Тјунирање на скутери до 50cc

Колку кубика има ваштиот скутер

  • 50

    Гласови: 50 67,6%
  • 70 или 80

    Гласови: 8 10,8%
  • 100 или 125

    Гласови: 3 4,1%
  • 15о или 180

    Гласови: 6 8,1%
  • 200 или 250

    Гласови: 1 1,4%
  • 400 или над 500

    Гласови: 6 8,1%

  • Вкупно гласачи
    74

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
и мене ме интересира нешто. имам матрикс, сеуште е со граничник. ми кажаа дека ќе тера до кај 70/75 кога ќе го тргнам. е сега, откога ќе го тргнам, дали и со што можам да ја кренам макс брзина за 5-10 км(па и повеќе-не е на одмет) и да го направам постартен. за брзина ауспух а за старт ролни? нешто така беше? :P
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
и мене ме интересира нешто. имам матрикс, сеуште е со граничник. ми кажаа дека ќе тера до кај 70/75 кога ќе го тргнам. е сега, откога ќе го тргнам, дали и со што можам да ја кренам макс брзина за 5-10 км(па и повеќе-не е на одмет) и да го направам постартен. за брзина ауспух а за старт ролни? нешто така беше? :P
Зависи, можеш да ставш полесни ролни со што ќе добиеш старт ќе изгубиш крајна, може да ставиш потешки и да го добиеш обратното. Истото важи и за ауспухот има ауспуси со кои добиваш старт и ауспуси со кои добиваш крајна, ако ставиш потесен каиш пак добиваш некои си 4/5 километри, има безброј комбинации, ама кога еднаш ќе почнеш да го чепкаш нема да престанеш никогаш.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Како што кажа Vortex ако почнете со тјунинг... Нема крај. Најмногу се добива од ауспух за помалку пари (оние вртени што се). Е сега колку сакате да чепкате по машината поскапо ке биде. Ако ставате поголеми клип, декла, цилиндар, радилица (оние Малоси) тоа стварно добива на снага но коштаааа!

А за да добие некои 10-15 км во максимална ауспух и ролни требало да се доволни. Кој модел како влијае треба да ви објасни мајстор.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Кои мајстори ги препорачувате за промена на ауспух?
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Кои мајстори ги препорачувате за промена на ауспух?
Дечкото што го држи Априлија сервисот Ѕоне мислам дека се викаше е добар малце скап ама добар мајстор сервисот му се наоѓаше во момин поток ама незнам дали прави XOR треба да прашаш.
 

kamiSKaZI

Io Sono Interista
Член од
31 јануари 2007
Мислења
543
Поени од реакции
34
Дечкото што го држи Априлија сервисот Ѕоне мислам дека се викаше е добар малце скап ама добар мајстор сервисот му се наоѓаше во момин поток ама незнам дали прави XOR треба да прашаш.
Сеа се вратив од кај него :) праи што ти душа сака, ама за се си бара парички, мегутоа што се однесува до мене за тјунирање на скутер доволно е ауспух и ролни, можда и спотски филтер за воздух, друго се е прескапо и малце неисплатливо, не е поентата на скутер 50ка да троши колку кола :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
И уште никој не ми кажа цена за ауспухот, и кој го препорачувате... :)
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Па мислам дека Леовинчи се најдобри за стандарден клип али незнам од кај можеш да ги набавиш.а инаку дечкото што го држи Априлиа сервисот се вика Јове
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
И уште никој не ми кажа цена за ауспухот, и кој го препорачувате... :)
Јас можам да зборам само за Gianelli околу 150 евра сосе монтажа+ каиш или ролни не сум сигурен.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Дали со тјунирањето, му се скратува животот на моторот?
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Се скратува, али колку се скратува зависи од видот на тјунирањето и грижата околу моторот(квалитетно улје, загревање на прв старт, прегревање)
 
Член од
18 август 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
za majstor go preporacuvam gojko vo berovo prav i se sto sakate i toa za malku pari
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ај не ве бришам.... Де бре зошто мислите дека 50-ките неможат да доодат до Берово? Со правилно возење, без големо оптеретување моторчето без проблем може да помине 500 км (просек по 50 на час=10 саати возење) како ништо без никакво застанување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom