A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Месецов 100 пати им падна интернетов. Веќе почнува на живци да мава:tapp:
Брзината им е супер. Кога симнувам нешто се симнува како шо треба, ама многу често им паѓа интернетов. Ама чим е насекаде ваљда имаат некој проблем кој им е у план да го средат.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Јбг и пирате беј се нестабилни се зависи каков сидер ке начекаш а и кејбтел нешто заебаваат ноќеска кога ке видиш се се собрало.Немаш друго чаре освен јаки живци и да чекаш.
Така е , што све сум исчекал , ке го чекам и ова ... мислам дека вреди :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Kако може да имаш толку голем аплоад не можам да разберам, ако она што збореше old school mk, дека со нашите сервери дава нереален аплоад, (неточен) тогаш што да се каже кога мериш со други земји?

Мојот аплоад е 0.3 на мои 4 другари кои исто така се на Кејбелтел исто им покажува, не е ни 1/2 мбпс а ти имаш цели...7 лол!

П.С. За да биде уште почудно мојот пакет е најбрзиот, голд 10/200.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.031
Поени од реакции
6.051
Kако може да имаш толку голем аплоад не можам да разберам, ако она што збореше old school mk, дека со нашите сервери дава нереален аплоад, (неточен) тогаш што да се каже кога мериш со други земји?

Мојот аплоад е 0.3 на мои 4 другари кои исто така се на Кејбелтел исто им покажува, не е ни 1/2 мбпс а ти имаш цели...7 лол!

П.С. За да биде уште почудно мојот пакет е најбрзиот, голд 10/200.

АМИН!!!!!!!!!



Psy, ист пакет имаме, што значи би требало аплоуд да имаш нешто како мене, 0.7 мбпс.
Зошто ти мери 0.3мбпс не ми е баш јасно.

А и пингов е ок.

 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.913
Kако може да имаш толку голем аплоад не можам да разберам, ако она што збореше old school mk, дека со нашите сервери дава нереален аплоад, (неточен) тогаш што да се каже кога мериш со други земји?

Мојот аплоад е 0.3 на мои 4 другари кои исто така се на Кејбелтел исто им покажува, не е ни 1/2 мбпс а ти имаш цели...7 лол!

П.С. За да биде уште почудно мојот пакет е најбрзиот, голд 10/200.
Изгледа пак не си сфатил тоа што ти го објаснував... :icon_lol:

Еве мои брзини.
Скопје - лан брзина:


Берлин - нормална брзина:


Значи тој резултат од 10 Mbps го добиваат најголемиот дел од корисниците кога мерат кон Скопје. А тој другиот резултат го добиваат корисници кои ја имаат таа среќа uploаd-от да им е со иста брзина како и download-от.

Иначе, може да се обидеме да го лоцираме проблемот зошто вие немате толку аплоуд. Еве прво прашање: кај живееш и на кој начин си поврзан со cabletel (модем, рутер, директен кабел, итн....)
 
Член од
2 мај 2009
Мислења
276
Поени од реакции
170
Изгледа пак не си сфатил тоа што ти го објаснував... :icon_lol:
Иначе, може да се обидеме да го лоцираме проблемот зошто вие немате толку аплоуд. Еве прво прашање: кај живееш и на кој начин си поврзан со cabletel (модем, рутер, директен кабел, итн....)
Сигурно е преку модем. Самата DOCSIS технологија „не дозволува“ еднакви upload и download. Јас сум на ЛАН и кај мене upload=download.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Oстанува Tони да пушти максимум аплоад на некој торент од Замунда и да видиме кои брзини ќе ги постигне, како ултимативен тест :)
 
Член од
22 август 2010
Мислења
110
Поени од реакции
14

Еве ја мојата брзина аплоад ЗА НИКАДЕ! Интернетот паѓа на секои 5мин врска немам што се случува дај кажејте нешто да го средам дота неможеш да играш никако, WoW нема шанси а и што е најинтересно кога сум приклучен на интернет преку модемот немам интернет на ПЦто а кога сум на wireless имам. Дали е нешто до мене или ? Инаку имам пакет 8/80 950ден со кабловска што е неограничен период
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Вака касно навечер најчесто ни ја оставаат само кајгана. Умните тие, да не може деца да се лижат по други страни. :)
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
да бе .. еве падна линијата на Cable Tel .. само Кајгана ми работи :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Озбилно како е ова можно само кајгана да ја отвара а се друго не :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom