Зошто македонската музичка сцена е тапа?

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Иаме само исфорсирани дечиња кои се водат по некои демек свестки шаблони за создавање поп, или иаме талентирани пилиња менаџирани од неталентирани волој.
Ето зошто (мејнстрим) сцената ни цути :)
А андерграундот е во некое подобро стање, но далеку од солидно:) Ретко кој се осудува да си купи ко човек оргинал, сфе преснимување, даунлоадирање енд стаф. Сите кукаат дека нема свирки, а кога тие ќе се организираат - нема жива душа. Мекици
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас потполно не се сложувам со тебе дека македонската музичка сцена е тапа. Баш напротив јас мислам дека имаме стварно талентирани музичари во Македонија. Па не ги гледајте само овие поновиве, помислете малку на еден од најдобрите пијанисти во светов Симон Трпчевски, Борис Трајанов, членовите од Леб и Сол: Гарабет Тавитијан(најдобар тапанар во бивша Југославија), Бодан Арсовски(најдобар басист на Балканов), Кокан Димушевски, а за Влатко да не спомнувам ништо. Па да продолжиме со Тоше. Буквално каде и да настапува прави вистински бум, после Владо Јаневски, Калиопи, Каролина, можит и Кирил Џајковски да се спомнит тука. И сега излезе дека не сме толку лоши, така? Да не имаат случајно Србија, Албанија, Грција или пак Бугарија подобра музичка сцена од нас? Немат шанса.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
За овој проблем постојат неколку главни причини и виновници.

Како прво мораме да се соврнеме на бизнис аспектот на нашата Македонска музичка сцена. Многу е едноставно, не се вложуваат доволно пари за да се развие. Треба средства за квалитетна продукција, треба да има повеќе квалитетни студија а не само едно, треба да доаѓаат нови и млади продуценти полни со идеи и нова енергија. Вака само се снима музиката по чкарт студија без никаква продукција. Григор Копров и останатите да ги наречам демек диносауруси не допуштаат никој да влезе во композиторските води, затоа сите песни се исти затоа сите се одвратни за слушање и ги снемува после една недела.

Нормално и самата држава треба тука да придонесе за развој на оваа културна гранка-но се разбира за државата се поважни борците на она и становите на Груевски отколку да инвестираат во нешто продуктивно за промена.
Самите таканаречени уметници(иако јас не ни им го дал тој епитет, тие немаат ни У од уметници) се виновни донекаде за тоа што се случува. Нив им е целта повеќе пари да си правата и свесни се дека ако ги форсираат тезгите дека така се правата многу повеќе пари отколку да снимиш еден албум. Снимањето албум рака на срце за повеќето од нив е повеќе трошрок отколку финансиска придобивка па затоа си форсираат турбофолк свирки низ државава, па побогу Верица Пандиловска си купи порше и има заби од 5000 евра од таа тезгарска плата:buum:.

Исто како виновник морам да го спомнам и самиот народ кој што за жал како да нема сила да се избори или да каже што им се допаѓа а што не и едноставно го земаат тоа што им е понудено без да размислат или воопшто да се грижат за квалитет или сатисфакција-идеме со мото важно има а дали е добро е сега да не бараме многу.
Во последно време со кого и да седнеме на кафе муабет ја начнувам темата дали во Македонија има некоја екстремно убава и секси пејачка како што има насекаде. Доаѓаме до заклучокот дека освен Елена Ристевска што и не е бог знае што во споредба со пејачките од други држави е единствена со која што кога ќе ја промовираме нема да ни биде срам дека е грда како што беше со Каролина Гочева случајот.

За самиот крај го оставам шлагот на тортата бубњеви ве молам тандададаааааааам и победникот ее................... хехее ко да не знаевте нашиот стар и добар не/пријател турбофолкот. Не знам дали по 100 пат да објаснувам зошто и како и кога, ама не нема да објаснувам иако знам дека секогаш има луѓе на кој што им треба објаснување-ако интересира некого има други теми нека си бара мене не ми се пишува пак за тоа.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
za tapa tapa e ama BREJK se izdvojuva...mozda vadi pesna na edna godina ali koa ke izvadi zivadeno e kao naprimer za nas AKTUELNA E LETOVO
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
118
Поени од реакции
5
Jas mislam deka e tapa ama ne do tolku kako sto nekoj vika.Ima i kvalitetni peaci definitivno.
Tose ti e najgolema megazvezda na balkanov a bogami i posiroko.Karolina napravi dobri pesnicki vo izminatiov period.Vlado Janevski ti e peac i pol,pesnite stvarno gagaat u srce.Kaliopi nema glas ona ima glasiste.Leb i Sol nema koj ne gi slusa,taka da ne treba da bideme grubi kon ovaa nasa mala Makedonija i nejzinite kvaliteti.POZ
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Според мене, стварно е тапа. Оние кои се демек ѕвезди, не се ни оддалеку вистински ѕвезди. Прават албум еднаш во две-три години. Едно време (пред 7-8 години) имаше хиперпродукција, тогаш се смеевме и викавме дека секој што има пари снима песна. Ама тогаш барем секој ден имаше нови песни, а многу од нив стануваа вистински хитчиња, си ги пеевме на заебанција, ама барем си ги пеевме.

Сега, реткост е да чуеш нова песна, нов пејач, а и старите кои се задржаа на сцената ретко прават нови синглови, а уште помалку снимаат албуми. Повеќе се пуваат по телевизии отколку што пејат.

М2 и нивните "ѕвезди" се изгубија. Ви текнува кога првпат започнаа М2 аудициите? Мислевме дека којзнае што ќе направат. Истуркаа проектот и толку.

Што е проблемот што практично немаме вистинска музичка сцена и музички настани? Нема сериозни пејачи, нема сериозни продуценти или уат д фак?

Falat finansii, menadzeri, zrtva i mentalitet!
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Се се ама најмногу ни фали една музичка телевизија ... јас се кладам со живот дека ке биде најгледана , само некој треба да инвестира здраво.

Меѓудругото на некој што рекоа дека нашата музичка сцена е тапа , ама баш се лажите ... ние имаме толку многу талентирани музичари , изведувачи па макар и шоумени. Само кажав единствен проблем е нивното пробивање ... тие што успеале во ваквата состојба алал им вера.
Самата музичка телевизија е огромен буст за секој музичар ...

а ние и тие што ни се наши ѕвезди си заминаа од државата и се под туѓи продуценски куќи од кои ние купуваме потоа краен производ наместо тие да го купат нашето ... тажно ама во последните 5 години се накотија 3 бугарски музички и 3 српски телевизии на кабловската а ние немаме ни ќоше барем во денот од 15 мин со Македонска музика .... трагично и патетично...
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
И гласот на Калиопи ја праи сцената? Не заебавајте. Не збориме за тоа кој колку добар глас има. Немаме музичка сцена во вистинска смисла на зборот.
a stoe bi trebalo da bide muzicka scena spored tebe?
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Јас потполно не се сложувам со тебе дека македонската музичка сцена е тапа. Баш напротив јас мислам дека имаме стварно талентирани музичари во Македонија. Па не ги гледајте само овие поновиве, помислете малку на еден од најдобрите пијанисти во светов Симон Трпчевски, Борис Трајанов, членовите од Леб и Сол: Гарабет Тавитијан(најдобар тапанар во бивша Југославија), Бодан Арсовски(најдобар басист на Балканов), Кокан Димушевски, а за Влатко да не спомнувам ништо. Па да продолжиме со Тоше. Буквално каде и да настапува прави вистински бум, после Владо Јаневски, Калиопи, Каролина, можит и Кирил Џајковски да се спомнит тука. И сега излезе дека не сме толку лоши, така? Да не имаат случајно Србија, Албанија, Грција или пак Бугарија подобра музичка сцена од нас? Немат шанса.
taka e apsolutno se slozuvam o tebe:smir:
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Се се ама најмногу ни фали една музичка телевизија ... јас се кладам со живот дека ке биде најгледана , само некој треба да инвестира здраво.

Меѓудругото на некој што рекоа дека нашата музичка сцена е тапа , ама баш се лажите ... ние имаме толку многу талентирани музичари , изведувачи па макар и шоумени. Само кажав единствен проблем е нивното пробивање ... тие што успеале во ваквата состојба алал им вера.
Самата музичка телевизија е огромен буст за секој музичар ...

а ние и тие што ни се наши ѕвезди си заминаа од државата и се под туѓи продуценски куќи од кои ние купуваме потоа краен производ наместо тие да го купат нашето ... тажно ама во последните 5 години се накотија 3 бугарски музички и 3 српски телевизии на кабловската а ние немаме ни ќоше барем во денот од 15 мин со Македонска музика .... трагично и патетично...
i so tebe se soglasuvam potpolno tocno taka e.
i posle se ova nemam sto da dodadam vo pravo ste decki.
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Според мене, стварно е тапа. Оние кои се демек ѕвезди, не се ни оддалеку вистински ѕвезди. Прават албум еднаш во две-три години. Едно време (пред 7-8 години) имаше хиперпродукција, тогаш се смеевме и викавме дека секој што има пари снима песна. Ама тогаш барем секој ден имаше нови песни, а многу од нив стануваа вистински хитчиња, си ги пеевме на заебанција, ама барем си ги пеевме.

Сега, реткост е да чуеш нова песна, нов пејач, а и старите кои се задржаа на сцената ретко прават нови синглови, а уште помалку снимаат албуми. Повеќе се пуваат по телевизии отколку што пејат.

М2 и нивните "ѕвезди" се изгубија. Ви текнува кога првпат започнаа М2 аудициите? Мислевме дека којзнае што ќе направат. Истуркаа проектот и толку.

Што е проблемот што практично немаме вистинска музичка сцена и музички настани? Нема сериозни пејачи, нема сериозни продуценти или уат д фак?
Порано навистина секој што имаше малку повеќе пари правеше песна, спот, па дури издаваше и некој албум. Во принцип, за песна и спот и не се потребни многу пари. Најскапата варијанта чини околу 500евра, а поефтините и до кај 200евра. Албум е друга работа, затоа што и најмалиот тираж не можеш да го поминеш без спонзор.

Во моментов, освен неколкуте изведувачи кои се активни, некогаш повеќе некогаш помалку, многу луѓе видоа дека од тоа пари не се вадат. А и во право се. Со бендот во кој што сум 4 години собираме пари за солидна опрема, за некоја студиска снимка. Од свирки (освен редовна тезга) пари не се вадат. Затоа и Дани имаше турнеи со полу тезга, полу авторска музика низ цела Македонија.

Значи муабетот ми се сведува на следното: кај нас пари не се вадат од таа индустрија освен ако не станеш ѕвезда од калибар на Тоше, а за мерак очигледно ретки се тие што работат. Јбг, така мислам дека стојат работите....
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Како бе ретко?Не слушам ретко нова музика,имаме доволно за нашава мала Македонија,ама тоа што го слушаме е малку полошо од срање...Се читам на кајгана пред една година дека ноне знаела да пее :pos:
Шала на страна,македонските пејачи кои вредат мислам дека повеќето ги знаат:Тоше,Каролина,Владо,а можда и Калиопи донегде...Но,сепак никогаш не ми било јасно зошто сите овие почнаа феноменално а сега пеат колку да се каже,ги слушам првите хитови на Тоше и се мислам кај го снема тој глас кој бликаше во баладите кои го направија него пејач,за Каролина искрено немам големи замерки, мило ми е што се труди да направи добра песна,иако нема некој феноменален глас,а за Владо што да кажам,првите хитови нема човек од Македонија кој не ги знае,а сега ми пее песни од пет збора кои и јас можам да ги испеам без да фалширам...да,мислам дека тоа се должи на пејачите и продуцентите кои компонираат/пеат без душа,компонираат/пеат колку да испеат,компонираат/беат нешто што не го доживеале,не го познаваат и не ги интересира...или поедноставно во нивниот памет единствено нешто што останало е парите кои следуваат од испеаната песна по која ќе лудуваат помалите генерации и ќе се трудат да ги копираат "феноменалните" движења од спотот на пејачката или "ебаните чувства" на пејачот кој едноставно го повишува и снижува гласот без некое значење...во песната сигурно влегува и текстот,и за пример каков текст беше на Елена-нинанајна?Што внесе таа во песната на евровизијата?Епа ете уште нешто,тие се трудат да зрачат со својот сексапил,и јас повеќе би ја памтел Елена по нејзиниот растресен газ отколку нејзиниот глас или песна....и мислам дека пејачите вниманието кое го обрнале на својот изглед песната може да ја направи да личи на нешто повеќе од "тралала"...Инаку од последното нешто што го видов на ТВ(макпланет) мислам дека Ареа сепак се држи колку-толку со нејзиниот стил на пеење и песните кои сепак ќе останат во сеќавање на многу од нас,Дани ми е онака(мислам дека се труди да направи нешто,иако Што до Тогаш и не ми беше некоја прекрасна песна),а и Брејк не се лоши :helou:

П.С. За пред 7-8 години нека кажат постариве членови,дека тогаш сум бил забаваче и едвај знаев да ја отсвирам скалата :)
А бе ти не си норамлен шо збориш. Шо,као демек некој музичар да не си? Еве јас како музичар ке ти кажам дека има у македонија квалитетни пеачи,покрај овие што ги наброја. И незнам со кој памет,за калиопи викаш дека пее до негде???? Па Калиопи е вокал бе човече,а иначе постои Ѓоко Таневски кој што рака на срце е сељак и тоа тежок,ама пее типот страшно. И башка не ми збори за разголување,за цицките и гзот на елена,па Џенифер Лопез да не не ја памтиш по гзот,ама типката има многу хитови. Не прај лоши муабети... И за нинанјна,не збори,пошо песната беше певлива,беше ок,одна влагаше у уво и топ беше за на Евровизија,а тоа што имавме никаков пласнам немаше везе ни со Елена ни со песната.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Телевизија нема то е проблемо, кај да пејат пејачите по кафани. Мора музичка телевизија да се напрај. Бугарија полоши изведувачи има од нас па пука индустријата музичка.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.233
Телевизија нема то е проблемо, кај да пејат пејачите по кафани. Мора музичка телевизија да се напрај. Бугарија полоши изведувачи има од нас па пука индустријата музичка.
Бугарската не е само телевизија како канал тоа е продукција цела треба да се создаде една продукциска куќа со музички канал што ке им ги пушта песните по цел ден...ајде тоа и не така тешко да се направи.Потешко е да ги најдеш правите калаштури што нема да имаат срам да се смкнат голи како Бугарките и така да станат суперпопуларни кај сите,тоа ке иде кај нас потешко ние имаме естрада без силикони без секс-tape's без скандали....т.е немаме сцена никаква дур не го сватат тоа ке пеат по ефтини кафани и ке се радуваат кога ке отидат во прекуокеанските земји(турбо фолкерите)а за поп пеачите тие толку се бедни не би им ни дал да идат на телевизија
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Има бе брат и ко ќе се отвори ќе излези уше некоја. Иначе Елена Велевска, Јасмина Мукаетова, Анета Наковска, Емануела Митиќ, Сузана Гавазова ... јас овие ги знам и јаки пички се. Значи за турбофолк обезбедени сме. А за поп изведувачи има стопати поарни од Бугарија, значи има услови за да се напрај телевизија и продукција воедно. Не заебавај на Балканика дават македонски песни, па една на пет македонска е.

Сеа немаме кузнај шо квалитет, ама пак има некој шо вредат уметнички да речиме ко Фолтин, Влатко, Даутовски и слични. Има и поп пејачи шо вредат Тошевци и Каролини колку куро ти сака. Па и не мора да е квалитетно, битно мора да постои една продукција. Мене лично ќе ми биди прва опција на телевизор за гледање, да се поделат емисии и да има во одредено време различна музика, фолк, поп, андерграунд некој аматери да паѓат сеири тешки. Најбитно е да е интересно, нема врска квалитето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom