Што кога пријателството ќе потфрли?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Мислам дека све зависи од тоа колку е поврзаноста меѓу мене и другарката..
да се има десено, се обидувам да игнорирам ама веќе кога е крајно и неможам правам муабет и ќе и кажам све како е..
на крај краева јас би требало да бидам та што треба да се лути, а таа онаа која треба да ми се извини ако сфатила дека нешо не правела во ред и обратно
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Да се наоѓате во ситуација ваква:

Се дружите со одредена личност долго време ама она баш другарство.

И оп се случува пријателот ви потрфрла, гледате како ви врти грб, му барате услуга-од услугата ништо.... и слично.

Што ќе значи тоа? Крај на другарството? Или пак обид да се разрешат проблемите?
Хммм... Занимлива тема.
Би рекол, како што веќе имам кажано во неколку наврати, дека никогаш вистинското пријателство (ама мислам баш вистинско) неможе да потфрли. Па дали може да се нарече другарство ако една единствена услуга која ќе ја побараме, биде одбиена?
Тоа не би значело крај на другарството, затоа што тоа другарство не е другарство, и како такво не ни постоело. А пак не би било можно ни разрешување на проблеми, затоа што проблеми не ни имало. Едноставно или си пријател, или не си.
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
А шо ако не зависит само од вас? ова прашање ме мачит вечерва премногу :(
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Чекам два -три пати без да го молам ептен.
После тоа расчистуваме сметките.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ќе се потрудам да ги решиме проблемите. Ако и понатаму си тера по свое решен проблем. Во животот има далеку посериозни работи од замарање со такви ситници.
 

Gohan

I (L) Fußball
Член од
14 февруари 2009
Мислења
420
Поени од реакции
14
Hmmm,za takvi slucaevi imam dosta preziveno,ke mu kazam prestani,ke prestane,a ako vo slucaj ne prestane togas mavam i ne mi e zal..
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
Јас имав ваква случка и ако еднаш поттфрлил, крај е готово нема повеке назад
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Ново пријателство. Едноставно другарството е клизава работа. Ако заебеш еднаш, у смисла се испонашаш ко шо не треба оставиш на цедило и така натаму одма завршува се.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
9 години бев бест френд со едно дете... она вкрај најдобри другари...
и дојдовме средно и наеднаш се смена во bitchy/cold/popular ....
едноставно не се вклопувавме појке... и сега само во друштво кога ке се најдиме се гледаме... и не престанваме да прајме муабет... ама не е истото како порано...
сепак се би дал и би напраил за него...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Доволно е еднаш некој да ме разочара, и да прекинам да го познавам.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Има мерка и граница до која може да се потфрли, но пречекорувањето на тоа не би го простил затоа што пријатели само од корист (само кога нив им е потребна) на никој не им требаат.
Па и ништо не е толку трагично ако се прекине пријателството штом има вистинска причина за тоа, бидејќи еднаш се живее и никој несака да го помине животот во опкружување на „пријатели“ кои го изиграваат, така да за такви случаи се знае решението: game over...:helou:
 

GothLady

Heinous
Член од
16 јуни 2008
Мислења
283
Поени од реакции
33
Зависи од ситуацијата и од другарот колку сте били блиски и што било причината за неговото однесување. Ако другар почне чудно да се однесува со мене, да ми врти грб, да ме избегнува и сл. прво се обидувам да решам се со разговор, се трудам да сфатам што е причината за тоа, ако сум јас крива ќе пробам да се поправам. А, доколку другарот изгледа незаинтересиран за решавање на проблемот, се однесува ладнокрвно и си тера по свое, крај.
 

Lady Snake

~Дени ме чува!~
Член од
29 септември 2008
Мислења
85
Поени од реакции
2
Зависи од ситуацијата и од другарот колку сте били блиски и што било причината за неговото однесување. Ако другар почне чудно да се однесува со мене, да ми врти грб, да ме избегнува и сл. прво се обидувам да решам се со разговор, се трудам да сфатам што е причината за тоа, ако сум јас крива ќе пробам да се поправам. А, доколку другарот изгледа незаинтересиран за решавање на проблемот, се однесува ладнокрвно и си тера по свое, крај.
Сигурна си??
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
Зависи од ситуацијата и од другарот колку сте били блиски и што било причината за неговото однесување. Ако другар почне чудно да се однесува со мене, да ми врти грб, да ме избегнува и сл. прво се обидувам да решам се со разговор, се трудам да сфатам што е причината за тоа, ако сум јас крива ќе пробам да се поправам. А, доколку другарот изгледа незаинтересиран за решавање на проблемот, се однесува ладнокрвно и си тера по свое, крај.
Сигурна си??[/quote]

Ја мислим дека е сигурна. :smir:
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
323
Поени од реакции
4
ako se raboti za so stvarno dobar prijatel togas treba stvarno tolerancija i nikogas ne bi mu zameril zosto mnogu raboti ne zavisat se od nas kako edinki tuka e failijata ma i drugi splet okolnosti mozebi i samiot prijatel nema da saka taka da izleze no i toj ke da e nemoken
 

Kajgana Shop

На врв Bottom