Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Дали брзината иде 100% без разлика кој дел од денот е?

Пример од 15 до 21, кога е најоптеретено?

Фала.
Ако торентот има доволно сидери,со максимална брзина даунлодира.980 KB до 1.1 MB во секунда симнува :)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Знали вака неколку прашања до корисниците на Т Хоум,

1.Дали паѓа интернетов? ако паѓа на колкави интервали и колку траат истите потенцијални проблеми?

2. Колку и дали е константа брзината од 10мб, дали е само на хартија пишано она До 10 Mbps / 768 Kbps, зборувам за Маxadsl 120 пакетот, бидејќи нели ДО не значи 10 мб него може да биде и 5мб, дали брзината варира од периодот на денот и колку?

3. Дали има некакви блокирања кон замунда и дали иде со максимална брзина 1000/1100кбс данлоуд знаејќи дека на сите други провајдери ова е случај, дали истата брзина повторно варира во зависност од тоа кој период од денот е кога се работи за торенти.

4. Какви се пинговите и дали прави проблеми за хостирање/играње онлајн?

5.Колку се доплаќа за довогор на неопределено време, каква подршка има?

Фала однапред.


1. не паѓа воопшто

2. зависи од пакетот, еве конкретно за мојов 3макс комфорт + иам 2мб константно(али добро, мене ми е активирана и премиум брзината од пред некој ден)... се разбира тука зависи и од сидерите... и длот е со иста брзина во секој период од денот.

3. нема, освен што антивирусната програма ми ја блокира замунда, иначе од провајдерот си е океј.

4. јок(повторно зборам за мојов пакет)

5. мислам дека е 200 ден. плус од тоа што се плаќа со договор.

стај си оптика(ако живееш од Карпош 4 подоле) бидејќи таму се инсталирани више ко што наслушнав, и ќе бидеш презадоволен.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Аdsl 120, најбрзиот тој пакет ќе го ставам, а за оптика камо среќа да имав можност, мислам дека нема за влае подршка т.е. има само за зградите порта влае...јас сум во куќите (карши) уште не се стигнати до овде, т.е. повеќе им се исплати за тој дел од населбата нели повеќе жители и слично.

Како и да е одговорите се задоволувачки фала ви на двајцата!

П.С. Има ли некој
Max Optic Comfort +? како сте задоволни? ако може одговор на горепоставените прашања и за тие пакети некој да ми даде, :kesa:


П.С. Се извинувам за многуте прашања.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Аdsl 120, најбрзиот тој пакет ќе го ставам, а за оптика камо среќа да имав можност, мислам дека нема за влае подршка т.е. има само за зградите порта влае...јас сум во куќите (карши) уште не се стигнати до овде, т.е. повеќе им се исплати за тој дел од населбата нели повеќе жители и слично.

Како и да е одговорите се задоволувачки фала ви на двајцата!

П.С. Има ли некој
Max Optic Comfort +? како сте задоволни? ако може одговор на горепоставените прашања и за тие пакети некој да ми даде, :kesa:


П.С. Се извинувам за многуте прашања.
Не знам што АДСЛ 120 е овој, јас имам неограничен(т.е. 150гб) од Т-Home и неам гајле.
Ме мрзи да ти ги цитирам точките погоре, али веќе ти кажаа... Се е супер...
Само, за пингот не знам што точно ти треба, али за играње онлајн немаш гајле. Немаш никакви блокирања кон торент сајтовиве.
И даунлоудот нема да ти биде 10мб, туку 7мб али нема да приметиш разлика, зашто можеш истовремено да симнуваш торенти и да сурфаш на интернет, али ако играш нешто може да ти лагува :)...
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Не знам што АДСЛ 120 е овој, јас имам неограничен(т.е. 150гб) од Т-Home и неам гајле.
120 - без макс тв
150 - кој се смета како неограничен наводно, кој вклучува макств, т.е. тоа е најсилниот понуден пакет доколку не се сметаат оптичките бидејќи моментално не ја покрива цела територија на Ск.

И даунлоудот нема да ти биде 10мб, туку 7мб
ти симињало торент со 7мпс у секунд на комфрот + пакет?

Max Optic Comfort +? како сте задоволни? ако може одговор на горепоставените прашања и за тие пакети некој да ми даде,
неам искуство сеуште, едини сум у маало кој има аплицирано за оптика и затоа више пола година ги чекам, али ветуваат до крај на оваа дека ќе инсталираат.
исклучиво за колекционери со огромен хдд простор :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
^Не ми симнувало, најверојатно зашто секогаш сум бил обичен user :) А иначе константно си симиња со 1мб/с кога има доволно seeds. Иначе повеќе компјутери сме поврзани и пак интернетов е супер, значи неам никакви поплаки :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
....
3. нема, освен што антивирусната програма ми ја блокира замунда, иначе од провајдерот си е океј.
....
извините за оф топик, ако користите гугл хром клајте си AdThwart и ги блокират сите рекламни банери, јас го кладов и појќе немам замарање со замундата (иначе од антивир користам ESET Smart security)
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
^Не ми симнувало, најверојатно зашто секогаш сум бил обичен user :) А иначе константно си симиња со 1мб/с кога има доволно seeds. Иначе повеќе компјутери сме поврзани и пак интернетов е супер, значи неам никакви поплаки :)
Тоа највеќе ме бендисува, што за разлика од другите провајдери, овде дури и на 10 конекции кога ќе го оптеретам си вергла најнормално.

хех отсега и тебе ќе те сметаат операториве за одлепен :pos:

извините за оф топик, ако користите гугл хром клајте си AdThwart и ги блокират сите рекламни банери, јас го кладов и појќе немам замарање со замундата (иначе од антивир користам ESET Smart security)
да да го средив тоа, иначе и јас иам комбинација од хром-есет нод32
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
1. На секои 12 часа ќе ти паѓа конекцијата и за 3 секунди повторно ќе имаш интернет. Добиваш нова IP адреса и тераш.
2. Брзината е константна преку цел ден.
3. Нема никакво филтрирање на одреден тип на сообраќај.
4. Латенцијата е ниска, најниска од сите провајдери во Македонија. Се разбира, под 150ms време на одзив нема шанси да добиеш до САД. Оддалеченоста си го прави своето. Низ цела Европа латенцијата е сосема солидна.

Сега неколку додатни работи. Постои нешто што се вика protocol overhead, да не објаснувам на долго и на широко, 15% од брзината која што ја добиваш се „губи“, бидејќи постојано се праќаат контролни пакети итн. Значи иако кај тебе рутерот/модемот ќе добива од централата 10mbps, реално ти ќе добиваш 8.5mbps, што е еднакво на 1.1mB/s.
Се ова што го зборував погоре, и под четирите точки важи исклучиво доколку бакарната парица до твојот дом е во добра состојба и си блиску до централата на Македонски Телеком на која што ќе бидеш поврзан. Ако си оддалечен повеќе од 2km-2.5km од централата, нема да имаш 10mbps. Како можеш да дознаеш каде е најблиската централа до тебе? Не можеш. :) Колку што знам, МТ никаде ги нема истакнато тие информации. Ако имаш некој познаник што живее блиску до тебе, ѕирни во рутерот колку mbps добива. Друг начин за да дознаеш дали ќе ги добиваш ветените 10mbps сега засега нема.

Моја препорака... http://t-home.mk/mk/60/Internet/Call__Surf_paketi/Call__Surf_Comfort_+.html , бидејќи не знам дали си знаел, но мора да имаш телефонска линија за да имаш интернет од МТ. MaxADSL 120 според мене воопшто не се исплати... наплатуваат за опремата што ќе ти ја дадат 1800 денари (ако не сакаш да платиш за опремата на рати, тогаш месечната претплата ќе ти дојде 2000 денари), додека кај C&S Comfort+, рутерот е бесплатен и се разбира ќе одбереш самоинсталација, сигурен сум дека сам знаеш да поврзеш се. Дури и да не знаеш, упатството е сосема јасно.
Значи 700 денари е поскап C&S Comfort + пакетот, но доколку имаш MaxADSL 120 тие пари ти ќе ги даваш на месечна претплата за телефон + неколку разговори што ќе направиш.

Најверојатно те збунив со цениве. Оди на http://www.t-home.mk/mk/64/Internet/MaxADSL_paketi/MaxADSL__120.html и http://www.t-home.mk/mk/60/Internet/Call__Surf_paketi/Call__Surf_Comfort_+.html и ќе видиш за што зборувам.
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Дали знае некој како да ставам лозинка на WIRELESS-от?? Фала однапред... :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom