Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Треба да се брише само instalation фолдерот, ништо друго.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Кајгана е рачно правен портал.. знаеш, од оние што се правеа пред да излезе Joomla и секој 10-годишник да може да си направи свој портал?
Кој дел е правен рачно, а кој не рачно ? :pos2:

Кајгана користи

форум - vBulletin (модфициран )
галерија - CopperMine ( Малку модфицирана за да работи со форумот)
главана - Тие си знаат , но е и толку битно

Функцинира на повеќе сервери што значи портал како кајгана тешко да направи 10 - годишник

И како минува времето веб мастери на кајгана трошат повеќе време за инзнаоѓање на подобро серверско решение , а тоа кошта пари.

П.Овердрајв секој си има право на сајт и конкретен одговор кајгана е друга каласа за разлика од почетнички сајт Јомлата е доста моќна и врши работа , моќта на кајгана е во форумот порталот не го ни отварам (форумот е готовот скрипта секој што знае да стисне инсталл ќе го иснталира).
Без неровизи
За сајт како кајгана треба Work,work и тоа многу
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
имам инсталирано џумла 1.5 и кога сакам да едитирам некое од менијата во маин мени ми излегува ова:
Fatal error: Call to a member function on a non-object in ОВДЕ ИМЕТО НА САЈТОТ/administrator/components/com_menus/models/item.php on line 212
кај другиве менија е ок...можам да едитирам а овде не...
шо е финтава
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
имам инсталирано џумла 1.5 и кога сакам да едитирам некое од менијата во маин мени ми излегува ова:
Fatal error: Call to a member function on a non-object in ОВДЕ ИМЕТО НА САЈТОТ/administrator/components/com_menus/models/item.php on line 212
кај другиве менија е ок...можам да едитирам а овде не...
шо е финтава
џомал има една интресна опција hide скриј го и не се замарај
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
џомал има една интресна опција hide скриј го и не се замарај
ама не и кога се работи за маин мани...ако го скриеш на шо ќе ти се отвори главната страна...:pos2:
бтв го средив...во хостингов наместо пхп 4 го сменавме на пхп5 иако не знам што е разликата и шо е финатата:jaj:
битно се е ок:vozbud:
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Каде се мести која слика ќе биде најгоре како банер?Нигде неможам да најдам во админ панелата.На пример како што е тука "Јоомла! Македонија", али наместо слика да ставам flash банер.
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Каде се мести која слика ќе биде најгоре како банер?Нигде неможам да најдам во админ панелата.На пример како што е тука "Јоомла! Македонија", али наместо слика да ставам flash банер.
Идеш горе во менито на Components -> Banners -> Manage Banners
А сликата што е на линкот горе не е тоа што ти бараш. Тоа е само слика во статиа, не е банер слика.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Каде се мести која слика ќе биде најгоре како банер?Нигде неможам да најдам во админ панелата.На пример како што е тука "Јоомла! Македонија", али наместо слика да ставам flash банер.
За да ставиш флеш банер ти требе мала модификација на ХТМЛ или ЦСС во зависност од темплејтот ....
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Дајте некое мени што е компатибилно со JoomFish ( за повеќе јазици на сајтот) . Го користам Swmenu pro , ама не е коматибилно со JoomFish
 
K

Kiko

Гостин
Потребен ми е некој добар chat за џумла било да е standalone или интегриран! Дали некој може да ми помогне да најдам?
Веќе видов некои и ме бендисаа , како на пример avChat, Flash Chat, ама никако не можам да ги спуштам!
Може ли некој да ми помогне?
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
Еве ти BlastChat. Си го симињаш оној во зависност која joomla ја имаш. Претпоставувам 1.0.Х т.е првото.. ;)
Линк овде

Еве ти уште еден free. овде ќе го најдеш подоле под име FreeCHAT! v0.2 *bugfixed*
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
9
Поени од реакции
2
Ке може ли некој да ми помогне заглавив со ова јоомлата немозам менито да го направам како што сакам
прикачив слика со објаснение што точно ми е проблемот
ке сум многу благодарен ако ми помогне некој
иначе сликата е само за пример нема врска со автомобили сајтот што јас го уредувам
сликата е тука
иначе имам инсталирано Joomla! 1.0.10
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
за автомобили на пример прајш нова секција, ќе ја крстиш автомобили па ојш во мени менаџер и најверојатно главно мени или кај сакаш одиш-new па Articles » Section
после за типовите за секое прајш посебна категорија и после пак во мени менаџер ќе додајш Articles » Category
инаку требит да пазиш ко ќе ги прајш да ги поврзиш правите...
автомобили со секцијата автомобили и слично
после бмв на пример да го поврзиш со категоријата бмв и плус да го ставиш подреден под автомобили да излегвит а то се прајт во Parent Item: ќе си одбериш автомобили...
мислам дека ќе се снајдш...:salut:
едит: а за ова третово како сакаш да излегвит ко 3то подмени...???:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom