што е и Војводина каде што ниеден од нив не е србин...

Последици на регионот ќе има само во Србија доколку наивно го нападнат Косово кој е моментално протекторат на Нато, другите соседни земји нема да бидат загрозени.

Спикерот на српскиот парламент Оливер Дулиќ од Скопје порача, дека за Србија унилатералното признавање на независно Косово би бил акт на непријателство.

„Секое унилатерално решение кое би се случило пред донесувањето на оваа тешка одлука по оваа прашање, не би било прифатливо како акт на пријателство“, додаде Дулиќ.
Македонија според мене треба да изигра дај ми го на ти го во овие моменти. Признајте ни ја МПЦ, нема да го признаеме Косово. Со тоа Македонија ќе го реши проблемот со МПЦ/СПЦ засекогаш, а Косово и така така не зависи од Македонија...Волкот сит овците на број
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
148
Поени од реакции
0
Ако сметаш дека Косово нема никакви интенции да се спои со Албанија многу грешиш. Нормално дека војната ќе ја иницира Србија си чуваат територија. Како би било некој да ти влезе во двор и после да ти бара независност на тој дел од дворот. Последици од војната ќе имаме и ние. Ако избие војна што мислиш каде ќе одат бегалците?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ако сметаш дека Косово нема никакви интенции да се спои со Албанија многу грешиш. Нормално дека војната ќе ја иницира Србија си чуваат територија. Како би било некој да ти влезе во двор и после да ти бара независност на тој дел од дворот. Последици од војната ќе имаме и ние. Ако избие војна што мислиш каде ќе одат бегалците?
Воопшто не грешам за тоа дека Косово нема интерес да се спои со Албанија.
Србите чуваат територија? Исто како Прохор Пчински, како Сараево, како Хрватска, како Црна Гора? Ќе остане само Београдски пашалук и ништо друго, тоа и што било на времето..
Бегалците од војната се последици? Де бе мајку му стара, па за леб и вода ќе им дадеме, не е проблем, ете владата и така народни кујни отвори, што се секираш. Тоа воопшто не се последици :)

А кој во чив двор влегол... Букурешки договор say's it all
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас мислам дека војна е можна само во случај на обид за присоединување на Косово со Албанија, а тоа е нешто што ЕУ не смее да си го дозволи.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
28 Ноември е денот на независноста на Албанија,па кога и Косово ќе си го иницира тој ден за ден на независност може само да се предпостави на што асоцира целата работа,уште повеќе што изјавата на Чеку малку предвреме дадена само го потпалува огнот кој и досега тлееше пред да се разгори со појак интензитет.Јас мислам дека најдебелиот крај сепак ќе го извлечат Албанците во регионот доколку се воспостави нова
"православна бариера" помеѓу се порадикалниот ислам и се понетолерантниот евангелистичко-католички блок кој од миротворна концепција како што досега се представуваше преминува во офанзива и го чисти дворот од колатералната штета што сам си ја инектира на сопствена територија во последниот век.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.924
5 e најверојатно, 1 е најневеројатно:
- План Б, односно унилатерални чекори т.е. самопрогласување независност,оваа есен (4.5)
- Македонија , како дел од план Б, т.е. една од првите што ќе го признае Косово, без ОН резолуција (3.5)
- Србија повторно воено на Косово (без договор за поделба) (2 и стварно ќе ме изненади)
- Косово останува во Србија (1.5 - речиси невозможно)
- ОН/СБ ја верификува независноста во нареднава година (без поделба и пред интеграција на регионов во ЕУ) (2)
- Помалку или повеќе лоши последици по безбедноста во регионот, што и да се случи (4)
- Поделба на Косово (3)
- Неподелено Косово се припојува на Албанија, по епилог кој го овозможува тоа (2)
- Русија нема да попушти, ако не попушти Србија (4.5)

Има уште опции со свои шанси, но за сега доста е. Невозможно (оценка 1)- не постои на Балканов, освен ова:

- На регионов му тргнува на поарно, набргу (5-10 години) (1)

...ах да, заборавив
- гнасно status quo од било каков тип, што ќе не кочи сите (4.5)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Секакво унилатерално решение за Косово уште повеќе ќе не кочи сите отколку лабаво "status quo".
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Мое мислење е дека Косово нема да добие независност,кој сака да се кладиме?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
predhodno rekov samo ako srbite bidat ustavotvoren narod mozna e nezavisnost na kosovo i metohija dane zaboravime deka toj del e sostaven od dva dela kosovski i metohiski. a ramiz nesto dane ima amnezija :)kosovo nebilo srpsko aj majkata nemam komentar.kosovo deneska e samo rezultat na dobrata volja na srbite i TITO.JAS glasam da go zemat kaj niv vo pristina i damu palat sekoj den svejci:).a zasto nee mozna delba:) srbite kesi go zema severniot del akosovarite toa sto ke im ostane.zasto da ne fer delba stoe moe moe.kade ima srbi neka bide na srbija .
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Е па вака сега кога сме кај Косово да ви појаснам некои работи затоа што гледам дека сте особено заинтересирани:
-Главниот истурен играч на познатата еврејска(Хазарска) фамилија Ротшилд е овде познатиот Џорџ Сорош (Gyorgy Schwartz) Унгарски Евреин (Хазар) чии фондови нам добро ни се познати а секако и на Косоварите затоа што тој е сопственик на "Carlyle Group" и еден од главните финансиери на МКГ (меѓународна кризна група) за Косово.Покрај Сорош тука се исто така како финансиери и познатите Руперт Мардок(Sky медијска куќа),Голдман Сакс (ЏП Морган) и обајцата евреи (Хазари) кој пак се едни од главните финансијски магнати на Ротшилд.Меѓу членовите на оваа група се и Марти Ахтисари, Џејмс Лајон, Мортон Абрамович, Луиз Арбур, Бжежински, Весли Кларк, Михаил Ходорковски, Торвалд Столтенберг и многу други евреи(Хазари)
Главна цел на Ротшилдови е Косово да добие независност оти тоа е практично Кувајт за Србија со неговите резерви на Олово Сребро,Злато и Цинк но и понешто Јаглен.Сорош преку својата МКГ буквално "фрла" огромни финансијски средства да ја добие Трепча од Србите и практично затоа е одбиен планот на Милошевиќ за поделба на Косово,но успева нешто и да врати назад како пред извесно време со куферот на Ахтисари.
Независноста на Косово е од витално значење на Ротшилдовите металургијски компании од кој тие ги црпат своите огромни приходи особено доколку насетат неизмерно големи количества на се поскапата руда како што е онаа на Трепча.За поткрепа на овие мои сознанија морам да ви наведам одредени факти кој уште повеќе ги разјаснуваат некои работи:-Ротшилдовата компанија Алферон го купи енергетскиот комбинат Фероникел каде има површински копови на руда нешто слично како на нашиот Фени и Силмак,инаку директор и газда на Алферон е Александар Машкевич исто така Хазарски евреин а компанијата е дел на Ротшилд корпорацијата ENRC(Eurasian Natural Resources Corporation) на чие чело е поставен Johannes Sittard инаку Ротшилдов агент доскорашна десна рака на нам познатиот Лакшми Митал кој е Ротшилдов инвеститор од преден план.Покрај ова на Косово пристигна и Глобал Стил компанија чии газда е Прамода Митал инаку брат на Лакшми Митал и ја купи фабриката Лакмос за поцинкување на лим од Вучитрн.
Напоредно со тоа Сорош за Ротшилд ги шири своите бизнис зделки и преку медиумите купувајќи ги преку својата КФОС (Косовски фонд за отворено општество) и медиумите како Коха Диторе со политичарот Ветон Сурои кој и нам ни е добро познат.
Сите овие му се подредени директно на Натаниел Ротшилд еврејски Хазар кој управува со голем дел познати светски имиња и компании иницирани на некакви Девствени Острови или Антили,како типичен пример би ја навел Салфорд чии затскриен газда е Борис Березовски а ја основа Јуџин Џефи Хазар од Русија (инаку беше директор на Алфа Банка во Москва)во Лондон 2001 година и практично преку ноќ стана газда на сите Српски млекари и прехрамбени погони(Имлек, Новосадска млекара, Млекара Суботица, Импаз, Земун), Бамби концерн, Књаз Милош и многу други.
Имам уште многу ама ај друг пат да не ве заморам сега.:)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
predhodno rekov samo ako srbite bidat ustavotvoren narod mozna e nezavisnost na kosovo i metohija dane zaboravime deka toj del e sostaven od dva dela kosovski i metohiski. a ramiz nesto dane ima amnezija :)kosovo nebilo srpsko aj majkata nemam komentar.kosovo deneska e samo rezultat na dobrata volja na srbite i TITO.JAS glasam da go zemat kaj niv vo pristina i damu palat sekoj den svejci:).a zasto nee mozna delba:) srbite kesi go zema severniot del akosovarite toa sto ke im ostane.zasto da ne fer delba stoe moe moe.kade ima srbi neka bide na srbija .
Rymz, а не рамиз, воошто нема амнезија. Јас србија не ја признавам како држава, а тој тито што ти го обожаваш ни ја заеба Македонија. Косово е српско исто колку и Прохор Пчински и Војводина. Ако сеуште тврдиш дека Косово е српско, тогаш си го продаваш и твој Прохор Пчински...ухмм..уствари не знам дали е твој воопшто...дека те глеам про-српски ориентиран со аватари, ама ај, тоа е друга тема...

Косово ќе добие независност, како што и гласав. И дојде време на србија да си ги врати териториите што им ги одзема на народите, бумерангот се враќа, а некој останува пашалук на крај...дали и тоа.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Rymz,читни погоре па ќе ти стане појасно што се случува со Косово и чије ќе биде на крајот,јас мислам дека најмалку ќе биде Албанско.:)

П.С.:-Ова го нема по дневните медиуми на ВАЦ оти и тие му припаѓаат на Ротшилд.:)
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
АБЦ, чиво сака нека биде. Независно како што гласи темата, ќе биде. Јас лично немам интерес во било која опција. Едно само ќе ти кажам, ти набројуваш олигарси...Македонија ништо подобра не е...Секаде е така.
 
N

n/a

Гостин
Независно како што гласи темата, ќе биде. Јас лично немам интерес во било која опција. Едно само ќе ти кажам, ти набројуваш олигарси...Македонија ништо подобра не е...Секаде е така.
Jas go sakam RYMZ...
Cesno...od srce!:pipi:
Mi se svigja zosto ima takt...moze da razmisli unapred i da `skonta` sto ke se desi nekogas i nekade...ako stvarite odat...`vaka i vaka`...
Zosto od pregledanite mislenja i izvodot od niv(koj sto sam go napravil)...moze sam da donese priblizno tocna odluka so kogo si ima rabota...
Zosto ima pripadnost...i znae deka pripagja na makedonskata drzava...i deka site drugi ni rabotat za glavite.
RYMZ e eden inteligenten decko...so koj sto jas se gordeam...posto porasnal na isto mesto so mene!
I sekogas ke go pocituvam i sakam.
Ama...jas nemam pravo...da bidam picka...i ima li vtoro Kosovo...jas znam deka toa e biti ili ne biti za srbite...i kolku i da ne mi se svigjalo...jas mora da igram na varijant ubij!(kolku i grubo da izgleda)
Ako ima takva varijanta....(a jas ne ja posakuvam i nejkum da ja doziveam)...jas ke mora da zaboravam na site planovi...site ubavi neshta...site onie dragi lugje...i da odam da se tepam i da bidam spremen unapred da me nema!
Zosto?Ete taka...Zatoa sto znam deka povise ke se proklinjam sam sebe ako ostanam ziv....a ne otidam tamu i dal Bog da zaginam...odkolku da ostanam ziv i da se osekjam ko picka cel zivot!
Bondstil?Eve vi go na...:bip: dojdete da se `opravime`...prijateli!
I znam deka vojnicki ke tepame:))
A kako posle toa onie univerzalni nevernici i picki u dusa od politicari (od site narodi i narodnosti) celo toa sranje ke go formuliraat,opravdaat i `resat`...e toa neznam vise....
Nikad ne sum bil politicar!
I iskreno...nejkum ni da bidam be...da im ebam toa prokletite...sto gradat kukja na tugja nesrekja...
I znam...onaka osekjam...deka i RYMZ ke bide tamu...i deka i nego se ke mu bide skurca..i deka ipak ke se ponovi u takva varijanta....e moj druze Zagrebacki...
Pozdrav...ubav den na vas...`politicarite` koi sto ke ostanete...::back:
p.s I RYMZ...u Vojvodina ziveat nad 20 narodi(srbi,madjari,romanci,hrvati,makedonci,bugari,germanci,rusi...pitaj Boze uste kakvi ne...)I nikogas ne se skarale megju sebe...:toe: i ne rekle...ova ne e Srbija...
hmmmm...mozda zatoa sto tamu ima dosta za site?I site ziveat dobro...Neznam...nema da doziveam da bidam tolku iskusen za i ova da go znam...ako ima novo Kosovo(e)...Ama znam...deka na zivo ovaa kletva ne mislam da ja dozivuvam!
Jebi ga...ke vidime.

Ko je srbin i srpskoga roda...
a ne posao u boj za spas srpstva...
ne imao od srce poroda...
ni muskoga ni djevojackoga...

Od ruke mu nista ne rodilo...
rujno vino ni psenica bjela...
krstom mu se nista ne krstilo...
gubom kapom dok mu je koljena...

borba casna...sa zlih pokoljenja
za buducnost nashih pokoljenja...
zaklinjem se sa tri prsta...
sa ovoga svetog krsta...

zivot dajem za spas srpstva!


Krece se ladja francuska...
sa pristanista solunska...
transport se krece,srba di...
ratnici braca ranjeni...:back:
Silno je more duboko...
duboko,hladno siroko...
kraj mu se ne da videti...
ne mogu misli podneti...

Polazim tuzan...bolestan...
pomislim Boze nisam sam...
I moja braca putuju...
i samnom zajedno tuguju...

Svaki se srbin molio...
u rovu slavu slavio...
svi mole Svetog Nikolu...
njegovu silu na moru!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom